گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

کیوان شکوری

ایالت میزوری در میانه غربی امریکا به مرکزیت جفرسون سیتی در سال ۱۸۰۳ توسط توماس جفرسون و در جریان خرید لوئیزیانا از کشور فرانسه خریداری شد، ولی ۱۷ سال به صورت خودمختار اداره شد تا در سال ۱۸۲۱ میلادی به عنوان بیست‌و‌چهارمین ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست. قرارداد خرید لویزیانا که بین فرانسه و امریکا بسته شد، شامل قرارداد خرید سرزمین‌هایی از ۱۵ ایالت کنونی از ایالات متحده امریکا و دو ایالت کانادا می‌شد. این قرارداد قلمروی از آرکانزاس، میسوری، آیووا، اوکلاهاما، کانزاس و نبراسکا، بخش‌هایی از مینه‌سوتا در غرب رود می‌سی‌‌سی‌پی، بخش بزرگی از داکوتای شمالی، داکوتای جنوبی، شمال‌شرق نیومکسیکو، بخش شمالی تگزاس، منطقه مونتانا، وایومینگ و کلورادو در شرق تقسیم قاره‌ای امریکا، لویزیانا در غرب رود می‌سی‌سی‌پی به علاوه نیواورلئان و بخش‌های کوچکی از سرزمین‌هایی که هم‌اکنون در ایالت‌های آلبرتا و ساسکچوان کانادا امروزی می‌باشد. طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۶.۱۳۷.۴۲۸ تن می‌باشد. ۷۹.۱ درصد این ایالت سفیدپوست، ۱۱.۸ درصد سیاه‌پوست، ۰.۶ درصد سرخ‌پوست و بومیان آلاسکا، ۴.۴ درصد اسپانیایی‌زبان‌ها یا لاتین‌ها، ۲.۲ درصد آسیای شرقی‌ها یا Asian ، ۰.۲ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر، ۲.۴ درصد تشکیل شده از دو یا چند نوع نژادهای دیگر.

امینم خواننده، ترانه‌سرا، آهنگ‌ساز، تهیه‌کننده موسیقی رپ، بازیگر امریکایی و هری ترومن سی‌و‌سومین رییس‌ جمهور امریکا زادگاه‌شان میزوری و از شخصیت‌های مشهور این ایالت هستند.

از سال ۱۸۲۰ تا کنون ۵۰ دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایالت میزوری برگزار شده است که از این تعداد ۳۰ دوره دموکرات‌ها، ۱۸ دوره جمهوری‌خواهان و دو دوره حزب جمهوری‌خواه دموکرات یا Democratic-Republican برنده این انتخابات بودند.


بیش‌تر بخوانید:


اگر بخواهیم بهتر این انتخابات را موشکافی کنیم، بهتر است که به دو بخش تبدیل کنیم. بخش نخست ۹ دوره اول انتخابات یعنی از سال ۱۸۲۰ الی ۱۸۵۴ که سال تشکیل حزب جمهوری‌خواه می‌باشد که از این ۹ دوره هفت دوره حزب دموکرات و دو دوره حزب جمهوری‌خواه دموکرات یا Democratic-Republican و بخش دوم انتخابات برگزار شده بعد از تشکیل حزب جمهوری‌خواه یعنی سال ۱۸۵۶ که برای نمونه حد فاصل زمانی ۱۸۵۶الی ۱۹۰۰ میلادی در نظر بگیریم که ۱۲ دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و دو دوره جمهوری‌خواهان و ۱۰ دوره دموکرات‌ها برنده آرای ریاست جمهوری امریکا در ایالت میزوری شدند یا از سال ۱۹۳۲ الی ۱۹۴۶، ۹ دوره انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت برگزار شد که هشت دوره آن را دموکرات‌ها و یک دوره آن را جمهوری‌خواهان برنده آرای الکترال در این ایالت شدند. اما نتایج انتخابات در ۵۰ سال اخیر نشان از تغییر افکار مردم این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری از دموکرات به سمت جمهوری‌خواهی است. به طوری که از سال ۱۹۶۸ تا کنون ۱۳ دوره انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت برگزار شده است که فقط سه دوره آن را دموکرات‌ها و ۱۰ دوره جمهوری‌خواه‌ها برنده نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا در ایالت میزوری شدند. همان‌طور که بالاتر اشاره شد، دموکرات‌ها در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری امریکا در ایالت میزوری برتر هستند، ولی بررسی نتایج ۵۰ سال اخیر و یا حتا ۲۰ سال اخیر که جمهوری‌خواهان برنده هر پنج دوره انتخابات برگزار شده ریاست جمهوری هستند، نشان از تمایل مردم به حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری است.

در انتخابات داخلی سال ۲۰۱۶ برای تعیین کاندیدای نهایی از حزب جمهوری‌خواه، دونالد ترمپ با ۴۰.۹ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۴۰.۷ درصد آرا در این ایالت شد.

در حزب دموکرات و برای تعیین کاندیدای نهایی هیلاری کلینتون با کسب ۴۹.۶ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۴۹.۴ درصد آرا در این ایالت شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری امریکا در سال ۲۰۱۶ دونالد ترمپ با کسب ۵۶.۴ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۷.۹ درصد آرا در ایالت میزوری و کسب ۱۰ رای الکترال این ایالت شد.

نکته قابل ذکر در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری امریکا در ایالت میزوری این است که در بازه زمانی ۱۰۰ ساله از سال ۱۹۰۴ الی ۲۰۰۴ میلادی به غیر از یک دوره (۱۹۵۶) در باقی دوره‌ها آرای الکترال این ایالت به سبد کاندیدایی ریخته شد که در نهایت برنده انتخابات کل امریکا شد و به عنوان رییس جمهور شروع به کار کرد.

نکته دیگری که باید ذکر شود این است که در حزب دموکرات و برای تعیین کاندیدای نهایی سال ۲۰۱۶ هیلاری کلینتون با کسب ۴۹.۶ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۴۹.۴ درصد آرا در این ایالت شد، اما در انتخابات مقدماتی سال ۲۰۲۰ جوبایدن با ۶۰.۱ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۳۴.۶ درصد آرا شد که این۱۱ درصد تفاوت آرا بین جو بایدن و کلینتون نشان از محبوبیت بیش‌تر جو بایدن و استقبال از وی در این ایالت است. با وجود کسب ۵۶.۴ درصد آرا در انتخابات نهایی سال ۲۰۱۶ توسط دونالد ترمپ، این رای ۶۰ درصدی مردم میزوری در انتخابات مقدماتی سال ۲۰۲۰ به بایدن نشان از ایجاد جبهه بزرگی به رهبری حزب دموکرات در ایالت میزوری در مقابله با دونالد ترمپ و حزب جمهوری‌خواه است.

از سال ۱۸۲۱ تا ۲۰۲۰ میلادی تعداد ۴۶ سناتور برای ایالت میزوری انتخاب شدند که بعضاً دو، سه و یا حتا مثل Thomas Hart Benton پنج دوره سناتور این ایالت در مجلس سنا بودند. وی هم‌چنین سابقه عوض کردن حزب سیاسی در سه نوبت را در پرونده خود دارد.

از این ۴۶ سناتور، سهم حزب دموکرات ۲۴ تن، حزب جمهوری‌خواه ۱۷ تن، حزب جمهوری‌خواه دموکراتیک یا Democratic-Republican Party که توسط توماس جفرسون و جیمز مدیسون بنیان گذاشته شد یک تن، جکسونیان یا Jacksonian یک تن، Unionist Party یک تن، Whig یک تن و یک تن عضویت در چند حزب مختلف (multiple party affiliations) بودند.

با توجه به آمار ارائه شده مشخص است که دموکرات‌ها در طول تاریخ انتخابات سنا در این ایالت به طور کلی موفق‌تر عمل کردند، اما در سال‌های اخیر آرای مردم به سمت جمهوری‌خواهان چرخش داشته است، به طوری از سال ۱۹۸۷ میلادی یکی از دو کرسی‌ این ایالت در مجلس سنا به مدت ۳۳ سال به طور مدام تا به امروز در اختیار جمهوری‌خواهان است و کرسی دیگر به طور چرخشی ۱۳ سال تحت اختیار دموکرات‌ها و ۲۰ سال تحت اختیار جمهوری‌خواهان می‌باشد.

Thomas Hart Benton (۱۸۲۱-۱۸۵۱) به مدت ۳۰ سال با عضویت در چند حزب (multiple party affiliations) و Christopher S. Bond (۱۹۸۷-۲۰۱۱) از حزب جمهوری‌خواه با ۲۴ سال حضور در مجلس سنا با‌سابقه‌ترین سناتورهای این ایالت در مجلس سنا بودند.

Josh Hawley و Roy Blunt دو سناتور حال حاضر ایالت میزوری در مجلس سنای امریکا هر دو از حزب جمهوری‌خواه می‌باشند.

اما در انتخابات مجلس نماینده‌گان امریکا در ایالت میزوری از سال ۱۸۲۱ تاکنون تعداد ۴۰۷ نماینده انتخاب شده‌اند. از این تعداد ۲۳۳ نماینده سهم حزب دموکرات، ۱۳۲ نماینده حزب جمهوری‌خواه، یک نماینده از حزب Anti Jackson، ۹ نماینده از حزب Whig، دو نماینده از حزب Jacksonian، یک نماینده از حزب جمهوری‌خواه دموکرات یا Democratic-Republican، سه نماینده از حزب Know-nothing، چهار نماینده از حزب Green back، یک نماینده از Independent Republican، هشت نماینده از Unionist Party، حزب جمهوری‌خواه ملی یا National Republican Party یک نماینده، Independent Democrat یک نماینده، حزب اتحادیه قانون اساسی یا Constitutional Union Party یک نماینده، حزب جمهوری‌خواه لیبرال یا Liberal Republican Party دو نماینده، Opposition چهار نماینده و Greenback Party چهار نماینده بود.

همان‌طور که از آمار مشخص است، دموکرات‌ها در طول زمان نسبت به جمهوری‌خواهان در انتخابات مجلس نماینده‌گان امریکا در ایالت میزوری موفق‌تر عمل کردند و نشان از گرایش مردم به دموکرات‌ها می‌بود، اما از اواخر سده بیستم (۱۹۹۶ میلادی) این گرایش کم‌کم به سمت جمهوری‌خواهان تغییر مسیر داد، به طوری که هم اکنون از هشت نماینده میزوری در مجلس نماینده‌گان امریکا شش تن از حزب جمهوری‌خواه و دو تن از حزب دموکرات می‌باشند.

در تاریخ انتخابات فرمانداری ایالت میزوری ۵۷ فرماندار به شرح زیر ثبت شده است:

سه فرماندار سهم حزب جمهوری‌خواه دموکرات Democratic-Republican یا Jeffersonian Republican، یک فرماندار سهم حزب جمهوری‌خواه لیبرال یا  Liberal Republican Party، دو تن سهم Union، ۳۸ تن سهم حزب دموکرات، ۱۱ تن حزب جمهوری‌خواه و دو تن جمهوری‌خواهان رادیکال یا Radical Republicans (جمهوری‌خواهان رادیکال از حدود سال ۱۸۵۴ (قبل از جنگ داخلی امریکا) تا پایان بازسازی در سال ۱۸۷۷‌، جناحی از سیاست‌مداران امریکایی در درون حزب جمهوری‌خواه ایالات متحده بودند.)

اگر بخواهیم این انتخابات را بررسی کنیم، می‌توانیم به دو بخش تقسیم کنیم. بخش اول از سال ۱۸۲۰ تا اوایل سده ۲۰ (۱۹۰۹ میلادی) که در این برهه ۸۹ ساله ۳۱ تن به این مقام دست یافتند. از این تعداد ۲۳ تن سهم دموکرات‌ها و دو تن سهم جمهوری‌خواهان (جمهوری‌خواهان رادیکال یا Radical Republicans) بود. بخش دوم از سال ۱۹۰۹ الی ۲۰۲۰ میلادی می‌باشد که ۲۶ تن به مقام فرمانداری رسیدند. از این تعداد ۱۵ تن دموکرات و ۱۱ تن جمهوری‌خواه بودند.

Michael L. Parson از حزب جمهوری‌خواه فرماندار حال حاضر ایالت میزوری است.

نتیجه‌گیری: با توجه به آمار ارائه شده ایالت میزوری در طول تاریخ یک ایالت دموکرات بود، اما از سال ۲۰۰۰ میلادی کم‌کم شروع به تغییر جهت به سمت جمهوری‌خواهان داد، به طوری که در حال حاضر جمهوری‌خواهان برنده انتخابات ریاست جمهوری یا آرای الکترال در این ایالت هستند، هر دو سناتور علاوه بر شش تن از هشت نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا جمهوری‌خواه و فرماندار نیز جمهوری‌خواه می‌باشد. با این اوصاف در حال حاضر ایالت میزوری یک ایالت جمهوری‌خواه است و با توجه به این‌که ۷۹ درصد جمعیت این ایالت سفید‌پوست هستند، این گرایش جمهوری‌خواهی رو به رشد خواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا