گزارش شماره ۳۳: تاریخچه انتخابات در ایالت نیویورک امریکا

کیوان شکوری

ایالت نیویورک به مرکزیت آلبانی (Albany) در شمال‌شرقی امریکا یکی از ۱۳ مستعمره اصلی بود که در جریان انقلاب امریکا علیه استعمار بریتانیا قیام و اعلام استقلال کردند. این ایالت در جریان انقلاب امریکا نقش محوری داشت. در حالی که بندر آن نقطه استراتژیک بود، مردمان آن از قانون تمبر بریتانیا مصوب ۱۷۶۵ بسیار آزرده و ناراحت بودند و به همین علت پس از ماساچوست، شعبه نیویورک سازمان مخفی پسران آزادی را برای مبارزه با استعمارگران بریتانیایی تشکیل دادند و سرانجام در تاریخ ۲۶ جولای ۱۷۸۸ به عنوان یازدهمین ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست.

طبق آخرین سرشماری آماری، جمعیت این ایالت ۱۹.۴۵۳.۵۶۱ تن است که ترکیب جمعیتی آن از ۵۵.۳ درصد سفید‌پوست، ۱۹.۳ درصد اسپانیولی‌زبان یا لاتین‌تبار، ۱۷.۶ درصد سیاه‌پوست، ۹ درصد (Asian) آسیای شرقی، یک درصد سرخ‌پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۷ درصد دیگر نژادها تشکیل شده است.

ایالت نیویورک به دلیل داشتن ۲۹ رای الکترال در انتخابات ریاست جمهوری بسیار حساس و سرنوشت‌ساز است. این ایالت از زمان تاسیس تاکنون (سپتامبر۲۰۲۰) به غیر از دوره اول انتخابات که به دلیل اختلافات داخلی شرکت نکرده بود، در بقیه ۵۷ دوره شرکت کرده است که از این تعداد ۲۵ دوره دموکرات‌ها، ۲۰ دوره جمهوری‌خواهان، شش دوره جمهوری‌خواهان دموکراتیک، سه دوره حزب فدرالیست، دو دوره حزب ویگ (Whig Party) برنده شدند و یک دوره هم مربوط به انتخابات سال ۱۹۲۸ آرای الکترال بین دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه ملی تقسیم شد.

به علت حساس بودن این ایالت و برای بررسی دقیق، این انتخابات را به سه بخش تقسیم می‌کنیم. بخش اول از سال ۱۷۹۲ الی ۱۸۵۲ است که ۱۶ دوره این انتخابات برگزار شد و جمهوری‌خواهان دموکراتیک با شش دوره برتر، دموکرات‌ها با چهار دوره در جایگاه دوم بوده و مابقی دوره‌ها از احزاب ذکر شده دیگر بوده است. حزب جمهوری‌خواه اصلاً هنوز تاسیس نشده بود. بخش دوم از سال ۱۸۵۶ الی ۱۹۸۴ است که ۳۳ دوره از این انتخابات برگزار شد و نتایج این ۳۳ دوره با ۲۰ دوره جمهوری‌خواهان و ۱۳ دوره دموکرات‌ها در حال گردش بین دو حزب بود. در بخش پایانی یا سوم یعنی از سال ۱۹۸۸ الی ۲۰۱۶ هشت دوره این انتخابات برگزار شد که برنده همه‌ی این هشت دوره دموکرات‌ها بودند. همان‌گونه که مشاهده می‌کنید، دموکرات‌های نیویورک در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری امریکا دست برتر را دارند و برنده‌ی همه‌ی هشت دوره‌ی اخیر این انتخابات نیز بوده‌اند. در واقع  نیویورک با داشتن ۲۹ رای الکترال، یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری است.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه نیویورک از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۵۸.۰ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۴۲ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری‌خواه دونالد ترمپ با ۶۰.۴ درصد آرا موفق به شکست جان کی سیچ و تدکروز به ترتیب با ۲۵.۱ و ۱۴.۵ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه ایالت نیویورک هیلاری کلینتون با ۵۹ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترمپ با ۳۶.۵ درصد آرا شد و ۲۹ رای الکترال این ایالت را به حساب خود گذاشت.

از سال ۱۷۸۹ تاکنون ۶۲ تن به مقام سناتوری ایالت نیویورک در مجلس سنای امریکا رسیدند که ۲۰ تن جمهوری‌خواه، ۱۶ تن دموکرات و مابقی از احزاب دیگر بودند.

در طول تاریخ انتخابات سنا در نیویورک، جمهوری‌خواهان دست برتر را دارند، اما در سال‌های اخیر دموکرات‌ها بهتر عمل کردند، به طوری که یکی از دو کرسی مجلس سنا از سال ۱۹۷۷ و دیگری از سال ۱۹۹۹ میلادی تاکنون در اختیار دموکرات‌ها است. به طور میان‌گین در ۲۰ سال اخیر این ایالت در انتخابات سنا کاملاً دموکرات بوده است و Kirsten Gillibrand و Charles E. Schumer هر دو از حزب دموکرات، دو سناتور حال حاضر این ایالت در مجلس سنای امریکا می‌باشند.

Jacob K. Javits (۱۹۵۷-۱۹۸۱) از حزب جمهوری‌خواه با ۲۴ سال حضور و Daniel P. Moynihan (۱۹۷۷-۲۰۰۱) از حزب دموکرات با ۲۴ سال حضور در مجلس سنا، با‌سابقه‌ترین سناتورهای ایالت نیویورک در تاریخ مجلس سنای امریکا می‌باشند.

هیلاری کلینتون، همسر بیل کلینتون، رییس جمهور سابق امریکا و وزیر امور خارجه سابق امریکا از سال ۲۰۰۱ الی ۲۰۰۹ میلادی یکی از سناتورهای این ایالت در مجلس سنای امریکا بود.

از سال ۱۷۸۹ که اولین دوره انتخابات برای مجلس نماینده‌گان امریکا در ایالت نیویورک برگزار شد تا به امروز ۱۴۵۲ تن به این مقام رسیده‌اند و به دلیل قدمت این ایالت و بالا بودن تعداد نماینده‌گان آن که رابطه مستقیم با جمعیت این ایالت دارد، مشاهده می‌کنیم که تنوع احزاب بسیار زیاد که نشان از پویا بودن دموکراسی و ظرفیت جامعه برای پذیرش نظرات مختلف می‌باشد. از این ۱۴۵۲ نماینده، ۵۱۷ تن دموکرات، ۴۲۹ تن جمهوری‌‌خواه و مابقی از احزاب دیگر بودند. برای بررسی روند این انتخابات بهتره به چهار بخش تقسیم کنیم. بخش اول از شروع اولین دوره انتخابات یعنی اواخر قرن هفدهم تا پایان قرن است که جمعاً ۲۹ نماینده بودند و از احزابی غیر از جمهوری‌خواه و دموکرات بودند. اصلاً هیچ‌کدام از این دو حزب هنوز تاسیس نشده بود‌. در بخش دوم که مربوط به قرن نوزدهم یعنی نماینده‌گانی که بین سال‌های ۱۸۰۱ الی ۱۸۹۹ تعیین شدند می‌شود، مجموعاً ۹۴۸ تن بودند که ۲۸۲ تن دموکرات و ۱۹۴ تن جمهوری‌خواه و بقیه از احزاب دیگر بودند. بخش سوم مربوط به قرن بیستم (۱۹۰۱-۱۹۹۹) می‌باشد که مجموعاً ۴۳۲ تن به این مقام رسیدند که از این تعداد ۲۱۰ تن دموکرات و ۲۰۷ تن جمهوری‌خواه و بقیه از احزاب دیگر بودند. نهایتاً در بخش پایانی از سال ۲۰۰۰ تاکنون ۴۳ نماینده انتخاب شدند که ۲۵ تن دموکرات و ۱۸ تن جمهوری‌خواه بودند. اگر به آمار توجه کنیم، مشاهده می‌کنیم با این‌که بخش‌های دو و سه هر کدام در یک بازه زمانی ۱۰۰ ساله قرار دارند، اما تعداد نماینده‌گان بخش دوم خیلی بیش‌تر از بخش سوم است که دلیل آن دوره‌های کوتاه کاری نماینده‌گان می‌باشد؛ یعنی نماینده‌گان برای یک یا دو دوره انتخاب می‌شدند و مجدداً مردم به کاندیداهای جدیدتر رای می‌دادند و بدین‌گونه تعداد نماینده‌گان بالا است، اما در بخش سوم بیش‌تر نماینده‌گان برای چند دوره انتخاب شده‌اند و به همین علت تعداد آماری نماینده‌گان کم‌تر است.

همان‌گونه که آمار نشان می‌دهد، دموکرات‌ها در طول تاریخ این انتخابات برتر بودند و در سال‌های اخیر نیز خیلی خوب عمل کرده‌اند و از ۲۷ نماینده حال حاضر این ایالت ۲۱ تن از حزب دموکرات و شش تن از جمهوری‌خواهان می‌باشند.

از سال ۱۷۸۸ که نیویورک به ایالات متحده امریکا پیوست تاکنون ۵۶ تن به مقام فرمان‌داری این ایالت رسیدند که بعضاً بیش از یک دوره در این مقام بودند که ۲۳ تن دموکرات، ۱۸ تن جمهوری‌خواه، پنج تن جمهوری‌خواهان جفرسونی (Jeffersonian-Republican)، پنج تن جمهوری‌خواهان دموکراتیک، سه تن حزب ویگ (Whig Party)، یک تن فدرالیست و یک تن حزب اتحادیه (Union) بودند. آن‌گونه که آمار نشان می‌دهد، در طول تاریخ این انتخابات دموکرات‌ها از جمهوری‌خواهان موفق‌تر بودند و در سال‌های اخیر نیز بهتر عمل کرده‌اند، به طوری که از سال ۱۹۷۵ میلادی، پنج فرمان‌دار دموکرات و یک فرمان‌دار جمهوری‌خواه در راس کار بودند. اگر بخواهیم ریزتر به موضوع نگاه کنیم، از سال ۲۰۰۷ تاکنون هر سه فرمان‌دار این ایالت از حزب دموکرات بوده‌اند و فرمان‌دار حال حاضر این ایالت Andrew Cuomo نیز از حزب دموکرات است.

نتیجه: دموکرات‌ها در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری با ۲۵ دوره دست برتر را دارند و برنده هشت دوره اخیر این انتخابات نیز هستند. جمهوری‌خواهان در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا با ۲۰ سناتور دست برتر را دارند، اما دموکرات‌ها در سال‌های اخیر بهتر عمل کرده و تقریباً در ۲۰ سال اخیر هر دو کرسی این ایالت در مجلس سنا به دست دموکرات‌ها می‌باشند. دموکرات‌ها در طول تاریخ انتخابات مجلس نماینده‌گان با ۵۱۷ نماینده دست برتر را دارند و ۲۱ نماینده حال حاضر این ایالت نیز دموکرات می‌باشند. نهایتاً دموکرات‌ها در طول تاریخ انتخابات فرمان‌داری این ایالت با ۲۳ فرمان‌دار برتر بوده و سه فرمان‌دار اخیر این ایالت نیز دموکرات بوده‌اند. بدین ترتیب، می‌توان نتیجه گرفت که ایالت نیویورک در طول تاریخ یک ایالت با گرایش بیش‌تر به دموکرات‌ها بوده و اکنون یک پایگاه قوی برای دموکرات‌ها می‌باشد.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا

گزارش شماره ۱۲: تاریخچه انتخابات در ایالت مینه سوتا

گزارش شماره ۱۳: تاریخچه انتخابات در ایالت یوتا امریکا

گزارش شماره ۱۴: تاریخچه انتخابات در ایالت فلوریدای امریکا

گزارش شماره ۱۵: تاریخچه انتخابات در ایالت واشنگتن

گزارش شماره ۱۶: تاریخچه انتخابات در ایالت داکوتای شمالی امریکا

گزارش شماره ۱۷: تاریخچه انتخابات در ایالت آیداهوی امریکا

دکمه بازگشت به بالا