گزارش شماره ۱۷: تاریخچه انتخابات در ایالت آیداهوی امریکا

کیوان شکوری

ایالت آیداهو به مرکزیت شهر بویزی در شمال‌غربی امریکا است. طبق آخرین سرشماری جمعیت آن ۱.۷۸۷.۰۶۵ تن است که ترکیب جمعیتی آن از ۸۱.۶ درصد سفید‌پوست، ۱۲.۸ درصد اسپانیولی‌زبان یا لاتین‌تبار‌، ۱.۷ درصد سرخ‌پوست و بومیان آلاسکا، ۱.۶ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۰.۹ درصد سیاه‌پوست، ۰.۲ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۶ درصد دیگر نژادها تشکیل شده است.

از سال ۱۸۹۲ که اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری امریکا در ایالت آیداهو برگزار شده تا کنون مجموعاً ۳۲ دوره این انتخابات در این ایالت برگزار شده است. ۲۱ دوره جمهوری‌خواهان، ۱۰ دوره دموکرات‌ها و یک دوره حزب مردم یا عوام‌گرا (People’s Party OR Populist Party) برنده این انتخابات بوده‌اند. برای بررسی بهتر این انتخابات را به دو بخش تقسیم می‌کنیم. بخش اول از سال ۱۸۹۲ الی ۱۹۶۴ میلادی است که ۱۹ دوره این انتخابات برگزار شده و در این میان ۱۰ دوره دموکرات‌ها، هشت دوره جمهوری‌خواهان و یک دوره حزب مردم برنده این انتخابات شده‌اند. همان‌طور که مشاهده می‌کنیم، در این بخش هر‌دو حزب نزدیک به هم هستند و دموکرات‌ها با اختلاف کمی پیش هستند. اما در بخش دوم که از سال ۱۹۶۸ الی ۲۰۱۶ میلادی است، نتایج کاملاً تغییر کرده است، طوری که همه‌ی ۱۳ انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شده در این بخش را جمهوری‌خواهان برنده شده‌اند. همان‌طور که آمار نشان می‌دهد، علاوه بر این‌که ایالت آیداهو در انتخابات ریاست جمهوری یک ایالت جمهوری‌خواه است، جمهوری‌خواهان در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری نیز دست برتر را در این ایالت دارند.

در انتخابات مقدماتی سال ۲۰۱۶ از حزب دموکرات برنی سندرز با ۷۸ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۲۱.۲ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری‌خواه تد کروز با ۴۵.۴ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترمپ با ۲۸.۱ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ دونالد ترمپ با ۵۹.۲ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۲۷.۵ درصد آرا در آیداهو شد و چهار رای الکترال این ایالت را به حساب خود ریخت.

نکته‌ای که در این انتخابات حایز اهمیت است، تفاوت آرا در انتخابات نهایی است که نشان از شدت گرایش مردم این ایالت به جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری است.

از سال ۱۸۹۰ میلادی تاکنون (آگست ۲۰۲۰) به تعداد ۲۹ سناتور از این ایالت راهی مجلس سنای امریکا شده‌اند که ۱۹ تن جمهوری‌خواه، ۹ تن دموکرات و یک تن از حزب مردم یا عوام‌گرا (People’s Party OR Populist Party) بوده‌اند. همان‌طور که مشاهده می‌کنیم، جمهوری‌خواهان دست برتر را در تاریخ این انتخابات دارند. نکته قابل توجه این است که یکی از کرسی‌های این ایالت در مجلس سنا از سال ۱۹۴۹ تاکنون و دیگری از سال ۱۹۸۱ تاکنون در اختیار جمهوری‌خواهان است و اگر بخواهیم میان‌گین حساب کنیم، در چهل سال اخیر یعنی از ۱۹۸۱ تاکنون هر دو کرسی این ایالت در مجلس سنا در اختیار جمهوری‌خواهان می‌باشند. پس آیداهو در طول تاریخ این انتخابات، جمهوری‌خواه بوده و هم اکنون نیز کاملاً جمهوری‌خواه است.

Bert H. Miller سناتور این ایالت بود که کوتاه‌ترین دوره خدمت را داشت (جنوری ۱۹۴۹ الی اکتبر ۱۹۴۹) و پس از ۱۰ ماه حضور در سنا فوت کرد.

William E. Borah (۱۹۰۷-۱۹۴۰) از حزب جمهوری‌خواه با ۳۳ سال حضور در سنا و Frank F. Church (۱۹۵۷-۱۹۸۱) از حزب دموکرات با ۲۴ سال حضور در مجلس سنا، با‌سابقه‌ترین سناتورهای ایالت آیداهو در تاریخ این انتخابات می‌باشند.

Jim Risch و Mike Crapo از حزب جمهوری‌خواه دو سناتور حال حاضر این ایالت در مجلس سنای امریکا هستند.

از سال ۱۸۹۰ تاکنون ۳۹ نماینده از ایالت آیداهو برای مجلس نماینده‌گان امریکا انتخاب شده‌اند که ۲۶ تن از حزب جمهوری‌خواه، ۱۰ تن از حزب دموکرات، دو تن از حزب مردم یا عوام‌گرا (People’s Party OR Populist Party) و یک تن از حزب جمهوری‌خواه نقره‌ای (Silver Republican Party) برنده این انتخابات شده‌ا‌ند. Edgar Wilson تنها نماینده‌ای بود که در دوره‌های مختلف با دو حزب متفاوت (جمهوری‌خواه و جمهوری‌خواه نقره‌ای) در انتخابات شرکت کرد و ما هم اینجا در آمار تفکیک شده محاسبه کردیم.

از سال شروع این انتخابات ۱۸۹۰ الی ۱۹۳۳ به مدت ۴۳ سال دموکرات‌ها هیچ نماینده‌ای نداشتند و در این سال اولین نماینده از حزب دموکرات انتخاب شد. بعد از این تاریخ دموکرات‌ها کم‌و‌بیش با ۱۰ نماینده حضور داشته‌اند. اما اگر بخواهیم دهه‌های اخیر را مورد بررسی قرار دهیم، می‌بینیم که از سال ۱۹۹۵ تا کنون به غیر از یک نماینده (۲۰۰۹-۲۰۱۱) بقیه نماینده‌گان منتخب از حزب جمهوری‌خواه بوده‌اند. در حال حاضر نیز هر دو نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا از حزب جمهوری‌خواه می‌باشند. با توجه به این‌که جمهوری‌خواهان در طول تاریخ انتخابات مجلس نماینده‌گان امریکا دست برتر را دارند و در سال‌های اخیر نیز برتر بوده‌اند و هر دو نماینده حال حاضر این ایالت از حزب جمهوری‌خواه هستند، می‌توان این ایالت را یک ایالت کاملاً با گرایش جمهوری‌خواه در این انتخابات دانست.

از سال ۱۸۹۰ میلادی تاکنون (آگست ۲۰۲۰) به تعداد ۳۳ فرمان‌دار برای ایالت آیداهو انتخاب شده‌اند که ۲۱ تن جمهوری‌خواه، ۱۱ تن دموکرات و یک تن Frank Steunenberg کاندیدای مشترک حزب دموکرات و حزب مردم یا عوام‌گرا بوده‌اند. تا سال ۱۹۶۴ این انتخابات هر دو سال یک بار برگزار می‌شد، اما بعد از آن هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود. همان‌گونه که مشاهده می‌کنیم، جمهوری‌خواهان در طول تاریخ این انتخابات دست بالا را دارند و از ۱۹۹۵ همه‌ی پنج فرمان‌دار منتخب این ایالت از حزب جمهوری‌خواه بوده‌اند. Brad Little از حزب جمهوری‌خواه فرمان‌دار حال حاضر این ایالت است.

George L. Shoup آخرین فرمان‌دار قلمرو آیداهو است که توسط رییس جمهور بنجامین هریسون به این مقام منصوب شد و پس از تبدیل قلمرو آیداهو به ایالت آیداهو، مجدداً وی به عنوان اولین فرمان‌دار ایالت آیداهو انتخاب شد؛ اما تنها چند هفته به عنوان فرمان‌دار ایالت جدید خدمت کرد. در نوامبر سال ۱۸۹۰ مجلس قانون‌گذاری ایالت آیداهو او را به نماینده‌گی آیداهو در مجلس سنای امریکا برگزید. وی در ماه دسامبر همان سال از مقام فرمان‌داری استعفا داد و راهی مجلس سنای امریکا شد. در سال ۱۹۴۵ نیز Charles C. Gossett به عنوان بیستمین فرمان‌دار ایالت آیداهو انتخابت شد، اما بعد از کم‌تر از یک سال از مقام خود استعفا داد تا جانشینش Arnold Williams به جای وی فرمان‌دار شود و او را به جانشینی John Thomas سناتور فوت شده آیداهو منصوب کند. طبق قانون در صورت فوت سناتور و یا نماینده مجلس، فرمان‌دار باید جانشین وی را تا انتخابات بعدی منصوب کند و بدین صورت Arnold Williams به عنوان فرمان‌دار جدید، Charles C. Gossett را به مقام سناتوری برگزید.

نتیجه: با توجه به این‌که از ۳۲ دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در این ایالت ۲۱ دوره جمهوری‌خواهان برنده بوده که ۱۳ دوره آن مربرط به ۱۳ دوره اخیر می‌باشد، از ۲۹ سناتور تاریخ این ایالت ۱۹ تن جمهوری‌خواه و در چهل سال اخیر هر دو کرسی سنای این ایالت در دست جمهوری‌خواهان می‌باشند، از ۳۹ نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان در طول تاریخ ۲۶ تن جمهوری‌خواه بوده‌ و از سال ۲۰۱۱ نیز همه‌ی نماینده‌گان منتخب جمهوری‌خواه بوده‌اند و در نهایت از ۳۳ فرمان‌دار تاریخ این ایالت ۲۱ تن جمهوری‌خواه بوده‌ و از سال ۱۹۹۵ نیز همه‌ی فرمان‌داران منتخب جمهوری‌خواه می‌باشند، آیداهو در طول تاریخ انتخابات یک ایالت جمهوری‌خواه بوده و هم اکنون نیز کاملاً جمهوری‌خواه است.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا

گزارش شماره ۱۲: تاریخچه انتخابات در ایالت مینه سوتا

گزارش شماره ۱۳: تاریخچه انتخابات در ایالت یوتا امریکا

گزارش شماره ۱۴: تاریخچه انتخابات در ایالت فلوریدای امریکا

گزارش شماره ۱۵: تاریخچه انتخابات در ایالت واشنگتن

گزارش شماره ۱۶: تاریخچه انتخابات در ایالت داکوتای شمالی امریکا


دکمه بازگشت به بالا