گزارش‌گران بدون مرز: پس از تسلط طالبان، افغانستان نزدیک به ۶۰ درصد خبرنگاران خود را از دست داده است

۸صبح، کابل: سازمان گزارش‌گران بدون مرز با نشر گزارشی گفته است که پس از حاکمیت طالبان، افغانستان ۳۹.۵۹ درصد از رسانه‌های خود و ۵۹.۸۷ درصد از خبرنگاران خود به‌ویژه خبرنگاران زن را از دست داده است.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز روز چهارشنبه، ۱۹ اسد، با نشر گزارشی گفته است، در سالی که طالبان قدرت را به دست گرفتند، افغانستان ۳۹.۵۹ درصد از رسانه‌های خود و ۵۹.۸۷ درصد از خبرنگاران خود به‌ویژه خبرنگاران زن را از دست داده است که سه چهارم آنان اکنون بیکار هستند.

به گفته این سازمان، همه این‌ها در گیرودار بحران اقتصادی عمیق و سرکوب آزادی مطبوعات اتفاق افتاده است.

در این گزارش آمده است که افغانستان قبل از ۱۵ آگست سال گذشته میلادی، دارای ۵۴۷ رسانه بود که یک سال بعد، ۲۱۹ رسانه فعالیت خود را متوقف کردند و از ۱۱۸۵۷ ​​روزنامه‌نگار ۷۶.۱۹ درصد آنان شغل خود را از دست داده‌اند.

کریستف دلور، دبیر کل سازمان گزارش‌گران بدون مرز گفته است: «روزنامه‌نگاری در سال گذشته در افغانستان نابود شد.»

او تصریح کرده است: «رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران تحت مقررات ناعادلانه‌ای قرار می‌گیرند که آزادی رسانه‌ها را محدود می‌کند و راه را برای سرکوب و آزارواذیت باز می‌کند. مقامات باید متعهد شوند که به خشونت و آزار و اذیت کارکنان رسانه‌ها پایان دهند و به آن‌ها اجازه دهند بدون مزاحمت کار خود را انجام دهند.»

این سازمان خاطرنشان کرده است که زنان روزنامه‌نگار بیشترین ضربه را خوردند و در ۱۱ ولایت افغانستان که ۲۷۵۶ روزنامه‌نگار زن و کارمند رسانه‌ای مصروف کار بودند، اکنون تنها ۶۵۶ نفر کار می‌کنند.

در گزارش آمده است که اتهامات «بی‌اخلاقی یا رفتار مغایر با ارزش‌های جامعه» به‌طور گسترده به‌عنوان دستاویزی برای آزارواذیت روزنامه‌نگاران زن و فرستادن آنان به خانه استفاده می‌شود.

گفتنی است که پس از تسلط دوباره طالبان آزادی بیان به شدت محدود شده، سانسور افزایش یافته و خبرنگاران زیادی شغل‌های‌شان را از دست داده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا