جبهه مقاومت: به‌زودی ساختار حکومت انتقالی مردم‌سالار را اعلام می‌کنیم

۸صبح، کابل: جبهه مقاومت به رهبری احمد مسعود در واکنش به تشکیل سرپرست ریاست و اعضای کابینه طالبان، اعلام کرد که به‌زودی پس از مشورت با شخصیت‌های سیاسی و کادرهای متخصص، ساختار «حکومت انتقالی مردم‌سالار و پاسخ‌گو» را اعلام می‌کند.

در اعلامیه جبهه مقاومت، تشکیل کابینه سرپرست از سوی طالبان، «غیرقانونی و نماد بارز دشمنی طالبان با مردم» توصیف شده است.

این جبهه مردم را به مقاومت و ایستاده‌گی در برابر طالبان ترغیب کرده و حکومت جدید را تهدیدی برای ثبات افغانستان، منطقه و جهان خوانده است.

‎جبهه مقاومت تأکید کرده است که باور دارد ایجاد حکومت «مردم‌سالار، مشروع و قانونی» صرفاً «از طریق اراده و رای مردم در یک انتخابات سراسری و مورد تأیید جامعه جهانی» می‌تواند به میان آید.

در اعلامیه آمده است: «تحمیل یک حکومت دست‌نشانده بر مردم افغانستان، خلاف کرامت انسانی و مغایر حقوق و قوانین بین‌المللی است.»

جبهه مقاومت ملی از سازمان ملل متحد، شورای حقوق بشر این سازمان، اتحادیه اروپا، سازمان همکاری منطقه‌ای شانگهای، سارک، سازمان همکاری اقتصادی یا ایکو، کشورهای عضو پروسه قلب آسیا، سازمان همکاری‌های اسلامی و کشورهای تأثیرگذار منطقه و جهان خواسته است که از همکاری با طالبان خودداری کنند.

اعلام کابینه سرپرست از سوی طالبان با واکنش‌هایی روبه‌رو شده است.

حزب جمعیت اسلامی به ریاست صلاح‌الدین ربانی با نشر اعلامیه‌ای گفته است که ترکیب اعلام‌شده کابینه جدید نشان می‌دهد که طالبان از لحاظ «انحصارگرایی و نگاه افراطی قومی» به مسأله سیاست و قدرت در افغانستان، از حاکمان «تحمیلی قبلی» بر کشور نیز یک قدم فراتر گذاشته‌اند.

حزب جمعیت در این اعلامیه گفته است که تداوم این «سیاست غلط انحصارگرایانه»، نه تنها افغانستان را در رسیدن به صلح و ثبات پایدار کمک نمی‎کند؛ بلکه بحران، این کشور را به جاهای خطرناک‌تری خواهد کشانید که هیچ گروه و طرفی توان حل آن را نداشته باشد.

در اعلامیه ابراز امیدواری شده است که کشورهای منطقه، جهان و همسایه‌گان افغانستان اداره طالبان را به رسمیت نشناسند.

عطامحمد نور نیز در واکنش به اعلام کابینه از سوی طالبان اعلام کرد که به‌زودی در هم‌سویی با سایر رهبران سیاسی، دیدگاه جدید خود را در مورد ساختارشکنی سیاسی و جغرافیایی اعلام می‌کند.

نور در یادداشتی در فیس‌بوک خود نوشته است، آن‌چنان که انتظار می‌رفت، طالبان حکومتی را اعلام کردند که در هیچ جای قانون اساسی کشور جایگاه ندارد و فاقد تخصص‌گرایی محض است. او حکومت جدید را «حکومت آپارتاید تک‌قومی، طالب‌شمول، غیرمتخصص، بدون حضور زنان و برخلاف روح صریح قانون اساسی» خوانده است.

طالبان شام سه‌شنبه، شانزدهم سنبله، کابینه خود را اعلام کرد. کابینه طالبان سرپرست است و از سوی محمدحسن آخند ریاست می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا