گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

کیوان شکوری

ایالت آریزونا در جنوب‌غربی امریکا با مرکزیت شهر فینیکس است. آریزونا جزو کشور مکزیک/مکسیکو بود که قسمتی از آن پس از جنگ امریکا و مکسیکو در سال ۱۸۴۸ ضمیمه خاک امریکا و جزو قلمرو نیومکسیکو شد و قسمت‌های جنوبی آن طی معاهده‌ای به نام خرید گادسن (Gadsden Purchase) که پیش‌نویس آن در سال ۱۸۵۳ نوشته و در ۸ جون ۱۸۵۴ به تصویب نهایی بین دولت مکسیکو و امریکا رسید، به امریکا واگذار شد. ۱۸ جنوری ۱۸۶۲ قلمرو آریزونا به صورت رسمی از نیومکسیکو جدا و به صورت خودمختار اداره شد و در نهایت از تاریخ ۱۴ فبروری ۱۹۱۲ به عنوان چهل‌و‌هشتمین ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست.

طبق آخرین سرشماری جمعیت این ایالت ۷.۲۷۸.۷۱۷ تن است. از شخصیت‌های مشهور این ایالت می‌توان جان مکین، سناتور سرشناس سابق را نام برد. هم‌چنین پارک ملی گرند کنیون از مشهورترین زیست‌‌بوم‌های جهان و رصدخانه بین‌المللی کوه گراهام که دارای بزرگ‌ترین و قوی‌ترین تلسکوپ نوری ساخته شده در جهان می‌باشد، در این ایالت قرار دارند. ضمناً این ایالت یکی از مراکز اصلی سکونت سرخ‌پوستان در امریکا است.

در بافت جمعیتی این ایالت ۵۴.۴ درصد سفید‌پوست، ۵.۱ درصد سیاه‌پوست، سرخ‌پوست و بومیان آلاسکا ۵.۳ درصد، آسیایی یا شرق دور ۳.۷ درصد، اسپانیایی‌زبان‌ها یا لاتین‌ها ۳۱.۶ درصد، بومیان هاوایی و دیگر جزایر امریکایی ساکن در این ایالت ۰.۳ و نژادهای دیگر ۲.۹ درصد زنده‌گی می‌کنند.

از سال ۱۹۱۲ تاکنون که سال ۲۰۲۰ میلادی است، ۲۷ دوره انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت برگزار شده است. از این ۲۷ دوره هشت دوره دموکرات‌ها و ۱۹ دوره جمهوری‌خواهان آرای ریاست جمهوری این ایالت را به خود اختصاص داده‌اند. برای بررسی بهتر این ۲۷ دوره انتخابات، می‌توانیم آن را به دو بخش قبل و بعد از سال ۱۹۵۲ تقسیم کنیم. از سال ۱۹۱۲ الی ۱۹۵۲ تعداد ۱۰ دوره انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت برگزار شده است که از این ۱۰ دوره هفت دوره دموکرات‌ها و سه دوره جمهوری‌خواهان موفق عمل کرده‌اند. پنج دوره این انتخابات یعنی از سال ۱۹۲۳ الی ۱۹۴۸ را دموکرات‌ها پیاپی برنده شده‌اند. اما در بخش دوم یعنی از سال ۱۹۵۲ الی ۲۰۲۰ میلادی مردم ایالت آریزونا در ۱۷ دوره انتخابات ریاست جمهوری امریکا شرکت کردند که از این ۱۷ دور به غیر از سال ۱۹۹۶ بقیه ۱۶ دوره را جمهوری‌خواهان برنده شده‌اند.

در انتخابات داخلی سال ۲۰۱۶ برای تعیین کاندیدای نهایی از حزب جمهوری‌خواه، دونالد ترمپ با ۴۷.۱ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۲۴.۹ درصد آرا شد.

در کمپین دموکرات‌ها نیز هیلاری کلینتون با کسب ۵۷.۶ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۳۹.۹ درصد آرا در انتخابات داخلی حزب دموکرت برای تعیین نامزد نهایی انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری ۲۰۱۶ امریکا دونالد ترمپ با کسب ۴۸.۱ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۴.۶ درصد آرا در این ایالت و کسب ۱۱ رای الکترال این ایالت شد. رای الکترال ایالت آریزونا برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۱ است. الکترال هر ایالت به مجموع تعداد سناتورها، نماینده‌گان هر ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا و ترکیب جمعیتی آن ایالت بسته‌گی دارد.

از سال ۱۹۱۲ تا کنون ۱۵ سناتور در انتخابات مجلس سنا برای این ایالت برگزیده شده‌اند. شش تن از این سناتورها دموکرات و ۹ تن جمهوری‌خواه بوده‌اند.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا


برحسب تعداد سناتور، جمهوری‌خواهان بالاتر از دموکرات‌ها هستند، اما مجموع سال‌هایی که این شش سناتور دموکرات در سنا بودند بیش‌تر از مجموع سال‌های ۹ سناتور جمهوری‌خواه می‌باشد. دموکرات‌های آریزونا ۱۱۱ سال و جمهوری‌خواهان ۱۰۵ سال در مجلس سنای امریکا فعال بوده‌اند. نکته قابل ذکر این است که از سال ۱۹۹۵ از شش سناتور انتخاب شده از این ایالت یک تن دموکرات و پنج تن جمهوری‌خواه بوده‌اند. Martha McSally از حزب جمهوری‌خواه و Kyrsten Sinema از حزب دموکرات دو سناتور حال حاضر ایالت آریزونا در مجلس سنای امریکا می‌باشند.

از سناتورهای با سابقه و مشهور این ایالت می‌توان از Carl Hayden ۱۹۲۷ الی ۱۹۶۹ با ۴۲ سال سابقه در مجلس سنا (هفت دوره) از حزب دموکرات و سناتور جان مکین John McCain ۱۹۸۷ الی ۲۰۱۸ با ۳۱ سال سابقه در مجلس سنا از حزب جمهوری‌خواه نام برد.

اما از سال ۱۹۱۲ تاکنون مردم ایالت آریزونا ۴۵ نماینده برای مجلس نماینده‌گان امریکا انتخاب کرده‌اند که از این تعداد ۲۴ تن دموکرات و ۲۱ تن جمهوری‌خواه می‌باشند. در این انتخابات با این‌که تعداد نماینده‌گان دموکرات بیش‌تر از جمهوری‌خواهان است، ولی جمع تعداد سال‌هایی که جمهوری‌خواهان در این مقام خدمت کرده‌اند (این ۲۱ تن تعداد دوره‌های بیش‌تری رای آوردند و در نتیجه سال‌های بیش‌تری در مجلس نماینده‌گان سابقه دارند) اندکی بیش‌تر از دموکرات‌ها است و به عبارتی کفه ترازو به نفع جمهوری‌خواهان می‌باشد. اما در حال حاضر از ۹ نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا، پنج تن دموکرات و چهار تن جمهوری‌خواه هستند و این نشان از رقابت نزدیک بین دو حزب است و وجود فضای تقریباً کامل دو قطبی بین مردم ایالت را نشان می‌دهد.

در انتخابات فرمان‌داری ایالت آریزونا از سال ۱۹۱۲ تا ۲۰۲۰ میلادی تعداد ۲۳ فرمان‌دار انتخاب شده‌اند که از این تعداد ۱۳ تن دموکرات و ۱۰ تن جمهوری‌خواه بوده‌اند. با این‌که در طول تاریخ این انتخابات دموکرات‌ها بیش‌تر رای آورده‌اند، اما در ۱۰ سال اخیر مردم در دو دوره اتنخابات فرمان‌داری شرکت کرده و به کاندیدای جمهوری‌خواه رای داده‌اند. فرمان‌دار فعلی آریزونا Doug Ducey از حزب جمهوری‌خواه است.

نتیجه‌گیری: با توجه به تاریخچه نتایج انتخابات گذشته ریاست جمهوری که با اختلاف زیاد به نفع جمهوری‌خواهان بود، اما در مجلس سنا و مجس نماینده‌گان هم رقابت نزدیک است و انتخابات فرمان‌داری در حال حاضر به نفع جمهوری‌خواهان می‌باشد. با توجه به درصد بالای لاتین‌تبارها که در این ایالت زنده‌گی می‌کنند و تمایل‌شان به دموکرات‌ها، می‌توان نتیجه گرفت با این‌که در حال حاضر ایالت آریزونا به سمت جمهوری‌خوا‌هان گرایش دارد، اما حفظ این برتری و گرایش همان‌طور که آمار هم نشان می‌دهد، مشکل است.

دکمه بازگشت به بالا