«حفظ دست‌آوردهای ۱۸ ساله» افغانستان، محور گفت‌وگوهای خلیل‌زاد با مقام‌های هند

۸صبح، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان که برای سفر دو روزه به هند رفته بود، با مقام‌های این کشور دیدار کرد. آقای خلیل‌زاد شام روز سه‌شنبه، هفدهم ثور، پس از پایان این سفرش، در یک رشته توییت در مورد گفت‌وگو و بحث‌هایش با مقام‌های هندی جزییات داد.

او در این سفر که در ادامه هفتمین دور سفرهایش در پیوند به پروسه صلح افغانستان انجام شد، با سوشما سواراج وزیر امور خارجه، اجیت دووال مشاور امنیت ملی، وجی گوخالی وزیر دولت در امور خارجه و دیگر مقام‌های هندی دیدار و گفت‌وگو کرده است.

خلیل‌زاد در توییترش نوشته است که از حمایت هند از تلاش‌های امریکا استقبال می‌کند و حمایت این کشور را در تقویت اجماع بین‌المللی در مورد صلح افغانستان که به تعبیر او در حال شکل‌گیری است، مؤثر می‌داند. به گفته آقای خلیل‌زاد، او با مقام‌های هندی در مورد این‌که با جلوگیری از استفاده نشدن از خاک افغانستان برای اهداف تروریستی و علیه کشورهای دیگر، ارتباطات منطقه‌ای و تجارت رشد خواهد داشت، به توافق رسیده است.

 او هم‌چنان نوشته است که امریکا و هند به عنوان دو دموکراسی بزرگ جهان روی این‌که دست‌آوردهای ۱۸ سال گذشته مردم افغانستان در روند صلح حفظ و تقویت شود، نیز به توافق رسیده‌اند. خلیل‌زاد تأکید کرده است که آینده افغانستان متعلق به خود افغان‌ها است و آن‌ها در یک فرایند مشروع و فراگیر برای آینده‌شان تصمیم بگیرند.

در همین حال، سفارت امریکا در هند نیز با نشر خبرنامه‌ای، در مورد سفر خلیل‌زاد به هند جزییات داده است.

رسانه‌های هندی روز گذشته گزارش کردند که آقای خلیل‌زاد با مقام‌های هندی روی نقش کشورهای منطقه در روند صلح افغانستان و نیز مذاکرات جاری قطر بحث و گفت‌وگو کرده است.

سفر آقای خلیل‌زاد به هند در وقفه یک‌روزه مذاکرات قطر انجام شده است. ششمین دور گفت‌وگوهای جاری قطر میان امریکا و گروه طالبان روز دوشنبه به دلیل آغاز ماه رمضان دچار وقفه یک‌روزه شد. این گفت‌وگوها روز سه‌شنبه از سر گرفته شد و بر اساس آن‌چه طالبان اعلام کرده است، خلیل‌زاد در ساعات پایانی مذاکرات روز گذشته به آن‌ها پیوسته است.

دور هفتم سفر آقای خلیل‌زاد در بیست‌ویکم ماه گذشته میلادی آغاز شده و تا یازدهم ماه مِی ادامه خواهد یافت. در این دور آقای خلیل‌زاد به شش کشور از جمله هند، بریتانیا، روسیه، پاکستان، افغانستان و قطر سفر کرده است.

 

دکمه بازگشت به بالا