گزارش شماره ۲۲: تاریخچه انتخابات در ایالت جورجیا امریکا

کیوان شکوری

ایالت جورجیا به مرکزیت آتلانتا در جنوب شرقی امریکا قرار دارد. جورجیا یکی از ۱۳ ایالت اولیه ای بود که در جریان انقلاب امریکا علیه بریتانیا، در سال ۱۷۷۶ میلادی اعلام استقلال و کشور اولیه امریکا را بنا نهادند و در تاریخ ۲ ژانویه ۱۷۸۸ به عنوان چهارمین ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست. نام این ایالت از جرج دوم پادشاه بریتانیا برگرفته و به افتخار او نامگذاری شده است. این ایالت در جریان جنگ داخلی امریکا جزو ایالات مؤتلفهٔ امریکا یا کنفدراسیون و بدنبال جدا شدن از امریکا بود.

جمعیت این ایالت ۱۰.۶۱۷.۴۲۳ تن می‌باشد که ترکیب جمعیتی آن از ۵۲ درصد سفید پوست، ۳۲.۶ درصد سیاه‌پوست، ۹.۹ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبارها، ۴.۴ درصد ( Asian) آسیای شرقی، ۰.۵ سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۲ درصد دیگر نژادها تشکیل شده است.

از سال ۱۷۸۹ تاکنون ۵۸ دوره انتخابات ریاست جمهوری در امریکا برگزار شده که ایالت جورجیا به غیر از انتخابات سال ۱۸۶۴ که بعلت جنگ‌های داخلی از ایالات متحده امریکا جدا شده بود در مابقی ۵۷ دوره انتخابات برگزار شده شرکت کرده است که از این تعداد ۳۳ دوره دموکرات‌ها، ۱۰ دوره جمهوری‌خواهان، هشت دوره جمهوری‌خواهان دموکراتیک، سه دوره حزب ویگ (Whig Party)، دو دوره فدرالیست‌ها و یک دوره حزب مستقل امریکایی (American Independent Party) برنده شده اند.

برای بررسی، این انتخابات را به سه بخش تقسیم می‌کنیم. دوره اول از سال ۱۷۸۹ الی ۱۸۶۰ یعنی آخرین دوره انتخابات ریاست جمهوری که قبل از جنگ داخلی برگزار شد. در این بخش ۱۹ دوره انتخابات برگزار شد که جمهوری‌خواهان دموکراتیک با هشت دوره برتر از دموکرات‌ها با شش دوره هستند و جمهوری‌خواهان نیز هیچ دوره‌ای در این بخش رای نیاوردند. در بخش دوم از سال ۱۸۶۸ تا ۱۹۶۰ میلادی ۲۴ دوره از این انتخابات برگزار شد و دموکرات‌ها برنده همه این ۲۴ دوره بودند و جمهوری‌خواهان هیچ سهمی نداشتند. در بخش سوم از سال ۱۹۶۴ الی آگوست ۲۰۲۰ تعداد ۱۴ دوره این انتخابات برگزار شد که جمهوری‌خواهان ۱۰ دوره، دموکرات‌ها سه دوره و حزب مستقل امریکایی یک دوره برنده شدند. نکته قابل توجه این است که تا قبل از سال ۱۹۶۴ جمهوری‌خواهان هیچ دوره ای برنده این انتخابات نشده بودند و در این سال اولین دوره برد خود را تجربه کردند. از سال ۱۹۹۶ تاکنون جمهوری‌خواهان برنده هر شش دوره این انتخابات شده‌اند.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۷۱.۳ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۲۸.۲ درصد آرا شد.

در حزب جمهوری‌خواه نیز دونالد ترمپ با ۳۸.۸ درصد آرا موفق به شکست مارکو روبیو و تد کروز با ۲۴.۴ و ۲۳.۶ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ دونالد ترمپ با ۵۰.۴ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۵.۳ درصد آرا و گرفتن ۱۶ رای الکترال این ایالت شد.

از سال ۱۷۸۹ تاکنون (آگست ۲۰۲۰) تعداد ۶۷ سناتور از ایالت جورجیا راهی واشنگتن شده‌اند که از این تعداد، ۳۲ تن فقط عضو حزب دموکرات، ۱۲ تن جمهوری‌خواهان دموکراتیک، هفت تن جمهوری‌خواهان، چهار تن جکسونیان، دو تن حزب ویگ، دو تن حزب ضد دولت، یک تن فدرالیست و هفت تن سناتورهایی که در طول دوران خدمت، حزب‌شان را عوض کردند که به شرح زیر می‌باشد: دو تن با عضویت در دو حزب دموکرات و جکسونیان، دو تن جمهوری‌خواهان دموکراتیک و کرافورد (CRR)، یک تن دموکرات و ویگ، یک تن کرافورد و جکسونیان و نهایتا یک تن عضو احزاب ضد دولت و فدرالیست.

در طول تاریخ این انتخابات دموکرات‌ها کاملا برتر هستند و جمهوری‌خواهان تا قبل از ۱۹۸۱ فقط یک سناتور از جورجیا به مجلس سنا فرستاده بودند و از سال ۱۹۸۱ کمی اوضاع تغییر کرد و گرایش مردم جورجیا به جمهوری‌خواهان بیش‌تر شد و از سال ۲۰۰۵ تا کنون هر دو کرسی این ایالت در مجلس سنا در دست جمهوری‌خواهان می‌باشد.

Richard B. Russell Jr. (۱۹۳۳-۱۹۷۱) با ۳۸ سال حضور در سنا و Walter F. George (۱۹۲۲-۱۹۵۷) با ۳۵ سال حضور در سنا که هر دو نیز دموکرات بودند، با سابقه ترین سناتورهای ایالت جورجیا در مجلس سنای امریکا می‌باشند.

David Perdue و Kelly A. Loeffler هر دو از حزب جمهوری‌خواه، دو سناتور حال حاضر این ایالت در مجلس سنا امریکا می‌باشند.

از سال ۱۷۸۹ تا کنون مجموعا ۲۸۶ نماینده از ایالت جورجیا برای مجلس نمایندگان امریکا انتخاب شده اند که از این تعداد ۱۵۷ تن فقط از حزب دموکرات، ۳۸ تن فقط جمهوری‌خواه، ۲۱ تن جمهوری‌خواهان دموکراتیک، ۱۴ تن حزب ویگ، ۱۰ تن جکسونیان، پنج تن ضد دولت، سه تن حزب امریکایی، دو تن اتحادیه‌گرا، یک تن فدرالیست و سه تن دموکرات مستقل و مابقی این ۲۸۶ نماینده کسانی هستند که در دوران نماینده‌گی‌شان تغییر حزب دادند که به قرار زیر می‌باشد: هشت تن دموکرات و جکسونیان(یعنی عضو یکی از این احزاب بودند و تغییر حزب دادند عضو دیگری شدند.)، سه تن جمهوری‌خواهان دموکراتیک و جکسونیان، سه تن جمهوری‌خواهان دموکراتیک و کرافورد و جکسونیان، دو تن دموکرات و ویگ، دو تن دموکرات و اتحادیه گرا، دو تن ویگ و جکسونیان، دو تن حزب دموکرات و حزب حقوق ایالات متحده، یک تن حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، یک تن دموکرات و عوام‌گرا (Populist Party)، یک تن حزب دموکرات و حزب مخالف، یک تن جکسونیان و کرافورد، یک تن جمهوری‌خواهان دموکراتیک و کرافورد، یک تن فدرالیست و جمهوری‌خواهان دموکراتیک، یک تن ضد دولت و جمهوری‌خواهان دموکراتیک، یک تن با عضویت در احزاب ویگ و اتحادیه گرا و دموکرات و نهایتاً یک تن با عضویت در احزاب دموکرات و ویگ و دموکرات ون بورن (Van Buren Democrat).

همان طور که آمار نشان می‌دهد حزب دموکرات با ۱۵۷ نماینده در طول تاریخ با فاصله زیاد برتر از جمهوری‌خواهان هستند به طوری که در یک بازه زمانی ۹۰ ساله از سال ۱۸۷۵ الی ۱۹۶۵ میلادی هیچ نماینده جمهوری‌خواهی رأی نیاورد و دموکرات‌ها کاملاً برتر بودند. اما در ۲۰ سال اخیر کم‌کم شرایط تغییر کرد به طوری که در حال حاضر از ۱۴ نماینده این ایالت در مجلس نمایندگان امریکا ۹ تن جمهوری‌خواه و پنج تن دموکرات هستند. همان طور که مشاهده می‌کنیم دموکرات‌ها در طول تاریخ بهتر عمل کردند، اما در حال حاضر جمهوری‌خواه‌ها دست برتر را دارند و این نشان از گرایش مردم این ایالت در این انتخابات به جمهوری‌خواهان است.

از سال ۱۷۸۸ تا کنون ۶۶ تن به مقام فرمانداری ایالت جورجیا رسیده‌اند که ۳۷ تن دموکرات، ۱۲ تن جمهوری‌خواهان دموکراتیک، پنج تن جمهوری‌خواه، چهار تن اتحادیه دموکرات، یک تن جفرسونی‌ها، یک تن آقای Thomas Howard Ruger فرماندار نظامی شد و پنج تن فرماندارانی که در طول دوران خدمت خود حزب عوض کردند که به قرار زیر می‌باشد: دو تن جکسونیان و جمهوری‌خواه، دو تن دموکرات و حزب ویگ و نهایتاً یک تن George Handley طبق سندهای معتبر حزب وی مشخص نیست. همان طور که مشاهده می‌کنیم دموکرات‌ها در طول تاریخ با اختلاف بسیار زیاد دست برتر را دارند و در یک برهه تقریباً ۱۳۰ ساله ( ۱۸۷۲-۲۰۰۳) هیچ فرماندار جمهوری‌خواهی ثبت نشده است. با تمام این تفاسیر در سال‌های اخیر گرایش مردم به جمهوری‌خواه‌ها بیش‌تر شده به طوری که از سال ۲۰۰۳ هر سه فرماندار این ایالت جمهوری‌خواه می‌باشند.

Brian Kemp از حزب جمهوری‌خواه فرماندار حال حاضر این ایالت است.

نکته جالب در این بخش مربوط به خانواده Sonny می‌باشد. Sonny Perdue فرماندار سابق جورجیا و وزیر کشاورزی حال حاضر امریکا و David Perdue سناتور حال حاضر این ایالت از این خانواده می‌باشند. کمپانی عظیم Purdue Farms که تولیدات گوشت قرمز و مرغ دارد متعلق به این خانواده است و از خانواده‌های پولدار و پر نفوذ این ایالت می‌باشند.

نتیجه: با توجه به این‌که دموکرات‌ها در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری امریکا در حوزه انتخابیه جورجیا با ۳۳ دوره در مقابل جمهوری‌خواهان با ۱۰ دوره برتر هستند اما جمهوری‌خواهان برنده هر شش دوره اخیر این انتخابات هستند و در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا دموکرات‌ها با ۳۲ سناتور در مقابل جمهوری‌خواهان با هفت سناتور برتر هستند اما از سال ۲۰۰۵ وضعیت تغییر و هر دو صندلی این ایالت در مجلس سنا در دست جمهوری‌خواهان می‌باشد و در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان دموکرات‌ها با ۱۵۷ نماینده در مقابل جمهوری‌خواهان با ۳۸ تن دست برتر را دارند اما در سال‌های اخیر گرایش به جمهوری‌خواهان بیش‌تر شده است به طوری که از ۱۴ نماینده حال حاضر این ایالت نُه تن جمهوری‌خواه می‌باشند و در نهایت دموکرات‌ها با ۳۷ فرماندار در مقابل جمهوری‌خواهان با پنج فرماندار دست برتر را در انتخابات فرمانداری دارند اما از سال ۲۰۰۳ تاکنون هر سه فرماندار این ایالت جمهوری‌خواه می‌باشند، به طور کل می‌توان گفت که ایالت جورجیا در طول تاریخ یک ایالت کاملاً دموکرات بوده اما الان یک ایالت کاملاً جمهوری‌خواه است.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا

گزارش شماره ۱۲: تاریخچه انتخابات در ایالت مینه سوتا

گزارش شماره ۱۳: تاریخچه انتخابات در ایالت یوتا امریکا

گزارش شماره ۱۴: تاریخچه انتخابات در ایالت فلوریدای امریکا

گزارش شماره ۱۵: تاریخچه انتخابات در ایالت واشنگتن

گزارش شماره ۱۶: تاریخچه انتخابات در ایالت داکوتای شمالی امریکا

گزارش شماره ۱۷: تاریخچه انتخابات در ایالت آیداهوی امریکا

دکمه بازگشت به بالا