گزارش شماره ۱۲- تاریخچه انتخابات در ایالت مینه سوتا

کیوان شکوری

ایالت مینه سوتا به مرکزیت شهر سنت پل در غرب میانه امریکا می‌باشد که متشکل شده از بخشی از خاک اولیه ایالات متحده امریکا، بخشی از سرزمین به دست آمده از معامله لوئیزیانا که توماس جفرسون در سال ۱۸۰۳ از فرانسه خریداری و بخشی از سرزمینی که از بریتانیای کبیر در سال ۱۸۱۸  خریداری و در تاریخ ۱۱ می ‌۱۸۵۸ میلادی به عنوان سی و دومین ایالت به ایالات متحده امریکا پیوسته است. طبق آخرین سرشماری، جمعیت این ایالت ۵.۶۳۹.۶۳۲ تن می‌باشد و ترکیب جمعیتی آن از ۷۹.۱ درصد سفیدپوست، ۷.۰ درصد سیاه‌پوست، ۱.۴ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا ساکن در مینه سوتا، ۵.۲ درصد آسیای شرقی ، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر ۵.۶ درصد اسپانیولی زبان‌ها یا لاتین تبارها، ۲.۶ بقیه نژادها تشکیل شده است. بیش‌تر ساکنان اروپایی اولیه در این ایالت از مهاجران اسکاتلندی و آلمانی بوده‌اند و این ایالت کماکان به عنوان مرکز فرهنگی امریکایی‌های آلمانی‌تبار و اسکاتلندی‌تبار باقی مانده‌ است.

از سال ۱۸۶۰ که اولین دوره ریاست جمهوری در ایالت مینه سوتا بوده تا به کنون (جولای ۲۰۲۰) چهل دوره انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت برگزار شده است که از این تعداد ۱۹ دوره دموکرات‌ها، ۲۰ دوره جمهوری‌خواهان و یک دوره حزب ترقی‌خواه (Progressive Party) برنده آرای الکترال یا نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت بوده‌اند.

برای بررسی دقیق این انتخابات بهتر است آن را به دو دوره تقسیم کنیم. دوره اول از سال ۱۸۶۰ الی ۱۹۲۸ میلادی که در این بازه زمانی ۱۸ رییس جمهور انتخاب شده‌اند که از این تعداد ۱۷ تن جمهوری‌خواه و یک تن کاندیدای حزب ترقی‌خواه برنده و در دوره دوم از سال ۱۹۳۲ الی ۲۰۱۶ میلادی می‌باشد که در این بازه زمانی تعداد ۲۲ رییس جمهور انتخاب شده‌اند. از این تعداد سه دوره جمهوری‌خواهان و ۱۹ دوره دموکرات‌ها برنده نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا در این ایالت شدند که ۱۱ دوره آن یعنی از سال ۱۹۷۶ الی ۲۰۱۶ میلادی دموکرات‌ها به طور یکنواخت برنده این انتخابات بوده‌اند. همان طور که آمار نشان می‌دهد در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در ایالت مینه سوتا جمهوری‌خواهان با یک دوره اختلاف برتر از دموکرات‌ها و تا سالیان زیادی برنده بلامنازع این انتخابات بودند اما در نیمه دوم گرایش مردم تغییر کرده و آرای مردم به سوی دموکرات‌ها چرخش کردند.


بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

گزارش شماره۴: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر امریکا

گزارش شماره ۵: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت آریزونای امریکا

گزارش شماره ۶: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت کلرادو امریکا

گزارش شماره ۷: تاریخچه انتخابات در ایالت میزوری امریکا

گزارش شماره ۸: تاریخچه انتخابات در ایالت کارولینای جنوبی امریکا

گزارش شماره ۹: تاریخچه انتخابات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا

گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا


در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ مینه سوتا که به روش کاکس (Caucuses) برگزار شد در حزب دموکرات برنی سندرز با ۶۱.۶ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۸.۴ درصد آرا شد.

در حزب جمهوری‌خواه نیز مارکو روبیو با ۳۶.۵ درصد آرا موفق به شکست نفر دوم یعنی تدکروز با ۲۹.۰ درصد آرا شد. شایان ذکر است که دونالد ترمپ در این انتخابات با ۲۱.۳ درصد آرا نفر سوم لیست جمهوری‌خواهان شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ حوزه انتخابیه مینه سوتا هیلاری کلینتون با ۴۶.۴ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترمپ با ۴۴.۹ درصد آرا شد و ۱۰ رای الکترال این ایالت را به سبد دموکرات‌ها ریخت.

از سال ۱۸۵۸ تا کنون تعداد ۴۴ سناتور برای ایالت مینه سوتا انتخاب شده است که از این تعداد ۲۶ تن جمهوری‌خواه، ۱۴ تن دموکرات، سه تن Farmer–Labor Party و یک تن مستقل (independent) بودند. البته از ۲۶ سناتور جمهوری‌خواه، دو تن در بیش از یک حزب  عضویت داشتند (multiple party affiliations)، سناتور Henrik Shipstead ابتدا از حزب  Farmer–Labor عضو سنا بود و بعدا عضو حزب جمهوری‌خواه شد و دیگری سناتور Daniel Sheldon Norton ابتدا از حزب  National Union Party به مجلس سنا راه یافت و مجددا با عضویت در حزب جمهوری‌خواه به کار خود ادامه داد.

همان طور که آمار نشان می‌دهد جمهوری‌خواهان دست برتر را در تاریخ انتخابات سنا در این ایالت داشته اند. برای این‌که بهتر بتوانیم تاریخچه این انتخابات را بفهمیم بهتر است که این انتخابات را به دو دوره تقسیم کنیم. دوره اول از سال ۱۸۵۸ الی ۱۹۴۹ میلادی می‌باشد که از ۲۷ سناتور منتخب ۲۱ تن جمهوری‌خواه، ۳ تن دموکرات و سه تن Farmer–Labor Party بودند. اما دوره دوم از سال ۱۹۴۹ الی ۲۰۲۰ میلادی می‌باشد که در آن ۱۷ سناتور انتخاب شدند که ۱۱ تن دموکرات، ۵ تن جمهوری‌خواه و یک تن مستقل بوده‌اند. از سال ۲۰۰۹ تا کنون دموکرات‌ها هر دو کرسی مینه سوتا در مجلس سنای امریکا را از آن خود کرده‌اند.

Knute Nelson (۱۸۹۵-۱۹۲۳) از حزب جمهوری‌خواه با ۲۸ سال حضور در مجلس سنا و Henrik Shipstead (۱۹۲۳-۱۹۴۷) از حزب جمهوری‌خواه با ۲۴ سال حضور در سنا، با سابقه‌ترین سناتورهای این ایالت در مجلس سنا امریکا بوده‌اند.

Amy Klobuchar و Tina Smith از حزب دموکرات دو سناتور حال حاضر ایالت مینه سوتا در مجلس سنای امریکا می‌باشند.

از سال ۱۸۵۸ الی جولای ۲۰۲۰ میلادی ۱۶۰ نماینده از ایالت مینه سوتا برای مجلس نماینده‌گان امریکا انتخاب شده‌اند که ۴۰ تن دموکرات، ۱۰۳ تن جمهوری‌خواه، ۲ تن حزب مردم (People’s Party OR Populist Party) و ۱۵ تن Farmer–Labor Party بوده‌اند. یک تن از این نماینده‌گان در طول عمر خدمت خود در مجلس نماینده‌گان (multiple party affiliations) یعنی حزب خود را عوض کرده است. آقای Oscar Keller ابتدا جمهوری‌خواه مستقل بود (Independent Republican) و بعدا با حزب جمهوری‌خواه مجدداً در انتخابات شرکت کرد.

همان طور که از آمار ارائه شده مشخص است، جمهوری‌خواهان در تاریخ انتخابات مجلس نماینده‌گان امریکا در حوزه مینه سوتا موفق‌تر بودند، به طور مثال از سال ۱۸۹۵ الی ۱۹۳۳ میلادی ۵۴ نماینده از این ایالت انتخاب شدند که فقط ۴ تن آن‌ها دموکرات بودند و ۴۱ تن جمهوری‌خواه و ۹ تن از Farmer–Labor Party بودند.

با تمام مطالب ذکر شده در سال‌های اخیر گرایش مردم مینه سوتا در این انتخابات به دموکرات‌ها بیش‌تر شده است، به طوری‌که در حال حاضر از هشت نماینده این ایالت پنج تن دموکرات و سه تن جمهوری‌خواه می‌باشند.

از سال ۱۸۵۸ تاکنون تعداد ۴۱ فرماندار در ایالت مینه سوتا انتخاب شده‌اند که از این تعداد ۲۶ تن از حزب جمهوری‌خواه، هفت تن از حزب دموکرات، چهار تن از حزب Minnesota Democratic–Farmer–Labor Party که وابسته به حزب دموکرات می‌باشند و به گونه‌ای می‌توان شاخه بومی حزب دموکرات در مینه سوتا دانست، سه تن از حزب Farmer-Labor، یک تن از حزب استقلال در مینه سوتا (Independence Party of Minnesota) بودند.

همان طور که آمار نشان می‌دهد حزب جمهوری‌خواه در طول تاریخ این انتخابات، کاملاً برتر از دموکرات‌ها و دیگر احزاب بوده‌اند. برای نمونه می‌توان از سال ۱۸۵۸ تا میلادی را در نظر گرفت که به غیر از دو سال اول که فرماندار دموکرات سرکار بود، بقیه سال‌ها جمهوری‌خواهان صاحب اتاق فرماندار در فرمانداری مینه سوتا بودند. حتا مجموع همه فرمان‌داران از احزاب مختلف بسیار کم‌تر از فرمان‌داران جمهوری‌خواه می‌باشند. اما نکته قابل توجه این است که در این انتخابات نیز به مانند انتخابات سنا و مجلس نماینده‌گان در سال‌های اخیر گرایش مردم به دموکرات‌ها بیش‌تر شده است و از سال ۲۰۱۱ تاکنون هر دو فرماندار انتخاب شده از حزب دموکرات بوده‌اند.

Tim Walz از حزب دموکرات فرماندار حال حاضر ایالت مینه سوتا می‌باشد.

نتیجه: همان طور که آمار نشان می‌دهد، جمهوری‌خواهان به طور کلی در طول تاریخ انتخابات مینه سوتا برتر از دموکرات‌ها بوده‌اند، اما با توجه به این‌که دموکرات‌ها برنده ۱۱ دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری هستند و چرخش مردم به سمت دموکرات‌ها در سال‌های اخیر به نحوی که هر دو کرسی مینه سوتا در سنا و پنج کرسی از هشت کرسی این ایالت در مجلس نماینده‌گان و فرمانداری همه از آن دموکرات‌ها می‌باشد، نشان از دموکرات بودن این ایالت در حال حاضر دارد.

دکمه بازگشت به بالا