خبرنگاران در بلخ: به کارمان متعهدیم، اما وضعیت نگران‌کننده است

شکیبا سعیدی

شماری از خبرنگاران در ولایت بلخ در یک گردهمایی از افزایش قتل‌های هدف‌مند در کشور ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گویند که تهدید هم‌زمان دولت و گروه طالبان سبب می‌شود که بیش‌تر خبرنگاران به ترک وظیفه و حتا کشور مجبور شوند. این خبرنگاران همچنان ترور نعمت‌الله روان، آمر مطبوعات وزارت مالیه و گرداننده پیشین طلوع نیوز را نکوهش می‌کنند و خواهان به کیفر رساندن عاملان قتل او شده‌اند. با این حال شورای ولایتی بلخ می‌گوید که خبرنگاران از اهداف اصلی گروه های تروریستی به شمار می‌آیند و حکومت نیز در تامین امنیتی آنان «کوتاهی» کرده است.

برخی از خبرنگاران و مسولان نهاد های حامی خبرنگاران در بلخ طی گردهمایی از افزایش ترور های هدفمند و هدف قرار دادن خبرنگاران در کشور ابراز نگرانی می‌کنند. این خبرنگاران از پیگیری نشدن پرونده‌های خشونت در برابر خبرنگاران از سوی حکومت انتقاد می‌کنند، اما تاکید دارند که با وجود این چالش‌ها به کارشان ادامه خواهند داد. عزیز کریمی، یکی از خبرنگاران در بلخ گفت: «متاسفانه ما همه روزه شاهد از دست خبرنگاران و همکاران عزیز ما در هر گوشه و کنار افغانستان هستیم. خبرنگاران هر روز به قتل می‌رسند و صدای‌شان توسط گروه های مخالف خاموش ساخته می‌شود». آقای کریمی افزود که با وجود همه چالش‌ها و مشکلات فرا راه خبرنگاری در افغانستان، خبرنگاران به کارشان متعهدند.

کترینا عمری، یکی از بانوان خبرنگار در بلخ نیز در مورد چالش‌های امنیتی در برابر خبرنگاران در افغانستان ابراز نگرانی کرد و خواستار توجه حکومت به این موضوع شد. او گفت: «حکومت افغانستان باید به چالش‌های خبرنگاران رسیده‌گی کند. ما تا چه زمانی باید شاهد از دست دادن همکاران رسانه ای خود باشیم؟ دولت باید در برابر تهدیدات امنیتی در مقابل خبرنگاران برنامه مشخصی را روی دست بگیرد. در غیر آن ما همه روزه شاهد از دست دادن همکاران عزیزمان خواهیم بود».

با این حال مسول کمیته مصونیت خبرنگاران در شمال، خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای را غیر نظامی می‌داند و از حکومت و سازمان ملل متحد میخواهد تا برای پشتیبانی و تامین امنیت آنان اقدام جدی کنند. بشیر انصاری، مسول کمیته مصونیت خبرنگاران در شمال گفت که نیاز است حکومت و سازمان ملل متحد در راستای تأمین امنیت خبرنگاران اقدام کند. او افزود: «کارمندان رسانه اهداف غیرنظامی هستند. ما از حکومت افغانستان و سازمان ملل متحد می‌خواهیم که در خصوص حفاظت و حمایت خبرنگاران اقداماتی جدی کنند تا خبرنگاران و آزادی رسانه ها در فرایند مصالحه آسیب نبینند».

مسول کمیته مصونیت خبرنگاران در شمال همچنان از حکومت افغانستان خواست که به قضایایی قتل هدف‌مند خبرنگاران به صورت جدی رسیده‌گی کند. آقای انصاری افزود: «ما به شدت از وضعیت فعلی نگرانیم، به ویژه قتل‌های هدفمند خبرنگاران و چالش‌های فرا راه رسانه‌ها. اگر به این چالش‌ها رسیده گی نشود، یکی از دست‌آوردهای دو دهه اخیر را که همانا آزادی بیان است، از دست خواهیم داد».

مطیع‌الرحمان کریمی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ نیز رسانه‌ها را «رکن اساسی» و بیانگر «اصل یک نظام دموکراتیک و مردم سالار» عنوان کرد و گفت: «رسانه‌ها و آزادی بیان یکی از دست‌آوردهای نظام افغانستان است و همین رسانه‌ها هستند که همیشه تلاش کردند تا صدای ملت را به گوش دولت برسانند و صدای دولت را به گوش ملت، و همیشه به گونه بی‌طرفانه حقایق را بیان می‌کنند».

آقای کریمی افزود: «هنوز هم رسانه با وجود همین مشکلات که دارند، به تعهد در برابر کارشان محکم هستند و از گذشته کرده بیش‌تر تلاش می‌کنند تا راه شان را ادامه دهند. دولت افغانستان نیز همیشه در کنار خبرنگاران و نهادهای رسانه بوده و در هر شرایط از آنان حمایت می‌کند».

این در حالی است که افضل حدید، رییس شورای ولایتی بلخ حکومت را در پشتیبانی و تامین امنیت خبرنگاران کشور به «کوتاهی» متهم می‌کند.

براساس آمار کمیته مصونیت رسانه‌های افغانستان، در شش ماه گذشته ۴۳ تن از خبرنگاران به‌دلیل افزایش ناامنی و ترورهای هدفمند به بیرون از افغانستان رفته‌اند و حدود یک هزار خبرنگار و کارمند رسانه دیگر وظایف خود را ترک کردند. از میان این شمار از خبرنگارانی که به ترک وظیفه مجبور شده‌اند، حدود ۳۰۰ تن‌شان را بانوان تشکیل می‌دهد.

گفتنی است که در آخرین مورد، نعمت‌الله روان، آمر مطبوعات وزارت مالیه و گوینده پیشین طلوع نیوز در نتیجه تیراندازی در قندهار کشته شد. این رویداد با موجی از واکنش‌ها روبه‌رو شد؛ زیرا تنها یک روز پیش از آن گروه طالبان و برخی از منابع در حکومت برای رسانه‌ها در کشور خط‌ونشان کشیدند. هرچند حکومت طالبان را مسوول قتل نعمت‌الله روان می‌خواند، اما گروه طالبان دست داشتن‌شان در این رویداد را رد کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا