گزارش شماره ۳۸: تاریخچه‌ی انتخابات در ایالت تنسی امریکا

کیوان شکوری

ایالت تنسی به مرکزیت نشویل با داشتن مناظر زیبا، جاذبه‌های گردش‌گری و تولیدات صنعتی و کشاورزی متنوع در جنوب امریکا قرار دارد که در ۱ جون ۱۷۹۶ به عنوان شانزدهمین ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست.

طبق آخرین سرشماری آماری، جمعیت این ایالت ۶.۸۲۹.۱۷۴ تن است که ترکیب جمعیتی آن از ۷۳.۵ درصد سفیدپوست، ۱۷.۱ درصد سیاه‌پوست، ۵.۷ درصد اسپانیولی‌زبان یا لاتین‌تبار، ۲ درصد (Asian) آسیای ‌شرقی، ۰.۵ درصد سرخ‌پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲ درصد از دیگر نژاد‌ها تشکیل شده است.

از سال ۱۷۹۶ تاکنون که اکتبر ۲۰۲۰ میلادی است، به غیر از یک‌ دوره که مربوط به انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۱۸۶۴ است و تنسی به ‌علت جنگ داخلی در آن انتخابات شرکت نکرد، در بقیه ۵۵ دوره انتخابات برگزارشده، این ایالت در انتخابات شرکت کرده است. در این میان، ۲۵ دوره دموکرات‌ها برنده شده‌اند که یک‌ دوره مربوط به انتخابات سال ۱۹۴۸ آرای الکترال بین حزب دموکرات و دموکرات طرف‌دار حقوق ایالات تقسیم شد و البته سهم حزب دموکرات حقوق ایالات فقط یک‌ رای الکترال بود، ۱۶ دوره جمهوری‌خواهان، هشت‌ دوره جمهوری‌خواهان دموکراتیک، پنج ‌دوره حزب ویگ (Whig Party) و یک‌ دوره هم اتحادیه‌ی قانون اساسی (Constitutional Union Party) برنده‌ی آرای الکترال این ایالت شده‌اند.

برای بررسی بهتر، این انتخابات را به سه ‌بخش تقسیم می‌کنیم. بخش اول از سال ۱۷۹۶ الی ۱۸۶۰ است که آخرین دوره‌ی انتخابات ریاست‌ جمهوری برگزارشده قبل از جنگ داخلی می‌باشد. در این مدت، ۱۷ دوره انتخابات برگزار شده و جمهوری‌خواهان دموکراتیک با هشت‌ دوره و احزاب ویگ، دموکرات و اتحادیه‌ی قانون اساسی هر کدام به ترتیب با پنج، سه و یک دوره برنده شده‌ و این بخش را پشت سر گذاشته‌اند. قابل یادآوری است که جمهوری‌خواهان هیچ‌ سهمی در این بخش نداشته‌اند. بخش دوم سال‌های ۱۸۶۸ الی ۱۹۴۸ را در بر می‌گیرد که در این مدت، ۲۱ دوره انتخابات برگزار شده است. در این انتخابات‌ها، سهم دموکرات‌ها ۱۸ دوره و جمهوری‌خواهان سه ‌دوره بوده که یک‌ دوره از این ۱۸ دوره‌ی دموکرات‌ها مربوط سال ۱۹۴۸ است که بالاتر ذکر شد.

بخش سوم یا پایانی سال‌های ۱۹۵۲ الی ۲۰۱۶ میلادی را شامل می‌شود که ۱۷ دوره انتخابات برگزار شده است. جمهوری‌خواهان ۱۳ دوره که پنج ‌دوره‌ی آن مربوط به پنج ‌دوره‌ی اخیر می‌باشد و دموکرات‌ها چهار دوره برنده‌ی این انتخابات شده‌اند.

در انتخابات مقدماتی ریاست ‌جمهوری سال ۲۰۱۶ در تنسی، از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۶۶.۱ درصد آرا موفق به شکست برنی ‌سندرز با ۳۲.۴ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری‌خواه نیز دونالد ترمپ با ۳۸.۹ درصد آرا موفق به شکست تدکروز و مارکو روبیو به ترتیب با ۲۴.۷ و ۲۱.۲ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست ‌جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه‌ی انتخابی ایالت تنسی، دونالد ترمپ با ۶۰.۷ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۴.۷ درصد آرا شد و ۱۱ رای الکترال این ایالت را به ‌دست آورد.

از سال ۱۷۹۶ تاکنون ۵۹ تن به مقام سناتوری ایالت تنسی در مجلس سنا امریکا رسیده‌اند که برخی از این سناتورها بیش از یک‌ دوره در این مقام بوده‌اند. از این تعداد سناتور، ۳۲ تن دموکرات، ۱۰ تن جمهوری‌خواهان دموکراتیک، ۹ تن جمهوری‌خواه، دو تن حزب ویگ و شش تن سناتورهایی بوده‌اند که در دوران کاری خود تغییر حزب داده‌اند که یک تن با عضویت در احزاب دموکرات و جکسونیان، یک تن ویگ و حزب مخالف یا اپوزیسیون، یک تن احزاب اتحادیه و جمهوری‌خواه، یک تن احزاب دموکرات و اتحادیه، یک تن با عضویت در احزاب ویگ و اپوزیسیون و یک تن حزب بومیان امریکایی و یا Know Nothing Party و یک تن عضو احزاب ویگ و جکسونی‌ها و ضد جکسونی‌ها بوده‌اند.

همان‌طور که آمار نشان می‌دهد، دموکرات‌های تنسی در طول تاریخ این انتخابات بسیار موفق بوده‌اند و این ایالت تا سال ۱۹۶۷ فقط سه ‌سناتور جمهوری‌خواه داشته است، اما از آن سال به بعد گرایش مردم تنسی در انتخابات سنا به جمهوری‌خواهان بیش‌تر شده است، طوری که از سال ۱۹۹۵ هر دو کرسی این ایالت در مجلس سنای امریکا در اختیار جمهوری‌خواهان می‌باشند.

Lamar Alexander و Marsha Blackburn هر دو از حزب جمهوری‌خواه، دو سناتور حال حاضر این ایالت در مجلس سنای امریکا می‌باشند.

James R. Sasser (۱۹۷۷-۱۹۹۵) از حزب دموکرات و Howard H. Baker Jr (۱۹۶۷-۱۹۸۵) از حزب جمهوری‌خواه، هر کدام با ۱۸ سال حضور در مجلس سنا، باسابقه‌ترین سناتورهای تاریخ این ایالت‌اند.

اندرو جکسون، هفتمین رییس‌ جمهور امریکا، اندرو جانسون هفدهمین رییس‌ جمهور این کشور و ال گور معاون بیل کلینتون، رییس‌ جمهور سابق امریکا که کاندیدای یکی از جنجالی‌ترین انتخابات‌های ریاست ‌جمهوری ایالات متحده در سال ۲۰۰۰ نیز بود، هر سه سابقه‌ی سناتوری این ایالت را در پرونده‌ی کاری خود دارند.

از سال ۱۷۹۶ تاکنون ۲۷۳ تن به نماینده‌گی این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا رسیده‌اند. از این میان، ۱۱۳ تن دموکرات، ۶۲ تن جمهوری‌خواه، ۲۵ تن جمهوری‌خواهان دموکراتیک، ۲۰ تن حزب ویگ، ۹ تن جکسونی‌ها، سه تن حزب اتحادیه، سه تن حزب اپوزیسیون یا مخالف، دو تن حزب امریکایی یا Know Nothing Party، یک تن حزب اتحادیه بی‌قید‌و‌شرط (Unconditional Union Party)، یک تن جمهوری‌خواهان جکسونی، یک تن دموکرات مستقل و ۳۳ تن نماینده‌گانی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که شش تن عضو احزاب جکسونی‌ها و ضد جکسونی‌ها، پنج تن جکسونی‌ها و جمهوری‌خواهان جکسونی، چهار تن حزب ویگ و ضد جکسونی‌ها، دو تن عضو احزاب ویگ و اتحادیه، دو تن دموکرات و جکسونی‌ها، دو تن ویگ و جکسونی‌ها، دو تن حزب ویگ و امریکایی‌ها یا Know Nothing Party، یک تن حزب اپوزیسیون و اتحادیه، یک تن حزب ویگ و دموکرات، یک تن جمهوری‌خواهان دموکراتیک و جمهوری‌خواهان جکسونی، یک تن حزب اتحادیه و جمهوری‌خواه، یک تن جمهوری‌خواهان دموکراتیک و جمهوری‌خواهان جکسونی و جکسونی‌ها، یک تن با عضویت در احزاب ویگ و اپوزیسیون و امریکایی‌‌ها یا Know Nothing Party، یک تن حزب اتحادیه بی‌قید‌و‌شرط و جمهوری‌خواه، یک تن احزاب اپوزیسیون و جمهوری‌خواه و اتحادیه بی‌قید‌و‌شرط، یک تن با عضویت در احزاب ضد جکسونی‌ها و جمهوری‌خواهان جکسونی و ویگ و جکسونی‌ها و نهایتاً یک تن عضو احزاب جمهوری‌خواه و اتحادیه و اپوزیسیون و اتحادیه بی‌قید‌و‌شرط و حزب امریکایی‌ها یا Know Nothing Party بودند.

آمار به ساده‌گی نشان می‌دهد که دموکرات‌ها در طول تاریخ این انتخابات دست برتر را دارند، اما جمهوری‌خواهان در تقریباً ۱۵ سال اخیر  بهتر عمل کرده و از ۹ نماینده‌ی حال حاضر این ایالت در مجلس نماینده‌گان، هفت تن جمهوری‌خواه و دو تن دموکرات می‌باشند. اندرو جکسون و اندرو جانسون و ال گور که بالاتر هم توضیح داده شد، سابقه‌ی نماینده‌گی این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا را نیز دارند.

از سال ۱۷۹۶ تاکنون (اکتبر ۲۰۲۰) ۵۲ تن به مقام فرمان‌داری ایالت تنسی رسیده‌اند که بعضی منتخب و بعضی فرمان‌دار موقت یا جانشین فرمان‌دار بوده‌اند. از این تعداد ۲۹ تن دموکرات، ۱۱ تن جمهوری‌خواه، پنج تن جمهوری‌خواهان دموکراتیک، چهار تن حزب ویگ (Whig Party)، یک تن حزب کارگر و دو فرمان‌دار که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که یک تن عضو احزاب دموکرات و جمهوری‌خواهان دموکرات و نهایتاً اندرو جانسون یک‌ دوره دموکرات و یک‌ دوره فرمان‌دار نظامی بوده است.

دموکرات‌ها در طول تاریخ انتخابات فرمان‌داری با ۲۹ فرمان‌دار برتر هستند، اما جمهوری‌خواهان در سال‌های اخیر بهتر عمل کرده و از سال ۲۰۱۱ تاکنون هر دو فرمان‌دار این ایالت از حزب جمهوری‌خواه می‌باشند. Bill Lee از حزب جمهوری‌خواه، فرمان‌دار حال حاضر این ایالت است.

مساله‌ تاریخی قابل ذکر در این انتخابات این است که Robert Looney Caruthers از حزب دموکرات در سال ۱۸۶۳ به مقام فرمان‌داری ایالت تنسی انتخاب شد، اما آبراهام لینکلن، رییس ‌جمهور وقت ایالات متحده، Andrew Johnson را به ‌عنوان فرمان‌دار نظامی منصوب کرد و او به ‌جای Robert Looney Caruthers در دفتر فرمان‌داری نشست.

نتیجه: هرچند دموکرات‌های تنسی در طول تاریخ انتخابات‌های ریاست ‌جمهوری در این ایالت با ۲۵ دوره برتر هستند، اما جمهوری‌خواهان در سال‌های اخیر بهتر عمل کرده و برنده‌ی هر پنج‌ دوره‌ی اخیر این انتخابات‌ها بوده‌اند. دموکرات‌ها در طول تاریخ انتخابات سنا برتر هستند، اما جمهوری‌خواهان در سال‌های اخیر بهتر عمل کرده‌اند و از سال ۱۹۹۵ تاکنون هر دو کرسی این ایالت در مجلس سنا، به دست جمهوری‌خواهان است. هم‌چنان دموکرات‌ها در طول تاریخ انتخابات مجلس نماینده‌گان نیز بهتر عمل کرده‌اند، اما جمهوری‌خواهان در سال‌های اخیر موفق‌تر بوده و از ۹ نماینده‌ی حال حاضر این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا هفت تن جمهوری‌خواه می‌باشند و نهایتاً دموکرات‌ها در طول تاریخ انتخابات فرمان‌داری برتر هستند، اما جمهوری‌خواهان در سال‌های اخیر بهتر عمل کرده و دو فرمان‌دار اخیر این ایالت، جمهوری‌خواه بوده‌اند. می‌توان نتیجه گرفت که دموکرات‌ها در طول تاریخ انتخابات ایالت تنسی بهتر عمل کرده‌اند، اما در سال‌های اخیر گرایش به جمهوری‌خواهان بیش‌تر شده و تنسی در حال حاضر یک ایالت جمهوری‌خواه است.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا

گزارش شماره ۱۲: تاریخچه انتخابات در ایالت مینه سوتا

گزارش شماره ۱۳: تاریخچه انتخابات در ایالت یوتا امریکا

گزارش شماره ۱۴: تاریخچه انتخابات در ایالت فلوریدای امریکا

گزارش شماره ۱۵: تاریخچه انتخابات در ایالت واشنگتن

گزارش شماره ۱۶: تاریخچه انتخابات در ایالت داکوتای شمالی امریکا

گزارش شماره ۱۷: تاریخچه انتخابات در ایالت آیداهوی امریکا

دکمه بازگشت به بالا
بستن