نماینده‌گان ویژه امریکا و روسیه در امور افغانستان با هم دیدار کردند

۸صبح، کابل: زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا در امور صلح افغانستان با ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان و ایگور مارگلوف، معاون وزارت خارجه این کشور در مورد پروسه صلح افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرده است.

نماینده‌گان هر دو کشور در این دیدار که روز جمعه شانزدهم قوس در مسکو صورت گرفته است، چگونگی پیش‌برد پروسه صلح و وضعیت کنونی افغانستان را به بررسی گرفته‌اند.

وزارت امور خارجه روسیه با نشر خبرنامه‌ای گفته است که در این دیدار، در مورد چشم‌انداز همکاری‌های احتمالی روسیه و امریکا برای آغاز مذاکرات صلح افغانستان بحث شده است. 

همزمان سفارت امریکا در مسکو نیز در خبرنامه‌ای گفته است که آقای خلیل‌زاد در دیدار با مقام‌های روسی گفته است که راه حل جنگ افغانستان تنها می‌تواند از طریق گفت‌وگوها  به دست آید و افغان‌ها باید در نهایت آینده شان را خودشان تعیین کنند.

انتظار می‌رود که روسیه و امریکا با توجه به تلاش‌هایی که انجام می‌شود در مورد آغاز مذاکرات صلح افغانستان به توافقاتی نیز دست یابد.

این در حالی است که اخیراً تلاش‌ها برای آغاز مذاکرات صلح با گروه طالبان تشدید یافته است. اما این نخستین سفر زلمی‌خلیل‌زاد به عنوان نماینده ویژه دولت امریکا در امور صلح افغانستان به مسکو است.

آقای خلیل‌زاد در جریان سومین دور سفر خود به افغانستان و کشورهای منطقه روز پنج‌شنبه چهاردهم قوس با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد. آقای خلیل‌زاد پس از دیدار با رهبران حکومت وحدت ملی عازم مسکو شد.

روسیه در ماه گذشته میزبان نشستی در مسکو در مورد صلح افغانتسان بود که در آن نماینده‌گان چند کشور، گروه طالبان و اعضای شورای عالی صلح افغانستان شرکت کرده بودند. روسیه هم‌چنان از برگزاری دومین نشست مسکو نیز در مورد صلح افغانستان در آینده‌های نزدیک خبر داده است.

دکمه بازگشت به بالا