گزارش شماره ۳۹: تاریخچه‌ی انتخابات در ایالت کالیفرنیای امریکا

کیوان شکوری

ایالت کالیفرنیا به مرکزیت ساکرامنتو با داشتن آب و هوای معتدل، سواحل و پارک‌های ملی زیبا، درخت‌های مشهور نخل شهر لس‌آنجلس، هنرمندان و مشاهیر سینمای هالیوود و سالن اهدای جوایز اسکار، در غرب امریکا قرار دارد. این ایالت پر‌جمعیت‌ترین ایالت امریکا و میزبان بزرگ‌ترین استودیوهای فیلم‌سازی دنیا در منطقه‌ی هالیوود است.

کالیفرنیا پس از جنگ امریکا و مکسیکو در معاهده‌ی گوادالوپ هیدالگو در سال ۱۸۴۸ میلادی از مکسیکو جدا و به ایالات متحده امریکا واگذار شد. این ایالت در نهم سپتامبر ۱۸۵۰ میلادی به‌ عنوان سی‌و‌یکمین ایالت، به ایالات متحده امریکا پیوست.

ایالت کالیفرنیا به دلیل جمعیت زیادی که دارد، دارای ۵۵ رای الکترال است. داشتن آرای بلند، کالیفرنیا را به مهم‌ترین حوزه‌ی انتخاباتی ایالات متحده امریکا تبدیل کرده است. از سال ۱۸۵۲ تاکنون، ۴۲ دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری امریکا در این ایالت برگزار شده است. در این انتخابات‌ها، ۲۳ دوره جمهوری‌خواهان برنده شده‌اند که یک دوره‌ی آن مربوط به انتخابات سال ۱۸۹۶ می‌شود و در آن یک رای الکترال به حزب دموکرات و مابقی به جمهوری‌خواهان رسید. ۱۸ دوره حزب دموکرات برنده‌ی انتخابات‌ها بوده است که دو دوره‌ی آن مربوط به سال‌های ۱۸۸۰ و ۱۸۹۲ می‌شود. در این دوره‌، با وصف آن‌که دموکرات‌ها برنده شد‌ند، یک رای الکترال از کل آرای الکترال ایالت، به جمهوری‌خواهان رسید و یک دوره مربوط به سال ۱۹۱۲ که حزب ترقی‌خواه برنده شد، اما دو رای الکترال از کل آرای الکترال این ایالت به دموکرات‌ها رسید.

مانند گزارش‌های دیگر، برای بررسی دقیق، این انتخابات را به دو بخش تقسیم می‌کنیم. بخش اول از سال ۱۸۵۲ الی ۱۹۴۸ میلادی را شامل می‌شود که ۲۵ دوره انتخابات برگزار شد. در این ۲۵ دوره، جمهوری‌خواهان ۱۴ بار، دموکرات‌ها ۱۰ بار و حزب ترقی‌خواه یک‌ بار برنده‌ی انتخابات شدند. بخش دوم، از سال ۱۹۵۲ الی ۲۰۱۶ را در بر می‌گیرد. در این مدت ۱۷ دوره انتخابات برگزار شد. ۹ دوره جمهوری‌خواهان و ۸ دوره دموکرات‌ها برنده‌ی این انتخابات‌ها شدند که هفت دوره‌ی آن مربوط به هفت دوره‌ی اخیر این انتخابات می‌شود. همین‌طور که مشاهده می‌کنیم، جمهوری‌خواهان در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند، اما دموکرات‌ها در سال‌های اخیر بهتر عمل کرده‌اند و در هفت دوره‌ی اخیر برنده‌ی انتخابات بوده‌اند.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ از حزب دموکرات، هیلاری کلینتون با ۵۳.۴ درصد آرا، موفق به شکست برنی سندرز با ۴۵.۷ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری‌خواه، دونالد ترمپ با ۷۴.۷ درصد آرا، موفق به شکست جان کی سیچ و تد کروز به ترتیب با ۱۱.۴ و ۹.۵ در‌صد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه‌ی انتخاباتی کالیفرنیا، هیلاری کلینتون با ۶۱.۵ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترمپ با ۳۱.۵ درصد آرا شد و ۵۵ رای الکترال این ایالت را به سبد دموکرات‌ها ریخت.

از سال ۱۸۵۰ تاکنون ۴۴ تن به مقام سناتوری در ایالت کالیفرنیا رسیده‌اند. در این جمع، ۲۳ تن دموکرات، ۲۰ تن جمهوری‌خواه و یک‌ تن عضو حزب ضد انحصار (Anti-Monopoly Party) بودند.

دموکرات‌ها هم در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند و هم در سال‌های اخیر بهتر عمل کرده‌اند. یکی از کرسی‌های این ایالت در مجلس سنا از سال ۱۹۶۹ و دیگری از سال ۱۹۹۲ تاکنون در اختیار دموکرات‌ها است. ریچارد نیکسون، سی‌و‌هفتمین رییس‌ جمهور امریکا، سابقه‌ی سناتوری کالیفرنیا را در پرونده‌ی کاری خود دارد. Dianne Feinstein و Kamala Harris هر دو از حزب دموکرات، دو سناتور حال حاضر ایالت کالیفرنیا در مجلس سنای امریکا هستند.

Hiram W. Johnson (۱۹۱۷-۱۹۴۵) از حزب جمهوری‌خواه و Dianne Feinstein (از ۱۹۹۲ میلادی تاکنون) از حزب دموکرات، هر کدام با ۲۸ سال حضور در مجلس سنا، با‌‌سابقه‌ترین سناتورهای ایالت کالیفرنیا هستند.

از سال ۱۸۵۰ تا کنون ۳۸۰ تن از ایالت کالیفرنیا به نمایند‌‌گی این ایالت در مجلس نمایند‌‌گان امریکا رسیده‌اند. ۱۹۶ تن از این نمایند‌گان دموکرات، ۱۷۲ تن جمهوری‌خواه، سه تن از حزب پوپولیست، یک تن مستقل، یک تن ترقی‌خواه، یک تن حزب غدغن (Prohibition Party) که مخالف فروش مشروبات الکلی و خواستار تحریم و ممنوعیت فروش آن بودند و شش تن نمایند‌گانی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند (یک تن با عضویت در احزاب جمهوری‌خواه و اتحادیه، یک تن حزب دموکرات و حزب اتحادیه‌ی کارگری، یک تن جمهوری‌خواه و ترقی‌خواه، یک تن دموکرات و ترقی‌خواه و یک تن با عضویت در احزاب جمهوری‌خواه و ترقی‌خواه و مستقل) بودند.

در طول تاریخ این انتخابات، هر دو حزب خوب عمل کرده‌‌، اما دموکرات‌ها موفق‌تر بوده‌اند. در سال‌های اخیر نیز این دموکرات‌ها بوده‌اند که بهتر عمل کرده‌اند و در حال حاضر از ۵۳ نماینده‌ی این ایالت در مجلس نمایند‌گان، ۴۵ تن آن‌ها از حزب دموکرات هستند که نشان‌دهنده‌ی شدت گرایش مردم کالیفرنیا به دموکرات‌ها است.

از سال ۱۸۴۹ که اولین فرمان‌دار ایالت کالیفرنیا سرکار آمد، تاکنون ۳۹ تن به این مقام رسیده‌اند. در میان آن‌ها اسامی اشخاصی مانند رونالد ریگان، رییس ‌جمهور سابق امریکا و آرنولد شوارتزنگر، قهرمان سابق پرورش اندام و ستاره‌ی هالیوود، به چشم می‌خورد. بعضی از این فرمان‌داران، بیش از یک دوره سر کار بوده‌اند. از مجموع ۳۹ فرمان‌دار، ۲۰ تن جمهوری‌خواه، ۱۴ تن دموکرات، دو تن دموکرات مستقل، یک تن حزب اتحادیه، یک تن حزب بومیان امریکایی یا Know Nothing Party و یک تن که در دوران کاری خود تغییر حزب داد (عضویت در دو حزب جمهوری‌خواه و ترقی‌خواه) بودند.

جمهوری‌خواهان در طول تاریخ این انتخابات، بهتر از دموکرات‌ها عمل کرده‌اند، اما در حال حاضر دموکرات‌ها موفق‌تر اند و دو فرمان‌داری که در ۱۰ سال اخیر به این مقام رسیده‌اند، عضویت حزب دموکرات را دارند. Gavin Newsom از حزب دموکرات، فرمان‌دار حال حاضر ایالت کالیفرنیا است.

نتیجه: با توجه به این‌که جمهوری‌خواهان در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در ایالت کالیفرنیا با ۲۳ دوره برتر هستند، دموکرات‌ها برنده‌ی هفت دوره‌ی اخیر این انتخابات‌اند، هم‌چنان دموکرات‌ها در طول تاریخ انتخابات سنا با ۲۳ سناتور برتر و تقریباً در ۳۰ سال اخیر، هر دو سناتور این ایالت از حزب دموکرات‌اند؛ نیز در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایند‌گان، دموکرات‌ها برتر اند و از ۵۳ نماینده‌ی حال حاضر این ایالت در مجلس نمایند‌‌گان امریکا، ۴۵ تن دموکرات هستند و نهایتاً در طول تاریخ انتخابات فرمان‌داری، جمهوری‌خواهان برتر اند اما دموکرات‌ها در ۱۰ سال اخیر بهتر عمل کرده‌اند و هر دو فرمان‌دار اخیر این ایالت، عضویت حزب دموکرات را دارند. می‌توان نتیجه گرفت که هر دو حزب در طول تاریخ انتخابات این ایالت با هم رقابت نزدیکی داشتند، اما در حال حاضر کالیفرنیا یک ایالت با گرایش شدید به دموکرات‌ها است. یکی از دلایل اصلی چنین گرایش، تعداد زیاد خارجی‌ها و لاتین‌تبارهای ساکن در ایالت کالیفرنیا است. آنان به ‌خاطر مسایل مهاجرت و خدمات عمومی به دموکرات‌ها گرایش دارند.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا

گزارش شماره ۱۲: تاریخچه انتخابات در ایالت مینه سوتا

گزارش شماره ۱۳: تاریخچه انتخابات در ایالت یوتا امریکا

گزارش شماره ۱۴: تاریخچه انتخابات در ایالت فلوریدای امریکا

گزارش شماره ۱۵: تاریخچه انتخابات در ایالت واشنگتن

گزارش شماره ۱۶: تاریخچه انتخابات در ایالت داکوتای شمالی امریکا

گزارش شماره ۱۷: تاریخچه انتخابات در ایالت آیداهوی امریکا

دکمه بازگشت به بالا
بستن