گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

کیوان شکوری

ایالت می‌سی‌سی‌پی در جنوب امریکا به مرکزیت جکسون از تاریخ ۱۰ دسامبر ۱۸۱۷ به عنوان بیستمین ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست. طبق آخرین سرشماری جمعیت این ایالت ۲.۹۷۶.۱۴۹ تن است. ترکیب جمعیتی این ایالت از ۵۶.۴ درصد سفید‌پوست، ۳۷.۸ درصد سیاه‌پوست، ۳.۴ درصد اسپانیایی‌زبان‌ها یا مهاجران لاتین‌تبار، ۰.۶ درصد سرخ‌پوست‌ها و بومیان آلاسکا، ۱.۱ درصد شرق آسیا (Asian)، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و جزایر دیگر و ۱،۳ درصد نژادهای دیگر تشکیل شده است.

رودخانه معروف می‌سی‌سی‌پی از مرزهای غربی این ایالت از شمال به جنوب می‌گذرد. منشأ این نام از واژه misi-ziibi به معنای «رود بزرگ» می‌باشد که از بومیان منطقه گرفته شده‌ است.

اِلویس آرون پرسلی، خواننده و هنرپیشه مطرح امریکایی، ویلیام کاتبرت فاکنر رمان‌نویس امریکایی و برنده جایزه نوبل ادبیات، رایلی بی. کینگ معروف به بی.‌بی. کینگ، نوازنده مشهور گیتار الکتریک در سبک بلوز و برنده ۱۷ جایزه گرمی که از او به عنوان شاه بلوز (King of the Blues) یاد می‌شود و نشریه رولینگاستون کینگ او را در رتبه ششم در میان گیتاریست‌های برتر جهان در تاریخ نامیده ‌است و اپرا گِیلوینفری تهیه‌کننده، هنرپیشه، مجری، برنده جایزه اسکار و از  مطرح‌ترین مجری‌های تلویزیونی امریکا و جهان از شخصیت‌های مشهور این ایالت هستند.


بیش‌تر بخوانید:

از سال ۱۸۲۰ الی جولای ۲۰۲۰ تعداد ۵۰ انتخابات ریاست جمهوری در امریکا برگزار شده است که به غیر از دو دوره (۱۸۶۴ و ۱۸۶۸) که می‌سی‌سی‌پی به خاطر جنگ‌های داخلی از امریکا جدا شده بود، در بقیه ۴۸ دوره شرکت کرده است. از این ۴۸ دوره انتخابات ۳۰ دوره حزب دموکرات، ۱۳ دوره حزب جمهوری‌خواه، دو دوره حزب دموکرات جمهوری‌خواه (Democratic-Republican Party)، یک دوره حزب ویگ (Whig Party)، یک دوره حزب حقوق دموکراتیک ایالات (States’ Rights Democratic) و یک دوره حزب مستقل امریکایی (American Independent Party) برنده اتخابات ریاست جمهوری در حوزه ایالت می‌سی‌سی‌پی شدند. برای بررسی دقیق‌تر این انتخابات بهتر است این انتخابات را به دو بخش قبل و بعد از ۱۹۶۰ تقسیم کنیم. از ۱۸۲۰- ۱۹۶۰ به مدت ۱۴۰ سال جمهوری‌خواهان فقط یک دوره ولی دموکرات‌ها ۲۹ دوره برنده این انتخابات شدند، اما بعد از سال ۱۹۶۰ دموکرات‌ها یک دوره، حزب حقوق دموکراتیک ایالات (States’ Rights Democratic) یک دوره و جمهوری‌خواهان ۱۲ دوره برنده این انتخابات در می‌سی‌سی‌پی شدند که ۱۰ دوره آن به طور یک‌نواخت از سال ۱۹۸۰ تا کنون می‌باشد. این آمار نشان از سیطره جمهوری‌خواهان بر انتخابات ریاست‌جمهوری در ایالت می‌سی‌سی‌پی در ۶۰ سال اخیر دارد.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ می‌سی‌سی‌پی از حزب جمهوری‌خواه دونالد ترمپ با ۴۷.۳ درصد آرا موفق به شکست تدکروز با ۳۶.۳ درصد آرا شد.

در حزب دموکرات نیز هیلاری کلینتون با ۸۲.۶ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۱۶.۵ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابی می‌سی‌سی‌پی دونالد ترمپ با ۵۷.۹ درصد آرا در مقابل هیلاری کلینتون با ۴۰.۱ درصد، به پیروزی دست یافت و شش رای الکترال این ایالت را به نام خود کرد.

در انتخابات مقدماتی این دوره ایالت می‌سی‌سی‌پی از حزب دموکرات جو بایدن با ۸۱.۱ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۱۴.۸ درصد آرا شد که  اگر این آمار را در کنار آمار دوره گذشته که بالاتر ذکر شد قرار بدهیم، مشاهده می‌کنیم که مردم این ایالت گرایش شدیدی به جناح راست سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری دارند و حتا طرف‌داران حزب دموکرات هم هیچ علاقه‌ای به جریان چپ‌گرای این حزب ندارند و رای خود را به جناح راست حزب دموکرات دادند.

برای مجلس سنای امریکا از سال ۱۸۱۷ الی جولای ۲۰۲۰ به تعداد ۵۱ سناتور از ایالت می‌سی‌سی‌پی انتخاب شده‌اند که از این تعداد ۳۰ تن دموکرات، ۹ تن جمهوری‌خواه، سه تن دموکرات جمهوری‌خواه (Democratic-Republican Party)، پنج تن جکسونیان (Jacksonian)، دو تن از حزب ویگ (Whig Party)، دو تن دیگر عضو چند حزب مختلف (multiple party affiliations) بوده‌اند.

تا قبل از سال ۱۸۸۱ اکثر احزاب فعال چند سناتور را در دوره‌های مختلف به مجلس سنا فرستادند، اما دموکرات‌ها با ۱۲ سناتور از احزاب دیگر برتر بودند. از سال ۱۸۸۱ الی ۱۹۷۸ میلادی نزدیک به یک قرن ۱۸ سناتور از این ایالت برای مجلس سنای امریکا انتخاب شدند که همه‌گی از حزب دموکرات بودند. اما از سال ۱۹۷۸ آرای این ایالت در انتخابات مجلس سنا به نفع جمهوری‌خواهان چرخش کرد و تا با امروز در این برهه ۴۲ ساله چهار سناتور انتخاب شدند و هر چهار تن از حزب جمهوری‌خواه بودند. با این اوصاف متوجه می‌شویم که به طور کل دموکرات‌ها در طول تاریخ انتخابات سنا در ایالت می‌سی‌سی‌پی بهتر عمل کرده‌اند، ولی در این ۴۲ سال اخیر جمهوری‌خواهان کاملاً برتر هستند.

Roger F. Wicker و Cindy Hyde Smith هر دو از حزب جمهوری‌خواه سناتورهای حال حاضر این ایالت در مجلس سنای امریکا می‌باشند.

John C. Stennis (۱۹۴۷-۱۹۸۹) از حزب دموکرات به مدت ۴۲ سال و Thad Cochran (۱۹۷۸-۲۰۱۹) از حزب جمهوری‌خواه به مدت ۴۱ سال با‌سابقه‌ترین سناتورهای تاریخ این ایالت در مجلس سنای امریکا می‌باشند.

در طول تاریخ تعداد نماینده‌گان منتخب در مجلس نماینده‌گان امریکا از ایالت می‌سی‌سی‌پی ۱۴۵ تن بوده‌ که ۱۰۲ تن از حزب دموکرات، ۲۵ تن از حزب جمهوری‌خواه، یک تن از حزب دموکرات جمهوری‌خواه (Democratic-Republican Party)، چهار تن از جکسونیان (Jacksonian)، یک تن از حزب جمهوری‌خواه ملی که به حزب ضد جکسونیان نیز مشهور است (National Republican Party OR Anti-Jacksonian Party)، سه تن از حزب ویگ (Whig)، دو تن مستقل (Independent)، یک تن از Know Nothing Party، سه تن از حزب متحده (Unionist Party)، یک تن از جمهوری‌خواه مستقل (Independent Republican) و دو تن با عضویت در احزاب مختلف (multiple party affiliations) یعنی در دوران نماینده‌گی حزب سیاسی خود را عوض کردند (Democratic- Jacksonian) بوده‌اند. با نگاهی به آمار و ارقام، متوجه می‌شویم که حزب دموکرات در طول تاریخ با تفاوت زیاد پیش‌تاز این انتخابات است، به طوری که از سال ۱۸۸۳ الی ۱۹۶۳ به مدت هشتاد سال دموکرات برنده تمام انتخابات مجلس نماینده‌گان امریکا در ایالت می‌سی‌سی‌پی بوده است. اما نکته قابل ذکر این است که از انتخابات سال ۱۹۶۵ کم‌کم آمار به سمت تعادل و در نهایت به نفع جمهوری‌خواهان چرخش کرد، به طوری که در حال حاضر از چهار نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا، سه نماینده از حزب جمهوری‌خواه و یک نماینده از حزب دموکرات می‌باشند.

از سال ۱۸۱۷ به تعداد ۶۵ فرمان‌دار در ایالت می‌سی‌سی‌پی انتخاب شده‌اند که از این تعداد ۴۶ تن از حزب دموکرات، هفت تن از حزب جمهوری‌خواه، چهار تن از حزب دموکرات جمهوری‌خواه (Democratic-Republican Party)، سه تن از حزب ویگ (Whig Party)، دو تن از حزب جمهوری‌خواه ملی که به حزب ضد جکسونیان نیز مشهور است (National Republican Party OR Anti-Jacksonian Party)، یک تن فرمان‌دار نظامی (Military) و دو تن که اسم حزب‌شان مشخص نیست (Unknown) بوده‌اند.

همان‌طور که آمار نشان می‌دهد، در طول تاریخ انتخابات فرمان‌داری ایالت می‌سی‌سی‌پی حزب دموکرات با فاصله زیاد پیش‌تاز است، اما از اواخر سده ۲۰ میلادی (سال ۱۹۹۲) آمار شروع به تغییر به سمت جمهوری‌خواهان کرد و از چهار فرمان‌دار انتخاب شده در این ۲۸ سال سه تن جمهوری‌خواه و یک تن دموکرات بودند که سه تن از این فرمان‌داران جمهوری‌خواه از سال ۲۰۰۴ تاکنون به طور یک‌نواخت دفتر فرمان‌داری را به یک‌دیگر تحویل داده‌اند.

نتیجه: همان‌طور که از آمار مشخص است، دموکرات‌ها در طول تاریخ انتخابات ایالت می‌سی‌سی‌پی دست بالا داشته، اما با توجه به این‌که جمهوری‌خواهان ۱۰ دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در این ایالت را برنده شده، در ۴۲ سال اخیر هر چهار سناتور جمهوری‌خواه، سه نماینده از کل چهار نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا جمهوری‌خواه و در آخر این‌که از سال ۲۰۰۴ هر سه فرمان‌دار انتخاب شده در این ایالت جمهوری‌خواه هستند، نشان‌دهنده این است که ایالت می‌سی‌سی‌پی در حال حاضر یک ایالت کاملاً جمهوری‌خواه است.

دکمه بازگشت به بالا