گزارش شماره ۱۵: تاریخچه انتخابات در ایالت واشنگتن

کیوان شکوری

ایالت واشنگتن به مرکزیت شهر اولمپیا در شمال غربی امریکا می‌باشد که در تاریخ ۱۱ نوامبر ۱۸۸۹ به عنوان چهل‌ودومین ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست. نام این ایالت از جرج واشنگتن نخستین رییس ‌جمهور امریکا گرفته شده‌ است. شایان ذکر است که موضوع این گزارش ایالت واشنگتن می‌باشد و نباید این واشنگتن را با شهر واشنگتن، دی‌سی که پایتخت کشور امریکا می‌باشد اشتباه گرفت. طبق آخرین سرشماری جمعیت آن ۷,۶۱۴,۸۹۳ تن می‌باشد که بافت جمعیتی آن از ۶۷.۵ درصد سفید پوست، ۱۳ درصد اسپانیولی زبان‌ها یا لاتین تبارها، ۹.۶ درصد (Asian) آسیایی، ۴.۴ درصد سیاه‌پوست، ۱.۹ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۸ درصد بومیان‌هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۴.۹ درصد نژادهای دیگر تشکیل شده است.

از سال ۱۸۹۲ الی جولای ۲۰۲۰ میلادی ۳۲ دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایالت واشنگتن برگزار شده است که از این تعداد ۱۷ دوره دموکرات‌ها، ۱۴ دوره جمهوری‌خواهان و یک دوره حزب ترقی‌خواه (Progressive) برنده این انتخابات بوده‌اند. برای این‌که دقیق تر این انتخابات را بررسی کنیم، بهتر است به سه بخش تقسیم کنیم. بخش اول از سال ۱۸۹۲ الی ۱۹۴۸ میلادی که در این بازه زمانی ۱۵ دوره انتخابات ریاست جمهوری امریکا در این ایالت برگزار شد که هفت دوره دموکرات‌ها، هفت دوره جمهوری‌خواهان و یک دوره ترقی‌خواهان برنده این انتخابات شدند. بخش دوم از سال ۱۹۵۲ الی ۱۹۸۴  می‌باشد که نُه دوره این انتخابات برگزار شد که هفت دوره جمهوری‌خواهان و دو دوره دموکرات‌ها برنده این انتخابات شدند و می‌توان این بخش را بخش جمهوری‌خواهان نامید. بخش سوم از سال ۱۹۸۸ الی ۲۰۱۶ می‌باشد (انتخابات ۲۰۲۰ هم که هنوز برگزار نشده است) که هشت دوره این انتخابات برگزار شد و دموکرات‌ها برنده هر هشت دوره این انتخابات شدند و این بخش را نیز می‌توان بخش دموکرات‌ها نامید. با این بخش‌بندی برای ما مشخص شد که از سال ۱۹۸۸ مردم ایالت واشنگتن در انتخابات ریاست جمهوری به دموکرات‌ها گرایش پیدا کردند و تا کنون این روند ادامه دارد.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری حزب دموکرات سال ۲۰۱۶ برنی سندرز با ۷۲.۷ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۲۷.۱ درصد آرا شد.

در حزب جمهوری‌خواه نیز دونالد ترامپ با ۷۵.۸ درصد موفق به شکست تد کروز با ۱۰.۵ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ هیلاری کلینتون با ۵۲.۵ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترامپ با ۳۶.۸ درصد آرا در این ایالت شد و ۱۲ رای الکترال این ایالت را برد.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا

گزارش شماره ۱۲: تاریخچه انتخابات در ایالت مینه سوتا

گزارش شماره ۱۳: تاریخچه انتخابات در ایالت یوتا امریکا

گزارش شماره ۱۴: تاریخچه انتخابات در ایالت فلوریدای امریکا


از سال ۱۸۸۹ تا کنون ۲۴ سناتور از حوزه انتخابیه ایالت واشنگتن برای مجلس سنا امریکا انتخاب شده اند که از این تعداد ۱۱ تن دموکرات و ۱۳ تن جمهوری‌خواه بودند. از این ۱۱ سناتور دموکرات یک تن بنام George Turner (۱۸۹۷-۱۹۰۳) با اتحاد بین حزب دموکرات و جمهوری‌خواه نقره‌ای (Silver Republican Party) در انتخابات موفق شد. از میان سناتورهای جمهوری‌خواه نیز Miles Poindexter (۱۹۱۱-۱۹۲۳) در سال‌های حضور خود در سنا یک‌بار از حزب جمهوری‌خواه جدا و به حزب ترقی‌خواه (Progressive Party) پیوست و مجدداً به حزب جمهوری‌خواه پیوست.

با توجه به آمار بالا تعداد سناتورهای جمهوری‌خواه بیش‌تر از دموکرات‌ها است، اما تعداد دوره‌هایی که سناتورهای دموکرات رای آوردند بیش‌تر از جمهوری‌خواهان است. ۱۳ سناتور جمهوری‌خواه مجموعاً ۱۰۱ سال سابقه حضور در مجلس سنا دارند اما ۱۱ سناتور دموکرات مجموعا ۱۵۹ سال سابقه حضور در سنا را دارند. از دو کرسی این ایالت در مجلس سنا یکی از سال ۱۹۸۷ و دیگری از سال ۲۰۰۱ تا کنون در دست دموکرات‌ها می‌باشد. با توجه به آمار ارائه شده‌به راحتی متوجه می‌شویم که دموکرات‌ها در انتخابات مجلس سنا در ایالت واشنگتن دست بالا را دارند و همین اکنون هم گرایش مردم این ایالت در انتخابات سنا به دموکرات‌ها است.

Warren G. Magnuson (۱۹۴۴-۱۹۸۱) با ۳۷ سال حضور در مجلس سنا و Henry M. Jackson (۱۹۵۳-۱۹۸۳) با ۳۰ سال حضور در سنا و هر دو از حزب دموکرات، با سابقه‌ترین سناتورهای این ایالت می‌باشند.

Maria E. Cantwell و Patty Murray که سابقه طولانی ۲۷ ساله در سنا دارد هر دو از حزب دموکرات، دو سناتور حال حاضر ایالت واشنگتن در مجلس سنای امریکا می‌باشند.

از سال ۱۸۸۹ تا کنون (جولای ۲۰۲۰) تعداد ۸۹ نماینده از حوزه انتخابیه ایالت واشنگتن برای مجلس نماینده‌گان امریکا انتخاب شده‌اند که از این تعداد ۴۲ تن از حزب دموکرات، ۴۴ تن از حزب جمهوری‌خواه، یک تن از حزب جمهوری‌خواه نقره‌ای (Silver Republican Party) و دو تن از حزب ترقی‌خواه (Progressive Party) بوده‌اند.

همان طور که آمار نشان می‌دهد از نظر تعداد نماینده، جمهوری‌خواهان با اختلاف خیلی کمی از دموکرات‌ها پیش هستند، اما از نظر تعداد سال‌های حضور در مجلس، دموکرات‌ها با اختلاف کمی  مجموعا با ۴۱۹ سال حضور در مقابل جمهوری‌خواهان با ۳۹۴ سال حضور پیش هستند و این نشان از این است که دموکرات‌ها دوره‌های بیش‌تری را رای آوردند. در سال‌های اخیر گرایش مردم واشنگتن در این انتخابات به دموکرات‌ها بیش‌تر شده است به طوری که از ۱۰ نماینده حال حاضر ایالت واشنگتن در مجلس نماینده‌گان هفت تن دموکرات و سه تن جمهوری‌خواه می‌باشند. ولی با جمع‌بندی و محاسبه همه جوانب تقریباً هر دو حزب در طول تاریخ این انتخابات با هم تقریباً برابر هستند.

از سال ۱۹۸۹ الی ۲۰۲۰ میلادی ۲۳ فرماندار برای ایالت واشنگتن انتخاب شده است که از این تعداد ۱۰ تن دموکرات، ۱۲ تن جمهوری‌خواه و یک تن (John Rankin Rogers) که با حزب عوام‌گرایی (People’s Party) در انتخابات شرکت و برنده شد ولی سه سال بعد حزبش را عوض کرد و به عنوان یک دموکرات مابقی دوره فرمانداری خود را به پایان رساند.

در این انتخابات نیز هم‌مانند انتخابات مجلس نماینده‌گان و سنا جمهوری‌خواهان از نظر تعداد فرماندار با فاصله کمی از دموکرات‌ها پیش هستند، اما از نظر سال‌هایی که این تعداد فرماندار راس کار بودند و نشان از تعداد دوره‌هایی است که رای آوردند، چون بعضی از فرمانداران یک دوره، بعضی دو دوره و بعضی سه دوره رای آوردند، دموکرات‌ها با فاصله کمی (۶۵سال دموکرات‌ها، ۶۲ سال جمهوری‌خواهان) برتر از جمهوری‌خواهان هستند. هم‌چنین از سال ۱۹۸۵ تا کنون هر پنج فرماندار این ایالت از حزب دموکرات بوده‌اند.

Jay Inslee از حزب دموکرات فرماندار حال حاضر ایالت واشنگتن می‌باشد.

نتیجه: با توجه به این‌که در انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت حزب دموکرات در طول تاریخ دست بالا را دارد و در هشت انتخابات اخیر ریاست جمهوری موفق عمل کردند، در انتخابات مجلس سنا نیز در طول تاریخ موفق عمل کرده و حداقل در ۲۰ سال اخیر هر دو کرسی سنا را نیز در اختیار دارند، در مجلس نماینده‌گان نیز موفق عمل کرده و همین اکنون از ۱۰ کرسی این ایالت در مجلس نماینده‌گان هفت کرسی آن را در اختیار دارند و در نهایت هم‌چنان که بالاتر ذکر شد در طول تاریخ انتخابات فرمانداری بهتر عمل کرده و هر پنج فرمان‌دار اخیر ایالت دموکرات بودند، می‌توان ایالت واشنگتن را یک ایالت دموکرات دانست که از دلایل مهم به وجود آمدن این نتایج مخصوصاً در سال‌های اخیر درصد قابل توجه جمعیت لاتین‌تبارها و حضور شهروندانی با اصلیتی از آسیای جنوب شرقی است که به خاطر وجود شرکت‌های بزرگ در این ایالت و به وجود آمدن بازار کار بزرگ به این‌جا مهاجرت کرده و بدین گونه بافت جمعیتی را تغییر داده و روی نتایج انتخابات اثر گذاشته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا