گزارش شماره ۱۴: تاریخچه انتخابات در ایالت فلوریدای امریکا

کیوان شکوری

از سال ۱۸۴۵ که فلوریدا به ایالات متحده امریکا پیوست تا کنون (آگست ۲۰۲۰) ۴۳ دوره انتخابات ریاست جمهوری در امریکا برگزار شده که فلوریدا به غیر از انتخابات سال ۱۸۶۴ که به علت جنگ‌های داخلی از این کشور جدا شده بود، در بقیه ۴۲ دوره شرکت کرده است. دموکرات‌ها ۲۵ دوره، جمهوری‌خواهان ۱۶ دوره و حزب ویگ (Whig Party) یک دوره برنده این انتخابات شده‌‌اند.

برای شکافتن این انتخابات بهتر است آن را به دو بخش تقسیم کنیم. بخش اول از سال ۱۸۴۸ میلادی که اولین دوره این انتخابات برگزار شد الی ۱۹۴۸ میلادی که در این بازه ۱۰۰ ساله ۲۵ دوره این انتخابات برگزار شد و دموکرات‌ها ۲۰ دوره، جمهوری‌خواهان چهار دوره و حزب ویگ (Whig Party) یک دوره برنده این انتخابات شدند. همان‌طور که بالاتر هم ذکر شد، سال ۱۸۶۴ انتخابات در این ایالت برگزار نشد. با این آمار می‌توان این بخش را بخش یا دوره دموکرات‌ها نامید. اما بخش دوم از سال ۱۹۵۲ الی ۲۰۱۶ میلادی است که ۱۷ دوره انتخابات برگزار شده و دموکرات‌ها پنج دوره و جمهوری‌خواهان ۱۲ دوره برنده این انتخابات شده‌اند که می‌توان این بخش را بخش جمهوری‌خواهان نامید. نکته مهمی که وجود دارد، این است که در تمام ایالت‌هایی که اسپانیولی‌زبان‌ها جمعیت قابل ملاحظه‌ای دارند، پایگاهی برای دموکرات‌ها در انتخابات محسوب می‌شود و اسپانیولی‌زبان‌ها یا همان لاتین‌تبارها به صورت سنتی به خاطر مسایل مهاجرتی و خدمات عمومی به دموکرات‌ها گرایش دارند. تنها ایالتی که برعکس این می‌باشد، فلوریدا است. بیش‌تر اسپانیولی‌زبان‌های فلوریدا از مخالفان انقلاب کوبا هستند که فرار کرده و به این ایالت آمده‌اند و بر‌خلاف بیش‌تر لاتین‌بارها راست‌گرا و طرف‌دار جمهوری‌خواهان هستند. هم اکنون دارای جامعه قوی و پیش‌رفته‌ای در فلوریدا می‌باشند. مارکو روبیو، سناتور فلوریدا و تدکروز، سناتور تگزاس هر دو از حزب جمهوری‌خواه در خانواده‌‌های کوبایی متولد شده‌اند. این ایالت به علت داشتن جمعیت زیاد کوبایی و لاتین‌تبار، همیشه در نتیجه نهایی انتخابات سرنوشت‌ساز بوده و بعضاً مشکلاتی نیز به وجود آمده است. برای نمونه در شمارش آرای انتخابات نهایی ریاست جمهوری برگزار شده در سال ۲۰۰۰ در حوزه انتخابیه فلوریدا بین جرج بوش پسر از حزب جمهوری‌خواه و ال گور از حزب دموکرات، مشکل پیش آمد و به علت این‌که برنده فلوریدا آرای لازم را برای الکترال کالج و برنده شدن کامل ریاست جمهوری را به دست می‌آورد، بسیار حساس شد. در تمام سطوح دادگاه‌های ایالتی و حتا دادگاه دیوان عالی فلوریدا که تصمیم‌گیرنده نهایی در این ایالت است، ال گور پیروز شد؛ اما جرج بوش پرونده را به دیوان عالی امریکا برد و در آن‌جا قضات دیوان عالی امریکا به نفع او رای صادر کردند و بدین ترتیب وی به عنوان چهل‌و‌سومین رییس جمهور امریکا انتخاب شد.

نکته دیگری که درباره این ایالت قابل توجه است، این است که از سال ۱۹۶۴ تا کنون به غیر از سال ۱۹۹۲ (که رای خود را به جرج هربرت واکر بوش یا همان بوش پدر دادند) همیشه رای خود را به کاندیدایی دادند که برنده نهایی انتخابات بوده است.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در این ایالت از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۶۴.۴ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۳۳.۳ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری‌خواه نیز دونالد ترمپ با ۴۵.۷ درصد آرا موفق به شکست مارکو روبیو و تد کروز به ترتیب با ۲۷ درصد و ۱۷.۱ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی سال ۲۰۱۶ در ایالت فلوریدا دونالد ترمپ با ۴۸.۶ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۷.۴ درصد آرا شد و ۲۹ رای الکترال این ایالت را به نام خود کرد.

به طور کلی و در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در ایالت فلوریدا دموکرات‌ها دست برتر دارند، ولی با توجه به آمار ۶ دهه اخیر این انتخابات در فلوریدا به طور کل می‌توان این ایالت را یک ایالت جمهوری‌خواه و یا با گرایش بیش‌تر به جمهوری‌خواهان دانست. اما با وجود این‌که آخرین دوره برگزار شده این انتخابات در سال ۲۰۱۶ را جمهوری‌خواهان برنده شدند، آمار سال‌های اخیر حاکی از رقابت شدید بین دو حزب است، به طوری که در ۲۰ سال اخیر و از چهار دوره انتخابات برگزار شده، دو دوره دموکرات‌ها و دو دوره جمهوری‌خواهان برنده این انتخابات شدند.

از سال ۱۸۴۵ تاکنون (آگست۲۰۲۰) تعداد ۳۶ سناتور از ایالت فلوریدا انتخاب و راهی مجلس سنای امریکا در واشنگتن شدند که ۲۴ تن دموکرات، ۱۱ تن جمهوری‌خواه و یک تن عضو حزب ویگ (Whig) بودند.

برای این‌که بتوانیم این انتخابات را دقیق‌تر مورد مطالعه قرار دهیم، بهتر است آن را به دو بخش تقسیم کنیم. بخش اول از سال ۱۸۴۵ الی ۱۹۶۹ میلادی است که مجموعاً ۲۵ سناتور انتخاب شدند و از این تعداد ۲۰ تن دموکرات، چهار تن جمهوری‌خواه و یک تن از حزب ویگ (Whig Party) بودند. نکته قابل توجه این است که در یک بازه زمانی ۹۴ ساله، از سال ۱۸۷۵ الی ۱۹۶۹ میلادی تمام ۱۶ سناتور انتخاب شده از حزب دموکرات بودند و جمهوری‌خواهان در این ۹۴ سال هیچ سهمی در مجلس سنا نداشتند و چهار سناتور جمهوری‌خواه که در بخش اول گنجانده شدند، برای قبل از سال ۱۸۷۵ بودند.

اما در بخش دوم که از سال ۱۹۶۹ الی ۲۰۲۰ میلادی می‌باشد، ۱۱ سناتور انتخاب شدند که از این تعداد چهار تن دموکرات و هفت تن جمهوری‌خواه بودند. این نشان از گرایش مردم به جمهوری‌خواهان است. اما وقتی تعداد دوره‌های حضور این سناتورها را نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که چهار سناتور دموکرات مجموعاً ۵۹ سال و هفت سناتور جمهوری‌خواه ۳۸ سال سابقه حضور در مجلس سنا را دارند که این آمار نشان از برتری دموکرات‌ها در این بخش نیز دارد. در واقع گرایش مردم در بخش دوم به جمهوری‌خواهان نسبت به بخش اول بیش‌تر شده و حتا هر دو سناتور حال حاضر این ایالت از حزب جمهوری‌خواه می‌باشند، اما به طور کلی در طول تاریخ دموکرات‌ها دست برتر داشته‌اند.

Duncan U. Fletcher (۱۹۰۹-۱۹۳۶) با ۲۷ سال حضور در مجلس سنا و Spessard L. Holland (۱۹۴۶-۱۹۷۱) با ۲۵ سال حضور در مجلس سنا هر دو از حزب دموکرات، با‌سابقه‌ترین سناتورهای تاریخ فلوریدا می‌باشند.

Marco Rubio و Rick Scott دو سناتور حال حاضر ایالت فلوریدا در مجلس سنای امریکا می‌باشند که هر دو هم عضو حزب جمهوری‌خواه هستند.

از سال ۱۸۴۵ میلادی تا کنون (آگست ۲۰۲۰) به تعداد ۱۵۲ نماینده از ایالت فلوریدا برای مجلس نماینده‌گان امریکا انتخاب شده‌اند که ۹۰ تن عضو حزب دموکرات، ۶۱ تن حزب جمهوری‌خواه و یک تن عضو حزب ویگ (Whig) بوده‌اند.

برای بررسی بهتر، این انتخابات را به سه بخش تقسیم می‌کنیم. بخش اول مربوط به قرن نوزدهم یعنی از سال ۱۸۴۵ الی ۱۹۰۰ میلادی که بعضاً دوره نماینده‌گی آن‌ها به قرن بیستم نیز کشیده شد، ولی مبنای ما اولین دوره‌ای است که در قرن نوزدهم انتخاب شدند. در قرن نوزدهم مجموعاً ۱۸ تن برای نماینده‌گی مجلس نماینده‌گان امریکا از حوزه انتخابیه فلوریدا انتخاب شدند که ۱۳ تن از حزب دموکرات، چهار تن از حزب جمهوری‌خواه و یک تن از حزب ویگ (Whig Party) بودند. در قرن بیستم، ۷۹ نماینده انتخاب شدند که ۵۵ تن از حزب دموکرات و ۲۴ تن از حزب جمهوری‌خواه بودند. نکته قابل توجه این است که از سال ۱۹۰۰ الی ۱۹۵۳ میلادی به تعداد ۳۰ نماینده انتخاب شدند که همه‌گی از حزب دموکرات بودند. اما در نیمه دوم قرن بیستم جمهوری‌خواهان خوب عمل کردند و تقریباً پا‌به‌پای دموکرات‌ها با ۲۴ نماینده پیش آمدند. در قرن بیست‌و‌یکم یعنی از سال ۲۰۰۰ تا کنون ۵۵ نماینده در این ایالت انتخاب شده‌اند که ۲۲ تن دموکرات  و ۳۳ تن جمهوری‌خواه می‌باشند. در حال حاضر از ۲۷ نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا، ۱۳ تن از حزب دموکرات و ۱۴ تن از حزب جمهوری‌خواه می‌باشند که با‌سابقه‌ترین آن‌ها Alcee Hastings از حزب دموکرات (‌از ۱۹۹۳ تا کنون) با ۲۷ سال سابقه حضور در مجلس نماینده‌گان امریکا است. همان‌طور که آمار نشان می‌دهد، به طور کلی در طول تاریخ این انتخابات دموکرات‌ها بهتر عمل کرده‌اند، اما در ۲۰ سال اخیر گرایش مردم ایالت فلوریدا در این انتخابات به جمهوری‌خواهان بیش‌تر شده است. در حال حاضر اما هر دو حزب با اختلاف یک نماینده به نفع جمهوری‌خواهان در حال پیش‌روی‌اند.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا

گزارش شماره ۱۲: تاریخچه انتخابات در ایالت مینه سوتا

گزارش شماره ۱۳: تاریخچه انتخابات در ایالت یوتا امریکا


ایالت فلوریدا از سال ۱۸۴۵ تا کنون ۴۶ فرماندار داشته که بعضاً مثل Abraham K. Allison و William Marvin انتخابی نبودند، بلکه انتصابی بودند.  Abraham K. Allisonرییس مجلس سنای ایالتی فلوریدا بود که پس از خودکشی فرماندار John Milton  به علت شکست در جنگ داخلی امریکا، طبق قانون عهده‌دار این پست شد. اما بخت با Allison همراهی نکرد و خودش نیز شش ماه بعد به علت این‌که در ارتش کنفدراسیون در جنگ بر علیه دولت فدرال شرکت کرده بود، دستگیر و راهی زندان شد و William Marvin با حکم رییس جمهور اندرو جانسون به عنوان فرماندار فلوریدا جانشین وی شد. از این ۴۶ فرماندار ۳۴ تن از حزب دموکرات، ۹ تن جمهوری‌خواه، یک تن از حزب ویگ (Whig Party)، یک تن از حزب Provisional و یک تن از حزب Prohibition بوده‌اند. دموکرات‌ها در طول تاریخ انتخابات فرمانداری در ایالت فلوریدا بسیار خوب درخشیده‌اند، به طوری که تا قبل از سال ۱۹۹۹ فلوریدا تنها پنج فرماندار جمهوری‌خواه داشت، در حالی که سهم دموکرات‌ها ۳۴ تن بود. اما از سال ۱۹۹۹ ستاره بخت جمهوری‌خواهان درخشید و گرایش مردم در این انتخابات نیز به سمت جمهوری‌خواهان تغییر جهت داد و از آن تاریخ تاکنون هر چهار فرماندار منتخب این ایالت از حزب جمهوری‌خواه می‌باشند. همان‌طور که مشاهده می‌کنیم، دموکرات‌ها در طول تاریخ انتخابات فرمانداری در این ایالت با فاصله زیاد دست برتر دارند، اما در ۲۰ سال اخیر کاملاً وضعیت به نفع جمهوری‌خواهان شده و مردم این ایالت در انتخابات فرمانداری جمهوری‌خواه هستند.

نتیجه: همان‌طور که آمار نشان می‌دهد، در طول تاریخ انتخابات ایالت فلوریدا دموکرات‌ها برتر از جمهوری‌خواهان می‌باشند، اما با توجه به آمار ۲۰ سال اخیر ریاست جمهوری در این ایالت و این‌که آخرین دوره این انتخابات را جمهوری‌خواهان برنده شدند و هر دو سناتور این ایالت از حزب جمهوری‌خواه می‌باشند که یکی از آن‌ها از سال ۲۰۱۹ در این پست قرار گرفته است و نشان از گرایش سال‌های اخیر مردم این ایالت در انتخابات مجلس سنا می‌باشد و از ۲۷ نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا ۱۴ تن جمهوری‌خواه می‌باشند و این‌که همه‌ی فرمانداران ۲۰ سال اخیر این ایالت جمهوری‌خواه می‌باشند، به طور کلی می‌توان ایالت فلوریدا را در حال حاضر یک ایالت با گرایش جمهوری‌خواهی دانست.

دکمه بازگشت به بالا