دفاتر نماینده‌گی شبکه‌های مخابراتی در بلخ مهر و لاک شد

۸صبح، کابل: مسوولان محلی ولایت بلخ در واکنش به قطع فعالیت شبانه‌‌ی شبکه‌های مخابراتی در این ولایت، فعالیت این شبکه‌ها را متوقف و دفترهای نماینده‌گی این شرکت‌ها در بلخ را مهر و لاک کردند.

فعالیت شبکه‌های مخابراتی شنبه‌شب (۲۹ سرطان) در ولایت بلخ قطع شد. مسوولان حوزه‌ای شبکه‌های مخابراتی در بلخ گفته‌اند که به دلیل تهدید طالبان ناگزیر شده‌اند تا فعالیت‌های شبانه‌ی‌شان را قطع کنند.

هرچند روز گذشته، مسوولان محلی این ولایت به شبکه‌های مخابراتی هشدار داده‌ بودند در صورتی که شبانه فعالیت نکنند، نماینده‌گی‌های‌شان در بلخ طبق قانون تنظیم خدمات مخابراتی بسته و به اتهام کمک به دشمن به سارنوالی معرفی می‌شوند. با این هم یک‌شنبه‌شب گذشته فعالیت شبکه‌های مخابراتی خصوصی در بلخ قطع بود.

منیراحمد فرهاد، سخنگوی والی بلخ روز دوشنبه، سی‌ویکم سرطان به روزنامه ۸صبح گفت که به دستور مقام ولایت بلخ، نیمه‌های یک‌شنبه‌‌شب گذشته دفترهای شبکه‌های مخابراتی «افغان بی‌سیم، اتصالات، ام‌تی‌ان و روشن» در مربوطات ولایت بلخ مهر و لاک شده‌اند. او گفت تا زمانی که این شرکت‌ها تعهد کتبی مبنی بر ادامه فعالیت شبانه‌ی‌شان در بلخ ندهند، دفاترشان هم‌چنان مهر و لاک خواهند ماند.

به گفته فرهاد، وضعیت امنیتی در بلخ و به خصوص شهر مزارشریف، مرکز این ولایت، قناعت‌بخش است و هیچ تهدید امنیتی متوجه این ولایت نیست و به همین دلیل بهانه شبکه‌های مخابراتی از سوی مسوولان محلی پذیرفته نشده است.

هرچند نماینده‌گان ولایتی شبکه‌های مخابراتی گفته‌اند که تماس تهدیدآمیز از آدرس ناشناس برای قطع فعالیت شبانه‌ی‌شان دریافت کرده‌اند، اما مسوولان محلی بلخ قطع یک‌باره‌گی فعالیت این شبکه‌ها را توطیه‌آمیز می‌دانند.   

این در حالی است که پیش از این به دلیل تهدید گروه طالبان فعالیت شبانه شبکه‌های مخابراتی در ولایت‌های شمالی تخار و جوزجان متوقف شده بود. حدود ۱۳ روز پیش مقام‌های محلی ولایت جوزجان دستور مهر و لاک نماینده‌گی شبکه‌های مخابراتی در این ولایت را صادر کردند. به همین ترتیب بیش از دو سال می‌شود که فعالیت شبانه شبکه‌های مخابراتی در ولایت کندز نیز متوقف است.

توقف شبانه‌ی خدمات مخابراتی در ولایت‌های کندز، تخار و جوزجان برای باشنده‌گان این ولایت‌ها مشکل‌های زیادی آفریده است.ش

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن