محقق به شورای امنیت ملل متحد: نسل‌‌کشی هزاره‌ها را به رسمیت بشناسید و عاملان آن را تحریم کنید

۸صبح، کابل: محمدمحقق، مشاور ارشد رییس جمهور در امور امنیتی و سیاسی و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان از  شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است که کشتار هزاره‌ها در افغانستان را به رسمیت بشناسند و عاملان آن را تحریم کند.

آقای محقق روز پنج‌شنبه، بیستم جوزا، در فیس‌‎بوکش نوشته است که هزاره‌ها در مساجد، آموزشگاه‌ها، زایشگاه‌ها و کلپ‌هاى ورزشى به گونه بی‌رحمانه «قتل‌ عام» می‌شوند. او افزود که قتل‌ عام مردم بی‌ضرر و بی‌دفاع هیچ توجیهی ندارد و از مصادیق بارز جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی است.

او هم‌چنان به کشتار کارگران  موسسه ماین پاکى «هالوترست» که یک قوم خاص را هدف قرار دادند اشاره کرده و گفته است که این نشان دیگرى از این جنایات ضد بشرى است که باید شوراى امنیت سازمان ملل متحد تدابیر پیشگیرانه را اتخاذ کند.

رهبر حزب وحدت اسلامی مردمی افغانستان از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است که با به رسمیت شناختن کشتار مردم هزاره به عنوان «نسل‌کشى»، عاملان آن را مورد تحریم قرار دهد.

از جانب دیگر، آقای محقق از حکومت نیز خواسته است که در قبال چنین حوادث اقدامات عملی و موثری را روی دست گیرد و تنها به اظهار همدردی اکتفا نکند.

او هم‌چنین از حکومت خواسته نتیجه بررسی‌هایش از حمله مهاجمان برمصلای شهید مزاری را همه‌گانی کرند.  گفتنی است که در هفدهم حوت سال ۱۳۹۸، شماری از مهاجمان مسلح بر مصلای شهید مزاری تیراندازی کردند که در نتیجه آن بیش از ۴۰ تن کشته و ۶۰ تن زخمی شدند.

گفتنی است که محمدمحقق در حالی خواستار به رسمیت شناختن نسل‌کشی هزاره‌ها از سوی شورای امنیت سازمان ملل شده که چند روز پیش شماری از شهروندان کشور با راه‌اندازی کارزاری زیر عنوان «StopHazaraGenocide#» یا نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید، از جامعه جهانی خواسته بودند که نسل‌کشی هزاره‌ها را به رسمیت بشناسند.

این اعتراضای در حالی راه‌اندازی شده که غرب کابل و جامعه هزاره‌ها در جریان روزهای اخیر، شاهد حملات هدف‌مند بوده است.

دکمه بازگشت به بالا