گزارش شماره ۱۳: تاریخچه انتخابات در ایالت یوتا امریکا

کیوان شکوری

ایالت یوتا به مرکزیت شهر سالت لیک سیتی از ایالت‌های غربی امریکا و در میان رشته کوه‌های راکی می‌باشد و بسیاری از اولین مهاجران یوتا، امریکایی و به ویژه مورمون‌ها بودند که از حاشیه‌نشینی و آزارواذیت فرار می‌کردند. اختلافات بین جامعه غالب مورمون و دولت فدرال، پذیرش یوتا به عنوان یک ایالت را به تعویق انداخت. سرانجام با غیرقانونی خواندن تعدد زوجات، در سال ۱۸۹۶ به عنوان چهل‌وپنجمین ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست. طبق آخرین سرشماری جمعیت آن ۳,۲۰۵,۹۵۸ که ۷۷.۸ درصد سفید پوست، ۱.۵ درصد سیاه پوست، ۱.۶ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۲.۷ درصد آسیای شرقی (Asian)، ۱۴.۴ درصد اسپانیولی زبان‌ها یا لاتین تبارها، ۱.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر و ۲.۶ درصد دیگر نژادها می‌باشند. ۶۳ درصد از جمعیت یوتا از پیروان مذهب مورمون از شاخه‌های مسیحیت هستند که از نظر مذهبی یک‌دست ‌ترین ایالت امریکا محسوب می‌شود.

از سال ۱۸۹۶ تا کنون (جولای ۲۰۲۰ میلادی) ۳۱ دوره انتخابات ریاست جمهوری امریکا در ایالت یوتا برگزار شده است که هشت دوره دموکرات‌ها و ۲۳ دوره جمهوری‌خواه‌ها برنده این انتخابات شدند. برای بهتر متوجه شدن جزئیات، این انتخابات را به دو دوره تقسیم می‌کنیم. دوره اول از سال ۱۸۹۶ الی ۱۹۴۸ میلادی که در این دوران ۱۴ دوره این انتخابات برگزار شده است که از این تعداد هفت دوره دموکرات‌ها و هفت دوره جمهوری‌خواه‌ها برنده شده‌اند. بخش دوم از سال ۱۹۵۲ الی جولای ۲۰۲۰ می‌باشد که ۱۷ دوره این انتخابات در این ایالت برگزار شده که از این تعداد یک دوره دموکرات‌ها و ۱۶ دوره جمهوری‌خواهان برنده این انتخابات شدند و این یک دوره پیروزی دموکرات‌ها که آخرین پیروزی آنها در انتخابات ریاست جمهوری امریکا حوزه انتخابیه یوتا می‌باشد به سال ۱۹۶۴ باز می‌گردد و بعد از آن جمهوری‌خواهان ۱۳ دوره به طور مداوم برنده این انتخابات شدند. با این آمار متوجه می‌شویم که مردم ایالت یوتا در انتخابات ریاست جمهوری گرایش به جمهوری‌خواهان دارند و جمهوری‌خواهان دست برتر را دارند.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حزب دموکرات برنی سندرز با ۷۹.۳ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۲۰.۳ درصد آرا شد.

در حزب جمهوری‌خواه نیز تد کروز با ۶۹.۲ درصد موفق به شکست جان کِسیچ و دونالد ترمپ با ۱۶.۸ درصد و ۱۴ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ دونالد ترمپ با ۴۵.۱ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۲۷.۲ درصد آرا شد و شش رای الکترال این ایالت را به سبد جمهوری‌خواهان ریخت.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حزب دموکرات برنی سندرز با ۷۹.۳ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۲۰.۳ درصد آرا شد و مجدداً در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ برنی سندرز با ۳۵.۳ درصد آرا بر جو بایدن با ۱۸.۵ آرا غلبه کرد که این آمار نشان‌دهنده این است که حداقل در سال‌های اخیر گرایش دموکرات‌های یوتا به جناح چپ حزب دموکرات بوده است.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا

گزارش شماره ۱۲: تاریخچه انتخابات در ایالت مینه سوتا


از سال ۱۸۹۶ تا کنون ۱۷ سناتور از این ایالت برای مجلس سنای امریکا انتخاب شده است که از این تعداد ۱۲ تن جمهوری‌خواه و پنج تن دموکرات بودند. همانطور که آمار نشان می‌دهد جمهوری‌خواهان یوتا دست بالا را در انتخابات مجلس سنا دارند و آخرین سناتور دموکرات که در انتخابات این ایالت برگزیده بود، سناتور « Frank E. Moss۱۹۵۹- ۱۹۷۷» بود و از آن تاریخ تا به حال هر دو کرسی یوتا در مجلس سنا امریکا در دست جمهوری‌خواهان می‌باشد.

سناتور Orrin Hatch (۱۹۷۷-۲۰۱۹ میلادی) از حزب جمهوری‌خواه با ۴۲ سال حضور در مجلس سنا و Reed Smoot (۱۹۰۳-۱۹۳۳ میلادی) از حزب جمهوری‌خواه با ۳۰ سال حضور در مجلس سنا با سابقه‌ترین سناتورهای این ایالت‌اند.

Mike Lee و Mitt Romney از حزب جمهوری‌خواه دو سناتور حال حاضر یوتا در مجلس سنا می‌باشند.

از سال ۱۸۹۶ میلادی تا کنون برای مجلس نماینده‌گان امریکا تعداد ۴۰ نماینده از یوتا انتخاب شده است که از این تعداد ۲۴ تن جمهوری‌خواه و ۱۶ تن دموکرات بودند. برای این‌که شناخت بهتری از این انتخابات داشته باشیم به این موضوع می‌توان اشاره کرد که از سال ۱۹۹۷ تا کنون نُه تن از این نماینده‌گان انتخاب شده‌اند که از این تعداد هفت تن جمهوری‌خواه و دو تن دموکرات بودند. از مجموع چهار نماینده حال حاضر یوتا در مجلس نماینده‌گان امریکا یک تن دموکرات است و سه تن جمهوری‌خواه هستند. چه از نظر تعداد نماینده و چه از نظر مجموع سال‌هایی که این ۴۰ نماینده در مجلس بودند، جمهوری‌خواهان کاملاً برتر هستند. مجموع سال‌های دوره نماینده‌گی ۲۴ نماینده جمهوری‌خواه ۱۷۱ سال و ۱۶ نماینده دموکرات ۱۰۳ سال می‌باشد.

در تاریخچه انتخابات فرمانداری ایالت یوتا از سال ۱۸۹۶ تا کنون (جولای ۲۰۲۰ میلادی) تعداد ۱۷ فرماندار انتخاب شده‌اند که تعدادی از این‌ها بعضاً برای دو یا سه دوره در این مقام بودند. از این ۱۷ فرماندار ۱۱ تن جمهوری‌خواه و شش تن دموکرات بودند. تا قبل از انتخابات سال ۱۹۸۵ میلادی اتاق فرمانداری یوتا در دوره‌های مختلف انتخابات در حال گردش بین دو حزب بود، اما از سال ۱۹۸۵ تا کنون هر پنج فرماندار منتخب این ایالت از حزب جمهوری‌خواه می‌باشند. Gary Herbert  فرماندار حال حاضر ایالت یوتا می‌باشد.

نتیجه: با توجه به این‌که از ۳۱ دوره انتخابات ریاست جمهوری، ۲۳ دوره جمهوری‌خواه‌ها برنده که ۱۳ دوره اخیر آن به طور یک‌نواخت بوده و از ۱۷ سناتور منتخب تاریخ این ایالت ۱۲ تن جمهوری‌خواه و از انتخابات ۱۹۷۷ تاکنون هر دو کرسی سنا در دست جمهوری‌خواهان است و از مجموع ۴۰ نماینده ثبت شده در تاریخچه مجلس نماینده‌گان امریکا از حوزه انتخابیه یوتا ۲۴ تن جمهوری‌خواه و از چهار نماینده حال حاضر سه تن جمهوری‌خواه، یک تن دموکرات و در نهایت از ۱۷ فرماندار منتخب این ایالت ۱۱ تن جمهوری‌خواه و شش تن دموکرات بودند، می‌توان نتیجه گرفت که ایالت یوتا در طول تاریخ به طور کل یک ایالت جمهوری‌خواه بوده و هست.

دکمه بازگشت به بالا