درخواست گزارشگران بدون مرز؛ طالبان فوراً دستور محدودیت‌ها بر خبرنگاران را لغو کنند

۸صبح، کابل: سازمان گزارشگران بدون مرز (آراس‌اف) با اشاره به وضع محدودیت‌ها بر مجریان زن در رسانه‌های افغانستان، نقض حقوق خبرنگاران و آزادی مطبوعات از سوی طالبان را محکوم کرده است.

طالبان در ۲۲ می به مجریان زن دستور دادند تا از روبند هنگام اجرای برنامه‌های‌شان استفاده کنند.

تطبیق این دستور با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد و مجریان مرد، فعالان مدنی و ده‌ها تن دیگر نیز در واکنش به این تصمیم طالبان در حرکتی نمادین از روبند استفاده کردند.

سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید که پوشاندن صورت مجریان زن آخرین تلاش طالبان برای محدودکردن آزادی بیان است.

کریستف دلویر، دبیرکل گزارشگران بدون مرز در اعلامیه این سازمان از طالبان خواسته است تا فوراً این دستور را لغو کرده و به روزنامه‌نگاران و خبرنگاران اجازه دهند «بدون مداخله» به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

گزارشگران بدون مرز می‌گوید که وضعیت زنان خبرنگار در افغانستان از ۱۵ آگست ۲۰۲۱، تاریخ تسلط طالبان به طور پیوسته بدتر شده است. بر اساس آخرین نظرسنجی این سازمان، از ۱۱۹۰ زن خبرنگار و کارمند رسانه در آغاز ماه آگست در کابل اکنون فقط ۳۲۰ تن مشغول کار هستند. این کاهش ۷۳ درصدی حضور کارمندان زن در رسانه‎ها را نشان می‎دهد.

سازمان گزاشگران بدون مرز هنوز پاسخ نامه سرگشاده‎اش به ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان را دریافت نکرده است. نامه گزارشگران بدون مرز به تاریخ ۲۸ مارچ منتشر شده بود و این سازمان در آن نامه خواستار اقدام فوری برای دفاع از خبرنگاران و آزادی مطبوعات در افغانستان شده بود.

دکمه بازگشت به بالا