خبرگزاری رویترز: امریکا خواستار تعویق مراسم تحلیف محمداشرف غنی است

۸صبح، کابل: خبرگزاری رویترز گزارش داده است که امریکا به دنبال بروز تنش‌های انتخاباتی خواهان تعویق مراسم تحلیف محمداشرف غنی شده است.

طبق این گزارش که به اطلاعات دو مقام آگاه مستند شده است، امریکا نگران است که تنش‌های انتخاباتی میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله، تلاش‌های صلح را به مخاطره بیاندازد و به همین دلیل از رییس جمهور غنی خواسته است که مراسم تحلیف را با تأخیر برگزار کند.

محمداشرف غنی قرار است روز پنج‌شنبه، هشتم حوت، بر اساس فرمان ریاست جمهوری برای ایجاد کمیسیون دولتی برگزاری مراسم تحلیف، سوگند وفادارای به قانون را به جای آورَد و به صورت رسمی دوره جدید کاری‌اش را به عنوان رییس جمهور آغاز کند. هم‌زمان با این عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی او نیز در تدارک برگزاری مراسم تحلیف است.

به گزارش رویترز، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان که در کابل به سر می‌برَد، در تلاش است تا محمداشرف غنی را از برگزاری مراسم تحلیف منصرف کند.

منابع رسمی تاکنون در مورد درخواست امریکا برای تعویق مراسم تحلیف از سوی محمداشرف غنی، اظهار نظر نکرده‌اند.

کمیسیون مستقل انتخابات هفته گذشته نتیجه نهایی انتخابات را اعلام کرد. طبق این نتیجه محمداشرف غنی با کسب ۵۰.۶۴ درصد آرا برنده این انتخابات شده است و عبدالله عبدالله با کسب ۳۹.۵۲ درصد در جایگاه دوم قرار گرفته است.

عبدالله عبدالله این نتیجه را نپذیرفته و «حکومت همه‌شمول» را اعلام کرده است. او تاکنون سه والی را نیز برای ولایت‌های بغلان، سرپل و جوزجان معرفی کرده است.

هم‌چنان دو کمیسیون جداگانه برای برگزاری مراسم تحلیف رییس جمهور آینده کشور آماده‌گی می‌گیرند.

یک کمیسیون دولتی به فرمان محمداشرف غنی و کمیسیون دیگری به خواست عبدالله عبدالله ایجاد شده است.

این تنش‌ها و اقدامات موازی در آستانه هفته کاهش خشونت و امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان، ظاهراً واشنگتن را نگران کرده است که مبادا تلاش‌های صلح این کشور را صدمه بزند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن