کمیته مصونیت خبرنگاران: محدودیت مالی رسانه‌ها افزایش یافته است

۸صبح، کابل: کمیته مصونیت خبرنگاران اعلام کرد که رسانه‌ها در سال گذشته میلادی (۲۰۱۹) به صورت «قابل توجه» با محدودیت‌های مالی روبه‌رو شده‌اند.

این نهاد حامی رسانه‌ها، گزارش سالانه‌اش را در مورد «خشونت علیه خبرنگاران و وضعیت آزادی مطبوعات» روز یک‌شنبه، بیست‌ونهم جدی نشر کرد.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که محدودیت‌های مالی رسانه‌ها به طور «قابل توجه» در سال ۲۰۱۹ افزایش یافته است.

کمیته مصونیت خبرنگاران محدودیت منابع مالی را تهدید جدی علیه بقای بسیاری از رسانه‌ها، به ویژه رسانه‌هایی که در حومه شهرها فعالیت دارند، عنوان کرده است.

بر اساس یافته‌های گزارش کمیته مصونیت، سال ۲۰۱۹ شاهد کاهش اندکی در بروز خشونت بر روزنامه‌نگاران نسبت به سال قبل آن بوده است.

در این سال پنج خبرنگار به دلیل خشونت‌ها جان باخته‌اند که در سال ۲۰۱۸ این رقم به ۱۷ تن می‌رسید. با آن هم کمیته مصونیت از ثبت ۱۰۵ واقعه‌ی خشونت بر خبرنگاران در سال ۲۰۱۹ میلادی ابراز نگرانی کرده است.

نجیب شریفی، رییس کمیته مصونیت خبرنگاران، در یک نشست خبری هنگام نشر گزارش سالانه این نهاد اعلام کرد: «کاهش میزان خشونت بر خبرنگاران در سال ۲۰۱۹، به ویژه کاهش در قتل خبرنگاران، یک پیش‌رفت مثبت است. اما به هیچ وجه به معنای بهبود وضعیت کلی تهدید علیه خبرنگاران و رسانه‌ها نیست.»

آقای شریفی افزود که خبرنگاران و رسانه‌ها هنوز هم با خشونت‌های عمده از سوی گروهای مختلف مانند طالبان، مقامات دولتی و جنگ‌سالاران روبه‌رو هستند.

او در کنار خشونت‌ها و تهدیدها، محدودیت برای دسترسی به اطلاعات را نیز یک چالش عمده فراروی کار رسانه‌ها یاد کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن