گزارش شماره ۳۵: تاریخچه انتخابات در ایالت نبراسکای امریکا

کیوان شکوری

ایالت نبراسکا به مرکزیت شهر لینکلن با چمن‌زارهای فراوان و مردمی خون‌گرم در غرب میانه امریکا قرار دارد که در تاریخ ۱ مارچ ۱۸۶۷ به عنوان سی‌و‌هفتمین ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست. این ایالت زادگاه هوارد باسکرویل، معلم امریکایی مدرسه مموریال در شهر تبریز (ایران)  بود که در جریان جنبش مشروطه و تلاش برای شکستن محاصره‌ی تبریز در این شهر کشته شد و از وی به عنوان «شهید امریکایی جنبش مشروطه‌ی ایران» یاد می‌شود. مالکوم ایکس از رهبران جامعه مسلمان و مدافع حقوق سیاه‌پوستان امریکا و مخالف تبعیض نژادی، ابر‌سرخ یکی از رهبران سرخ‌پوست و جرالد فورد، سی‌و‌هشتمین رییس جمهور امریکا، از چهره‌های معروف این ایالت‌اند.

طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۱.۹۳۴.۴۰۸ تن است که ترکیب جمعیتی آن تشکیل شده از ۷۸.۲ درصد سفیدپوست، ۱۱.۴ درصد اسپانیولی‌زبان یا لاتین‌تبار، ۵.۲ درصد سیاه‌پوست، ۲.۷ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۱.۵ درصد سرخ‌پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۳ درصد دیگر نژادها‌.

جواری، لوبیا، یونجه، سویا، لبلبو‌، خوک، تخم مرغ و شیر از محصولات عمده کشاورزی نبراسکا است و هم‌چنین این ایالت یکی از مراکز بزرگ پرورش گاو و بسته‌بندی گوشت گاو در دنیا می‌باشد.

صنعت بیمه، تولید دارو و محصولات شیمیایی، لوازم الکترونیکی و خانه‌گی، محصولات معدنی و ماشین‌آلات، از دیگر صنایع موفق در این ایالت می‌باشند.

بازار قدیمی اوماها که با داشتن مغازه‌های قدیمی ذهن هر گردش‌گری را به امریکای قدیم می‌برد، تپه‌ی سنگی یا سایت تاریخی دودکش سنگی، منطقه‌ی مارکت لینکلن با مغازه‌ها و ویترین‌های رنگارنگ، پارک ایالتی غار سرخ‌پوست‌ها و مناطقی دیگر در این ایالت برای هر گردش‌گری زیبا و هیجان‌انگیز است.

از سال ۱۸۶۷ که اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری امریکا در ایالت نبراسکا برگزار شد، تاکنون که سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی است، ۳۸ دوره این انتخابات برگزار شده است که ۳۰ دوره جمهوری‌خواهان، هفت دوره دموکرات‌ها برنده شده و یک دوره آرا بین دو حزب تقسیم شد. همان‌گونه که مشاهده می‌کنید، فاصله بین دو حزب زیاد است و این نشان از گرایش شدید مردم این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری به جمهوری‌خواهان دارد، به طوری که از سال ۱۹۴۰ تاکنون (سپتامبر ۲۰۲۰) ۲۰ دوره از این انتخابات برگزار شده که دموکرات‌ها فقط در سال ۱۹۶۴ موفق شدند آرای الکترال این ایالت را به دست آورند و یک بار هم در سال ۲۰۰۸ یک رای از پنج رای الکترال این ایالت را به دست آوردند. در واقع می‌توان گفت جمهوری‌خواهان برنده ۱۳ دوره اخیر این انتخابات هستند. تعداد نماینده‌گان یک ایالت نشان‌دهنده مناطق فدرال آن ایالت است و هر منطقه فدرال یک رای الکترال محسوب می‌شود و به علاوه تعداد دو سناتور ایالت می‌شود تعداد آرای کل الکترال ایالت مربوطه. در انتخابات مثلاً اگر یک ایالت ۹ رای الکترال داشته باشد، یک کاندیدا از هفت منطقه فدرال، پنج منطقه را برنده شود، همه‌ی هفت رای الکترال مناطق فدرال به علاوه دو رای دیگر به وی می‌رسد؛ اما  ایالت نبراسکا و مِین دو ایالتی‌اند که این‌گونه نیستند و آرای الکترال مانند ایالت‌های دیگر فقط به برنده کل ایالت داده نمی‌شود و هر کاندیدا هر چند تا از مناطق فدرال را برنده بشود، رای آن به وی می‌رسد. مثلا ایالت نبراسکا پنج رای الکترال دارد که به سه منطقه فدرال تقسیم شده و یک کاندیدا دو منطقه را برنده و یک کاندیدا یک منطقه را برنده شود، مثل ایالت‌های دیگر همه‌ی سه رای الکترال به نفر اول نمی‌رسد و دو رای الکترال به علاوه دو رای دیگر که نشان از تعداد سناتورهای ایالت است، به نفر اول و یک رای به نفر دوم می‌رسد. در انتخابات سال ۲۰۰۸ اوباما برنده یک رای و جان مک کین برنده چهار رای فدرال این ایالت شدند.

 در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در این ایالت از حزب دموکرات برنی سندرز با ۵۷.۱ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۲.۹ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری‌خواهان نیز دونالد ترمپ با ۶۱.۴ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۱۸.۴ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ امریکا در حوزه انتخابیه نبراسکا، دونالد ترمپ با ۵۸.۷ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۳.۷ درصد آرا شد و پنج رای الکترال این ایالت را به سبد جمهوری‌خواهان ریخت.

از سال ۱۸۶۷ تاکنون نبراسکا ۴۰ سناتور داشته که ۲۹ تن جمهوری‌خواه، هشت تن دموکرات، دو تن عوام‌گرا یا پوپولیست و یک تن با سابقه سناتوری جمهوری‌خواه و مستقل بودند. همان‌طور که می‌بینیم، جمهوری‌خواهان در طول تاریخ این انتخابات با اختلاف زیاد برتر بوده و در سال‌های اخیر نیز بهتر عمل کرده و Ben Sasse و Debra Fischer هر دو از حزب جمهوری‌خواه دو سناتور حال حاضر این ایالت می‌باشند.

Carl T. Curtis (۱۹۵۵-۱۹۷۹) با ۲۴ سال حضور در سنا و Roman L. Hruska (۱۹۵۴-۱۹۷۶) با ۲۲ سال حضور در مجلس سنا با‌سابقه‌ترین سناتورهای تاریخ این ایالت می‌باشند.

از اولین دوره‌ای که انتخابات مجلس نماینده‌گان در این ایالت برگزار شد، تاکنون ۹۵ تن به نماینده‌گی نبراسکا در مجلس نماینده‌گان امریکا انتخاب شده‌اند که ۶۲ تن جمهوری‌خواه، ۲۵ تن دموکرات، هفت تن از حزب پوپولیست و یک تن با تغییر حزب در دوران کاری، عضو احزاب مستقل و جمهوری‌خواه بودند. طبق آمار ارایه شده جمهوری‌خواهان در طول تاریخ این انتخابات برتر بوده و این برتری را نیز هنوز حفظ کرده و هر سه نماینده‌ی حاضر این ایالت از حزب جمهوری‌خواه می‌باشند.

از سال ۱۸۶۷ تاکنون ۴۰ تن به مقام فرمان‌داری نبراسکا رسیده‌اند که از این تعداد ۲۷ تن جمهوری‌خواه، ۱۱ تن دموکرات و دو تن از حزب پوپولیست یا عوام‌گرا بودند. جمهوری‌خواهان در طول تاریخ این انتخابات برتر بوده و هر سه فرمان‌دار اخیر این ایالت نیز جمهوری‌خواه بوده‌اند. Pete Ricketts فرمان‌دار حال حاضر نبراسکا از حزب جمهوری‌خواه است.

نتیجه: با توجه به این‌که جمهوری‌خواهان در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت با ۳۰ دوره برتر بوده و هر ۱۳ دوره اخیر این انتخابات را نیز برنده شده‌اند، در طول تاریخ انتخابات سنا جمهوری‌خواهان برتر بوده و هر دو سناتور حال حاضر این ایالت نیز جمهوری‌خواه هستند، مجدداً جمهوری‌خواهان در طول تاریخ انتخابات مجلس نماینده‌گان امریکا در حوزه انتخابیه نبراسکا برتر بوده و هر سه نماینده حال حاضر این ایالت از حزب جمهوری‌خواه می‌باشند و نهایتاً جمهوری‌خواهان با ۲۷ فرمان‌دار در تاریخ انتخابات فرمان‌داری این ایالت برتر بوده و هر سه فرمان‌دار اخیر از حزب جمهوری‌خواه می‌باشند، می‌توان نتیجه گرفت که نبراسکا در طول تاریخ، یک ایالت با گرایش شدید به جمهوری‌خواهان بوده و هم اکنون نیز همین‌گونه است.


ایالت لوئیزیانا به مرکزیت باتون روژ در جنوب امریکا قرار دارد که جزوی از قلمرو لوئیزیانا محسوب می‌شد. این ایالت در معامله‌ای مشهور به خرید لوئیزیانا در سال ۱۸۰۳ از دولت فرانسه خریداری و نهایتاً به تاریخ ۳۰ اپریل ۱۸۱۲ به عنوان هجدهمین ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست. لوئیزیانا در جنگ داخلی امریکا جزو کنفدراسیون کشورهای امریکا یا همان ایالت‌های شورشی بود.

 طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۴,۷۹۴,۶۴۸ تن است که ترکیب جمعیتی آن از ۵۸.۴ درصد سفید‌پوست، ۳۲.۸ درصد سیاه‌پوست، ۳.۳ درصد اسپانیولی‌زبان یا لاتین‌تبار، ۱.۸ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۰.۸ درصد سرخ‌پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۱.۸ درصد دیگر نژادها تشکیل شده است.

از سال ۱۸۱۲ که لوئیزیانا به عنوان یک ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست تا به امروز ۵۲ دوره انتخابات در ایالات متحده امریکا برگزار شده که لوئیزیانا به غیر از دو دوره در سال‌های ۱۸۶۴ که به علت جنگ داخلی از کشور جدا شده بود و سال ۱۸۷۲ که به علت بی‌نظمی نتیجه انتخابات رد شد، در بقیه ۵۰ دوره انتخابات حضور فعال داشته است که از این تعداد ۳۰ دوره دموکرات‌ها، ۱۲ دوره جمهوری‌خواهان، چهار دوره جمهوری‌خواهان دموکراتیک، دو دوره حزب ویگ ( Whig Party)، یک دوره حزب مستقل امریکایی  و یک دوره دموکرات‌های طرف‌دار حقوق ایالت‌ها (States’ Rights Democratic) برنده آرای الکترال شدند.

تا قبل از انتخابات سال ۱۹۴۸ از مجموع ۳۲ دوره انتخابات برگزار شده، جمهوری‌خواهان فقط یک دوره و در عوض دموکرات‌ها ۲۵ دوره و مابقی را نیز احزاب دیگر برنده شدند. در این دوران گرایش مردم به دموکرات‌ها به حدی بود که بین سال‌های ۱۸۸۰-۱۹۴۴ میلادی همه‌ی ۱۷ دوره انتخابات برگزار شده در این بازه‌ی زمانی ۶۴ ساله را دموکرات‌ها برنده شدند. اما از سال ۱۹۴۸ تاکنون که سپتامبر ۲۰۲۰ است، ۱۸ دوره این انتخابات برگزار شده که دموکرات‌ها پنج دوره و در عوض جمهوری‌خواهان ۱۱ دوره و دو دوره نیز حزب مستقل امریکایی و حقوق ایالات برنده آرای الکترال شدند. دموکرات‌ها با ۳۰ دوره، دست برتر در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در حوزه انتخابیه ایالت لوئیزیانا را دارند، اما جمهوری‌خواهان برنده هر پنج دوره اخیر این انتخابات می‌باشند که نشان از جمهوری‌خواه بودن حال حاضر این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری است.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در این ایالت از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۷۱.۱ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۲۳.۲ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری‌خواه دونالد ترمپ با ۴۱.۴ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۳۷.۸ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در ایالت لوئیزیانا، دونالد ترمپ با ۵۸.۱ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۸.۴ درصد آرا شد و هشت رای الکترال این ایالت را به دست آورد.

از سال ۱۸۱۲ تاکنون ۵۵ تن از ایالت لوئیزیانا راهی مجلس سنای امریکا شدند که ۲۹ تن دموکرات، هفت تن جمهوری‌خواه، پنج تن جمهوری‌خواهان دموکراتیک، سه تن حزب ویگ ( Whig Party)، دو تن ضد جکسونی‌ها، یک تن جکسونی‌ها و یک تن جمهوری‌خواهان آدامز کلای و مردان آدامز که در واقع هر دو اسامی حزب جمهوری‌خواه ملی (National Republican Party) در سال‌های مختلف می‌باشند و یک تن نیز با عضویت در جمهوری‌خواهان آدامز کلای و مردان آدامز و ضد جکسونی‌ها که هر سه‌ی این‌ها نیز اسامی همین حزب جمهوری‌خواه ملی در دوره‌های مختلف می‌باشد که ما برای آشنایی خواننده‌گان گرامی با روند تاریخچه تشکیل و تکامل احزاب و امانت‌داری در تاریخ همین‌گونه تفکیک شده می‌نویسیم. پنج تن نیز سناتورهایی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که دو تن با عضویت در احزاب جمهوری‌خواهان دموکراتیک و جمهوری‌خواهان آدامز کلای، دو تن دموکرات و جکسونی‌ها، یک تن با عضویت در احزاب دموکرات و ویگ و یک تن که در منابع مورد استفاده ما حزبش ثبت نشده است.

همان‌گونه که مشاهده می‌کنید، دموکرات‌ها با ۲۹ سناتور در مقابل جمهوری‌خواهان با هفت سناتور در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا برتر هستند، به طوری که تا قبل از سال ۲۰۰۵ فقط چهار سناتور جمهوری‌خواه از  لوئیزیانا به این مجلس راه پیدا کرده بودند، اما از سال ۲۰۰۵ گرایش مردم در این انتخابات به جمهوری‌خواهان بیش‌تر شده است و Bill Cassidy و John Kennedy هر دو از حزب جمهوری‌خواه دو سناتور حال حاضر این ایالت در مجلس سنای امریکا می‌باشند.

Russell B. Long (۱۹۴۸-۱۹۸۷) با ۳۹ سال حضور در مجلس سنا و Allen J. Ellender (۱۹۳۷-۱۹۷۲) با ۳۵ سال حضور در سنا و هر دو از حزب دموکرات، با‌سابقه‌ترین سناتورهای تاریخ لوئیزیانا هستند.

از سال ۱۸۱۲ تاکنون ۱۶۹ تن به عنوان نماینده ایالت لوئیزیانا در مجلس نماینده‌گان امریکا انتخاب شده‌اند که از این تعداد، ۱۰۷ تن دموکرات، ۳۴ تن جمهوری‌خواه، هشت تن ویگ ( Whig Party)، سه تن جمهوری‌خواهان دموکراتیک، دو تن حزب امریکاییان یا Know Nothing، دو تن جمهوری‌خواهان لیبرال، دو تن جکسونی‌ها، یک تن حزب اتحادیه، یک تن جمهوری‌خواهان آدامز و مردان آدامز و یک تن جمهوری‌خواهان آدامز و مردان آدامز و ضد جکسونی‌ها که بالاتر در مورد تاریخچه این حزب توضیح داده شد و هفت تن نماینده‌گانی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که دو تن با عضویت در احزاب ضد جکسونی‌ها و ویگ، دو تن دموکرات و جمهوری‌خواه، یک تن دموکرات و ترقی‌خواه، یک تن دموکرات و جکسونی‌ها، یک تن جمهوری‌خواه و اتحادیه و یک تن نیز اسم حزبش مشخص نیست.

همان‌گونه که آمار نشان می‌دهد، دموکرات‌ها با اختلاف زیاد نسبت به جمهوری‌خواهان در طول تاریخ این انتخابات دست برتر دارند، اما در ۲۰ سال اخیر گرایش مردم به جمهوری‌خواهان بیش‌تر شده است، به طوری که از شش نماینده حال حاضر این ایالت پنج تن جمهوری‌خواه و یک تن دموکرات می‌باشند.

از سال ۱۸۱۲ تاکنون ۵۶ تن به مقام فرمان‌داری ایالت لوئیزیانا رسیده‌اند که ۳۳ تن دموکرات، ۱۰ تن جمهوری‌خواه، هشت تن جمهوری‌خواهان جفرسونی، دو تن حزب ویگ، یک تن فرمان‌دار نظامی، یک تن متودیست (Methodist) و یک تن با عضویت در دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، یعنی در دوران کاری خود تغییر حزب داده است. همان‌گونه که می‌بینیم، در طول تاریخ این انتخابات دموکرات‌ها برتر بوده و حتا در فاصله بین ۱۸۷۷ الی ۱۹۸۰ یعنی بیش از یک قرن هیچ جمهوری‌خواهی به مقام فرمان‌داری انتخاب نشده است. با این حال در ۲۰ سال اخیر گرایش مردم این ایالت در انتخابات فرمان‌داری به جمهوری‌خواهان بیش‌تر شده است و رقابت بین دو حزب نزدیک‌تر شده است. از پنج فرمان‌دار اخیر این ایالت سه تن دموکرات و دو تن جمهوری‌خواه بودند و  John Bel Edwards فرمان‌دار حال حاضر این ایالت از حزب دموکرات می‌باشد.

نتیجه: با توجه به این‌که دموکرات‌ها در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری با ۳۰ دوره برتر هستند، اما جمهوری‌خواهان در سال‌های اخیر بهتر عمل کرده و برنده پنج دوره اخیر این انتخابات می‌باشند، هم‌چنان دموکرات‌ها در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا برتر هستند، اما جمهوری‌خواهان در سال‌های اخیر بهتر عمل کرده و هر دو سناتور حال حاضر ایالت جمهوری‌خواه می‌باشند و دموکرات‌ها در طول تاریخ انتخابات مجلس نماینده‌گان برتر هستند، اما مجدداً جمهوری‌خواهان در سال‌های اخیر بهتر عمل کرده و از شش نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان پنج تن جمهوری‌خواه هستند و در طول تاریخ انتخابات فرمان‌داری دموکرات‌ها برتر بوده و فرمان‌دار حال حاضر این ایالت نیز دموکرات می‌باشد، می‌توان نتیجه گرفت که ایالت لوئیزیانا در طول تاریخ یک ایالت کاملاً دموکرات بوده است، اما در ۲۰ سال اخیر گرایش به جمهوری‌خواهان بیش‌تر شده است و در حال حاضر به طور کلی کفه ترازو به سمت جمهوری‌خواهان سنگینی می‌کند.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا

گزارش شماره ۱۲: تاریخچه انتخابات در ایالت مینه سوتا

گزارش شماره ۱۳: تاریخچه انتخابات در ایالت یوتا امریکا

گزارش شماره ۱۴: تاریخچه انتخابات در ایالت فلوریدای امریکا

گزارش شماره ۱۵: تاریخچه انتخابات در ایالت واشنگتن

گزارش شماره ۱۶: تاریخچه انتخابات در ایالت داکوتای شمالی امریکا

گزارش شماره ۱۷: تاریخچه انتخابات در ایالت آیداهوی امریکا

دکمه بازگشت به بالا