گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

کیوان شکوری، روزنامه‌نگار

ایالت نیوهمپشایر به مرکزیت شهر کنکورد در شمال‌شرقی امریکا قرار گرفته است. این ایالت جزو سیزده مستعمره و یا ۱۳ ایالت اولیه‌ای بودند که در تاریخ ۴ ژوئیه ۱۷۷۶ امریکای اولیه را تشکیل دادند. از سال ۱۷۷۶ تا سال ۱۷۸۸ که قانون اساسی ایالات متحده امریکا را تصویب و به عنوان نهمین ایالت رسماً به این کشور پیوست، به صورت مستقل اداره می‌شد. در واقع تا سال ۱۷۸۹ دولتی غیر متمرکز بر سرکار بود.

طبق آخرین سرشماری جمعیت این ایالت ۱,۲۳۵,۷۸۶ نفر است. جان استارک، فرمانده نظامی قوای امریکا در جریان انقلاب امریکا، رالف آدامز کرام، استاد معماری و معمار قرن نزده و بیستم امریکا و آلان شپرد، فضانورد پرآوازه سفینه آپولو ۱۴ از شخصیت‌های مشهور این ایالت هستند.

ترکیب جمعیتی نیوهمپشایر، سفیدپوست ۹۰ درصد، سیاه‌پوست ۱.۷ درصد، Asian یا شرق آسیا سه درصد، سرخ‌پوست ۰.۳ درصد، اسپانیایی‌زبان‌ها یا مهاجرین لاتین‌تبار ۳.۹ درصد و نژادهای دیگر ۱.۸ درصد می‌باشد.

از سال ۱۷۸۸ تا ۲۰۲۰ میلادی این ایالت در همه ۵۸ دوره انتخابات برای تعیین رییس جمهور شرکت کرده است. از این تعداد ۱۸ دوره دموکرات‌ها، ۲۸ دوره جمهوری‌خواهان، پنج دوره دموکرات-جمهوری‌خواه یا Democratic-Republican Party، سه دوره حزب فدرالیست، دو دوره کاندیدای مستقل(جرج واشنگتن به عنوان اولین رییس جمهور امریکا)، یک دوره حزب اتحادیه‌ی ملی یا National Union Party  (اتحادیه ملی نام موقتی بود که توسط حزب جمهوری‌خواه و عناصر احزاب دیگر در دوران جنگ داخلی برای ایجاد اتحاد برای حکومت مرکزی مورد استفاده قرار گرفت، یا به زبان ساده‌تر تغییر نام موقت حزب جمهوری‌خواه در دوران جنگ داخلی) و یک دوره حزب جمهوری‌خواه ملی یا National Republican Party برنده این انتخابات در ایالت نیوهمپشایر شدند. با این‌که آمار کلی برنده شدن حزب جمهوری‌خواه در این انتخابات بالاتر از دموکرات‌ها است، اما از سال ۲۰۰۴ دموکرات‌ها برنده آرای هر چهار دوره انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت شدند.

در انتخابات داخلی سال ۲۰۱۶ برای تعیین کاندید نهایی از حزب جمهوری‌خواه دونالد ترمپ با کسب ۳۵.۳ آرا موفق به شکست جان کی سیچ با ۱۵.۸ آرا شد.

هم‌چنین در انتخابات داخلی حزب دموکرات برای تعیین نامزد نهایی انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت برنی سندرز با کسب ۶۰.۴ آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۸.۰ آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ هیلاری کلینتون با کسب ۴۶.۸ آرا موفق به شکست دونالد ترمپ با ۴۶.۵ درصد آرا در این ایالت شد.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا


در انتخابات نهایی ریاست جمهوری امریکا هر کدام از کاندیداها از مجموع ۵۳۸ آرای الکترال موفق به کسب ۲۷۰ الکترال بشود، برنده انتخابات است و رای الکترال ایالت نیوهمپشایر برای انتخابات ریاست جمهوری چهار است. الکترال هر ایالت به مجموع تعداد سناتورها، نماینده‌گان هر ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا و ترکیب جمعیتی آن ایالت بسته‌گی دارد. رای الکترال ایالت نیوهمپشایر برای انتخابات ریاست جمهوری چهار است.

از سال ۱۷۸۹ تا ۲۰۲۰ میلادی ۶۴ سناتور برای این ایالت انتخاب شده‌اند که از این سناتورها تعدادی برای چند دوره انتخاب شدند. مانند: سناتور Henry Styles Bridges که از سال ۱۹۳۷ میلادی تا ۱۹۶۱ از حزب جمهوری‌خواه برای چهار دوره متوالی به این مقام انتخاب شد. از این تعداد یک دوره حزب ضد دولت یا Anti- Administration ، هفت دوره حزب فدرالیست، شش دوره حزب دموکراتیک- جمهوری‌خواه یا Democratic-Republican Party، یک دوره حزب آزادی یا Liberty Party  و یک دوره حزب Free Soil Party ، سه دوره جکسونیان یا Jacksonian ، ۱۴ دوره دموکرات‌ها و ۳۱ دوره جمهوری‌خواهان موفق به کسب کرسی‌های سنا شدند.

همان‌طور که از آمار ارائه شده مشخص است، مردم ایالت نیوهمپشایر در طول تاریخ انتخابات سنای امریکا گرایش بیش‌تری به جمهوری‌خواهان داشتند به طوری که از سال ۱۸۵۵ الی ۱۹۶۲ یعنی برای ۱۰۷ سال در این ایالت، برای مجلس سنای امریکا، فقط دو سناتور از حزب دموکرات به نام‌های  Henry F. Hollis بین سال‌های ۱۹۱۳-۱۹۱۹ و Fred H. Brown   بین سال‌های ۱۹۳۳-۱۹۳۹ به این مقام انتخاب و بقیه سناتورها همه از حزب جمهوری‌خواه بوده‌اند.

سناتور Thomas James McIntyreاز سال ۱۹۶۲ الی ۱۹۷۹ برای سه دوره به این مقام انتخاب شد. وی به عنوان اولین سناتور دموکرات در تاریخ ایالت نیوهمپشایر شناخته می‌شود که بیش از یک دوره انتخاب شده است.

یکی از سناتورهای این ایالت که قطعاً از حافظه تاریخ پاک نخواهد شد، سناتور John Parker Hale از سال ۱۸۴۷ الی ۱۸۵۳ از اولین سناتورهایی بود که با برده‌داری مخالفت کرد. وی هم‌چنین مخالف جنگ با مکزیک و شلاق‌زدن مجرمان بود.

این آمار نشان‌دهنده این است که در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا در ایالت نیوهمپشایر مردم تمایل بیش‌تری به جمهوری‌خواهان داشتند. اما نکته قابل توجه این است که در ۱۰ الی ۱۲ سال اخیر رقابت این دو حزب به هم نزدیک شده‌اند، به صورتی که هر دو سناتور حال حاضر این ایالت Jeanne Shaheen  از سال ۲۰۰۹ تا کنون و Maggie Hassan از سال ۲۰۱۷ از حزب دموکرات هستند و این نشان از چرخش مردم نیوهمپشایر به دموکرات‌ها در انتخابات مجلس سنا دارد.

از سال ۱۷۸۹ تا ۲۰۲۰ میلادی ۱۴۸ نماینده در این ایالت برای مجلس نماینده‌گان امریکا انتخاب شده‌اند. یک نماینده از حزب ضد دولت یا Anti- Administration، سه نماینده از حزب Pro-Administration party، سه نماینده حزب ویگ یا  Whig Party، دو نماینده از حزب دموکراتیک- جمهوری‌خواه یا Democratic-Republican Party، یک دوره ناشناس یا unknown، پنج نماینده از حزب آدامز یا جمهوری‌خواهان ملی National Republican Party Other name Adams-Clay، دو نماینده از حزب امریکا یا American Party و ۱۰ نماینده جکسونیان یا Jacksonian و ۱۰ نماینده حزب فدرالیست، ۶۰ نماینده از حزب جمهوری‌خواه و ۳۵ نماینده از حزب دموکرات بوده‌اند. در حد فاصله‌ی زمانی ۱۸۰۰-۱۹۰۰ میلادی تعداد ۱۰۵ نماینده در این ایالت انتخاب شدند و با وجود تعدد احزاب فعال و سال تشکیل حزب جمهوری‌خواه ( ۱۸۵۴میلادی) جمهوری‌خواهان موفق شدند در این بازه زمانی ۳۹ نماینده به مجلس بفرستند و دموکرات‌ها ۲۴ نماینده. البته حزب فدرالیست که به عنوان اولین حزب سیاسی امریکا توسط الکساندر همیلتون بنیان گذاشته شده بود، نیز در این مقطع و در این انتخابات توانست ۲۰ نماینده به مجلس نماینده‌گان امریکا بفرستد. اگر بخواهیم کمی ریزتر بررسی کنیم و۱۲۰ سال اخیر این انتخابات را مد نظر بگیریم، ۱۱ نماینده از حزب دموکرات و ۲۱ نماینده از حزب جمهوری‌خواه بوده‌اند. با وجود این‌که در طول تاریخ، جمهوری‌خواهان این ایالت دو برابر دموکرات‌ها نماینده در مجلس داشته‌اند ولی در حال حاضر هر دو نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان Annie Kuster از سال ۲۰۱۳ و Chris Pappas از سال ۲۰۱۹ از حزب دموکرات می‌باشند.

از سال ۱۷۷۶ که نیوهمپشایر به همراه ۱۲ ایالت دیگر اعلام استقلال کردند، تا زمان عضویت در ایالات متحده امریکا (سال ۱۷۸۸) بالاترین شخص اجرایی در این ایالت را رییس جمهور می‌نامیدند که سه نفر در پنج دوره به این سمت انتخاب شدند. یک دوره مستقل یا Independent، دو دوره از حزب دموکراتیک- جمهوری‌خواه یا Democratic-Republican Party و دو دوره از حزب فدرالیست یا Federalist Party می‌بودند.

اما پس از پیوستن نیوهمپشایر به ایالات متحده امریکا در سال ۱۷۸۸ و اصلاح قانون اساسی در سال ۱۷۹۲ برای انتخاب فرمان‌دار تا ۲۰۲۰ میلادی، ۸۸ دوره انتخابات فرمان‌داری برگزار شده است. تعداد فرمان‌دارانی که در این ۸۸ دوره رای آوردند، به علت این‌که بعضاً دو دوره انتخاب شدند ۸۲ تن می‌باشند.۱۰ دوره حزب دموکراتیک- جمهوری‌خواه یا Democratic-Republican Party، سه دوره حزب فدرالیست یا Federalist Party، یک دوره حزب جمهوری‌خواهان ملی یا National Republican، یک دوره حزب ویگ یا Whig Party، یک دوره حزب Know Nothing و ۲۱ دوره حزب دموکرات و ۵۱ دوره حزب جمهوری‌خواه برنده این انتخابات بودند. تا قبل از تشکیل حزب جمهوری‌خواه این ایالت ۱۱ فرمان‌دار دموکرات داشت اما بعد از سال ۱۸۵۴ و تشکیل حزب جمهوری‌خواه تا به امروز دموکرات‌ها با نُه فرمان‌دار بسیار عقب‌تر از جمهوری‌خواهان با ۵۱ فرمان‌دار قرار دارند. البته از اواخر دهه ۹۰ میلادی رقابت بین دو حزب در این انتخابات نزدیک شده و از پنج فرمان‌دار منتخب سه تن دموکرات و دو تن جمهوری‌خواه هستند. در حال حاضر فرمان‌دار این ایالت Chris sununu از حزب جمهوری‌خواه است.

نتیجه‌گیری:

آمار ذکر شده نشان از این دارد که ایالت نیوهمپشایر در طول تاریخ بیش‌تر به جمهوری‌خواهان تمایل داشته است. ولی در سال‌های اخیر گرایش مردم به حزب دموکرات بیش‌تر شده و به طوری که در حال حاضر به غیر از انتخابات فرمان‌داری در بقیه انتخابات‌ها دموکرات‌ها کاملاً موفق عمل کرده و علاوه بر این‌که در انتخابات ریاست جمهوری آرای الکترال این ایالت را به سبد دموکرات‌ها ریختند، هر دو کرسی مجلس سنا و دو کرسی نماینده‌گان این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا را به خود اختصاص داده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا