گزارش شماره ۳۰: تاریخچه انتخابات در ایالت مِین امریکا

کیوان شکوری

ایالت مِین (Maine) به مرکزیت آگوستا در شمال شرقی امریکا با داشتن سواحلی بسیار زیبا بخشی از ناحیه جغرافیایی و فرهنگی نیوانگلند امریکا می‌باشد که تا سال ۱۸۲۰ جزو ایالت ماساچوست بود که بعد از پیمان میسوری مستقل و در ۱۵ مارچ همان سال به عنوان بیست‌وسومین ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست.

جمعیت این ایالت ۱,۳۴۴,۲۱۲ تن می‌باشد که ۹۳ درصد آن سفید پوست، ۱.۸ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین‌تبار، ۱.۷ درصد سیاه پوست، ۱.۳ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۰.۷ سرخ‌پوست و بومیان آلاسکا و ۱.۸ درصد بقیه نژادها می‌باشد.

از سال ۱۸۲۰ تا کنون (سپتامبر ۲۰۲۰) ایالت مِین در ۵۰ دوره انتخابات ریاست جمهوری، برگزار شده در امریکا شرکت کرده است که ۳۱ دوره جمهوری‌خواهان، ۱۴ دوره دموکرات‌ها، دو دوره جمهوری‌خواهان دموکراتیک، یک دوره حزب ویگ (Whig Party)، یک دوره آرای الکترال بین احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه و یک دوره هم آرای الکترال بین احزاب جمهوری‌خواه ملی و دموکرات تقسیم شده است.

اگر بخواهیم این ۵۰ دوره انتخابات را بررسی کنیم، مشاهده می‌کنیم که از سال ۱۸۲۰ الی ۱۸۵۲میلادی نُه دوره این انتخابات برگزار شده است که پنج دوره دموکرات‌ها و چهار دوره نیز احزاب دیگر برنده شدند و حزب جمهوری‌خواه هم اصلا هنوز تشکیل نشده بود. در بخش دوم یعنی از سال ۱۸۵۶ الی ۱۹۸۸ میلادی، ۳۴ دوره این انتخابات برگزار شده که ۳۱ دوره جمهوری‌خواهان و سه دوره دموکرات‌ها برنده شدند اما از ۱۹۸۲ تاکنون هفت دوره این انتخابات برگزار شد که شش دوره دموکرات‌ها برنده شدند و دوره آخر برگزار شده این انتخابات یعنی سال ۲۰۱۶ میلادی، چهار رای الکترال این ایالت ۳ به ۱ به نفع هیلاری کلینتون بین دو کاندیدا تقسیم شده است.

همان طور که آمار نشان می‌دهد جمهوری‌خواهان در طول تاریخ این انتخابات با ۳۱ دوره برتر هستند، اما در سال‌های اخیر دموکرات‌ها بهتر عمل کرده و هفت دوره این انتخابات را برنده شده‌اند.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در مِین از حزب دموکرات برنی سندرز با ۶۴.۳ درصد موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۵.۵ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری‌خواه تدکروز با ۴۵.۹ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترمپ با ۳۲.۶ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ برگزار شده در حوزه انتخابیه ایالت مِین، هیلاری کلینتون با ۴۷.۸ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترمپ با ۴۴.۹ درصد آرا شد و از چهار رای الکترال این ایالت همان طور که بالاتر ذکر شد سه رای آن را به دست آورد.

از سال ۱۸۲۰ تاکنون ۴۱ تن به مقام سناتوری در این ایالت رسیده‌اند که ۲۱ تن جمهوری‌خواه، ۱۰ تن دموکرات، سه تن جکسونی‌ها، یک تن حزب ویگ (Whig Party)، یک تن ضد جکسونی‌ها، یک تن مستقل و چهار تن سناتورهایی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که یک تن با عضویت در احزاب جمهوری‌خواهان دموکراتیک و آدامز، یک تن عضو جکسونی‌ها و دموکرات، یک تن ویگ و جمهوری‌خواه و یک تن با عضویت در سه حزب جمهوری‌خواهان دموکراتیک و کرافورد (CRR) و جکسونی‌ها بودند.

طبق آمار ارائه شده جمهوری‌خواهان با ۲۱ سناتور که بعضا بیش از یک دوره در این مقام بودند در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند به طوری که از سال ۱۸۵۷ تا ۱۹۵۹ میلادی (۱۰۲ سال) ۱۱ سناتور انتخاب شدند که فقط دو تن دموکرات و مابقی نُه سناتور جمهوری‌خواه بودند. در سال‌های اخیر نیز جمهوری‌خواه‌ها بهتر عمل کرده و یکی از دو کرسی این ایالت در مجلس سنا امریکا از سال ۱۹۷۹ تاکنون در اختیار جمهوری‌خواهان می‌باشد و در عوض دموکرات‌ها از سال ۱۹۹۵ تاکنون هیچ سناتوری نداشتند و Susan Collins از حزب جمهوری‌خواه و Angus S. King Jr سناتور مستقل، دو سناتور حال حاضر این ایالت در مجلس سنا امریکا می‌باشند.

William P. Frye (۱۸۸۱-۱۹۱۱) و Eugene Hale (۱۸۸۱-۱۹۱۱) هر دو از حزب جمهوری‌خواه با ۳۰ سال حضور در مجلس سنا، با سابقه‌ترین سناتورهای تاریخ ایالت مِین در مجلس سنا امریکا می‌باشند.

از سال ۱۸۲۱ که اولین دوره انتخابات مجلس نماینده‌گان امریکا در ایالت مِین برگزار شده، تاکنون ۱۵۹ نماینده از این ایالت انتخاب شده‌اند که ۶۲ تن جمهوری‌خواه، ۴۸ تن دموکرات، ۱۴ تن ویگ (Whig)، ۱۰ تن جکسونی‌ها، دو تن فدرالیست، دو تن جمهوری‌خواهان دموکراتیک، دو تن ضد جکسونی‌ها، یک تن حزب مخالف (Opposition Party)، یک تن فدرالیست آدامز کلای و ۱۳ تن نماینده‌گانی که در دوران کاری خودشان تغییر حزب دادند که سه تن با عضویت در احزاب آدامز و جمهوری‌خواهان آدامز کلای، دو تن با عضویت در جمهوری‌خواهان دموکراتیک و جمهوری‌خواهان آدامز کلای، دو تن ویگ و جمهوری‌خواه، یک تن حزب مخالف و جمهوری‌خواه، یک تن ویگ و حزب مخالف، یک تن دموکرات و جمهوری‌خواه، یک تن دموکرات و جکسونی‌ها، یک تن آدامز و ضد جکسونی‌ها، یک تن با عضویت در احزاب جمهوری‌خواهان دموکراتیک و جمهوری‌خواهان آدامز کلای و آدامز و چهار تن نماینده‌گانی که احزاب آن‌ها در تاریخ مشخص نیست و یا در منابع مورد استفاده ما مشخص نیست. جمهوری‌خواهان در طول تاریخ این انتخابات با ۶۲ نماینده برتر هستند. هم‌چنین تعداد دوره‌هایی هم که این تعداد نماینده رای آوردند بسیار بیش‌تر از دموکرات‌ها می‌باشد اما در سال‌های اخیر گرایش به دموکرات‌ها بیش‌تر شده به طوری‌که هر دو نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا از حزب دموکرات می‌باشند.

در تاریخ فرمان‌داری ایالت مِین از سال ۱۸۲۰ تاکنون که دسامبر ۲۰۲۰ می‌باشد، ۷۰ تن به مقام فرمان‌داری رسیدند که بعضا بیش از یک دوره در این مقام بودند. از این تعداد فرمان‌دار ۳۶ تن جمهوری‌خواه، ۱۸ تن دموکرات، هشت تن جمهوری‌خواهان دموکراتیک، سه تن حزب ویگ، دو تن مستقل، دو تن جمهوری‌خواه ملی و یک تن عضو Greenback Party بودند. همان طور که می‌بینیم، جمهوری‌خواهان با ۳۶ فرمان‌دار در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند اما تقریبا در این ۷۰ سال اخیر دفتر فرمان‌داری در حال چرخش بین کاندیداهای جمهوری‌خواه، دموکرات و مستقل بوده است و در حال حاضر Janet Mills از حزب دموکرات فرمان‌دار حال حاضر این ایالت می‌باشد.

نتیجه: با توجه به این‌که جمهوری‌خواهان در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در حوزه انتخابیه این ایالت برتر هستند اما دموکرات‌ها در ۳۰ سال اخیر موفق بودند، جمهوری‌خواهان با ۲۱ نماینده در تاریخ انتخابات سنا برتر و یکی از دو سناتو حال حاضر این ایالت جمهوری‌خواه و دیگری هم مستقل و مجدداً جمهوری‌خواهان در طول تاریخ انتخابات مجلس نماینده‌گان امریکا در این ایالت با ۶۲ نماینده برتر ولی هر دو نماینده حال حاضر این ایالت از حزب دموکرات می‌باشند و نهایتاً جمهوری‌خواهان با ۳۶ فرمان‌دار در طول تاریخ این انتخابات برتر اما فرمان‌دار حال حاضر این ایالت دموکرات می‌باشد، با جمع بندی کلی می‌توان گفت ایالت مِین در طول تاریخ یک ایالت با گرایش بیش‌تر به جمهوری‌خواهان می‌باشد اما در حال حاضر یک ایالت دموکرات می‌باشد. نکته قابل توجه، آخرین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در این ایالت می‌باشد که بعد از شش دوره برنده شدن کامل دموکرات‌ها در این انتخابات، در آخرین دوره آرای الکترال سه به یک به نفع دموکرات‌ها بین دو حزب تقسیم شد که این خود نشان از بیش‌تر شدن گرایش مردم مِین به جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری می‌باشد.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا

گزارش شماره ۱۲: تاریخچه انتخابات در ایالت مینه سوتا

گزارش شماره ۱۳: تاریخچه انتخابات در ایالت یوتا امریکا

گزارش شماره ۱۴: تاریخچه انتخابات در ایالت فلوریدای امریکا

گزارش شماره ۱۵: تاریخچه انتخابات در ایالت واشنگتن

گزارش شماره ۱۶: تاریخچه انتخابات در ایالت داکوتای شمالی امریکا

گزارش شماره ۱۷: تاریخچه انتخابات در ایالت آیداهوی امریکا

دکمه بازگشت به بالا