گزارش شماره ۳۱: تاریخچه انتخابات در ایالت وایومینگ امریکا

کیوان شکوری

ایالت وایومینگ به مرکزیت شاین (Cheyenne) ایالتی کوهستانی با افسانه‌های قدیمی و شهرهای گاوچران در غرب امریکا است. وایومینگ قبل از این‌که به ایالات متحده بپیوندد و در زمانی که به صورت منطقه خودمختار اداره می‌شد، اولین جایی بود که در بین ایالت‌ها و مناطق خودمختار ایالات متحده امریکا در سال ۱۸۶۹ حق رای به زنان را به رسمیت شناخت و Louisa Swain در شش سپتامبر ۱۸۷۰ به عنوان اولین بانو در یک انتخابات عمومی انتخاب شد. در همین رابطه زمانی که وایومینگ قصد پیوستن به ایالات متحده را داشت، کنگره خواستار لغو حق رای زنان شد که مسوولان ایالت در جواب کنگره اعلام کردند: «ما صد سال خارج از اتحادیه خواهیم ماند، به جای این‌که بدون زنان وارد شویم». کنگره تسلیم شد و سرانجام در تاریخ ۱۰ جولای ۱۸۹۰ میلادی به عنوان چهل‌و‌چهارمین ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست.

طبق آخرین سرشماری جمعیت این ایالت ۵۷۸.۷۵۹ تن است که ترکیب جمعیتی آن ۸۳.۷ درصد سفید‌پوست، ۱۰.۱ درصد اسپانیولی‌زبان یا لاتین‌تبار، ۲.۷ درصد سرخ‌پوست و بومیان آلاسکا، ۱.۳ درصد سیاه‌پوست، ۱.۱ درصد (Asian) آسیایی‌تبار، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۲ درصد دیگر نژادها می‌باشند.

پرورش و تولید گوشت گاو و گوسفند مهم‌ترین محصول کشاورزی و دام‌پروری این ایالت است و در تولید پشم اولین ایالت می‌باشد. در کنار این‌ها در تولید گندم، جو، ذرت، شیر و محصولات لبنیاتی نیز فعال است و به‌ طور کلی کشاورزی رو به پیشرفتی دارد.

ایالت وایومینگ سرزمینی غنی از لحاظ منابع معدنی است و بزرگ‌ترین تولید‌کننده زغال‌سنگ در امریکا، دارای بزرگ‌ترین ذخایر ترونا (trona resources) در جهان و جزو ۱۰ ایالت برتر تولید‌کننده نفت و گاز می‌باشد. در کنار این‌ها، دارای معادن آهک، سنگ تزیینی، آهن، مس و… نیز است و از نظر کیفیت آموزش نیز جزو ایالت‌های برتر می‌باشد.

در صنعت توریسم وایومینگ، مناطق فوق‌العاده زیبا و حیرت‌انگیز مانند پارک ملی یلویستون، قدیمی‌ترین پارک ملی جهان، با داشتن گوزن، خرس‌های گریزلی، گرگ‌های خاکستری و یا پارک ملی گراند تتون، بنای یادبود ملی برج شیاطین و پیست اسکی گرند طارگی همه دست به دست هم داده تا اوقات خوشی برای توریست‌ها درست کند.

از سال ۱۸۹۲ تاکنون که ۲۰۲۰ میلادی است، ایالت وایومینگ در ۳۲ دوره انتخابات ریاست جمهوری امریکا شرکت کرده که ۲۴ دوره جمهوری‌خواهان و هشت دوره دموکرات‌ها برنده شده‌اند و آخرین برد دموکرات‌ها به سال ۱۹۶۴ باز می‌گردد و این ایالت هم در طول تاریخ این انتخابات بیش‌تر جمهوری‌خواه بوده و هم ۱۳ دوره اخیر این انتخابات را  جمهوری‌خواهان برنده شده و با موفقیت طی کرده‌اند که نشان از گرایش حال حاضر مردم این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری به جمهوری‌خواهان می‌باشد.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در ایالت وایومینگ از حزب دموکرات، برنی سندرز با ۵۵.۷ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۴.۳ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری‌خواه نیز تد کروز با ۶۶.۳ درصد آرا موفق به شکست مارکو روبیو و دونالد ترمپ به ترتیب با ۱۹.۵ و ۷.۲ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه وایومینگ دونالد ترمپ با ۶۸.۲ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۲۱.۹ درصد آرا شد و سه رای الکترال این ایالت را به سبد جمهوری‌خواهان ریخت. نکته جالب و قابل توجه این است که وایومینگ یک هفته بعد از آیداهو به ایالات متحده امریکا پیوست و از سال ۱۹۰۴ تاکنون به غیر از انتخابات سال ۱۹۴۴، در بقیه دوره‌ها کاملاً مانند یک‌دیگر رای داده‌اند.

از سال ۱۸۹۰ تاکنون ۲۲ سناتور از ایالت وایومینگ راهی مجلس سنای امریکا شده‌اند که ۱۵ تن جمهوری‌خواه و هفت تن دموکرات بوده‌اند. همان‌طور که مشاهده می‌کنیم، جمهوری‌خواهان در طول تاریخ این انتخابات برتر و حتا Francis E. Warren در هر دو کلاس یک و دوی انتخابات سنای کاندیدا شده و رای آورد. در حال حاضر نیز John Barrasso و Michael B. Enzi دو سناتور این ایالت از حزب جمهوری‌خواه می‌باشند و اگر بخواهیم کمی ریزتر به موضوع نگاه کنیم، می‌بینیم که از سال ۱۹۷۷ میلادی تاکنون دموکرات‌ها هیچ سناتوری نداشته‌اند.

Francis E. Warren (۱۸۹۰-۱۸۹۳ و ۱۸۹۵-۱۹۲۹) با ۳۷ سال حضور و Michael B. Enzi (۱۹۹۷ تاکنون)  با ۲۳ سال حضور در سنا و هر دو از حزب جمهوری‌خواه، با‌سابقه‌ترین سناتورهای تاریخ این ایالت هستند.

از زمان پیوستن وایومینگ به ایالات متحده تاکنون ۱۹ تن به نماینده‌گی این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا رسیده‌اند که ۱۴ تن جمهوری‌خواه و پنج تن دموکرات بوده‌اند. از سال ۱۹۷۹ تاکنون همه‌ی نماینده‌ها جمهوری‌خواه بوده‌اند و Liz Cheney تنها نماینده حال حاضر این ایالت نیز از حزب جمهوری‌خواه است.

 Frank W. Mondell (۱۸۹۵-۱۹۲۲) با ۲۷ سال حضور در مجلس نماینده‌گان، با‌سابقه‌ترین نماینده تاریخ این ایالت است.

دیک چینی، معاون اول جرج دبلیو بوش، رییس جمهور سابق امریکا، به مدت ۱۱ سال نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا بوده است.

از سال ۱۸۹۰ تاکنون ۳۳ تن به مقام فرمان‌داری این ایالت رسیده‌اند که ۲۰ تن جمهوری‌خواه و ۱۳ تن دموکرات بوده‌اند. همان‌طور که مشاهده می‌کنیم، جمهوری‌خواهان در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند و Mark Gordon فرمان‌دار حال حاضر این ایالت نیز از حزب جمهوری‌خواه می‌باشد.

نکته قابل توجه در این بخش این است که FRANCIS E. WARREN توسط رییس جمهور بنجامین هریسون، به فرمان‌داری قلمرو وایومینگ منصوب شد و زمانی که وایومینگ در راه پیوستن به ایالات متحده با مخالفت کنگره امریکا برای حق رای زنان مواجه شده بود، با پافشاری وی و نماینده وقت مجلس وایومینگ، کنگره را وادار به عقب‌نشینی و حق رای زنان را حفظ کردند.

نتیجه: با توجه به این‌که جمهوری‌خواهان با ۲۴ دوره در انتخابات ریاست جمهوری این ایالت برتر بوده و ۱۳ دوره اخیر این انتخابات را نیز برنده شده‌اند و در طول تاریخ انتخابات سنا جمهوری‌خواهان با ۱۵ تن برتر و از سال ۱۹۷۷ تا به امروز همه‌ی سناتورهای این ایالت جمهوری‌خواه بوده‌اند و مجدداً جمهوری‌خواهان در طول تاریخ انتخابات مجلس نماینده‌گان با ۱۴ نماینده برتر و از سال ۱۹۷۹ تا به حال همه‌ی نماینده‌های این ایالت جمهوری‌خواه بوده‌اند و نهایتاً جمهوری‌خواهان با ۲۰ فرمان‌دار در طول تاریخ انتخابات فرمان‌داری برتر بوده و فرمان‌دار حال حاضر این ایالت نیز جمهوری‌خواه می‌باشد، می‌توان نتیجه گرفت که ایالت وایومینگ در طول تاریخ گرایش بیش‌تر به جمهوری‌خواهان داشته و در حال حاضر نیز یک ایالت کاملاً جمهوری‌خواه می‌باشد.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا

گزارش شماره ۱۲: تاریخچه انتخابات در ایالت مینه سوتا

گزارش شماره ۱۳: تاریخچه انتخابات در ایالت یوتا امریکا

گزارش شماره ۱۴: تاریخچه انتخابات در ایالت فلوریدای امریکا

گزارش شماره ۱۵: تاریخچه انتخابات در ایالت واشنگتن

گزارش شماره ۱۶: تاریخچه انتخابات در ایالت داکوتای شمالی امریکا

گزارش شماره ۱۷: تاریخچه انتخابات در ایالت آیداهوی امریکا

دکمه بازگشت به بالا