گزارش شماره ۳۲: تاریخچه انتخابات در ایالت داکوتای جنوبی امریکا

کیوان شکوری

داکوتای جنوبی که شنیدن این نام یادآور بنای یادبود مشهور چهار رییس جمهور امریکا بر روی کوه راشمور است، به مرکزیت شهر پی‌یر از ایالت‌های غرب میانه امریکا است. داکوتا به معنای «دوستان» بوده که از نام یکی از قبایل سرخ‌پوست گرفته شده است. بخشی از این ایالت جزو سرزمینی بود که در سال ۱۸۰۳ میلادی و در دوران ریاست جمهوری توماس جفرسون از فرانسه خریداری شد و به خرید لوئیزیانا شناخته می‌شود. سرانجام در ۲ نوامبر ۱۸۸۹ به عنوان چهلمین ایالت، به ایالات متحده امریکا پیوست.

طبق آخرین سرشماری جمعیت این ایالت ۸۸۴.۶۵۹ تن است که بافت جمعیتی آن از ۸۱.۵ درصد سفید‌پوست، ۹ درصد سرخ‌پوست و بومیان آلاسکا، ۴.۲ درصد اسپانیولی‌زبان و لاتین‌تبار، ۲.۳ درصد سیاه‌پوست، ۱.۵ درصد Asian، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۵ درصد دیگر نژادها تشکیل شده است.

کشاورزی اولین صنعت داکوتای جنوبی است و در تولید ۲۵ کالای کشاورزی و تعداد گاوهای موجود در این ایالت در بین ۱۰ ایالت برتر قرار دارد و از مهم‌ترین محصولات آن‌ها گندم، سویا و جواری می‌باشد.

استخراج و تولید طلا، سمنت، ریگ و ماسه، محصولات چوبی، مواد غذایی، الکترونیکی و ماشین‌آلات سبک از دیگر صنایع و تولیدات داکوتای جنوبی است. هم‌چنین با داشتن جاذبه‌های گردش‌گری مانند بنای یاد‌بود رییسان جمهور بر فراز کوه راشمور، پارک ملی غار بادی، پارک ملی Badlands و شهر ددوود که به علت داشتن معدن طلای قدیمی و زیبایی‌های خاص خود که یاد‌آور امریکای قدیم می‌باشد و طبیعت زیبا و منحصر به فردش باعث تقویت صنعت توریسم این ایالت شده است.

حادثه بسیار غم‌ناک کشتار ۱۵۰ الی ۴۰۰ سرخ‌پوست بی‌دفاع و غیر‌مسلح قبیله‌ی لاکوتا که اکثراً زنان و کودکان بودند و به کشتار ووندد‌نی مشهور است، در این ایالت اتفاق افتاده است که بنا بر بعضی روایات، سربازان ارتش به اشتباه شلیک کردند، اما حداقل بیست تن از سربازان ارتش که در این کشتار شرکت داشتند، از سوی دولت ایالات متحده مدال افتخار دریافت کردند.

از سال ۱۸۹۲ که داکوتای جنوبی در اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری امریکا شرکت کرد تا به امروز (سپتامبر ۲۰۲۰) به تعداد ۳۲ دوره این انتخابات در این ایالت برگزار شده است که ۲۷ دوره جمهوری‌خواهان، چهار دوره دموکرات‌ها و یک دوره حزب ترقی‌خواه برنده آرای الکترال این ایالت شدند. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، دموکرات‌ها فقط چهار دوره برنده این انتخابات شدند که آخرین دوره آن به سال ۱۹۶۴ میلادی باز می‌گردد، اما جمهوری‌خواهان هم در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری با اختلاف زیاد برتر اند و هم ۱۳ دوره اخیر این انتخابات را برنده شده‌اند.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در داکوتای جنوبی از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۵۱ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۴۹ درصد آرا شد. از حزب جمهوری‌خواه نیز دونالد ترمپ با ۶۷.۱ درصد آرا موفق به شکست تدکروز با ۱۷ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری برگزار شده سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه داکوتای جنوبی، دونالد ترمپ با ۶۱.۵ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۱.۷ درصد آرا شد و سه رای الکترال این ایالت را به نام خود کرد.

از سال ۱۸۸۹ تاکنون ۲۷ سناتور از ایالت داکوتای جنوبی راهی مجلس سنای امریکا شدند که ۱۹ تن جمهوری‌خواه، هفت تن دموکرات و یک تن که در دوران کاری خود تغییر حزب داده است و عضو دو حزب جمهوری‌خواه و حزب مردم بوده‌‌اند.

این‌گونه که آمار نشان می‌دهد، جمهوری‌خواهان در داکوتای جنوبی با ۱۹ سناتور در طول تاریخ انتخابات مجلس سنای امریکا برتر اند و Mike Rounds  و John Thune  دو سناتور حال حاضر این ایالت نیز جمهوری‌خواه می‌باشند.

Karl E. Mundt (۱۹۴۸-۱۹۷۳) با ۲۵ سال حضور در مجلس سنا، با‌سابقه‌ترین سناتور این ایالت در تاریخ مجلس سنا است.

در انتخابات مجلس نماینده‌گان امریکا در حوزه انتخابیه داکوتای جنوبی از سال ۱۸۹۱ که اولین دوره این انتخابات برگزار شد تا به امروز، ۳۷ نماینده راهی مجلس نماینده‌گان شده‌اند که ۲۶ تن جمهوری‌خواه، ۹ تن دموکرات و دو تن حزب مردم یا عوام‌گرا بودند. با توجه به این‌که اختلاف زیاد است و رقابت در طول تاریخ شدید نبوده، نکته خاصی در این انتخابات وجود ندارد و تک‌نماینده‌ی حال حاضر این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا نیز جمهوری‌خواه است.

از سال ۱۸۸۹ تاکنون ۳۲ تن به مقام فرمان‌داری ایالت داکوتای جنوبی رسیدند که بعضاً بیش از یک دوره در این مقام بودند. از این میان، ۲۶ تن جمهوری‌خواه، پنج تن دموکرات و یک تن با تغییر حزب در دوران کاری خود عضو احزاب مردم و فیوژن (People’s Party and Fusion Party) بوده‌اند.

همان‌گونه که مشاهده می‌کنید، در این انتخابات نیز مانند بخش‌های دیگر انتخابات برگزار شده در این ایالت، تفاوت بین دو حزب بسیار زیاد است و از سال ۱۹۷۹ تاکنون نیز همه‌ی فرمان‌داران جمهوری‌خواه بودند. Kristi Noem فرمان‌دار حال حاضر ایالت از حزب جمهوری‌خواه می‌باشد.

نتیجه: با توجه به این‌که جمهوری‌خواهان در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت با ۲۷ دوره برتر بوده و ۱۳ دوره اخیر این انتخابات را نیز برنده شدند و با ۱۹ سناتور در طول تاریخ انتخابات سنا برتر بوده و هر دو سناتور حال حاضر این ایالت نیز جمهوری‌خواه می‌باشند و هم‌چنین با ۲۶ نماینده در طول تاریخ انتخابات مجلس نماینده‌گان برتر بوده و تک‌نماینده حال حاضر این ایالت نیز جمهوری‌خواه است و در نهایت جمهوری‌خواهان در طول تاریخ انتخابات فرمان‌داری با ۲۶ تن برتر و تقریباً در ۴۰ سال اخیر نیز همه‌ی فرمان‌داران جمهوری‌خواه بودند، می‌توان نتیجه گرفت که ایالت داکوتای جنوبی در طول تاریخ به صورت دژی تسخیر‌ناپذیر در اختیار جمهوری‌خواهان بوده و در حال حاضر نیز جمهوری‌خواه است.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا

گزارش شماره ۱۲: تاریخچه انتخابات در ایالت مینه سوتا

گزارش شماره ۱۳: تاریخچه انتخابات در ایالت یوتا امریکا

گزارش شماره ۱۴: تاریخچه انتخابات در ایالت فلوریدای امریکا

گزارش شماره ۱۵: تاریخچه انتخابات در ایالت واشنگتن

گزارش شماره ۱۶: تاریخچه انتخابات در ایالت داکوتای شمالی امریکا

گزارش شماره ۱۷: تاریخچه انتخابات در ایالت آیداهوی امریکا

دکمه بازگشت به بالا