رویترز: پیشنهاد روسیه به امریکا برای مشارکت در بازسازی سوریه

خبرگزاری رویترز می‌گوید روسیه از طریق کانال محرمانه‌ی خود به فرماندهی ارتش امریکا پیشنهاد کرده است که در بازسازی سوریه و همچنین بازگرداندن آوارگان سوری مشارکت کند.

خبرگزاری رویترز جمعه ۱۲ اسد گزارش داده است که از این موضوع از طریق یادداشت مقام‌های دولتی امریکا آگاه شده است.

رویترز می‌گوید طرح پیشنهادی والری گراسیموف، رییس ستاد ارتش روسیه در ۱۹ جولای به جنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا ارایه شده است.

این گزارش می‌افزاید که امریکایی‌ها از این طرح استقبال نکرده‌اند و در یادداشت مقام‌های امریکایی آمده است که واشینگتن تنها در صورتی از این تلاش‌ها حمایت می‌کند که چنین اقدامی در چارچوب یک راه حل سیاسی برای جنگ هفت‌ساله در سوریه باشد و گام‌هایی مانند برگزاری انتخابات زیر نظارت سازمان ملل را شامل شود.

در یادداشت مقام‌های امریکایی آمده است: طرح پیشنهادی روسیه استدلال می‌کند که حکومت سوریه فاقد تجهیزات، سوخت و مواد لازم و همچنین بودجه‌ی مورد نیاز برای بازسازی کشور و فراهم‌کردن زمینه‌ی بازگشت آوارگان است.

این طرح پیشنهادی روسیه تنها شامل مناطق تحت کنترل حکومت سوریه و متحدان آن است.

دولت امریکا از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ تا کنون همواره خواهان برکناری بشار اسد از قدرت سیاسی در سوریه بوده است. اما بشار اسد با حمایت‌های روسیه و ایران توانسته است طی سال‌های اخیر موقعیت خود را تحکیم کند و اکثر مناطق شهری را در سوریه را دوباره در اختیار بگیرد.

در همین زمینه، سازمان ملل متحد نیز می‌گوید هر گونه کمک به بازسازی سوریه می‌بایست در چارچوب طرحی برای انتقال قدرت سیاسی و برگزاری انتخابات زیر نظر سازمان ملل انجام شود.

دفتر جنرال جوزف دانفورد از هر گونه اظهار نظر در خصوص مکاتبات فرماندهان نظامی دو کشور خودداری کرده است.

کاپیتان پائولا دان، سخنگوی جنرال جوزف دانفورد گفته است: بر اساس توافقات قبلی، هر دو طرف توافق کرده‌اند که جزئیات مکاتبات آن‌ها محرمانه باشد.

رویترز می‌گوید جنگ داخلی سوریه در حدود نیم میلیون کشته برجا گذاشت و بیش از ۱۲ میلیون نفر مجبور به ترک خانه و کاشانه‌ی‌شان شده‌اند.

دیدگاه are closed.