گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

کیوان شکوری

ایالت کلرادو در غرب امریکا به مرکزیت شهر دِنوِر از یکم آگست ۱۸۷۶ به عنوان سی‌وهشتمین ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست. طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۵,۷۵۸,۷۳۶ تن می‌باشد. جان راجرز سرل، فیلسوف سرشناس معاصر و تالکوت پارسونز، جامعه‌شناس بزرگ از شخصیت‌های مشهوری هستند که زاده این ایالت‌اند. این ایالت از مراکز اصلی سکونت سرخ‌پوستان می‌باشد که با ساخت ظروف سفالین نقاشی شده و اشیای تزیینی به بازار صنایع دستی در امریکا رونق داده‌اند. در ضمن کلرادو به همراه واشنگتن، اولین ایالت‌هایی بودند که از سال ۲۰۱۲ فروش و مصرف ماده روان‌گردان ماری‌جوانا یا گراس (چرس) را آزاد اعلام کردند.

در این ایالت ۶۷.۹ درصد سفیدپوست، ۴.۶ درصد سیاه‌پوست، ۲۱.۷ درصد اسپانیولی زبان‌ها یا لاتین‌ها، ۳.۵ درصد Asian یا مردمان شرق آسیا ساکن در این ایالت، ۱.۶ درصد سرخ‌پوست و بومیان آلاسکا ساکن در این ایالت، ۰.۲ بومیان هاوایی و دیگر جزایر و ۳.۱ دیگر نژاد‌ها زنده‌گی می‌کنند.

از سال ۱۸۷۶ تا به امروز ۳۶ دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایالت کلرادو برگزار شده که از این تعداد ۱۳ دوره دموکرات، ۲۲ دوره جمهوری‌خواه و یک دوره حزب خلق یا Populist Party برنده انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت یا همان آرای الکترال این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری شدند. از سال ۲۰۰۸ تاکنون دموکرات‌ها برنده هر سه دوره انتخابات ریاست جمهوری امریکا در این ایالت شده‌اند.

حزب جمهوری‌خواه در ایالت کلرادو برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ انتخابات مقدماتی برگزار نکرد و در کنوانسیون ملی برای اعلام نامزد نهایی حزب جمهوری‌خواه، کلرادو رای به تد کروز داد.

برنی سندرز در انتخابات مقدماتی سال ۲۰۱۶ با ۵۹.۰ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون در این ایالت شد.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا


در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه کلرادو هیلاری کلینتون با ۴۸.۲ درصد آرا در مقابل دونالد ترمپ با ۴۰.۳ درصد آرا پیروز و نُه رای الکترال این ایالت در سبد دموکرات‌ها ریخته شد.

اما نکته قابل توجه این است که برنی سندرز در انتخابات مقدماتی سال ۲۰۱۶ با ۵۹.۰ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون در این ایالت شد، در انتخابات مقدماتی سال ۲۰۲۰ و با وجود تعدد کاندیداها مجدداً برنی سندرز با ۳۶.۸ آرا موفق به شکست جو بایدن با ۲۴.۷ درصد آرا شد. این نشان از این دارد که این ایالت گرایش بیش‌تری به جناح چپ حزب دموکرات داشته و یکی از دلایل اصلی آن وجود درصد بالای لاتین‌تبارها است که مسایل مورد نظر آن‌ها مثل مهاجرت و بیمه مورد حمایت جناح چپ حزب دموکرات است.

از سال ۱۸۷۶ تا ۲۰۲۰ میلادی ۳۸ سناتور برای ایالت کلرادو انتخاب شده‌اند. که ۲۱ تن جمهوری‌خواه و ۱۷ تن دموکرات بوده‌اند. از میان این سناتورها Edwin c. Johnson از حزب دموکرات با ۱۸ سال سابقه در سنا ۱۹۳۷-۱۹۵۵ و Gordon L. Allott از حزب جمهوری‌خواه با ۱۸ سال سابقه در سنا ۱۹۵۵- ۱۹۷۳در میان سناتورهای این ایالت بیش‌ترین سابقه حضور در مجلس سنا را دارند. از سال ۲۰۰۵ تا کنون یکی از دو کرسی این ایالت در مجلس سنا در دست دموکرات‌ها و دیگری از سال ۲۰۱۵ در دست جمهوری‌خواهان می‌باشد.

همین اکنون Michael Bennet از حزب دموکرات و Cory Gardner از حزب جمهوری‌خواه دو سناتور این ایالت در مجلس سنای امریکا هستند.

از اولین انتخابات برای تعیین نماینده‌گان ایالت کلرادو در مجلس نماینده‌گان امریکا که از سال ۱۸۷۷ برگزار شد تا کنون ۷۲ نماینده انتخاب شده‌اند. از این تعداد ۳۲ تن از حزب دموکرات، ۳۸ تن حزب جمهوری‌خواه و دو تن حزب خلق یا Populist Party به این مقام رسیدند. در حال حاضر از هفت نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان چهار تن دموکرات و سه تن جمهوری‌خواه هستند که Diana DeGtte از حزب دموکرات از سال ۱۹۹۷ تاکنون با ۲۳ سال سابقه به عنوان باسابقه‌ترین نماینده حال حاضر ایالت کلرادو در مجلس نماینده‌گان امریکا شناخته می‌شود.

در تاریخ انتخابات مجلس نماینده‌گان امریکا در کلرادو Edward Thomas Taylor از حزب دموکرات با ۳۲ سال سابقه حضور ۱۹۰۹-۱۹۴۱ به عنوان باسابقه‌ترین نماینده این ایالت ثبت شده است.

با آمار ارائه شده مشخص است که حزب جمهوری‌خواه به طور کلی در طول تاریخ انتخابات مجلس نماینده‌گان امریکا در ایالت کلرادو دست بالا را دارد، اما در حال حاضر دموکرات‌ها با چهار نماینده در مقابل سه نماینده جمهوری‌خواه برتر می‌باشند و این نشان از گرایش مردم این ایالت در انتخابات مجلس نماینده‌گان امریکا به حزب دموکرات در سال‌های اخیر دارد.

لیست ۴۳ نفره فرمانداران منتخب از سال ۱۸۷۵ تا ۲۰۲۰ میلادی از ۲۳ تن دموکرات، ۱۹ تن جمهوری‌خواه و یک تن حزب خلق یا Populist Party تشکیل شده که بعضاً چند دوره فرماندار بوده‌اند. اما چه از نظر تعداد فرمانداران و چه از نظر دوره‌هایی که این تعداد رای آوردند، دموکرات‌ها دست بالا را داشته‌اند.

اما در تاریخ انتخابات فرمانداری ایالت کلرادو اتفاق نادری افتاد و آن این‌که ایالت کلرادو در یک روز سه فرماندار داشته است. آلوا آدمز (Alva Adams) که فرماندار منتخب دوره پنجم و دهم از حزب دموکرات بود، مجدداً در انتخابات سال ۱۹۰۴ برای مقام فرماندار شرکت و رای آورد. وی کار خود را به عنوان فرماندار چهاردهم از تاریخ ۱۰ ژانویه ۱۹۰۵ میلادی آغاز و با گذشت ۶۷ روز در صبح روز ۱۷ مارچ ۱۹۰۵ مجلس قانون‌گذاری ایالتی که اکثریت آن با جمهوری‌خواهان بود، به دلیل تقلب در انتخابات برکنار و جمیز همیلتون پیبادی (James H. Peabody) از حزب جمهوری‌خواه را به این مقام نصب کردند. وی نیز جسی فولر مکدونالد (Jesse F. McDonald) را به عنوان معاون خود برگزید. جمیز همیلتون پیبادی خودش همان روز استعفا داد و جسی فولر مکدونالد به عنوان جانشین وی، شانزدهمین فرماندار ایالت کلرادو شد. بدین ترتیب کلرادو در یک روز وجود سه فرماندار را تجربه کرد.

از سال ۲۰۰۷ تا کنون هر سه فرماندار انتخاب شده در این ایالت از حزب دموکرات می‌باشند. فرماندار حال حاضر ایالت کلرادو Jared Polis از حزب دموکرات می‌باشد.

نتیجه‌گیری: با توجه به آمار ارائه شده یعنی برتری جمهوری‌خواهان در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری، سنا، مجلس نماینده‌گان و فاصله نه چندان زیاد با حزب دموکرات در انتخابات فرمانداری در ایالت کلرادو نشان از این دارد که مردم این ایالت در طول تاریخ گرایش بیش‌تری به جمهوری‌خواهان داشته‌اند. اما با در نظر گرفتن این‌که در سه دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری دموکرات‌ها موفق به کسب آرای الکترال این ایالت به نفع خودشان شدند، از دو سناتور یک تن دموکرات، از هفت نماینده ایالت در مجلس نماینده‌گان چهار تن دموکرات و سه فرماندار اخیر ایالت از حزب دموکرات می‌باشند، نشان از تغییر نظر مردم ایالت و گرایش به سمت دموکرات‌ها دارد که از دلایل مهم این تغییر، مهاجرت خارجی‌ها در سال‌های اخیر به این ایالت برای کار می‌باشد که به طور تاریخی خارجی‌ها مخصوصاً اسپانیایی‌زبان‌ها یا لاتین‌ها که جمعیت قابل ملاحظه‌ای هم در این ایالت هستند، به دلایلی که ذکر شد گرایش به دموکرات‌ها دارند. با این اوصاف می‌توانیم ایالت کلرادو را در حال حاضر یک ایالت دموکرات بدانیم.

دکمه بازگشت به بالا