نتایج یک سروی؛ بیش از ۳۰ درصد مردم در کشور به کرونا مبتلا شده‌اند

عبدالاحمد حسینی

نتیجه سروی سراسری وزارت صحت عامه از میزان ابتلا به ویروس کرونا نشان می‌دهد که رقم واقعی مبتلایان به ویروس کرونا به مراتب بیش‌تر از رقم رسمی است. از زمان ثبت نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا آمار رسمی کرونا به بیش از ۳۶ هزار و ۷۸۲ تن رسیده است. نتیجه سروی اما نشان می‌دهد که در این مدت ۳۱ درصد شهروندان که ده میلیون نفوس کشور را تشکیل می‌دهند، بیماری کووید-۱۹را سپری کرده‌اند. این سروی هم‌چنان نشان می‌دهد که در شهرها ۳۷ درصد و در روستاها ۲۷ درصد مردم به این بیماری مبتلا شده‌اند.

وزارت صحت عامه روز چهارشنبه،‌ پانزدهم اسد، یافته‌های سروی‌اش از میزان مبتلایان به ویروس کرونا را همه‌گانی کرد. این سروی که به دستور رییس جمهور و به کمک‌ سازمان جهانی صحت و دانشگاه جان‌‎هاپکینز انجام شده،‌ نشان می‌دهد که ۳۱.۵ درصد نفوس افغانستان تاکنون به ویروس کرونا مبتلا شده‌‌ و یک دوره‌ی ابتلا به مریضی کووید-۱۹ را پشت‌ سر گذاشته‌اند. احمدجواد عثمانی،‌ نامزد‌وزیر صحت عامه، در یک نشست خبری گفت که این سروی در تمامی ولایات افغانستان و در نه زون انجام شده است. براساس گفته‌های وی،‌ وزارت صحت عامه ۳۴ ولایت را به نه زون تقسیم کرده که کابل به تنهایی یک زون بوده است. براساس معلومات عثمانی، در کابل ۵۳ درصد مردم،‌ در ولایات شرقی ۴۲.۹ درصد، در زون مرکزی که شامل پروان پنجشیر و کاپیسا می‌شود ۳۶.۳ درصد مردم،‌ در ولایات غربی ۳۴.۱ درصد مردم،‌ در ولایات شمال‌شرقی۳۲.۴ درصد مردم‌ به ویروس کرونا دچار شده‌اند. از این میان در ولایات مرکزی مثل غور و دایکندی کم‌ترین واقعات مثبت ویروس کرونا ثبت شده است. براساس یافته‌های این وزارت در این ولایت‌ها ۲۱.۱ درصد مردم به کرونا مصاب شده‌اند.

از سویی هم، وزارت صحت عامه یک سروی‌ را بر اساس سن انجام داده که طبق‌ یافته‌های آن، تفاوت بارز میزان ابتلا به ویروس کرونا بین کودکان ۵ الی۱۷ سال و بزرگ‌سالان بالاتر از سن ۱۸ وجود داشته است. نامزد‌وزیر صحت عامه بیان داشت که در ولایت کابل ۴۶.۴ درصد کودکان به ویروس کرونا دچار شده‌اند. به گفته او اما این افراد امراض و علایم نداشته و در شفاخانه‌ها بستری نشده‌اند. آقای عثمانی بیان داشت که این طیف ناقل فعال ویروس کرونا بوده‌اند.به همین ترتیب ۵۷ درصدبزرگ‌سالان بالاتر از سن ۱۸ سال به این ویروس مصاب شده‌اند. در عین حال ویتصریح کرد که کم‌ترین واقعات مثبت ویروس کرونا در مناطق مرکزی و کوهستانی بوده است. براساس یافته‌های این سروی،‌ در مناطق مرکزی ۲۵ درصد بزرگ‌سالان و ۱۴.۶ درصد کودکان به ویروس کرونا دچار شده‌اند.

یافته‌های سروی وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که در شهرها و روستاها نیز میزان مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ متفاوت بوده است که طبق آن در شهرها شمار مبتلایان به ویروس کرونا نسبت به روستا‌ها و قریه‌جات بیش‌تر بوده است. آقای عثمانی افزود که ۴۲.۳ درصد بزرگ‌سالان و ۳۰.۸ درصد کودکان در شهرها به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. این در حالی است که در روستاها ۳۱.۷ درصد بزرگ‌سالان و ۲۳.۴ درصد کودکان مبتلا شده‌اند.

با این همه نامزد‌وزیر صحت عامه خاطر‌نشان کرد که نتایج این سروی نشان می‌دهد که حدود ده میلیون نفر در سراسر کشور به کرونا مصاب شده‌اند.از این میان ۳۷ درصددر شهرها و ۲۷ درصددر روستاهاهستند. علاوه بر آن طبق نتایج این سروی،‌ از میان ده میلیون نفری که به کرونا دچار شده‌اند، ۳۲ درصدخانم‌ها و ۲۹ درصدمردها بوده‌اند. به همین ترتیب ۳۵.۲ درصد از مبتلایان را بزرگ‌سالان و ۲۵.۳۰ درصد را کودکان تشکیل می‌دهند.

شیوع ویروس کرونا سیرنزولی پیدا کرده است

از جانب دیگر نامزد‌وزیر صحت عامه بیان داشت که در هفته‌های اخیر شمار مبتلایان به ویروس کرونا کاهش پیدا کرده و شیوع این ویروس سیر نزولی‌اش را در کشور می‌پیماید. احمدجواد عثمانی گفت که در هفته بیست‌ونهم تعداد واقعات مثبت ویروس کرونا ۸۹۸ واقعه بوده،‌ در حالی که در هفته سی‌ام به ۷۶۰ واقعه کاهش پیدا کرده است. به همین ترتیب او گفت که تعداد جان‌باخته‌گان در هفته بیست‌ونهم ۱۴۵ نفر بوده و در هفته سی‌ام به ۸۶ نفر کاهش پیدا کرده است. به گفته وی، این آمار نشان می‌دهد که کرونا سیر نزولی پیدا کرده است.

از سوی دیگر، برخی رسانه‌ها گزارش داده بودند که بعد از عید قربان میزان مبتلایان به ویروس کرونا افزایش یافته و شمار زیاد جوانان به این ویروس دچار شده‌اند. نامزد‌وزیر صحت عامه اما تصریح کرد که یافته‌های این وزارت نشان می‌دهد که بعد از عید قربان کدام تغییرات نیامده و شمار مبتلایان به ویروس کرونا افزایش پیدا نکرده است. اوگفت که وزارت صحت عامه در روزهای عید رخصتی نکرده و در حالت آماده‌باش بوده است. به گفته وی رهبری وزارت از اکثر ولایات بازدید داشته و تعداد واقعات مثبت این ویروس افزایش پیدا نکرده است.

با این هم آقای عثمانی از شهروندان کشورخواست که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا هم‌چنان توصیه‌های صحی که همانا دست شستن،‌ ماسک پوشیدن و رعایت کردن فاصله اجتماعی است را حفظ کنند. افزون بر این،‌ وی به کسانی‌که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند‌،‌ توصیه کرد که ممکن است بار دیگر به این ویروس مبتلا شوند،‌ از این رو آن‌ها نیز باید توصیه‌های صحی را مراعات کنند.

مورد مثبت ویروس کرونا برای بار نخست در پنجم حوت سال گذشته در هرات به ثبت رسید. فرد مبتلا مردی بود کهکشور ایران به کشور بازگشته بود. پس از آن این ویروس وارد گردش اجتماعی شد و بیش از ۳۶ هزار و ۸۲۹ تن را دچار ساخت. از این میان تاکنون ۲۵ هزار و ۷۴۲ تن بهبود یافته و یک هزار و ۲۹۴ تن جان باخته‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن