گزارش شماره ۱۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کانزاس امریکا

کیوان شکوری

ایالت کانزاس به مرکزیت شهر توپیکا از ایالت‌های غرب میانه امریکا است و جزئی از سرزمینی بود که در سال ۱۸۰۳ میلادی و در دوران ریاست جمهوری توماس جفرسون از فرانسه خریداری شد و به خرید لوئیزیانا شناخته می‌شود. در سال ۱۸۵۴ میلادی پس از تصویب قانون کانزاس- نبراسکا، قلمرو کانزاس تاسیس شد و در نهایت در جنوری ۱۸۶۱ و دو ماه قبل از شروع جنگ‌های داخلی امریکا به عنوان سی‌و‌چهارمین ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست.

طبق آخرین سرشماری جمعیت آن ۲.۹۱۳.۳۱۴ تن است که ترکیب جمعیتی آن از ۷۵.۴ درصد سفیدپوست، ۱۲.۲ درصد اسپانو‌ی‌زبان یا لاتین‌تبار‌، ۶.۱ درصد سیاه‌پوست، ۳.۲ درصد Asian (آسیای شرقی)، ۱.۲ درصد سرخ‌پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۳.۱ درصد دیگر نژاد‌ها تشکیل شده است.

دفتر مرکزی شرکت کوک به ریاست برادران میلیاردر کوک از حامیان بزرگ حزب جمهوری‌خواه در شهر ویچیتای این ایالت است. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا، نیز ساکن این ایالت و چند دوره نماینده این ایالت در کنگره امریکا بود.

از سال ۱۸۶۱ که ایالت کانزاس تشکیل شد تا به حال ۳۹ دوره انتخابات ریاست جمهوری امریکا در این ایالت برگزار شده است که اولین دوره آن به سال ۱۸۶۴ باز می‌گردد. از این ۳۹ دوره، جمهوری‌خواهان برنده ۳۲ دوره، دموکرات‌ها شش دوره و حزب مردم یا عوام‌گرا (People’s Party OR Populist Party) یک دوره برنده این انتخابات شده‌اند. همان‌طور که آمار گویا است، این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری کاملاً جمهوری‌خواه است و آخرین دوره‌ای که دموکرات‌ها رای آوردند، به سال ۱۹۶۴ باز می‌گردد. در واقع از سال ۱۹۴۰ تاکنون، یعنی ۸۰ سال اخیر این تنها برد دموکرات‌ها بوده است و همه‌ی ۱۳ انتخابات برگزار شده از سال ۱۹۶۸ تاکنون را جمهوری‌خواهان برنده شده‌اند.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ از حزب دموکرات برنی سندرز با ۶۷.۷ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۲.۳ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری‌خواه نیز تد کروز با ۴۸.۲ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترمپ با ۲۳.۳ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه کانزاس دونالد ترمپ با ۵۶.۲ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۵.۷ درصد آرا شد و شش رای الکترال این ایالت را به دست آورد.

از سال ۱۸۶۱ تاکنون تعداد ۳۴ سناتور از این ایالت راهی مجلس سنای امریکا شده‌اند که ۲۹ تن جمهوری‌خواه، سه تن دموکرات و دو تن ا‌ز حزب عوام‌گرا (Populist Party) بوده‌اند. در این انتخابات نیز همان‌طور که آمار نشان می‌دهد، یک ایالت به شدت جمهوری‌خواه بوده و است و هر سه سناتور دموکرات برای قبل از سال ۱۹۴۰ می‌باشند و از آن سال تا به حال دموکرات‌ها هیچ بردی در این انتخابات نداشته‌اند و هم‌چنان برتری با فاصله زیاد با جمهوری‌خواهان است.

Arthur Capper (۱۹۱۹-۱۹۴۹) با ۳۰ سال حضور در مجلس سنا و Robert J. Dole (۱۹۶۹-۱۹۹۶) با ۲۷ سال سابقه حضور در مجلس سنا و هر دو از حزب جمهوری‌خواه، با‌سابقه‌ترین سناتورهای تاریخ ایالت کانزاس می‌باشند.

Jerry Moran و Pat Roberts هر دو از حزب جمهوری‌خواه، دو سناتور حال حاضر این ایالت در مجلس سنای امریکا می‌باشند.

از سال ۱۸۶۱ تا کنون به تعداد ۱۲۱ نماینده از حوزه انتخابیه کانزاس برای مجلس نماینده‌گان امریکا انتخاب شده‌اند که ۸۳ تن از حزب جمهوری‌خواه، ۲۶ تن از حزب دموکرات و ۱۲ تن از حزب عوام‌گرا (Populist Party) بوده‌اند. البته John Alexander Anderson (1879–۱۸۹۱) هم به عنوان جمهوری‌خواه و هم به عنوان جمهوری‌خواه مستقل (Independent Republican) در انتخابات برنده شده است و ما جزو جمهوری‌خواهان محاسبه می‌کنیم. در این انتخابات نیز جمهوری‌خواهان کاملاً برتر بوده و هستند، به طوری که در ۵۰ سال اول این انتخابات فقط سه کاندیدای دموکرات رای آورده‌ و در ۵۰ سال اخیر نیز فقط هفت کاندیدای دموکرات رای آورده اند و از چهار نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا سه تن جمهوری‌خواه و یک تن دموکرات می‌باشند. کانزاس در طول تاریخ این انتخابات جمهوری‌خواه بوده و است.

از زمان تشکیل ایالت کانزاس (۱۸۶۱ میلادی) تاکنون تعداد ۴۸ فرمان‌دار داشته که ۳۴ تن از حزب جمهوری‌خواه، ۱۳ تن از حزب دموکرات و یک تن از حزب عوام‌گرا (Populist Party) بوده‌اند. فرمان‌دار حال حاضر این ایالت که در سال ۲۰۱۹ انتخاب شده، دموکرات است، ولی همان‌طور که آمار نشان می‌دهد، در طول تاریخ انتخابات فرمان‌داری، کانزاس یک ایالت کاملاً جمهوری‌خواه بوده است. یک نکته تاریخی جالب در این انتخابات وجود دارد این است که بعد از استعفای Frederick Lee Hall به عنوان سی‌و‌سومین فرمان‌دار، John Berridge McCuish جانشین وی شد و به مدت ۱۱ روز این پست را در اختیار داشت و بعد از آن فرمان‌دار جدید انتخاب شد و بدین صورت McCuish کوتاه‌ترین دوره فرمان‌داری را در کارنامه خود ثبت کرد. فرمان‌دار حال حاضر ایالت کانزاس Laura Kelly از حزب دموکرات است.

نتیجه: با توجه به این‌که از ۳۹ دوره انتخابات برگزار شده ریاست جمهوری در این ایالت، جمهوری‌خواهان برنده ۳۲ دوره آن شدند و برنده همه ۱۳ دوره انتخابات اخیر آن نیز هستند، از ۳۴ سناتور منتخب در تاریخ این ایالت ۲۹ تن جمهوری‌خواه و همه‌ی سناتورهای منتخب ۸۰ سال اخیر جمهوری‌خواه بودند، از ۱۲۱ نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا ۸۳ تن جمهوری‌خواه و در طول تاریخ کاملاً برتر بودند و از چهار نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا سه تن جمهوری‌خواه می‌باشند و در نهایت با توجه به این‌که فرمان‌دار حال حاضر ایالت دموکرات و با در نظر گرفتن این‌که از ۴۸ فرمان‌دار طول تاریخ این ایالت، ۳۴ تن جمهوری‌خواه بوده‌اند، می‌توان ایالت کانزاس را یک ایالت با گرایشات شدید جمهوری‌خواهی دانست. نکته قابل ذکر این است که در طول تاریخ به طور مثال حد فاصل ۲۰۰۳ الی ۲۰۱۱ دموکرات‌ها در انتخابات فرمان‌داری رای آورده‌اند، اما در همان برهه در بقیه انتخابات موفقیت قابل توجهی کسب نکرده‌اند و این یعنی احتمال این وجود دارد که جمهوری‌خواهان انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری را طبق روال دهه‌های اخیر هم‌چنان برنده شوند.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا

گزارش شماره ۱۲: تاریخچه انتخابات در ایالت مینه سوتا

گزارش شماره ۱۳: تاریخچه انتخابات در ایالت یوتا امریکا

گزارش شماره ۱۴: تاریخچه انتخابات در ایالت فلوریدای امریکا

گزارش شماره ۱۵: تاریخچه انتخابات در ایالت واشنگتن

گزارش شماره ۱۶: تاریخچه انتخابات در ایالت داکوتای شمالی امریکا

گزارش شماره ۱۷: تاریخچه انتخابات در ایالت آیداهوی امریکا

دکمه بازگشت به بالا