درخواست از اتحادیه آکسفورد برای لغو سخنرانی حمدالله محب

۸صبح، کابل: شماری از دانشجویان، استادان دانشگاه‌ها و فعالان سیاسی و مدنی، با امضای یک نامه‌ آنلاین، از اتحادیه آکسفورد خواسته‌اند که سخنرانی مشاور امنیت ملی حکومت پیشین افغانستان را لغو کند.

اتحادیه آکسفورد از حمدالله محب، مشاور امنیت ملی اشرف غنی، رییس جمهور پیشین، دعوت کرده که به تاریخ ۱۱ می در این اتحادیه پیرامون تحولات افغانستان سخنرانی کند.

به گفته آنان، محب در کنار سایر مقام‌های بلندپایه افغانستان، از جمله اشرف غنی، با شرم‌ساری از افغانستان فرار کردند و راه را برای بازگشت یک گروه «تروریستی» شناخته شده و بدنام بین‌المللی به قدرت، هموار کرده است.

در این نامه حمدالله محب «خاین ملی» توصیف شده و افزوده که او شایسته نماینده‌گی افغانستان در جایگاهی مانند اتحادیه آکسفورد نیست، به‌ویژه زمانی که هیچ محقق افغان در آن‌جا برای پاسخگویی حضور ندارد.

همچنان افزوده شده که محب مسوول سقوط حکومت است و باید به‌طور رسمی از مردم افغانستان عذرخواهی کند، اما برعکس او تلاش دارد با انجام کارهایی از قبیل سخنرانی، خود را تبریه کند.

امضا‌کننده‌گان نامه می‌گویند که پناهنده‌گان تازه‌وارد در شهر آکسفورد و همچنین دانش‌آموزان، ساکنان و مربیان افغانستان به‌شدت آسیب دیده‌اند و با حضور محب احساس امنیت نمی‌کنند.

اتحادیه آکسفورد یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین اتحادیه‌های دانشگاهی در انگلستان است که هرازچندگاهی از شخصیت‌های برجسته و مهم جهان برای سخنرانی میزبانی می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا