گزارش شماره ۲۷: تاریخچه انتخابات در ایالت اورِگِن امریکا

کیوان شکوری

ایالت اورِگِن (Oregon) به مرکزیت سِیلِم (Salem) در شمال‌غربی امریکا با داشتن طبیعتی بسیار زیبا در تاریخ ۱۴ فبروری ۱۸۵۹ میلادی به عنوان سی‌و‌سومین ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست. پُرتلند و یوجین از شهرهای مهم آن هستند.

جمعیت این ایالت ۴.۲۱۷.۷۳۷ تن است که ۷۵.۱ درصد سفید‌پوست، ۱۳.۴ درصد اسپانیولی‌زبان یا لاتین‌تبار، ۴.۹ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۲.۲ درصد سیاه‌پوست، ۱.۸ درصد سرخ‌پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۵ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۴ درصد دیگر نژادها هستند.

از سال ۱۸۶۰ تاکنون (سپتامبر ۲۰۲۰) به تعداد ۴۰ دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایالت اورِگِن برگزار شده که ۲۴ دوره جمهوری‌خواهان، ۱۵ دوره دموکرات‌ها و یک دوره مربوط به سال ۱۸۹۲ آرا بین حزب جمهوری‌خواه و حزب مردم تقسیم شد. تا سال ۱۹۸۴ میلادی ۳۲ دوره این انتخابات برگزار شد که جمهوری‌خواهان با ۲۴ دوره در مقابل دموکرات‌ها با هفت دوره برتر بودند، اما از سال ۱۹۸۸ میلادی هشت دوره این انتخابات برگزار شد و همه‌ی این هشت دوره را دموکرات‌ها برنده شدند. در واقع جمهوری‌خوا‌هان در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند، اما در حال حاضر با توجه به برنده شدن دموکرات‌ها در تمام هشت دوره انتخابات اخیر، یک ایالت دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری است.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در ایالت اورِگِن از حزب دموکرات برنی سندرز با ۵۶ درصد آرا موفق با شکست هیلاری کلینتون با ۴۴ درصد آرا شد. از حزب جمهوری‌خواه نیز دونالد ترمپ با ۶۶.۶ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۱۷ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری امریکا که در سال ۲۰۱۶ برگزار شد، در حوزه انتخابیه اورِگِن، هیلاری کلینتون با ۵۰.۱ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترمپ با ۳۹.۱ درصد آرا شد و هفت رای الکترال این ایالت را به سبد دموکرات‌ها ریخت.

از سال ۱۸۵۹ الی سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی به تعداد ۴۱ سناتور از اورِگِن راهی مجلس سنای امریکا شدند که ۲۴ تن جمهوری‌خواه و ۱۷ تن دموکرات بودند. همان‌طور که آمار نشان می‌دهد، جمهوری‌خواهان در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند، اما یکی از دو کرسی این ایالت در مجلس سنا از سال ۱۹۹۶ و دیگری از سال ۲۰۰۹ به دست دموکرات‌ها رسید؛ یعنی این ایالت در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا جمهوری‌خواه بوده، اما در حال حاضر دموکرات می‌باشد.

Mark O. Hatfield (۱۹۶۷-۱۹۹۷) با ۳۰ سال حضور در مجلس سنا و Charles L. McNary (۱۹۱۸-۱۹۴۴) و Robert W. Packwood (۱۹۶۹-۱۹۹۵) هر دو با ۲۶ سال حضور در سنا و هر سه تن از حزب دموکرات با‌سابقه‌ترین سناتورهای تاریخ این ایالت می‌باشند.

Ronald L. Wyden و Jeff Merkley دو سناتور حال حاضر اورِگِن در مجلس سنا می‌باشند.

از سال ۱۸۵۹ تا کنون (سپتامبر ۲۰۲۰) مجموعاً ۶۲ نماینده از ایالت اورِگِن راهی مجلس نمایند‌ه‌گان امریکا شدند که ۳۳ تن جمهوری‌خواه و ۲۹ تن دموکرات بودند. درست است که جمهوری‌خواهان دست برتر در طول تاریخ این انتخابات دارند، اما در حال حاضر از پنج نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا، چهار تن دموکرات و یک تن جمهوری‌خواه می‌باشند و Peter DeFazio از حزب دموکرات یکی از نماینده‌گان حال حاضر این ایالت است که از سال ۱۹۸۷ تاکنون در این مقام است و با ۳۳ سال سابقه حضور یکی از با‌سابقه‌ترین نماینده‌گان حال حاضر مجلس امریکا می‌باشد.

از سال ۱۸۵۹ به تعداد ۳۷ تن به مقام فرمان‌داری ایالت اورِگِن رسیدند که ۲۰ تن جمهوری‌خواه، ۱۶ تن دموکرات و یک تن مستقل بودند و بعضاً بیش از یک دوره در این مقام بودند. نکته‌ای که وجود دارد، این است که مجموع ۲۰ فرمان‌دار جمهوری‌خواه ۷۷ سال ساکن دفتر فرمان‌داری بودند، اما ۱۶ فرمان‌دار دموکرات تقریباً ۷۹ سال ساکن بودند. با این محاسبه می‌توان هر دو حزب را در طول تاریخ تقریباً با هم برابر دانست.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، هر دو حزب در طول تاریخ تقریباً با هم برابر بوده، اما از سال ۱۹۸۷ تا کنون هر پنج فرمان‌دار از حزب دموکرات بوده‌اند و این ایالت را باید در انتخابات فرمان‌داری یک ایالت با گرایش زیاد به دموکرات‌ها دانست.

نتیجه: با توجه به این‌که جمهوری‌خوا‌هان در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری با ۲۴ دوره برتر از دموکرات‌ها هستند، اما دموکرات‌ها همه‌ی هشت دوره اخیر این انتخابات را برنده شدند و جمهوری‌خواهان با ۲۴ سناتور در برابر ۱۷ سناتور دموکرات در طول تاریخ برتر هستند، اما هر دو سناتور حال حاضر این ایالت دموکرات هستند و مجدداً جمهوری‌خواهان با ۳۳ نماینده در مقابل دموکرات‌ها با ۲۹ نماینده در طول تاریخ مجلس نماینده‌گان برتر هستند، اما از پنج نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا چهار تن دموکرات می‌باشند و در نهایت دموکرات‌ها با کمی سابقه بیش‌تر در فرمان‌داری و این‌که هر پنج فرمان‌دار اخیر از دموکرات‌ها بوده‌اند، می‌توان نتیجه گرفت که ایالت اورِگِن در طول تاریخ جمهوری‌خواه بوده، ولی به طور میان‌گین از ۲۵ سال قبل گرایش به دموکرات‌ها در این ایالت زیاد شده و هم اکنون یک ایالت کاملاً دموکرات می‌باشد.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا

گزارش شماره ۱۲: تاریخچه انتخابات در ایالت مینه سوتا

گزارش شماره ۱۳: تاریخچه انتخابات در ایالت یوتا امریکا

گزارش شماره ۱۴: تاریخچه انتخابات در ایالت فلوریدای امریکا

گزارش شماره ۱۵: تاریخچه انتخابات در ایالت واشنگتن

گزارش شماره ۱۶: تاریخچه انتخابات در ایالت داکوتای شمالی امریکا

گزارش شماره ۱۷: تاریخچه انتخابات در ایالت آیداهوی امریکا

دکمه بازگشت به بالا