گزارش شماره ۲۱: تاریخچه انتخابات در ایالت ایلینوی امریکا

کیوان شکوری

ایالت ایلینوی به مرکزیت اسپرینگ‌فیلد در غرب میانه امریکا است که به تاریخ ۳ دسامبر ۱۸۱۸ به عنوان بیست‌و‌یکمین ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست. معروف‌ترین شهر آن شیکاگو است. طبق آخرین سرشماری جمعیت این ایالت ۱۲.۶۷۱.۸۲۱ تن است که بافت جمعیتی آن از ۶۰.۸ درصد سفید‌پوست، ۱۷.۵ درصد اسپانیولی‌زبان یا لاتین‌تبار، ۱۴.۶ درصد سیاه‌پوست، ۵.۹ (Asian) درصد آسیای شرقی، ۰.۶ درصد سرخ‌پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام، ۲.۱ درصد بقیه نژادها تشکیل شده است.

از سال ۱۸۲۰ که اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری امریکا در حوزه انتخابیه ایلینوی برگزار شد، تا کنون (آگست ۲۰۲۰) ۵۰ دوره این انتخابات در این ایالت برگزار شده است که ۲۴ دوره جمهوری‌خواهان، ۲۴ دوره دموکرات‌ها و ۲ دوره حزب جمهوری‌خواهان دموکراتیک (Democratic-Republican Party) برنده شده‌اند. برای بررسی بهتر این انتخابات را به دو بخش تقسیم می‌کنیم. بخش اول از سال ۱۸۲۰ الی ۱۹۲۸ میلادی که ۲۸ دوره این انتخابات برگزار شد. ۱۰ دوره اول از این بخش را حزب دموکرات و حزب دموکرات جمهوری‌خواه برنده شدند، اما در ۱۸ دوره باقی‌مانده این بخش بخت به جمهوری‌خواهان رو کرد و فقط دو دوره دموکرات‌ها و ۱۶ دوره جمهوری‌خواهان برنده شدند. در ۲۲ دوره انتخابات بخش دوم نیز ۱۴ دوره دموکرات‌ها و هشت دوره جمهوری‌خواهان برنده شدند. نکته‌ای که وجود دارد، این است که از سال ۱۹۹۲ تا به حال دموکرات‌ها برنده هر هفت دوره این انتخابات بودند. با این آمار متوجه می‌شویم که هر دو حزب در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری امریکا از حوزه انتخابیه ایلینوی با هم برابر هستند، اما تقریباً در ۳۰ سال اخیر در این انتخابات، یک ایالت دموکرات بوده است.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ از حزب دموکرات در ایلینوی هیلاری کلینتون با ۵۰.۵ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۴۸.۷ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری‌خواه نیز دونالد ترمپ با ۳۸.۸ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۳۰.۳ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه ایلینوی، هیلاری کلینتون با ۵۵٫۲ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترمپ با ۳۸.۴ درصد آرا شد و ۲۰ رای الکترال این ایالت را به نام خود ثبت کرد.

نکته جالب درباره انتخابات ریاست جمهوری امریکا این است که آبراهام لینکلن، باراک اوباما و رونالد ریگان که به مقام ریاست جمهوری امریکا رسیدند، دو تن اول ساکن ایلینوی و یک تن بعدی متولد این ایالت بوده است.

از سال ۱۸۱۸ تا کنون ۵۴ سناتور از ایالت ایلینوی راهی مجلس سنای امریکا شده‌اند که ۲۳ تن دموکرات، ۲۳ تن جمهوری‌خواه، سه تن جکسونیان (Jacksonian)، یک تن کرارفورد (CRR)، یک تن مستقل و سه تن نیز سناتورهایی که در دوران کاری خود دو یا سه بار حزب خود را عوض کردند که یک تن با عضویت در احزاب جکسونیان و دموکرات، یک تن جمهوری‌خواهان دموکراتیک و کرارفورد و آدامز و یک تن جمهوری‌خواهان دموکراتیک و آدامز کلای و حزب جمهوری‌خواه ملی بودند.

نکته قابل ذکر تعریف CRR یا کرارفورد است. CRR به طرف‌داران ویلیام هریس کرافورد (William Harris Crawford) گفته می‌شود. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۸۲۴ چهار نامزد اصلی، جان کوینسی آدامز، اندرو جکسون، ویلیام کرافورد و هنری کلای همه از جمهوری‌خواهان دموکرات بودند و به همین علت هیچ‌کدام اکثریت آرای انتخابات را به دست نیاورد‌. طبق اصلاحیه دوازدهم قانون اساسی، مجلس نماینده‌گان انتخابات مشروط برگزار کرد و از بین کاندیداها جان کوینسی آدامز را انتخاب کرد. بعد از این انتخابات اعضای منتخب هجدهمین کنگره با عضویت حزب دموکرات-‌جمهوری‌خواه که از کرافورد حمایت کرده بودند با نام CRR مشخص می‌شدند.

همان‌گونه که مشاهده می‌کنیم، در طول تاریخ این انتخابات هر دو حزب با هم برابر هستند، اما یکی از دو کرسی این ایالت در مجلس سنا از سال ۱۹۸۵ در اختیار دموکرات‌ها می‌باشد و دیگری در حال چرخش بین دو حزب و در حال حاضر در اختیار دموکرات‌ها است.

Shelby Moore Cullom (۱۸۸۳-۱۹۱۳) با ۳۰ سال سابقه از حزب جمهوری‌خواه و Richard J. Durbin (۱۹۹۷ تا کنون) با ۲۳ سال سابقه از حزب دموکرات با‌سابقه‌ترین سناتورهای ایالت ایلینوی در مجلس سنای امریکا می‌باشند.

Richard J. Durbin و Tammy Duckworth هر دو از حزب دموکرات دو سناتور حال حاضر ایالت ایلینوی در مجلس سنا امریکا می‌باشند.

باراک اوباما، چهل‌و‌چهارمین رییس جمهور امریکا، قبل از رسیدن به این مقام، سناتور ایلینوی بود.

از سال ۱۸۱۹ تا کنون ۴۷۴ نماینده از ایالت ایلینوی برای مجلس نماینده‌گان امریکا انتخاب شده‌اند که از این تعداد ۲۲۸ تن جمهوری‌خواه، ۲۱۹ تن دموکرات، چهار تن حزب ویگ (Whig Prty)، دو تن حزب ترقی‌خواه (Progressive Party)، دو تن جکسونیان، یک تن (Greenback Party)، دو تن مستقل (independent)، یک تن دموکرات مستقل (Independent Democrat)(دموکرات مستقل حزب نیست و به فردی گفته می‌شود که با آرمان‌های حزب دموکرات هویت می‌یابد، اما عضو رسمی این حزب نیست و در انتخابات مستقل شرکت می‌کند) و ۱۰ نماینده که در دوران نماینده‌گی خود عضو چند حزب بوده‌اند، یعنی چند بار حزب خود را عوض کردند که به این شرح می‌باشد: یک تن جمهوری‌خواه و ترقی‌خواه، یک تن دموکرات و دموکرات مستقل (Democrat and Independent Democrat)، یک تن ویگ و مخالف مستقل (Whig and independent opposition)، دو تن ویگ و جمهوری‌خواه، یک تن ویگ و دموکرات، چهار تن دموکرات و جمهوری‌خواه، دو تن جکسونیان و دموکرات، یک تن با عضویت در ویگ و مخالف مستقل و جمهوری‌خواه، یک تن با عضویت در جکسونیان، دموکرات و دموکرات مستقل و در نهایت یک تن عضویت در جمهوری‌خواهان دموکرات و آدامز و آدامز کلای.

همان‌طور که آمار نشان می‌دهد، از نظر تعداد نماینده جمهوری‌خواهان با فاصله کمی از دموکرات‌ها جلو هستند، ولی تعداد دوره‌هایی که این نماینده‌گان جمهوری‌خواه رای آورده‌اند، تقریباً ۲۰ درصد بیش‌تر از دموکرات‌ها است و همین فاصله کم بین آرا باعث شده که یک روال عادی تا به امروز طی بشود و نکته خاصی در این انتخابات مشاهده نشود، اما در حال حاضر از ۱۸ نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا ۱۳ تن دموکرات و پنج تن جمهوری‌خواه می‌باشند که این نشان از گرایش مردم ایلینوی به دموکرات‌ها در سال‌های اخیر در این انتخابات دارد.

آبراهام لینکلن، شانزدهمین رییس جمهور امریکا و دونالد رامسفلد، وزیر دفاع سابق امریکا، هر دو سابقه نماینده‌گی ایلینوی در مجلس نماینده‌گان امریکا را دارند.

از سال ۱۸۱۸ تا کنون ۴۳ تن به مقام فرمانداری ایالت ایلینوی رسیده‌اند که بعضاً مانند RICHARD JAMES OGLESBY بیش‌تر از یک دوره انتخاب شده‌اند. وی اولین بار در انتخابات فرمان‌داری ایلینوی سال ۱۸۶۴ برنده شد. مجدداً در سال ۱۸۷۲ برنده و در ۱۳ جنوری ۱۸۷۳ در مراسم تحلیف سوگند یاد کرد، ولی ۱۰ روز بعد برای نشستن در چوکی سنا از مقام فرمان‌داری استعفا داد و در نهایت در سال ۱۸۸۴ برای سومین بار به این مقام انتخاب شد. از این ۴۳ فرمان‌دار، ۲۲ تن جمهوری‌خواه، ۱۸ تن دموکرات و سه تن جمهوری‌خواه دموکراتیک (Democratic-Republican Party) بودند. در تاریخ انتخابات فرمان‌داری ایلینوی جمهوری‌خواهان برتر هستند، اما به طور کل در این ۸۰ سال اخیر چوکی فرمان‌داری بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در گردش بوده و مدت طولانی در اختیار هیچ حزبی نبوده است. از چهار دوره اخیر این انتخابات ۳ دوره دموکرات‌ها و یک دوره جمهوری‌خواهان برنده شده‌اند.

  1. B. Pritzker فرمان‌دار حال حاضر این ایالت از حزب دموکرات است. ضمناً آتش‌سوزی بزرگ شیکاگو در سال ۱۸۷۱ در دوران فرمان‌داری John M. Palmer اتفاق افتاد.

نتیجه: با توجه به این‌که در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت هر دو حزب با ۲۴ برد برابر هستند و دموکرات‌ها برنده هر هفت دوره اخیر این انتخابات هستند و در طول تاریخ سنا نیز با هم برابر، اما در سال‌های اخیر دموکرات‌ها بهتر عمل کرده و در حال حاضر هر دو کرسی ایالت ایلینوی در دست دموکرات‌ها است و در طول تاریخ انتخابات مجلس نماینده‌گان امریکا در ایلینوی، جمهوری‌خواهان برتر هستند. اما از ۱۸ نماینده حال حاضر این ایالت ۱۳ تن دموکرات و پنج تن جمهوری‌خواه هستند و نهایتاً جمهوری‌خواهان دست برتر را در تاریخ انتخابات فرمان‌داری دارند، اما فرمان‌دار کنونی از حزب دموکرات است. می‌توان نتیجه گرفت که در طول تاریخ کمی کفه ترازو به نفع جمهوری‌خواهان بوده، اما این ایالت در حال حاضر یک ایالت با گرایشات دموکرات است.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا

گزارش شماره ۱۲: تاریخچه انتخابات در ایالت مینه سوتا

گزارش شماره ۱۳: تاریخچه انتخابات در ایالت یوتا امریکا

گزارش شماره ۱۴: تاریخچه انتخابات در ایالت فلوریدای امریکا

گزارش شماره ۱۵: تاریخچه انتخابات در ایالت واشنگتن

گزارش شماره ۱۶: تاریخچه انتخابات در ایالت داکوتای شمالی امریکا

گزارش شماره ۱۷: تاریخچه انتخابات در ایالت آیداهوی امریکا

دکمه بازگشت به بالا