نماینده‌گان احزاب سیاسی: اگر سیستم انتخابات تغییر نکند، انتخابات را تحریم می‌کنیم

نماینده‌گان احزاب سیاسی دیروز، سه‌شنبه (۲۲جوزا) در یک نشست خبری بار دیگر بر تغییر سیستم انتخاباتی تأکید کردند و از حکومت و کمیسیون انتخابات خواستند به خواست آنان توجه کنند.

در این نشست نماینده‌گان ۳۵ حزب سیاسی از تشکیل یک اجماع بزرگ سیاسی سخن گفتند و هشدار دادند در صورتی که خواست‌شان از سوی حکومت و کمیسیون انتخابات پذیرفته نشود، انتخابات را تحریم خواهند کرد.

نماینده‌گان احزاب سیاسی در سومین نشست خبری بر پیاده‌سازی سیستم انتخاباتی تناسبی «رای قابل انتقال» و یا (M.D.R) تأکید کردند.

اکنون سیستم انتخاباتی کنونی «رای واحد غیر قابل انتقال» یا (S.N.T.V)  است.  در سیستم انتخاباتی کنونی رای نامزدان قابل انتقال نیست و احزاب سیاسی نقشی در پارلمان ندارند. از این رو، نماینده‌گان احزاب سیاسی می‌گویند سیستم کنونی ناکارآمد، فسادزا و مانع راه‌یافتن نماینده‌گان واقعی مردم به پارلمان است و به هیچ صورت انتخابات مبتنی بر این سیستم برای آنان قابل قبول نیست.

از سویی هم، سیستم انتخاباتی (M.D.R) از زیرمجموعه‌های سیستم تناسبی است. انتقال آرا از یک نامزد به نامزد دیگر از مزیت‌های عمده‌ی این سیستم به شمار می‌رود. افزون بر آن حفظ سهم ولایت‌ها بر اساس نفوس هر ولایت، حفظ تناسب قومی ‌در کرسی‌های مجلس، ایجاد زمینه‌ی رقابت عادلانه برای نامزدان مستقل و ایجاد بستر حقوقی برای مشارکت و رقابت عادلانه برای احزاب سیاسی از مزایای دیگر این سیستم است.

نماینده‌گان احزاب سیاسی می‌گویند با پیاده‌شدن سیستم انتخاباتی (M.D.R) نماینده‌گان مجلس می‌توانند به نماینده‌گی از احزاب سیاسی و یا به شکل مستقل خود را نامزد سازند. بر بنیاد اصول سیستم انتخاباتی (M.D.R) رای نامزدانی که از آدرس یک جریان سیاسی نامزد شده باشد، به همدیگر قابل انتقال است، اما رای شخصی که به طور مستقل نامزد شده باشد، قابل انتقال نیست.

اسدالله سعادتی، نماینده‌ی حزب وحدت اسلامی‌ سیستم انتخاباتی کنونی را بخشی از مشکلات افغانستان دانست و گفت «در شرایط کنونی، سیستم انتخاباتی (M.D.R) بهترین سیستم ممکن است.» به گفته‌ی وی، سیستم رای واحد غیر قابل انتقال بخشی از مشکل افغانستان و عامل ناکارآمدی پارلمان است بناً اگر سیستم تغییر کند، به نفع مردم افغانستان، احزاب، جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های ملی خواهد بود.

سعادتی گفت که با سیستم فعلی انتخاباتی کرسی‌های پارلمان پیش از برگزاری انتخابات -به دلیل سهیم نبودن احزاب سیاسی- خرید و فروش می‌شود. او تأکید کرد که این مسئله پارلمان را به شدت ناکارا ساخته است.

نماینده‌ی حزب وحدت اسلامی تأکید کرد که کمیته‌ی مشترک احزاب سیاسی در حال رای‌زنی با جریان‌های مختلف سیاسی، شخصیت‌های ملی و جامعه‌ی جهانی است تا اجماعی را به هدف قبولاندن حکومت  برای تغییر سیستم انتخاباتی ایجاد کند.

عبیدالله بارکزی، نماینده‌ی حزب اسلامی ‌در این نشست گفت خواست آنان تضعیف سیستم نیست، بلکه می‌خواهند با کمیسیون انتخابات و حکومت همکاری داشته باشند تا روند انتخابات بهبود یابد. آقای بارکزی گفت: «در صورتی که بسیار مجبور شویم، امکان دارد خیمه‌های تحصن را در برابر دروازه‌های کمیسیون انتخابات هموار کنیم و دروازه‌های‌شان را بسته کنیم تا آنان را وادار بسازیم به خواست مردم تسلیم شوند.» 

در همین حال داکتر محی‌الدین مهدی، عضو ارشد حزب جمعیت اسلامی در این نشست گفت که طرح تغییر سیستم انتخاباتی که از اوایل تشکیل حکومت وحدت ملی مطرح شده بود، بهترین سیستم انتخاباتی برای برگزاری یک انتخابات عادلانه و شفاف و سهم‌گیری احزاب سیاسی در روندهای ملی است.

وی در پاسخ به این پرسش که ممکن است زمان تغییر سیستم انتخاباتی گذشته باشد، گفت که احزاب سیاسی پیشنهاد تغییر سیستم انتخاباتی را شش ماه پیش به صورت جدی مطرح کرده بودند. حکومت تا کنون به این خواست توجهی نکرده است، بناً حکومت مسئول ضایع شدن وقت است، نه احزاب سیاسی.

با این حال سیدحفیظ الله‌هاشمی، از کمیشنران کمیسیون انتخابات به روزنامه‌ی ۸صبح، گفت: «کمیسیون فکر می‌کند زمان برای این کار دیر شده است. فعلاَ در روند عملیاتی قرار داریم. آوردن تغییر شاید به پروسه انتخابات صدمه برساند، بنابراین کمیسیون در این مورد بحث نکرده است.»

با این حال مهدی‌الدین مهدی، نماینده‌ی ارشد حزب جمعیت اسلامی در این نشست خاطرنشان کرد که اگر خواست احزاب سیاسی در تغییر سیستم انتخاباتی و سهم‌گرفتن احزاب در انتخابات مورد بی توجهی قرار گیرد، احزاب سیاسی حکومت را مجبور خواهند کرد تا دروازه‌ی مراکز انتخابات را ببندد.

نگرانی از شناس‌نامه‌های جعلی

از سویی هم نماینده‌گان احزاب سیاسی از توزیع غیر قانونی شناس‌نامه‌ها و پیامدهای آن هشدار دادند و از نهادهای مسئول خواستند جلو این کار را بگیرند.

 عبیدالله بارکزی، نماینده‌ی حزب اسلامی‌ در این نشست ۲۰ شناس‌نامه‌ی تقلبی را با رسانه‌ها در میان گذاشت و گفت این شناس‌نامه‌ها تنها با تغییر نام پدر و محل بود‌وباش به یک شخص توزیع شده است. آقای بارکزی گفت: «تذکره‌هایی پیش من وجود دارد که برای یک خانم، ۱۸ شناس‌نامه توزیع شده است.»

پیش از این نیز نماینده‌گان از وجود شناس‌نامه‌های تقلبی و خلاف قانون سخن گفته و از این موضوع ابراز نگرانی نکرده بودند. در همین حال این رزوها در شبکه‌های اجتماعی نیز نمونه‌هایی از شناس‌نامه‌هایی دست‌به‌دست می‌شود که با استفاده از عکس هنرپیشه‌های بالیوود به اشخاص خیالی شناس‌نامه توزیع شده است، اما مسئولان اداره‌ی ثبت احوال نفوس گفته‌اند که اگر کسی اسنادی در پیوند به توزیع غیر قانونی شناس‌نامه‌ها در دست دارند، می‌توانند با نهادهای عدلی و قضایی شریک سازند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن