گزارش بررسی ادعای «آزار‌و‌اذیت جنسی در ادارات» در جلسه ویژه شورای عالی حاکمیت قانون ارائه شد

۸صبح، کابل: شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه علیه فساد اداری، به ریاست محمداشرف غنی، رییس جمهور شام روز پنج‌شنبه، هفتم قوس، تشکیل جلسه داد.

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده است که دبیرخانه ویژه‌ای که در کمیسیون مستقل حقوق بشر برای بررسی ادعاهای آزار و اذیت جنسی در بعضی از ادارات، ایجاد شده بود، گزارش خود را به این جلسه ارائه کرده است.

ارگ ریاست جمهوری در مورد محتوای این گزارش جزییات بیش‌تر نداده است.

پیش‌تر کمیسیون مستقل حقوق بشر اعلام کرده بود که بررسی و مستندسازی ادعاهای «آزارواذیت جنسی زنان در ادارات دولتی، به ویژه ارگ ریاست جمهوری» را نهایی کرده است.

شبنم صالحی، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر در بخش زنان و مسوول دبیرخانه ویژه برای مستندسازی ادعاهای آزارواذیت زنان در ادارات دولتی و غیردولتی حدود سه هفته پیش، در چهاردهم عقرب به روز نامه ۸صبح گفته بود که نتیجه بررسی‌ها در این مورد هم‌زمان به ارگ ریاست جمهوری و لوی‌سارنوالی فرستاده خواهد شد.

او گفته بود که دبیرخانه ویژه هشت قضیه آزار‌واذیت جنسی را مورد بررسی قرار داده است. سه مورد از این قضایا مربوط ولایت بامیان، یک مورد آن مربوط ننگرهار و چهار مورد دیگر مربوط کابل می‌شد.

خانم صالحی نیز در آن زمان جزییات از این بیشتر درباره یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر از بررسی ادعای آزار‌واذیت جنسی در ادارات دولتی و غیردولتی ارائه نکرده بود.

از جانب دیگر، اعضای جلسه شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه با فساد اداری درباره پیش‌رفت بررسی‌ها در مورد ادعای بدرفتاری جنسی با دانش‌آموزان در مکاتب ولایت لوگر بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

طبق اعلام ریاست جمهوری، در جلسه تاکید شده است که «قضیه‌ی متذکره» از سوی لوی‌سارنوالی و کمیسیون مستقل حقوق بشر بررسی و تحقیق و سپس نتایج آن اعلام شود.

چندی پیش گزارش شد که دانش‌آموزان در مکاتب لوگر مورد آزارواذیت جنسی قرار گرفته‌اند. در این مورد چندین هیأت تحقیق گماشته شده، اما تاکنون نتایج این تحقیقات همه‌گانی نشده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن