گزارش شماره ۱۶: تاریخچه انتخابات در ایالت داکوتای شمالی امریکا

کیوان شکوری

ایالت داکوتای شمالی به مرکزیت شهر بیسمارک در میانه غربی امریکا و همسایه‌گی کانادا قرار دارد که در نوامبر ۱۸۸۹ به عنوان سی‌و‌نهمین یا چهلمین ایالت، به ایالات متحده امریکا پیوست.

از سال ۱۸۸۹ که داکوتای شمالی به عنوان یک ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست، در ۳۲ دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت داشته است که اولین دوره آن به سال ۱۸۹۲ باز می‌گردد. ۲۶ دوره جمهوری‌خواهان و پنج دوره دموکرات‌ها برنده شده و یک دوره هم آرای انتخابات بین سه کاندیدا تقسیم شده است. به هر صورت اگر بخواهیم به این انتخابات نگاه کنیم، جمهوری‌خواهان کاملاً برتر هستند.  اگر بخواهیم آمار ۱۰۰ ساله اخیر این انتخابات را بررسی کنیم، دقیقاً از سال ۱۹۲۰ تاکنون ۲۵ دوره این انتخابات در داکوتای شمالی برگزار شده است که دموکرات‌ها فقط سه دوره و در عوض جمهوری‌خواهان ۲۲ دوره برنده شده‌اند. اگر بخواهیم آمار ۶۰ سال اخیر این انتخابات (۱۹۶۰ میلادی تاکنون) را بررسی کنیم، می‌بینیم که دموکرات‌ها فقط یک دوره برنده این انتخابات بوده‌اند. آخرین دوره‌ای که دموکرات‌ها برنده این انتخابات شدند، به سال ۱۹۶۴ باز می‌گردد. همان‌طور که بالاتر ذکر شده، جمهوری‌خواهان با اختلاف بسیار زیاد بالاتر از دموکرات‌ها در این انتخابات قرار گرفته‌اند.

از سال ۱۸۸۹ تاکنون (آگست ۲۰۲۰) به تعداد ۲۵ سناتور برای ایالت داکوتای شمالی انتخاب شده‌اند که ۱۵ تن جمهوری‌خواه و ۱۰ تن دموکرات بوده‌اند. اگر بخواهیم دقیق‌تر این انتخابات را بررسی کنیم، باید به دو بخش تقسیم کنیم. در بخش اول به مدت ۷۰ سال از سال ۱۸۸۹ الی ۱۹۵۹ میلادی تعداد ۱۶ سناتور انتخاب شدند که ۱۲ تن جمهوری‌خواه و چهار تن دموکرات بود‌ند. در بخش دوم انتخابات یعنی از سال ۱۹۶۰ تاکنون ۹ سناتور انتخاب شده‌اند که شش تن دموکرات و سه تن جمهوری‌خواه بوده‌اند و در یک بازه زمانی ۲۴ ساله در همین بخش یعنی از سال ۱۹۸۷ الی ۲۰۱۱ هر دو کرسی مجلس سنا از حوزه داکوتای شمالی تحت اختیار دموکرات‌ها بود. همان‌طور که مشاهده می‌کنیم، در طول تاریخ انتخابات سنا در این ایالت جمهوری‌خواهان دست برتر دارند و در حال حاضر نیز هر دو کرسی این ایالت در مجلس سنا در اختیار این حزب است.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا

گزارش شماره ۱۲: تاریخچه انتخابات در ایالت مینه سوتا

گزارش شماره ۱۳: تاریخچه انتخابات در ایالت یوتا امریکا

گزارش شماره ۱۴: تاریخچه انتخابات در ایالت فلوریدای امریکا

گزارش شماره ۱۵: تاریخچه انتخابات در ایالت واشنگتن


Milton R. Young (۱۹۴۵-۱۹۸۱) از حزب جمهوری‌خواه با ۳۶ سال حضور در مجلس سنا و Quentin N. Burdick (۱۹۶۰-۱۹۹۲) از حزب دموکرات با ۳۲ سال حضور در این مجلس‌، باسابقه‌ترین سناتورهای این ایالت می‌باشند.

John Hoeven و Kevin Cramer هر دو از حزب جمهوری‌خواه دو سناتور حال حاضر ایالت داکوتای شمالی در مجلس سنای امریکا هستند.

از سال ۱۸۸۹ تا به امروز ۳۰ نماینده از داکوتای شمالی برای مجلس نماینده‌گان امریکا انتخاب شده‌اند. قبل از شکافتن این انتخابات، لازم به ذکر است که تعداد نماینده‌گان هر‌ایالت ارتباط مستقیم با جمعیت آن دارد و با افزایش و کاهش جمعیت، تعداد نماینده نیز کم و زیاد می‌شود. به دلیل جمعیت کم، داکوتای شمالی در طول تاریخ همیشه یک نماینده داشت و به همین دلیل تعداد کل نماینده‌گان این ایالت در طول تاریخ تا به امروز ۳۰ تن می‌باشد.

اما از این ۳۰ نماینده، به تعداد ۲۴ تن جمهوری‌خواه، پنج تن دموکرات و یک تن غیر‌حزبی (Nonpartisan) بوده‌اند. همان‌طور که آمار گواهی می‌دهد، جمهوری‌خواهان در این انتخابات بسیار خوب درخشیدند و تا سال ۱۹۵۹ همه‌ی نماینده‌گان منتخب جمهوری‌خواه و یک تن Nonpartisan بودند و در این سال اولین نماینده از حزب دموکرات انتخاب شد. در حال حاضر نیز Kelly Armstrong از حزب جمهوری‌خواه تنها نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا است.

از سال ۱۸۸۹ که داکوتای شمالی به ایالات متحده پیوست، این ایالت تا به امروز ۳۳ فرماندار داشته است که بعضاً بیش از یک دوره در این مقام بوده‌اند. ۲۵ تن از این فرمانداران از حزب جمهوری‌خواه یا احزاب زیر مجموعه یا نزدیک به آن مانند جمهوری‌خواهانی که عضو اتحادیه رای‌دهنده‌گان مستقل هستند (Republican (Independent Voters Association و یا کمیته سازما‌ن‌دهی جمهوری‌خواهان (Republican Organizing Committee) بودند که همه را در گروه جمهوری‌خواهان محاسبه می‌کنیم، شش تن دموکرات، یک تن از حزب عوام‌گرایی (Populist) و یک تن مستقل (Independent) بودند. William Langer فرمان‌داری بود که یک دوره به‌ عنوان جمهوری‌خواه و بار دیگر به صورت مستقل (Independent) در انتخابات شرکت کرد و به این مقام رسید.

با آمار ارائه شده کاملاً روشن است که جمهوری‌خواهان علاوه بر این‌که در طول تاریخ انتخابات فرمانداری در داکوتای شمالی برتر از دموکرات‌ها می‌باشند، در حدود ۳۰ سال اخیر نیز هر چهار فرماندار منتخب از جمهوری‌خواهان بوده است.

نتیجه: با توجه به این‌که از ۳۲ دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، جمهوری‌خواهان برنده ۲۶ دوره آن  و در ۵۰ سال اخیر نیز برنده همه ‌دوره‌های برگزار شده این انتخابات بوده‌اند و از ۲۵ سناتور منتخب این ایالت ۱۵ تن جمهوری‌خواه بوده و دو سناتور حال حاضر نیز جمهوری‌خواه هستند و هم‌چنین از ۳۰ نماینده منتخب این ایالت در مجلس نماینده‌گان ۲۴ تن جمهوری‌خواه بوده و تنها نماینده حال حاضر این ایالت نیز جمهوری‌خواه می‌باشد و در نهایت از ۳۳ فرماندار طول تاریخ این ایالت ۲۵ تن جمهوری‌خواه بوده و نه تنها فرماندار حال حاضر بلکه هر چهار فرماندار منتخب در ۳۰ سال اخیر همه جمهوری‌خواه هستند، نشان از این است که ایالت داکوتای شمالی در طول تاریخ یک ایالت کاملاً جمهوری‌خواه بوده و در حال حاضر نیز کاملاً جمهوری‌خواه است.

دکمه بازگشت به بالا