نماینده هندوهای افغانستان: بازمانده‌گان حمله‌‌ی درمسال برای گرفتن شهروندی هند کشور را ترک نکرد‌ه‌اند

۸صبح، کابل: نرندرسنگهـ خالصه، نماینده هندوها در مجلس نماینده‌گان می‌گوید که بازمانده‌گان حمله به درمسال سیک‌ها در کابل، به قصد گرفتن شهروندی هند، کشور را ترک نکرده‌اند.

نماینده هندوها در مجلس نماینده‌گان روز یک‌شنبه، پنجم اسد، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که شماری از بازمانده‌گان حمله بر درمسال «گورو هری‌رای صاحب» به هند رفته‌اند.

او افزود که این‌ افراد برای «تداوی و زنده‌گی» خود به هند رفته است و دولت این کشور برای‌شان ویزای درازمدت می‌دهد، اما برای گرفتن تابعیت نرفته‌اند. او شمار این افراد را ۱۰ تا ۱۱ نفر عنوان کرد.

نرندرسنگهـ خالصه گفت که این افراد پس از این که در افغانستان امنیت تأمین شوند، دوباره برخواهند گشت و «شهروندی افغانستان» را ترک نمی‌کنند.

این عضو مجلس نماینده‌گان توضیح داد که مشکلات افغانستان برای همه قابل درک است، اما هندوها بیش‌تر در معرض آسیب قرار دارند.

پیش‌تر رسانه‌ها گزارش داده بودند که دولت هند روند اعطای شهروندی ۱۱ بازمانده حمله بر درمسال «گورو هری‌رای صاحب» را بررسی می‌کند.

در میان این افراد، نیدان سنگ، مسوول حفظ و مراقبت عبادت‌گاه‌های هندوها که چندی پیش در ولسوالی سمکنی پکتیا ربوده شده بود، نیز شامل است. هر چند او از سال‌ها به این سو در هند زنده‌گی می‌کند.

در همین حال، سفارت هند در کابل اعلام کرده است که هشتمین گروه از هندوها روز یک‌شنبه افغانستان را به مقصد هند ترک کرده است. این سفارت گفته است که زمینه سفر یک بخشی از هندوها و سیک‌های افغانستان را که علاقه داشتند به هند بروند، تسهیل کرده است.

حمله به درمسال سیک‌ها در منطقه شوربازار شهر کابل در ششم حمل امسال، هنگامی که این اقلیت مذهبی در عبادت‌گاه‌شان برای اجرای مراسم دینی تجمع کرده بودند، صورت گرفت. در این حمله ۲۵ نفر از جمله کودکان و زنان کشته شدند و هشت نفر دیگر زخم برداشتند. مسوولیت این حمله را گروه داعش بر عهده گرفته است.

دکمه بازگشت به بالا