گزارش شماره ۱۹: تاریخچه انتخابات در ایالت آلابامای امریکا

کیوان شکوری

ایالت آلاباما به مرکزیت شهر مونتگمری در جنوب‌شرقی امریکا قرار دارد که به تاریخ ۱۴ دسامبر ۱۸۱۹ به عنوان بیست‌و‌دومین ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست. این ایالت در طول جنگ داخلی امریکا عضو کنفدراسیون کشورهای امریکا (Confederate States of America) بود که از ۱۱ ایالت شورشی تشکیل شد. طبق آخرین سرشماری جمعیت این ایالت ۴.۹۰۳.۱۸۵ تن و ترکیب جمعیتی آن از ۶۵.۳ درصد سفیدپوست، ۲۶.۸ درصد سیاه‌پوست، ۴.۶ درصد اسپانیولی‌زبان یا لاتین‌تبار‌، ۱.۵ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۰.۷ درصد سرخ‌پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۱.۸ درصد نژادهای دیگر تشکیل شده است.

از سال ۱۸۱۹ که آلاباما به عنوان یک ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست تاکنون (آگست ۲۰۲۰) ۵۰ دوره انتخابات ریاست جمهوری در کشور امریکا برگزار شده که آلاباما  به غیر از یک دوره که به علت وقوع جنگ داخلی امریکا (۱۸۶۴ میلادی) در این انتخابات شرکت نکرد، در مابقی ۴۹ دوره آن حضور داشته که اولین دوره آن به سال ۱۸۲۰ باز می‌گردد. از ۴۹ دوره انتخابات برگزار شده، ۳۱ دوره دموکرات‌ها، ۱۴ دوره جمهوری‌خواهان، دو دوره حزب دموکرات جمهوری‌خواه (Democratic-Republican Party)، یک دوره حزب مستقل امریکا (American Independent Party) و یک دوره حزب حقوق دموکراتیک ایالات (States’ Rights Democratic) برنده شده‌اند.

برای بررسی این انتخابات را به سه بخش تقسیم می‌کنیم. بخش اول از سال ۱۸۲۰ الی ۱۸۶۰ میلادی است که آخرین دوره این انتخابات قبل از جنگ داخلی برگزار شد. در این بازه زمانی ۱۱ دوره انتخابات برگزار شد که ۹ دوره دموکرات‌ها و دو دوره حزب دموکرات جمهوری‌خواه برنده این انتخابات شدند. بخش دوم بعد از جنگ داخلی از سال ۱۸۶۸ الی ۱۹۶۰ می‌باشد که در این دوران ۲۴ دوره این انتخابات برگزار شد که ۲۱ دوره دموکرات‌ها، دو دوره جمهوری‌خواهان و یک دوره حزب حقوق دموکراتیک ایالات  (States’ Rights Democratic) برنده این انتخابات شدند. در واقع حزب دموکرات در مجموع دو بخش ۳۲ دوره و جمهوری‌خواه دو دوره برنده این انتخابات شدند و این دو بخش را می‌توان بخش دموکرات‌ها نامید. اما در بخش سوم یعنی از سال ۱۹۶۴ الی ۲۰۱۶ میلادی ورق برگشت و از ۱۴ دوره این انتخابات، ۱۲ دوره جمهوری‌خواهان، یک دوره دموکرات‌ها و یک دوره حزب مستقل امریکا (American Independent Party) برنده شدند و آخرین برد دموکرات‌ها به سال ۱۹۷۶ باز می‌گردد. از سال ۱۹۸۰ تاکنون جمهوری‌خواهان برنده هر ۱۰ دوره این انتخابات شده‌اند. همان‌طور که مشاهده می‌کنیم، در طول تاریخ این انتخابات دموکرات‌ها برتر هستند و تا قبل از سال ۱۹۶۴ جمهوری‌خواهان فقط دو دوره برنده این انتخابات بوده‌اند، اما بعد از آن از ۱۴ دوره این انتخابات، ۱۲ دوره جمهوری‌خواهان برنده شده‌اند که نشان از تغییر گرایش مردم آلاباما در انتخابات ریاست جمهوری به سمت جمهوری‌خواهان دارد و می‌توان قانون حقوق مدنی برای احقاق حقوق سیاه‌پوستان مصوب ۱۹۶۸ را یکی از دلایل این تغییر گرایش دانست.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۷۷.۸ آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۱۹.۲ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری‌خواه نیز دونالد ترمپ با ۴۳.۴ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۲۱.۱ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه آلاباما، دونالد ترمپ با ۶۲.۱ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۴.۴ درصد آرا شده ۹ رای الکترال این ایالت را برنده شد.

در آمار انتخابات مقدماتی حزب دموکرات، جو بایدن با ۶۳.۳ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۱۶.۵ درصد آرا شد که مقایسه این آمار با آمار انتخابات مقدماتی دوره گذشته حزب دموکرات نشان‌دهنده این است که رای‌دهنده‌گان دموکرات  در آلاباما به جناح راست این حزب گرایش دارند و یکی از دلایل آن وجود تعداد زیادی سیاه‌پوست در میان رای‌دهنده‌گان دموکرات است. به علت حمایت باراک اوباما به عنوان یک سیاه‌پوست از هیلاری کلینتون و جو بایدن، رای‌دهنده‌گان سیاه‌پوست این ایالت نیز از این دو کاندیدا در این دو انتخابات حمایت کرده‌اند.

از سال ۱۸۱۹ الی آگست ۲۰۲۰ تعداد ۴۵ سناتور از ایالت آلاباما راهی مجلس سنای امریکا شدند که از این تعداد ۳۲ تن از حزب دموکرات، شش تن از حزب جمهوری‌خواه که یک تن از این سناتورها از حزب دموکرات به جمهوری‌خواهان پیوست، چهار تن از جکسونیان (Jacksonian) که یک تن از آن‌ها بعداً تغییر حزب داد به آنتی جکسون (Anti-Jacksonian Party OR National Republican Party) پیوست، یک تن از حزب دموکرات جمهوری‌خواه، یک تن عضویت در سه حزب: دموکرات، جکسونیان و دموکرات جمهوری‌خواه و یک تن با سابقه عضویت در دو حزب جکسونیان و دموکرات جمهوری‌خواه بودند. همان‌گونه که آمار نشان می‌دهد، تفاوت بسیار زیاد و نشان از نفوذ حزب دموکرات در انتخابات سنا در این ایالت دارد، به طوری که از سال ۱۸۱۹ الی ۱۹۸۱ فقط دو سناتور جمهوری‌خواه بوده‌اند. در طول تاریخ این انتخابات دموکرات‌ها دست برتر را دارند و از دو سناتور حال حاضر  این ایالت نیز  Gordon Douglas Jones از حزب دموکرات و دیگری Richard C. Shelby از حزب جمهوری‌خواه می‌باشد. وی همان سناتوری است که بالاتر ذکر کردیم از حزب دموکرات به جمهوری خواه پیوست. Richard C. Shelby از سال ۱۹۸۷ با حزب دموکرات وارد سنا شد و در سال ۱۹۹۴ هم‌زمان که سناتور بود، تغییر حزب داد و به جمهوری‌خواهان پیوست و تا هم اکنون صاحب یکی از دو چوکی  ایالت آلاباما در مجلس سنا امریکا می‌باشد.

John J. Sparkman (۱۹۴۶-۱۹۷۹) از حزب دموکرات با ۳۳ سال حضور در مجلس سنا و Richard C. Shelby (۱۹۸۷-۲۰۲۰) از حزب جمهوری‌خواه با ۳۳ سال حضور در مجلس سنا، با‌سابقه‌ترین سناتورهای تاریخ ایالت آلاباما در مجلس سنا امریکا می‌باشند.

از سال ۱۸۱۹ تا کنون (آگست ۲۰۲۰) ۱۸۶ نماینده از ایالت آلاباما برای مجلس نماینده‌گان امریکا انتخابا شده‌اند، اما قبل از این‌که وارد این مبحث بشویم، این نکته قابل ذکر است که هر چه‌قدر به عقب‌تر رجوع و به تاریخ ایالت‌های اولیه نگاه می‌کنیم، به علت شرایط حاکم در آن زمان تعداد کسانی که در طول عمر سیاسی خود چندبار حزب عوض کرده‌اند مانند: Gabriel Moore عضو احزاب دموکرات جمهوری‌خواه و جکسونیان و جمهوری‌خواه ملی (Democratic-Republican Party and Jacksonian and National Republican Party) این موضوع پیچیده‌گی‌ها، جذابیت‌ها و زیبایی‌های خاص خود را دارد که با ارایه کامل و تفکیک شده این آمار سعی بر این است که مخاطبان عزیز از خواندن این آمار لذت ببرند. از مجموع ۱۸۶ نماینده در طول تاریخ این ایالت، ۱۲۴ تن از حزب دموکرات، ۳۶ تن از جمهوری‌خواهان، شش تن از حزب ویگ (Whig Party)، سه تن از جکسونیان (Jacksonian)، دو تن از حزب عوام‌گرا (Populist Party)، یک تن از حزب دموکرات جمهوری‌خواه (Democratic-Republican Party)، یک تن از حزب جمهوری‌خواه لیبرال (Liberal Republican Party)، یک تن  از Know Nothing party، یک تن از Greenback Party، «چهار تن عضویت در دو حزب جکسونیان و دموکرات»، «دو تن جکسونیان- دموکرات و جکسونیان»، «یک تن جکسونیان و ویگ»، «یک تن حزب ویگ و جمهوری‌خواه»، «یک تن آنتی‌جکسون و ویگ»، «یک تن حزب اتحادیه (Unionist Party) و دموکرات و حزب امریکایی (American Party)» و در نهایت «یک تن عضو احزاب دموکرات جمهوری‌خواه و جکسونیان و جمهوری‌خواه ملی (Democratic-Republican Party and Jacksonian and National Republican Party)» بوده‌اند.

برای بررسی بهتر این انتخابات را به سه بخش تقسیم می‌کنیم: بخش اول مربوط به این انتخابات در قرن نوزدهم می‌شود (۱۸۱۹-۱۹۰۰میلادی) که در این مدت جمعاً ۱۰۶ نماینده از آلاباما راهی مجلس نماینده‌گان امریکا شدند که ۶۲ تن دموکرات، ۱۸ تن جمهوری‌خواه و ۲۶ تن  از احزاب دیگر که در آمار بالا ذکر شده است، بوده‌اند. با این آمار می‌توان این بخش را بخش دموکرات‌ها نامید. بخش دوم مربوط به این انتخابات در قرن بیستم (۱۹۰۰-۲۰۰۰ میلادی) می‌شود که در این بازه زمانی ۱۰۰ ساله مجموعاً ۷۰ نماینده انتخاب شده‌اند که ۵۹ تن از حزب دموکرات و ۱۱ تن از حزب جمهوری‌خواه بوده‌اند. در این بخش دموکرات‌ها بسیار موفق بوده‌اند، به طوری که در یک بازه زمانی ۶۵ ساله (۱۹۰۰-۱۹۶۵) همه‌ی ۴۸ نماینده‌ی منتخب از این حزب بوده‌اند. اما با ورد به قرن بیست‌و‌یکم ( ۲۰۰۰ میلادی تاکنون) که بخش سوم تقسیم‌بندی ما می‌شود، آرا به نفع جمهوری‌خواهان تغییر کرده و از ۱۰ نماینده منتخب در این بخش هفت تن جمهوری‌خواه و سه تن دموکرات بوده‌اند. از هفت نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نماینده‌گان، شش تن جمهوری‌خواه و یک تن دموکرات می‌باشند.

ایالت آلاباما از سال ۱۸۱۹ میلادی که به ایالات متحده امریکا پیوست تاکنون ۵۴ فرمان‌دار منتخب داشته که بعضاً دو دوره یا بیش‌تر در این مقام بوده‌اند. از کل این ۵۴ فرمان‌دار، به تعداد ۴۰ تن دموکرات، شش تن جمهوری‌خواه، سه تن دموکرات- جمهوری‌خواه، دو تن جکسونیان، یک تن حزب ویگ Whig))، یک تن مستقل (Independent) و یک تن عضویت در دو حزب، یعنی در دوران فرمان‌داری خود از حزب ویگ به جمهوری‌خواهان پیوست. همان‌طور که آمار نشان می‌دهد، آلاباما در طول تاریخ انتخابات فرمان‌داری یک ایالت کاملاً دموکرات بوده است، به طوری که تا قبل از انتخابات سال ۱۹۸۷ فقط دو فرمان‌دار جمهوری‌خواه انتخاب شده بودند. در سال‌های اخیر اما گرایش مردم به جمهوری‌خواهان بیش‌تر شده است، به طوری که از سال ۲۰۰۳ تاکنون هر سه فرمان‌دار منتخب از جمهوری‌خواهان بوده‌اند. با آمار ذکر شده متوجه شدیم که آلاباما در طول تاریخ انتخابات فرمان‌داری یک ایالت کاملاً دموکرات بوده، ولی در سال‌های اخیر جمهوری‌خواه شده است.

نکته جالب تاریخی این انتخابات این است که William Wyatt Bibb اولین فرمان‌دار ایالت آلاباما بود و زمانی که فوت کرد، برادرش Thomas Bibb که رییس سنای ایالتی بود، طبق قانون جانشین وی و دومین فرمان‌دار آلاباما شد و از کارهایی که در زمان وی انجام شد، یک سیستم گشت برای کمک به جلوگیری از فرار برده‌گان، تصویب طرح دانشگاه آلاباما و تصویب ایجاد یک بانک دولتی را می‌توان شمرد. از دیگر فرمان‌داران تاریخ این ایالت می‌توان به سی‌و‌دومین فرمان‌دار این ایالت William Dorsey Jelks اشاره کرد که قبل از انتخاب به این مقام، رییس مجلس سنای ایالت بود و طبق قانون جانشین فرمان‌دار محسوب می‌شد و در برهه‌ای به خاطر مریضی William J. Samford که فرمان‌دار وقت ایالت بود، جانشین وی شد و بعد از مدتی به خاطر فوت Samford به عنوان سی‌و‌دومین فرمان‌دار ایالت انتخاب شد و با وجود کارهای عمرانی که انجام داد، اما در تصویب قانون اساسی ایالتی سال ۱۹۰۱ که موجب تضعیف حقوق سیاه‌پوستان در این ایالت شد، نقش موثری داشت.

در کنار ۵۴ فرمان‌دار منتخب، تعداد پنج تن هم جانشین فرمان‌دار بوده‌اند که برای مدت زمانی به این مقام رسیده‌اند. از پنج فرمان‌دار موقت چهار تن دموکرات و یک تن Wager Swayne (۱۸۶۷-۱۸۶۸) به عنوان فرمان‌دار نظامی، جانشین Robert M. Patton شد.

نتیجه:  با توجه به این‌که از ۴۹ دوره انتخابات برگزار شده در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در حوزه انتخابیه آلاباما، دموکرات‌ها با ۳۱ دوره برتر هستند، اما جمهوری‌خواهان برنده ۱۰ دوره اخیر این انتخابات هستند، از ۴۵ سناتور تاریخ این ایالت ۳۲ تن دموکرات و شش تن جمهوری‌خواه و از دو سناتور حال حاضر این ایالت یک تن دموکرات و یک تن جمهوری‌خواه می‌باشد، از ۱۸۶ نماینده تاریخ این ایالت ۱۲۴ تن دموکرات و ۳۶ تن جمهوری‌خواه و از هفت نماینده حال حاضر این ایالت شش تن جمهوری‌خواه هستند و از ۵۴ فرمان‌دار منتخب در تاریخ این ایالت ۴۴ تن دموکرات، شش تن جمهوری‌خواه و ۴ تن هم از احزاب دیگر و ۳ فرمان‌دار اخیر جمهوری‌خواه بوده‌اند، می‌توان نتیجه گرفت که به طور کلی ایالت آلاباما در طول تاریخ یک ایالت کاملاً دموکرات بوده، ولی در حدود ۲۰ – ۳۰ سال اخیر کاملاً جمهوری‌خواه شده است.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا

گزارش شماره ۱۲: تاریخچه انتخابات در ایالت مینه سوتا

گزارش شماره ۱۳: تاریخچه انتخابات در ایالت یوتا امریکا

گزارش شماره ۱۴: تاریخچه انتخابات در ایالت فلوریدای امریکا

گزارش شماره ۱۵: تاریخچه انتخابات در ایالت واشنگتن

گزارش شماره ۱۶: تاریخچه انتخابات در ایالت داکوتای شمالی امریکا

گزارش شماره ۱۷: تاریخچه انتخابات در ایالت آیداهوی امریکا

دکمه بازگشت به بالا