گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

کیوان شکوری

ایالت کارولینای جنوبی به مرکزیت شهر کلمبیا در جنوب شرقی امریکا می‌باشد. این ایالت جزو ۱۳ مستعمره و یا ۱۳ ایالت اولیه‌ای بودند که در تاریخ ۴ جولای ۱۷۷۶ اعلام استقلال کرده و امریکای اولیه را تشکیل دادند. کارولینای جنوبی از سال ۱۷۷۶ الی ۱۷۸۸ به صورت مستقل اداره می‌شد و در واقع دولتی غیر متمرکز بر سر کار بود. اما در تاریخ ۲۳ مه ۱۷۸۸ قانون اساسی امریکا را تصویب و به عنوان هشتمین ایالت، رسماً به ایالات متحده امریکا پیوست. ضمناً این ایالت اولین ایالتی بود که در ۲. دسامبر ۱۸۶. با رای مجلس قانون‌گذاری خود از ایالات متحده امریکا خارج و همین خروج بنیان جنگ داخلی امریکا شد که سال بعد (۱۸۶۱ میلادی) شروع شد. دژ سومتر در بندر چارلتون در کارولینای جنوبی اولین نقطه‌ای بود که در سال ۱۸۶۱ میلادی مورد حمله جنوبی‌ها قرار گرفت و نقطه آغاز جنگ داخلی امریکا شد. به احترام شاه چارلز اول انگلیس کسی که اول این مستعمره انگلیس را تاسیس کرد، این ناحیه را کارولینا نامیدند. چون کارولینا برگرفته از کارلوس به لاتین است که در زبان انگلیسی به آن چارلز می‌گویند. پارک ملی کانگری (Congaree National Park) که جزو مناطق حیات وحش محسوب می‌شود از مکان‌های تفریحی و طبیعی این ایالت می‌باشد.

طبق آخرین سرشماری جمعیت این ایالت ۵,۱۴۸,۷۱۴ می‌باشد که ۶۳.۷ درصد سفید پوست، ۲۷ درصد سیاه‌پوست، ۶ درصد اسپانیولی زبان‌ها یا لاتین‌تبارها، ۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر امریکایی ساکن در این ایالت، ۱.۸ درصد  Asian یا شرق دور، ..۵ درصد سرخ‌پوست و بومیان آلاسکا ساکن در این ایالت و نژادهای دیگر دو درصد می‌باشند.

اندرو جکسون، هفتمین رییس جمهور امریکا که در جنگ سال ۱۸۱۲ حضور داشت و توانست در نیو اورلئان بریتانیایی‌ها را شکست دهد از شخصیت‌های مشهور این ایالت می‌باشد. پس از این پیروزی بود که جکسون به یک قهرمان ملی تبدیل شد. اما وی به عنوان دولت‌مردی که تعداد زیادی برده داشت و عامل مرگ بسیاری از بومیان و مصوب قانون حذف سرخ‌پوستان نیز شناخته می‌شود.

رونالد اروین مک نیر، فضانورد و فیزیک‌دان امریکایی که در حادثه انفجار فضاپیمای چلنجر کشته شد و جوزف لنارد گلدستین، پزشک و برنده جایزه نوبل پزشکی در سال ۱۹۸۵ از دیگر شخصیت‌های مشهور این ایالت هستند.


بیش‌تر بخوانید:

از سال ۱۷۸۹ تا کنون ۵۸ دوره انتخابات در ایالات متحده برگزار شده است که کارولینای جنوبی به غیر از انتخابات سال ۱۸۶۴ که از امریکا جدا شده بود در بقیه دوره‌های این انتخابات یعنی ۵۷ دوره شرکت کرده. از این ۵۷ دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در ایالت کارولینای جنوبی دو دوره حزب فدرالیست، هشت دوره حزب دموکرات جمهوری‌خواه یا  Democratic-Republican Party، دو دوره کاندیدای مستقل یا Independent، یک دوره حزب حقوق دموکراتیک ایالات یا States’ Rights Democratic، ۲۸ دوره حزب دموکرات و ۱۶ دوره حزب جمهوری‌خواه برنده این انتخابات و موفق به کسب رای الکترال این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری شده‌اند. اگر بخواهیم این انتخابات را دقیق تر بررسی کنیم بهتر است که آن را به سه دوره تقسیم کنیم. بخش اول از سال ۱۷۸۹ الی ۱۸۷۶ که ۲۳ دوره انتخابات ریاست جمهوری در کلرادو برگزار و در این دوره احزاب مختلف رای آوردند، اکثریت پیروزی در انتخابات این دوره متعلق به حزب دموکرات- جمهوری‌خواه می‌باشد. اما در دوره دوم یعنی از سال ۱۸۸.- ۱۹۶. میلادی ۲۱ دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایالت کلرادو برگزار شده است که ۲. دوره آن دموکرات‌ها در انتخابات این ایالت برنده شدند. در دوره سوم تقسیم‌بندی ما یعنی از سال ۱۹۶۴ تا جولای ۲.۲. میلادی ۱۳ دوره این انتخابات در کلرادو برگزار شد که به غیر از یک دوره (۱۹۷۶) بقیه ۱۲ دوره جمهوری‌خواهان برنده انتخابات ریاست جمهوری یا آرای الکترال در ایالت کارولینای جنوبی شدند. همان‌گونه که مشاهده می‌کنیم در ۵۵ سال اخیر جمهوری‌خواهان برنده بلامنازع این انتخابات هستند و این نشان از علاقه مردم این ایالت به جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری دارد.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲.۱۶ دونالد ترمپ با ۳۲.۵ درصد آرا موفق به شکست مارکو روبیو با ۲۲.۵ درصد آرا شد.

در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات برگزار شده در این ایالت هیلاری کلینتون با ۷۳.۵ درصد آرا در مقابل برنی سندرز با ۲۶ درصد آرا پیروز شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲.۱۶ دونالد ترمپ با ۵۴.۹ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴.۷ درصد آرا در این ایالت و ریختن ۹ رای الکترال این ایالت به سبد جمهوری‌خواهان شد.

با توجه به آمار ذکر شده پنج ساله اخیر متوجه گرایش شدید مردم ایالت کارولینای جنوبی به احزاب راست‌گرا (حزب جمهوری‌خواه) می‌شویم. اما برای شفافیت بیش‌تر این موضوع کمی به عقب‌تر بر می‌گردیم. در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات برای تعیین کاندیدای نهایی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲.۲. امریکا در این ایالت، جو بایدن با ۴۸.۴ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۱۹.۹ درصد آرا شد و کمی عقب‌تر از آن در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات برای تعیین کاندیدای نهایی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲.۱۶ امریکا هیلاری کلینتون با ۷۳.۵ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۲۶ درصد آرا شد که این دو انتخاب خود نشان از این دارد که طرفداران حزب دموکرات نیز به سمت راست این حزب گرایش دارند.

از سال ۱۷۸۹ تا کنون تعداد ۶. سناتور برای ایالت کارولینای جنوبی انتخاب شده‌اند که آمار آن به این شرح می‌باشد: ۳۷ تن دموکرات، هفت تن جمهوری‌خواه، هشت تن حزب دموکرات جمهوری‌خواه (Democratic-Republican Party)، دو تن جکسونیان (Jacksonian)، یک تن Nullifier Party، یک تن حزب فدرالیست (Federalist Party)، یک تن حزب ضد دولت (Anti-Administration party) سه تن عضویت در چند حزب مختلف (multiple party affiliations) داشتند.

اگر بخواهیم این انتخابات را به صورت دقیق‌تر بررسی کنیم به خاطر این‌که قدمت حزب دموکرات بیش‌تر از رقیب خود یعنی حزب جمهوری‌خواه می‌باشد، بهتر آن که روند این انتخابات را به دو دوره تقسیم کنیم. دوره اول قبل از تشکیل حزب جمهوری‌خواه و دوره دوم بعد از تشکیل این حزب می‌باشد. در دوره اول از سال ۱۷۸۹ الی ۱۸۵۴ میلادی دموکرات‌ها صاحب ۱. کرسی در مجلس سنا امریکا بوده‌اند. دوره دوم که از سال ۱۸۵۴ میلادی شروع می‌شود، تا کنون ۲۷ سناتور دموکرات و ۷ جمهوری‌خواه به این مقام دست یافته‌اند. با توجه به آمارهای ارائه شده در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا امریکا در ایالت کارولینای جنوبی، دموکرات‌ها با فاصله زیاد از جمهوری‌خواهان پیشی گرفته‌اند. اما در سال‌های اخیر گرایش مردم این ایالت در انتخابات مجلس سنا به جمهوری‌خواهان بیش‌تر شده است. به طوری که از دو کرسی این ایالت در مجلس سنا، یکی از سال ۱۹۵۶ و دیگری از سال ۲۰۰۵ در اختیار جمهوری‌خواهان قرار گرفته است. همان طور که بالاتر ذکر شد، در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا امریکا در ایالت کارولینای جنوبی دموکرات‌ها با فاصله زیاد از جمهوری‌خواهان پیش افتاده‌اند. اما در حال حاضر هر دو کرسی این ایالت در مجلس سنا در دست جمهوری‌خواهان است، که این نشان از موفقیت جمهوری‌خواهان در سال‌های اخیر دارد.

James Strom Thurmond  از حزب جمهوری‌خواه با ۴۷ سال سابقه حضور در مجلس سنا (۱۹۵۶-۲..۳) و Ernest F. Hollings از حزب دموکرات با ۳۹ سال سابقه حضور در مجلس سنا، با سابقه‌ترین سناتورهای ایالت کارولینای جنوبی می‌باشد.

Tim Scott و Lindsey Graham از حزب جمهوری‌خواه دو سناتور حال حاضر این ایالت در مجلس سنا امریکا می‌باشند. لیندسی گراهام Lindsey Graham)) ریاست کمیته قضایی سنا را بر عهده دارد و از سناتورهای بسیار مطرح و پرنفوذ مجلس سنای ایالات متحده امریکا می‌باشد.

از سال ۱۷۸۹ تا جولای ۲.۲. میلادی ۲۲. تن برای نماینده‌گی در مجلس نماینده‌گان امریکا از ایالت کارولینای جنوبی انتخاب شده‌اند، که ۵۳ تن دموکرات، ۱۷ تن جمهوری‌خواه، ۴۵ تن حزب دموکرات جمهوری‌خواه (Democratic-Republican Party)، شش تن Nullifier Party، یک تن حزب ویگ (Whig Party)، ۷ تن حزب فدرالیست (Federalist Party)، شش تن حزب ضد دولت (Anti-Administration party)، دو تن حزب طرفدار دولت ( Pro-Administration party )، سه تن جکسونیان (Jacksonian)، ۹ تن عضویت در چند حزب مختلف (multiple party affiliations) داشته‌اند.

چون قدمت حزب دموکرات از حزب جمهوری‌خواه بیش‌تر می‌باشد، برای بررسی این انتخابات بهتر آن‌که روند انتخابات مجلس نماینده‌گان امریکا در حوزه انتخاباتی این ایالت به دو دوره قبل و بعد از تشکیل حزب جمهوری‌خواه تقسیم شود. دوره اول به مدت ۶۵ سال از ۱۷۸۹ الی ۱۸۵۴ میلادی با وجود تعدد احزاب، حزب دموکرات جمهوری‌خواه (Democratic-Republican Party) با ۴۵ نماینده برتر از بقیه احزاب بوده و حزب دموکرات نیز در این دوره ۲۶ نماینده داشته است. در دوره دوم از سال ۱۸۵۴ تا جولای ۲.۲. از حزب دموکرات ۸. نماینده و از حزب جمهوری‌خواه ۳۷ نماینده از این ایالت راهی مجلس نماینده‌گان امریکا شده‌اند. همان طور مشاهده می‌کنیم دموکرات‌ها در طول تاریخ این انتخابات بهتر عمل کرده‌اند. به طوری که از سال ۱۸۷۷ الی ۱۹۶۲ به مدت ۸۵ سال از ۶۷ نماینده انتخاب شده، ۶۵ تن دموکرات و فقط دو تن جمهوری‌خواه بوده‌اند. اما از ۱۹۶۲ به بعد کم‌کم آرا به سمت جمهوری‌خواهان چرخیده و در این بازه زمانی از ۳۱ نماینده منتخب، ۲. تن جمهوری‌خواه و ۱۱ تن دموکرات بوده‌اند. هفت تن از این ۳۱ تن، نماینده‌گان حال حاضر این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا می‌باشند که پنج تن جمهوری‌خواه و دو تن دموکرات هستند.

John L. McMillan از سال ۱۹۳۹-۱۹۷۳ به مدت ۳۴ سال و L. Mendel Rivers از سال ۱۹۴۱-۱۹۷. به مدت ۲۹ سال بیش‌ترین سابقه حضور در مجلس نماینده‌گان امریکا از ایالت کارولینای جنوبی را دارند.

از سال ۱۷۷۶ تا کنون ایالت کارولینای جنوبی ۹۳ فرماندار داشته است. از این تعداد فرماندار، ۵۷ تن دموکرات، ۹ تن جمهوری‌خواه، پنج تن بدون وابسته‌گی حزبی (No party affiliation)، پنج تن حزب فدرالیست (Federalist Party)، ۱۶ تن حزب دموکرات جمهوری‌خواه (Democratic-Republican Party) و یک تن Conservative بوده‌اند. این ایالت تا قبل از سال ۱۹۷۵سه فرماندار جمهوری‌خواه و ۵۵ فرماندار دموکرات داشته، که این نشان از نفوذ شدید حزب دموکرات بین مردم داشته، اما از سال ۱۹۷۵ این آرا به سمت جمهوری‌خواهان چرخیده است. به طوری که از هشت فرماندار منتخب، شش تن جمهوری‌خواه و دو تن دموکرات بوده‌اند. Henry McMaster  فرمان‌دار حال حاضر این ایالت از حزب جمهوری‌خواه می‌باشد.

نتیجه‌گیری: طبق آمار ارائه شده ایالت کارولینای جنوبی ایالت دموکرات بوده است، اما حدوداً از ۴. سال پیش مردم این ایالت تغییر نگرش داده و به سمت جمهوری‌خواهان تمایل پیدا کرده‌اند. به طوری که در حال حاضر هر دو سناتور، پنج نماینده از کل هفت نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا، فرماندار و برنده‌ی آرای الکترال ریاست جمهوری این ایالت در اختیار جمهوری‌خواهان می‌باشند. که وجود این آمار درصد بالای سفیدپوستان (۶۳.۷) و آمار پایین مهاجران خارجی از دلایل نفوذ جمهوری‌خواهان در این ایالت می‌باشد.

دکمه بازگشت به بالا