گزارش شماره ۲۰: تاریخچه انتخابات در ایالت ماساچوست امریکا

کیوان شکوری

ایالت ماساچوست به مرکزیت بوستون در شمال‌شرقی امریکا یکی از ۱۳ ایالت اولیه اعلام استقلال امریکا در سال ۱۷۷۶ میلادی بود و از آن تاریخ به صورت خودمختار اداره می‌شد تا نهایتا در ۶ فبروری ۱۷۸۸ به عنوان ششمین ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست و از ایالت‌های واقع شده در منطقه نیوانگلند می‌باشد.

طبق آخرین سرشماری جمعیت این ایالت ۶.۸۹۲.۵۰۳ تن که ۷۱.۱ درصد سفید پوست، ۱۲.۴ درصد اسپانیولی زبان‌ها یا لاتین تبارها، ۹.۰ سیاه پوست، ۷.۲ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۰.۵ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۶ درصد دیگر نژادها می‌باشد. نکته قابل ذکر این می‌باشد که بیش‌ترین جمعیت امریکایی با اصالت ایرلندی در این ایالت ساکن هستند.

از سال ۱۷۸۹ تا کنون (آگوست ۲۰۲۰) ایالت ماساچوست در همه ۵۸ دوره انتخابات ریاست جمهوری امریکا شرکت کرده است که از این تعداد ۲۱ دوره جمهوری خواهان، ۲۰ دوره دموکرات‌ها، هفت دوره حزب فدرالیست، پنج دوره حزب ویگ (Whig Party)، سه دوره حزب دموکراتیک- جمهوری‌خواه و دو دوره حزب جمهوری‌خواه ملی برنده شدند.

برای موشکافی و بررسی دقیق این انتخابات را به سه بخش تقسیم می‌کنیم. بخش اول از انتخابات سال ۱۷۸۹ تا انتخابات سال ۱۸۵۲ میلادی که ۱۷ دوره این انتخابات در این بازه زمانی برگزار شد که هفت دوره فدرالیست‌ها، سه دوره دموکراتیک- جمهوری‌خواه، دو دوره حزب جمهوری‌خواه ملی و نهایتاً پنج دوره حزب ویگ برنده این انتخابات شدند. همان طور که مشاهده می‌کنیم در این بخش دموکرات‌ها هیچ دوره‌ای برنده نشدند و حزب جمهوری‌خواه نیز تازه از سال ۱۸۵۴ تشکیل شد و این بخش را می‌توان بخش فدرالیست‌ها یا حزب فدرالیست به رهبری الکساندر همیلتون، اولین وزیر خزانه‌داری امریکا و از بنیان‌گذاران ایالات متحده امریکا نامید. بخش دوم از سال ۱۸۵۶ تا ۱۹۲۴ میلادی که ۱۸ دوره از این انتخابات در این مدت برگزار گردید که ۱۷ دوره جمهوری‌خواهان و یک دوره دموکرات‌ها برنده شدند و این بخش را می‌توان بخش جمهوری‌خواهان نامید. بخش سوم از سال ۱۹۲۸ الی ۲۰۱۶ می‌باشد که ۲۳ دوره از این انتخابات برگزار که دموکرات ۱۹ دوره و جمهوری‌خواهان چهار دوره برنده شدند و می‌توان این بخش را نیز بخش دموکرات‌ها نامید. نکته مهم این است که هشت دوره از ۱۹ دوره موفقیت دموکرات‌ها در این بخش از سال ۱۹۸۸ تا کنون می‌باشد یعنی گرایش مردم ماساچوست در انتخابات ریاست جمهوری ۳۰ سال اخیر به دموکرات بوده و هست.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۵۰.۱ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۴۸.۷ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری‌خواه نیز دونالد ترمپ با ۴۹.۳ درصد آرا موفق به شکست جان کی سیچ با ۱۸ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ هیلاری کلینتون با کسب ۶۰ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترمپ با ۳۲.۸ آرا شد و ۱۱ رای الکترال این ایالت را به سبد دموکرات‌ها ریخت.

در انتخابات مقدماتی سال ۲۰۲۰ از حزب دموکرات جو بایدن با ۳۳.۶ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۲۶.۷ آرا شد. وقتی این آمار را در کنار آمار مقدماتی سال ۲۰۱۶ قرار می‌دهیم متوجه می‌شویم که آمار آرا بسیار نزدیک به هم است و این نشان از گرایش مردم ماساچوست به هر دو جناح این حزب دارد و مثلاً مثل آلاباما فقط به جناح راست حزب دموکرات گرایش ندارند.

قبلاً از این‌که وارد مبحث سنا و مجلس نماینده‌گان بشویم یک مطلب بسیار مهم درباره تاریخچه بعضی از احزاب در ایالت‌های قدیمی را باید ذکر کرد. حزب جمهوری‌خواه ملی (National Republican Party) ۱۸۲۴-۱۸۳۴ در امریکا فعالیت می‌کرد و در طول عمر خود سه بار نام خود را عوض کرد و در نهایت با نام حزب جمهوری‌خواه ملی به کار خود پایان داد. این حزب در سال ۱۸۲۴ با نام Adams-Clay Republicans کار خود را شروع کرد و مجدداً در سال ۱۸۲۵ به Adams’s Men تغییر نام داد و بار دیگر در سال ۱۸۲۸ به Anti-Jacksonians تغییر نام داد و نهایتاً در سال ۱۸۳۰ نام National Republican Party را برگزید. هدف از این توضیح این است که خواننده‌گان و علاقه‌مندان به تاریخ سیاسی و انتخاباتی امریکا مطلع باشند که هر جایی این اسامی را مشاهده کردید همه نام‌های یک حزب در برهه‌های مختلف می‌باشند و نهایتاً یکی هستند. به طور مثال John Bailey (۱۸۲۳-۱۸۳۱) نماینده مجلس امریکا از حوزه ماساچوست بود. وقتی تاریخچه فعالیت سیاسی وی را مطالعه می‌کنیم به ظاهر اسم سه حزب مختلف (Adams-Clay Republicans، Adams’s Men، Anti-Jacksonians)

 را می‌بینیم، ولی در واقع هر سه نام یک حزب هستند (National Republican Party) و این‌ها نام‌های مختلف حزب در دوره‌های مختلف می‌باشد که بنا به دلایلی توسط اعضای حزب عوض شده است. همان طور که بالاتر ذکر شد هدف از این توضیحات اطلاعات مفید برای علاقه‌مندان می‌باشد و برای امانت‌داری در تاریخ و قرار دادن ذهن خواننده‌گان عزیز در روند این تغییرات همه اسامی را کامل ذکر می‌کنیم.

از سال ۱۷۸۹ تا کنون (آگوست ۲۰۲۰) تعداد ۵۸ سناتور از ایالت ماساچوست راهی مجلس سنای امریکا شده‌اند که از این تعداد ۱۶ تن جمهوری‌خواه که یک تن از این‌ها سناتور هنری ویلسون ( ۱۸۵۵-۱۸۷۳) از ائتلاف احزاب خاک آزاد، حزب امریکا، جناحی از حزب ویگ و دموکرات‌ها به سنا راه یافت و در آن‌جا به عضویت حزب جمهوری‌خواه درآمد، ۱۳ تن دموکرات، ۱۳ تن حزب فدرالیست، هفت تن حزب ویگ (Whig Party)، یک تن حزب جمهوری‌خواهان دموکراتیک، یک تن حزب ضد جکسون و یک تن از طرف‌دار قدرت (Pro-Administration) که این در واقع حزب نبود و به طرف‌داران جورج واشنگتن و وزیر خزانه‌داری وی الکساندر همیلتون در سال‌های اولی که هنوز احزاب به طور کامل تشکیل نشده بود، گفته می‌شد. پنج تن هم سناتورهایی بودند که در طول عمر سیاسی‌شان حزب عوض کردند که عبارت‌اند: یک تن آدامز- ضد جکسونی‌ها و ویگ، یک تن فدرالیست و آدامز کلای و آدامز که در واقع دو نام دومی نام‌های یک حزب در دوره‌های مختلفی است که این نماینده رای آورده است و ما برای امانت‌داری در تاریخ کاملاً ذکر می‌کنیم، دو تن حزب فدرالیست و یک تن عضویت در احزاب خاک آزاد، جمهوری‌خواه و جمهوری‌خواهان لیبرال بودند.

برای بررسی بهتر، این انتخابات را به دو بخش تقسیم می‌کنیم. بخش اول از سال ۱۷۸۹الی ۱۸۵۱میلادی که هیچ سناتوری از حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در این بخش نیستند و حزب فدرالیست با ۱۳ سناتور دست برتر را دارد. اما در بخش دوم یعنی از سال ۱۸۵۱ الی آگوست ۲۰۲۰ تعداد ۱۶ سناتور جمهوری‌خواه (۱۵ تن مستقیما جمهوری‌خواه بودند و یک تن هم هنری ویلسون که در بالا توضیح داده شد) و ۱۳ تن از حزب دموکرات انتخاب شدند. همان طور که آمار نشان می‌دهد در طول تاریخ این انتخابات جمهوری‌خواهان دست برتر را دارند، ولی از سال ۱۹۷۹ گرایش به دموکرات‌ها بیش‌تر شده است به طوری که از هشت سناتور منتخب در این ۴۰ سال، هفت تن دموکرات و یک تن جمهوری‌خواه بودند. با این آمار و ارقام مشخص است که جمهوری‌خواهان در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا در ماساچوست دست برتر را دارند اما در حال حاضر این ایالت در انتخابات سنا یک ایالت دموکرات می‌باشد.

Edward M. Kennedy (۱۹۶۲-۲۰۰۹) از حزب دموکرات با ۴۷ سال حضور و Henry Cabot Lodge (۱۸۹۳-۱۹۲۴) از حزب جمهوری‌خواه ۳۱ سال حضور در سنا با سابقه ترین سناتورهای ماساچوست در مجلس سنای امریکا می‌باشند.

Elizabeth Warren و Edward John Markey هر دو با عضویت در حزب دموکرات دو سناتور حال حاضر ایالت ماساچوست در مجلس سنای امریکا می‌باشند.

جان کوئینسی آدامز ششمین رییس جمهور امریکا، جان اف‌کندی‌سی و پنجمین رییس جمهور امریکا و جان کری وزیر امور خارجه سابق امریکا سابقه سناتوری این ایالت در مجلس سنا امریکا را دارند.

قبل از شروع بخش نماینده‌گان مجلس، بار دیگر مطالب ذکرشده درباره حزب National Republican Party و تغییر نام آن به مرور زمان را یادآوری می‌کنم و برای امانت‌داری در تاریخ و قرار دادن ذهن خوانندگان عزیز در روند این تغییرات همه اسامی را کامل ذکر می‌کنم.

از سال ۱۷۸۹ تا آگوست ۲۰۲۰ تعداد ۴۱۹ نماینده از حوزه انتخابیه ایالت ماساچوست راهی مجلس نماینده‌گان امریکا شده‌اند که ترکیب آن به شرح زیر می‌باشد: ۱۲۲ تن جمهوری خواه، ۹۳ تن دموکرات، ۵۲ تن از حزب فدرالیست، ۴۷ تن از حزب جمهوری‌خواهان دموکرات، ۳۰ تن از حزب ویگ (Whig Party)، ۱۲ تن حزب جمهوری‌خواه ملی یا ضد جکسونیان یا آدامز یا جمهوری‌خواهان آدامز-کلی، پنج تن طرف‌دار دولت (Pro-Administration)، دو تن حزب ضد دولت (Anti-Administration party)، یک تن جکسونی‌ها، یک تن حزب ضد ماسونی، یک تن حزب اتحادیه (Union Party)، یک تن جمهوری‌خواه مستقل، یک تن دموکرات مستقل (دموکرات مستقل واقع حزب نیست و به فردی گفته می‌شود که با آرمان‌های حزب دموکرات هویت می‌یابد، اما عضو رسمی این حزب نیست و در انتخابات مستقل شرکت می‌کند.). از این‌جا به بعد نماینده‌گانی هستند که در طول عمر سیاسی‌شان دو یا بیش‌تر حزب عوض کرده و یا عضو National Republican Party بوده و در دوره‌های مختلف که اسم حزب عوض می‌شده عضو آن بودند که ترکیب این نماینده‌گان به شرح زیر می‌باشد: ۱۰ تن با عضویت در احزاب ضد جکسون و ویگ، هشت تن عضویت در حزب فدرالیست و طرف‌دار دولت، هشت تن حزب امریکایی که به حزب بومیان امریکا شناخته می‌شد، سه تن با عضویت در حزب ضد دولت و حزب دموکراتیک جمهوری خواه، دو تن فدرالیست و جمهوری‌خواهان آدامز، دو تن جمهوری‌خواهان دموکرات و جمهوری‌خواهان آدامز-کلی، یک تن حزب فدرالیست و ضد جکسونی‌ها، یک تن عضویت در احزاب دموکراتیک-جمهوری‌خواه و آدامز و ضد جکسونی‌ها، یک تن جمهوری‌خواه دموکرات و جمهوری‌خواهان آدامز-کلی و آدامز، یک تن فدرالیست و جکسونیان، یک تن حزب فدرالیست و آدامز و حزب ویگ، یک تن حزب ویگ و خاک آزاد، یک تن عضویت در حزب اتحادیه قانون اساسی و حزب ویگ، یک تن با عضویت در حزب امریکایی و خاک آزاد، یک تن عضویت در حزب ویگ و جمهوری خواه، یک تن با عضویت در جکسونیان و دموکرات و ویگ، یک تن با عضویت در احزاب فدرالیست و جمهوری‌خواهان آدامز-کلی و ضد جکسون، یک تن دموکرات و امریکایی و جمهوری‌خواه و مستقل، یک تن عضویت در فدرالیسم و جمهوری‌خواهان آدامز-کلی و آدامز و جکسونی‌ها و یک تن با عضویت در احزاب فدرالیست و جمهوری‌خواهان آدامز-کلی و آدامز و ضد جکسونیان و ضد ماسونیک و ویگ (Whig).

برای بررسی دقیق این انتخابات را به سه بخش تقسیم می‌کنیم. بخش اول از سال ۱۷۸۹ الی ۱۹۰۰ میلادی با ۲۶۸ نماینده می‌باشد که این بخش را نیز به دو قسمت کوچکتر تقسیم می‌کنیم. قسمت اول از سال ۱۷۸۹ الی حدوداً سال ۱۸۶۰ که در این قسمت فدرالیست‌ها با ۵۲ نماینده دست بالا را دارند و اکثر کسانی که چند بار حزب سیاسی خود را عوض کرده بودند در این قسمت بودند. دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در این قسمت جمعا چهار یا پنج نماینده داشتند. قسمت دوم از بخش اول تقریبا از سال ۱۸۶۰ الی ۱۹۰۰ می‌باشد که جمهوری‌خواهان با ۷۱ نماینده در مقابل دموکرات‌ها با ۲۶ نماینده دست بالا را دارند و می‌توان این بخش را بخش جمهوری‌خواهان نامید. در بخش دوم یعنی از سال ۱۹۰۰ الی ۲۰۰۰ میلادی دموکرات‌ها با ۵۹ نماینده در مقابل جمهوری‌خواهان با ۵۱ نماینده دست برتر را دارند و می‌توان این بخش را بخش دموکرات‌ها نامید. در بخش سوم از سال ۲۰۰۰ الی آگوست ۲۰۲۰ همه هشت نماینده منتخب در این بخش از حزب دموکرات می‌باشند. بطور کل جمهوری‌خواهان در طول تاریخ این انتخابات با ۱۲۲ نماینده در مقابل دموکرات‌ها با ۹۳ نماینده برتر هستند، اما در سال‌های اخیر گرایش مردم ماساچوست به دموکرات‌ها بیش‌تر شده است و آخرین نماینده جمهوری‌خواهان Peter Torkildsen (۱۹۹۳-۱۹۹۷) می‌باشد و بعد از آن تا کنون (آگوست ۲۰۲۰) همه نماینده‌گان منتخب این ایالت دموکرات بودند و در حال حاضر همه ۹ نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا از حزب دموکرات می‌باشند.

از نکات جالب این انتخابات Lewis Charles Levin بنیان‌گذار حزب امریکاییان می‌باشد که به عنوان اولین یهودی به عضویت مجلس نماینده‌گان امریکا در آمد و یا می‌توان از Cyrus King ( به مضمون، شاه کوروش می‌باشد) ۱۸۱۳-۱۸۱۷ اسم برد که به خاطر نام خود برای ایرانیان جالب و قابل توجه است.

از سال ۱۷۸۹ تا آگوست ۲۰۲۰ ایالت ۶۷ تن در ایالت ماساچوست فرماندار شدند که ۳۲ تن جمهوری خواه، ۱۶ تن دموکرات، شش تن جمهوری‌خواهان دموکراتیک، پنج تن فدرالیست، شش حزب ویگ، یک تن Know Nothing Party و یک تن حزب جمهوری‌خواه ملی بودند. همان طور که مشاهده می‌کنید جمهوری‌خواهان در طول تاریخ این انتخابات دست برتر را دارند و از هشت فرماندار ۵۰ سال اخیر شش تن جمهوری‌خواه و دو تن دموکرات بودند و این نشان از قوی بودن گرایشات جمهوری خواهی در این انتخابات است. Charlie Baker از حزب جمهوری‌خواه فرماندار حال حاضر ایالت ماساچوست می‌باشد.

 آقای John Hancock (۱۷۸۷-۱۷۹۳) اولین فرماندار ایالت ماساچوست بود. وی همچنین رئیس دومین کنگره قاره ای امریکا بود و به عنوان رئیس کنگره، اولین کسی بود که در تاریخ ۴ ژوئیه ۱۷۷۶ اعلامیه‌ی استقلال ایالات متحده‌ی امریکا را امضا و تصویب کردند. وی از خانواده ای تاجر و پولدار بود و در راه استقلال امریکا پول‌های زیادی هزینه کرد و در زمان مرگش که حدود ۲۲۰ سال پیش بود، ۳۵۰ هزار دلار ثروت وی بود. شایان ذکر است که قبل از پیوستن ماساچوست به ایالات متحده امریکا وی یک دوره نیز در آن دوران فرماندار بود.

میت رامنی (Mitt Romney) سناتور حال یوتا و کاندیدای ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ امریکا از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ میلادی سابقه فرمانداری ایالت ماساچوست را در پرونده خود دارد.

نتیجه: در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در حوزه انتخابی ماساچوست، جمهوری‌خواهان با ۲۱ دوره در مقابل دموکرات‌ها با ۲۰ دوره برتر هستند، اما همه هشت دوره اخیر این انتخابات را دموکرات‌ها برنده شدند، در طول تاریخ انتخابات سنا جمهوری‌خواهان با ۱۶ سناتور برتر از دموکرات‌ها با ۱۳ سناتور هستند ولی از هشت سناتور منتخب در ۴۰ سال اخیر، هفت تن دموکرات و یک تن جمهوری‌خواه که نشان از دموکرات بودن این ایالت در انتخابات سنا دارد، در انتخابات مجلس نماینده‌گان نیز مانند دو انتخابات دیگر جمهوری‌خواهان با ۱۲۲ نماینده در مقابل دموکرات‌ها با ۹۳ نماینده، دست برتر را در طول تاریخ دارند اما در سال‌های اخیر گرایش به دموکرات‌ها در این انتخابات زیاد شده به طوری که همه نُه نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا دموکرات هستند و در طول تاریخ انتخابات فرمانداری جمهوری‌خواهان با ۳۱ تن دست برتر را دارند و در ۵۰ سال اخیر نیز خوش درخشیدند و شش تن از کل هشت فرمان‌دار منتخب این سال‌ها از جمهوری‌خواهان بوده است، با جمع‌بندی کلی می‌توان نتیجه گرفت که ایالت ماساچوست در طول تاریخ بیش‌تر جمهوری‌خواه بوده ولی در حال حاضر یک ایالت دموکرات می‌باشد.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا

گزارش شماره ۱۲: تاریخچه انتخابات در ایالت مینه سوتا

گزارش شماره ۱۳: تاریخچه انتخابات در ایالت یوتا امریکا

گزارش شماره ۱۴: تاریخچه انتخابات در ایالت فلوریدای امریکا

گزارش شماره ۱۵: تاریخچه انتخابات در ایالت واشنگتن

گزارش شماره ۱۶: تاریخچه انتخابات در ایالت داکوتای شمالی امریکا

گزارش شماره ۱۷: تاریخچه انتخابات در ایالت آیداهوی امریکا

دکمه بازگشت به بالا