گزارش شماره ۲۳: تاریخچه انتخابات در ایالت دِلاوِر امریکا

کیوان شکوری

ایالت دِلاوِر در شمال‌شرقی امریکا به مرکزیت دوور (Dover) یکی از ۱۳ ایالت اولیه بود که علیه استعمار انگلیس انقلاب کردند و در سال ۱۷۷۶ میلادی اعلام استقلال کردند. سرانجام این ایالت در هفت دسامبر ۱۷۸۷ به عنوان اولین ایالت به نوعی بنیان‌گذار ایالات متحده امریکا شد. در واقع این ایالت اولین ایالتی بود که در انقلاب امریکا علیه انگلیسی‌ها قیام کرد و به آن ایالت اول گفته می‌‌شود. بر اساس آخرین سر‌شماری جمعیت این ایالت ۹۷۳.۷۶۴ تن است که ترکیب جمعیتی آن از ۶۱.۷ درصد سفیدپوست، ۲۳.۲ درصد سیاه‌پوست، ۹.۶ درصد اسپانیولی‌زبان یا لاتین‌تبار‌، ۴.۱ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۰.۷ درصد سرخ‌پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۷ درصد دیگر نژادها تشکیل شده است.

از سال ۱۷۸۹ الی آگست ۲۰۲۰ میلادی دِلاوِر در همه‌ی ۵۸ دوره انتخابات ریاست جمهوری امریکا شرکت کرده است که از این تعداد دموکرات‌ها ۲۴ دوره، جمهوری‌خواهان ۱۸ دوره، فدرالیست‌ها هشت دوره، حزب ویگ (Whig) چهار دوره، جمهوری‌خواهان دموکراتیک  و جمهوری‌خواهان ملی  دو دوره برنده این انتخابات شده‌اند.

برای بررسی، این انتخابات را به سه بخش تقسیم می‌کنیم. بخش اول از سال ۱۷۸۹ الی ۱۸۴۸ که ۱۶ دوره این انتخابات برگزار شد و حزب دموکرات و جمهوری‌خواه هیچ سهمی نداشتند و فدرالیست‌ها با هشت دوره، دست برتر در این بخش را دارند. در بخش دوم از سال ۱۸۵۲ الی ۱۹۳۲ که ۲۱ دوره از این انتخابات برگزار شد و از ۱۱ دوره اول آن ۱۰ دوره دموکرات‌ها و یک دوره جمهوری‌خواهان برنده و از ۱۰ دوره دوم همین بخش، ۹ دوره جمهوری‌خواهان و یک دوره دموکرات‌ها برنده شده‌اند. در بخش سوم از سال سال ۱۹۳۶ الی آگست ۲۰۲۰ تعداد ۲۱ دوره از این انتخابات برگزار شد که ۱۳ دوره دموکرات‌ها و هشت دوره جمهوری‌خواه‌ها برنده شده‌اند. تا سال ۱۹۸۸ دو حزب با هم در رقابت بودند و هر‌چند دوره برنده عوض می‌شد، اما از سال ۱۹۹۲ تاکنون دموکرات‌ها برنده هر هفت دوره این انتخابات هستند. همان‌طور که مشاهده می‌کنیم، دموکرات‌ها در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت بهتر عمل کرده‌اند و برنده شدن در هفت دوره اخیر این انتخابات، نشان از دموکرات بودن این ایالت در این انتخابات است.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۵۹٫۸ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۳۹.۲ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری‌خواه نیز دونالد ترمپ با ۶۰.۸ درصد آرا موفق به شکست جان کی سیچ و تد کروز به ترتیب با ۲۰.۴ درصد و ۱۵.۹ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه دِلاوِر، هیلاری کلینتون با ۵۳.۱ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترمپ با ۴۱.۷ درصد آرا شد و سه رای الکترال این ایالت را به نام دموکرات‌ها ثبت کرد.

از سال ۱۷۸۹ الی آگست ۲۰۲۰ تعداد ۵۸ سناتور از ایالت دِلاوِر انتخاب شده‌اند که از این تعداد ۱۹ تن دموکرات، ۱۵ تن جمهوری‌خواه، هفت تن فدرالیست، سه تن ویگ، دو تن حزب مخالف (Opposition Party)، دو تن ضد جکسونی‌ها، یک تن آدامز، یک تن جکسونیان، یک تن طرفدار دولت (Pro-Administration Party) و شش تن نماینده‌گانی که در دوران کاری خود حزب خود را عوض کردند که دو تن با عضویت در احزاب ضد جکسونی‌ها و ویگ، یک تن طرفدار دولت و ضد دولت، یک تن حزب مخالف و ویگ، یک تن فدرالیست و طرفدار دولت و یک تن فدرالیست و آدامز‌کلای و آدامز بودند.

وقتی این انتخابات را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که اولین سناتور دموکرات در سال ۱۸۵۱ و اولین سناتور جمهوری‌خواه نیز در سال ۱۸۸۹ رای آوردند. دموکرات‌ها با ۱۹ دوره، دست برتر را در این انتخابات دارند و یکی از چوکی‌های این ایالت در مجلس سنا از سال ۱۹۷۳ و دیگری از سال ۲۰۰۱ در دست دموکرات‌ها می‌باشد که نشان از دموکرات بودن مردم دِلاوِر در این انتخابات دارد.

جو بایدن (۱۹۷۳-۲۰۰۹) که سابقه معاونت ریاست جمهوری در دولت باراک اوباما را هم در پرونده خود دارد، با ۳۶ سال حضور در سنا و William V. Roth Jr (۱۹۷۱-۲۰۰۱) با ۳۰ سال حضور در مجلس سنا با‌سابقه‌ترین سناتورهای تاریخ این ایالت هستند.

Thomas R. Carper و Christopher A. Coons دو سناتور حال حاضر این ایالت در مجلس سنای امریکا می‌باشند.

از سال ۱۷۸۹ الی آگست ۲۰۲۰ تعداد ۶۶ نماینده از ایالت دِلاوِر راهی مجلس نماینده‌گان امریکا شده‌اند که از این تعداد ۲۵ تن دموکرات، ۲۰ تن جمهوری‌خواه، ۹ تن فدرالیست، سه تن از جمهوری‌خواهان دموکراتیک، دو تن از حزب ویگ، یک تن از ضد جکسونی‌ها، یک تن از حزب امریکایی‌ها یا بومیان امریکا، یک تن از حزب اتحادیه، یک تن از حزب اتحادیه بدون قید‌و‌شرط که همان حزب اتحادیه می‌باشد که از سال ۱۸۶۱ به این نام تغییر کرد، یک تن طرفدار دولت، یک تن با عضویت در احزاب ضد جکسونی‌ها و ویگ و یک تن با عضویت در جمهوری‌خواهان دموکراتیک و مخالف دولت بودند.

دِلاوِر ایالت کوچکی است و فقط یک کرسی در مجلس نماینده‌گان امریکا دارد و همیشه بین دو حزب در گردش بوده است. دموکرات‌ها علاوه بر این‌که در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند، از سال ۲۰۱۱ نیز همین تک‌کرسی در اختیار دموکرات‌ها می‌باشد.

از سال ۱۷۸۷ تا به امروز ۶۴ تن به مقام فرمان‌داری ایالت دِلاوِر رسیدند که ۲۱ تن دموکرات، ۱۶ تن جمهوری‌خواه، ۱۳ تن از حزب فدرالیست، شش تن از حزب ویگ، چهار تن از جمهوری‌خواهان دموکراتیک، یک تن از حزب اتحادیه یا همان اتحادیه بدون قید‌و‌شرط که بالاتر توضیح داده شد، یک تن از حزب جمهوری‌خواهان ملی، یک تن از حزب امریکایی‌ها یا بومیان امریکا و یک تن Thomas Collins به عنوان اولین فرمان‌دار ایالت دِلاوِر که حزب وی در تاریخ ثبت نشده است یا حداقل منابع مورد استفاده و در دسترس نویسنده گزارش این‌گونه نشان می‌دهد. از این تعداد فرمان‌دار بعضی یک دوره و بعضی دو دوره در این مقام بودند. در سال ۱۸۳۶ میلادی اولین فرمان‌دار از حزب دموکرات انتخاب شد، اما جمهوری‌خواهان تا سال ۱۸۹۵ هیچ فرمان‌داری نداشتند و در این سال اولین جمهوری‌خواه در ایالت دِلاوِر به مقام فرمان‌داری رسید. همان‌طور که آمار نشان می‌دهد، دموکرات‌ها در طول تاریخ فرمان‌داری برتر هستند و از سال ۱۹۹۳ تاکنون نیز فرمان‌داری این ایالت در دست دموکرات‌ها می‌باشد.

نکته‌ای که در تاریخ این انتخابات وجود دارد، این است که Henry Molleston برای این مقام انتخاب شد، ولی قبل از این‌که شروع به کار کند، درگذشت.

نتیجه: با توجه به این‌که در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در این ایالت دموکرات‌ها با ۲۴ دوره برتر بوده و همه‌ی هفت دوره اخیر نیز برنده شدند و در تاریخ انتخابات مجلس سنا با ۱۹ سناتور برتر بوده و هر دو سناتور حال حاضر این ایالت از دموکرات‌ها می‌باشند و در طول تاریخ انتخابات مجلس نماینده‌گان با ۲۵ نماینده دموکرات‌ها برتر بوده و تک نماینده حال حاضر این ایالت نیز دموکرات می‌باشد و مجدداً در طول تاریخ انتخابات فرمان‌داری، دموکرات‌ها با ۲۱ فرمان‌دار برتر بوده و هر چهار فرمان‌دار اخیر این ایالت دموکرات بودند، می‌توان گفت که در طول تاریخ دموکرات‌ها دست برتر را داشته‌اند و هم اکنون نیز یک ایالت کاملاً دموکرات می‌باشد.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا

گزارش شماره ۱۲: تاریخچه انتخابات در ایالت مینه سوتا

گزارش شماره ۱۳: تاریخچه انتخابات در ایالت یوتا امریکا

گزارش شماره ۱۴: تاریخچه انتخابات در ایالت فلوریدای امریکا

گزارش شماره ۱۵: تاریخچه انتخابات در ایالت واشنگتن

گزارش شماره ۱۶: تاریخچه انتخابات در ایالت داکوتای شمالی امریکا

گزارش شماره ۱۷: تاریخچه انتخابات در ایالت آیداهوی امریکا

دکمه بازگشت به بالا