گزارش شماره ۱۱: تاریخچه انتخابات در ایالت میشیگان امریکا

کیوان شکوری

ایالت میشیگان به مرکزیت شهر لنسینگ در غرب میانه امریکا می‌باشد که در تاریخ ۲۶ ژانویه ۱۸۳۷ میلادی بعنوان بیست و ششمین ایالت به ایالات متحده پیوست. این ایالت هم مرز با کانادا و با چهار دریاچه از پنج دریاچه بزرگ و هم‌چنین با دریاچه سنت کلیر مرز دارد و با این حساب دارای طولانی‌ترین خط ساحلی آب شیرین در میان تمامی واحدهای تقسیمات کشوری در جهان است. در واقع این ایالت از دو شبه جزیره تشکیل شده که میشیگان پایین و میشیگان بالا نامیده می‌شوند. این ایالت ۶۴۹۸۰ دریاچه داخلی و آبگیر دارد و از مکان‌های اصلی برای قایق‌رانی تفریحی در امریکا است.

طبق آخرین سرشماری جمعیت این ایالت ۹,۹۸۶,۸۵۷ تن که سفید پوستان ۷۴.۷ درصد، سیاه پوستان ۱۴.۱ درصد، سرخ پوستان و بومیان آلاسکا ۰.۷ درصد، آسیای شرقی (Asian) ۳.۴ درصد، اسپانیولی زبان‌ها یا لاتین تبارها ۵.۳ درصد، بومیان ‌هاوایی و دیگر جزایر صفر درصد و دیگر نژادها ۲.۵ درصد می‌باشند. ضمناً این ایالت دارای بزرگ‌ترین جامعه مسلمانان امریکا می‌باشد و شهر دیربورن (Dearborn) که دفتر شرکت فورد در آن واقع شده است، بزرگ‌ترین جامعه عرب‌تبار امریکا را در خود جای داده است.

میشیگان مرکز شرکت‌های موترسازی جنرال موتورز، فورد و کرایسلر می‌باشد که سال‌ها باعث پیش‌رانی اقتصاد امریکا بوده‌اند و در جنگ جهانی دوم کمک زیادی به ساخت تجهیزات مورد نیاز برای جنگ کردند. دیترویت مهم‌ترین شهر این ایالت و در واقع پایتخت اقتصادی آن می‌باشد.

منطقه میشیگان در قدیم تحت کنترل فرانسه و در واقع مستعمره این کشور بود و به همین علت نام این ایالت شکل فرانسوی‌شده واژه «میشیگامی» است که در زبان اوجیبوا (تباری از سرخ‌پوستان بومی منطقه) به معنای «دریاچه بزرگ» است.


بیش‌تر بخوانید:

مایکل مور کارگردان مستندساز و منتقد بزرگ امریکایی، فرانسیس فورد کوپولا یکی از بزرگ‌ترین کارگردانان و تهیه‌کننده‌گان تاریخ ‌هالیوود که فیلم پدر خوانده از شاهکارهای وی می‌باشد، هنری فورد بنیانگذار شرکت موترسازی فورد، مَدونا خواننده، ترانه‌سرا، بازیگر و کارآفرین بین‌المللی امریکایی که آهنگ La Isla Bonita از شاهکارهای او است، استیون سیگال تهیه‌کننده فیلم و یکی از برترین بازیگران رزمی کار جهان، لارِنس لَری پِیج که به همراه سرگئی برین شرکت گوگل را بنیان نهادند، چارلز اگوستوس لیندبرگ هوانورد امریکایی که در تاریخ ۲۰ و ۲۱ ماه مه ۱۹۲۷ با یک هواپیمای یک موتوره از نیویورک برخاست و پس از ۳۳ ساعت و ۲۱ دقیقه پرواز بدون توقف، عرض سه هزار و ۶۰۰ مایلی اقیانوس اطلس را طی کرد و در بورژه پاریس در فرانسه فرود آمد، آرتور میلسپو که در سال‌های ۱۹۲۲–۱۹۲۷ و ۱۹۴۲–۱۹۴۵ برای اصلاح مالیه به استخدام دولت ایران درآمد، آلبرت کان و معمار امریکایی آلمانی الاصل بزرگی که به دلیل بناهای متعدد خود در بزرگ‌ترین شهر میشیگان، معروف به «معمار شهر دترویت» است که از آثار او می‌توان ساختمان‌های صنعتی و تجاری زیادی هم‌مانند تاسیسات شرکتهای اتومبیل سازی را نام برد همگی یا زاده ایالت میشیگان و یا ساکن این ایالت و از مشاهیر این ایالت محسوب می‌شوند. موزه هنری فورد از مکان‌های بسیار مشهور این ایالت برای بازدید می‌باشد.

از سال ۱۸۳۶ تا جولای ۲۰۲۰ میلادی ۴۶ دوره انتخابات ریاست جمهوری امریکا در حوزه انتخابی ایالت میشیگان برگزار شده است که ۱۶ دوره حزب دموکرات، ۲۷ دوره حزب جمهوری‌خواه، یک دوره حزب ویگ (Whig) و یک دوره حزب ترقی خواه (Progressive Party) برنده این انتخابات شدند و یک دوره نیز مربوط به انتخابات سال ۱۸۹۲ نتایج رای گیری به صورت منطقه کنگره ای (Congressional districts) محاسبه شد. هر ایالت بسته به تعداد جمعیت آن به چند منطقه کنگره تقسیم و هر منطقه کنگره یک نماینده در مجلس نماینده‌گان امریکا دارد. در روش محاسبه منطقه کنگره ای هر کاندیدایی که رای هر کدام از این منطقه‌ها را به دست بیاورد یک رای الکترال در سبد خود می‌ریزد. مثلا در انتخابات سال ۱۸۹۲ کل آرای الکترال ایالت میشیگان ۱۴ بود که ۹ الکترال به جمهوری‌خواهان و پنج الکترال به کاندیدای حزب دموکرات رسید. یعنی جمهوری‌خواهان برنده ۹ منطقه کنگره و در نتیجه برنده ۹ الکترال شدند و دموکرات‌ها نیز برنده پنج منطقه کنگره در نتیجه برنده پنج رای الکترال این ایالت شدند.

با نگاهی اجمالی به آمار فوق متوجه می‌شویم که حزب جمهوری‌خواه در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در حوزه انتخاباتی میشیگان دست برتر را دارد اما برای آنالیز کردن این ۴۶ دوره انتخابات، بهتر است به دو بخش تقسیم کنیم. بخش اول از سال ۱۸۳۶ الی ۱۹۲۸ میلادی که در این بازه زمانی ۹۲ ساله تعداد ۲۴ دوره این انتخابات برگزار شد که چهار دوره حزب دموکرات، ۱۷ دوره حزب جمهوری‌خواه، یک دوره مربوط به سال ۱۸۹۲ آرای الکترال بین دو حزب تقسیم شد و دو دوره هم دو حزب دیگر برنده شدند و در واقع این بخش را می‌توان بخش جمهوری‌خواهان نامید. اما در بخش دوم وضعیت از تسلط کامل جمهوری‌خواهان خارج شد، یعنی از سال ۱۹۳۲ الی جولای ۲۰۲۰ میلادی تعداد ۲۲ دوره این انتخابات برگزار شد ۱۲ دوره آن را دموکرات‌ها برنده و ۱۰ دوره جمهوری‌خواهان برنده شدند. اگر بخواهیم کمی دقیق تر موشکافی کنیم می‌بینیم که از سال ۱۹۴۸ جمهوری‌خواهان برنده سه دوره آن انتخابات و بعد از آن دموکرات‌ها برنده سه دوره و مجدداً جمهوری‌خواه‌ها برنده پنج دوره و دوباره دموکرات‌ها به مدت شش دوره موفق به کسب آرای الکترال میشیگان شدند و در نهایت جمهوری‌خواهان برنده انتخابات ۲۰۱۶ در حوزه انتخاباتی میشیگان شدند.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ حزب دموکرات برنی سندرز با ۴۹.۸ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۸.۳ درصد آرا شد.

در حزب جمهوری‌خواه نیز دونالد ترمپ با ۳۶.۵ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۲۴.۹ درصد آرا شد.

نهایتاً در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخاباتی میشیگان دونالد ترمپ با ۴۷.۳ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۷ درصد آرا شد و ۱۶ رای الکترال این ایالت را به سبد جمهوری‌خواهان ریخت.

جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری از نظر تاریخی دست برتر را در این ایالت دارند و آخرین دوره این انتخابات را نیز به نام خود کردند و با توجه به در چرخش بودن آرا در طول بخش دوم که بالاتر ذکر شد، امکان موفقیت جمهوری‌خواه‌ها در این دوره نیز وجود دارد اما از طرفی دموکرات‌ها نیز سال‌های اخیر خوب عمل کردند و امکان موفقیت آن‌ها نیز برای این دوره وجود دارد.

برای مجلس سنا امریکا در حوزه انتخاباتی ایالت میشیگان از سال ۱۸۳۷ میلادی تاکنون تعداد ۴۱ سناتور انتخاب و راهی مجلس سنا امریکا شدند که از این تعداد ۲۳ تن جمهوری‌خواه، ۱۶ تن دموکرات و دو تن از حزب ویگ (Whig Party) بودند.

Carl Levin (۱۹۷۹-۲۰۱۵) از حزب دموکرات با ۳۶ سال حضور در مجلس سنا و Arthur H. Vandenberg (۱۹۲۸-۱۹۵۱) از حزب جمهوری‌خواه با ۲۳ سال سابقه حضور در مجلس سنا با سابقه‌ترین سناتورهای این ایالت می‌باشند.

در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا در ایالت میشیگان جمهوری‌خواهان برتر و باسابقه تر از دموکرات‌ها هستند به طوری از سال ۱۸۵۹ الی ۱۹۲۳ میلادی به مدت ۶۴ سال تمامی ۱۶ سناتور انتخاب شده از حزب جمهوری‌خواه بودند. اما از سال ۱۹۷۹ کم‌کم آرای مردم به سمت دموکرات چرخش کرد به طوریکه در این ۴۱ سال اخیر از پنج سناتور منتخب این ایالت چهار تن دموکرات و یک تن جمهوری‌خواه بودند. اگر بخواهیم کمی دقیق تر موضوع را بررسی کنیم، می‌بینیم که از سال ۲۰۰۱ تاکنون هر دو کرسی میشیگان در مجلس سنا تحت اختیار دموکرات‌ها می‌باشد. با در نظر گرفتن آمار و مطالب فوق مشخص می‌شود در تاریخ این انتخابات جمهوری‌خواهان برتر هستند، اما در سال‌های اخیر مردم گرایش به دموکرات‌ها دارند.

Deborah A. Stabenow و Gary Peters دو سناتور حال حاضر میشیگان هر دو از حزب دموکرات می‌باشند.

از سال ۱۸۳۷ تا جولای ۲۰۲۰ میلادی تعداد ۲۸۳ نماینده از ایالت میشیگان برای مجلس نماینده‌گان امریکا انتخاب شده است که از این تعداد ۱۰۷ تن از حزب دموکرات، ۱۶۸ تن از حزب جمهوری‌خواه، یک تن حزب ترقی خواه (Progressive Party)، چهار تن حزب ویگ (Whig Party)، یک تن حزب لیبر ترین Libertarian Party))، دو تن با دو حزب مختلف در دوره‌های متفاوت شرکت کردند، که یک تن آن‌ها با حزب مخالف و حزب جمهوری‌خواه (Opposition Party And Republican) و یک تن نیز با حزب دموکرات و جکسونیان (Democratic And Jacksonian) بوده‌اند. همان طور که آمار نشان می‌دهد در طول تاریخ این انتخابات جمهوری‌خواهان برتر از دموکرات‌ها می‌باشند. در قرن نوزدهم میلادی جمهوری‌خواهان ۶۷ نماینده، دموکرات‌ها ۴۱ نماینده و در قرن بیستم جمهوری‌خواهان ۸۸ نماینده، دموکرات‌ها ۵۵ نماینده از این ایالت به مجلس نماینده‌گان امریکا فرستادند. اما در قرن ۲۱ آمار تغییر و فاصله دو حزب بسیار کم و گرایش مردم میشیگان به دموکرات‌ها در انتخابات مجلس نماینده‌گان امریکا بیش‌تر شده است، به طوری که از سال ۲۰۰۱ تاکنون از ۲۶ نماینده منتخب این ایالت، ۱۲ تن دموکرات، ۱۳ تن جمهوری‌خواه و یک تن از احزاب دیگر بوده است.

در تاریخ این انتخابات دو نماینده وجود دارند که مدت زمان نماینده‌گی این دو تن بسیار تعجب‌برانگیز و جالب است. John Dingell (۱۹۵۵-۲۰۱۵) از حزب دموکرات با ۶۰ سال حضور در مجلس نماینده‌گان امریکا و John Conyers (۱۹۶۵-۲۰۱۷) به مدت ۵۲ سال حضور در همین مجلس با سابقه‌ترین نماینده‌گان در میان کل نماینده‌گان تاریخ مجلس نماینده‌گان امریکا می‌باشند.

در طول تاریخ ایالت میشیگان ۴۹ فرماندار برای این ایالت انتخاب شده است که از این تعداد ۱۸ تن از حزب دموکرات، ۲۸ تن از حزب جمهوری‌خواه، دو تن از حزب ویگ (Whig Party) و یک تن از Democratic Fusionist  بودند. برای بهتر آنالیز و تحلیل کردن، این انتخابات را به سه بخش تقسیم می‌کنیم. بخش یک یعنی از ۱۰ دوره اول این انتخابات هشت دوره دموکرات‌ها و دو دوره حزب ویگ موفق به کسب کلید اتاق فرمانداری شدند که می‌توان بخش دموکرات نامید. در بخش دوم یعنی ۲۰ دوره بعدی انتخابات، جمهوری‌خواهان ۱۷ دوره و دموکرات‌ها سه دوره برنده این انتخابات شدند که این را نیز می‌توان بخش جمهوری‌خواهان نامید. اما در بخش سوم یعنی ۱۹ دوره پایانی، ۱۱ دوره جمهوری‌خواهان و هشت دوره دموکرات‌ها برنده این انتخابات شدند و فاصله کم‌تر شده است.

سی‌ونهمین و چهلمین فرماندار از حزب جمهوری‌خواه، چهل‌ویکمین و چهل‌ودومین از حزب دموکرات، چهل‌وسومین و چهل‌وچهارمین از حزب جمهوری‌خواه، چهل‌وپنجمین از حزب دموکرات، چهل‌وششمین از حزب جمهوری‌خواه، چهل‌وهفتمین از حزب دموکرات، چهل‌وهشتمین از حزب جمهوری‌خواه و نهایتاً چهل‌ونهمین یا فرماندار حال حاضر این ایالت Gretchen Whitmer از حزب دموکرات می‌باشد که این آمار تقریباً ۸۰ سال اخیر این انتخابات، یعنی از سال ۱۹۴۳ نشان از شدیدتر شدن رقابت بین دو حزب است. چون همان طور که در بخش‌های بالا توضیح داده شد هر دو حزب برای مدت زمان طولانی و بدون رقیب دفتر فرمانداری را به دست گرفته بودند اما در این ۸۰ سال اخیر رقابت شدیدتر و هر دو حزب، فاصله‌ی کمی با یک‌دیگر دارند.

نتیجه: با توجه به آمارهای ارائه شده ایالت میشیگان در طول تاریخ یک ایالت جمهوری‌خواه بوده با این وجود در انتخابات ریاست جمهوری دموکرات‌ها در دوره‌های اخیر موفق عمل کردند، اما آخرین دوره این انتخابات را جمهوری‌خواهان برنده و سابقه تاریخی این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری هم نشان از گرایش مردم این ایالت به جمهوری‌خواهان دارد. در انتخابات مجلس سنا در تقریباً ۲۰ سال اخیر یعنی از سال ۲۰۰۱ دموکرات‌ها صاحب هر دو کرسی این ایالت در مجلس سنا هستند، در بحث مجلس نماینده‌گان هفت نماینده از حزب دموکرات و شش نماینده از جمهوری‌خواهان و یک نماینده از احزاب دیگر نشان از برتری حزب دموکرات و گرایش بیش‌تر مردم به حزب دموکرات و در نهایت با توجه به این‌که دموکرات‌ها برنده آخرین دوره انتخابات فرمانداری بودند، با وجود این‌که جمهوری‌خواهان در آخرین دوره انتخابات ریاست جمهوری خوب عمل کردند و ۱۶ الکترال این ایالت را به دست آوردند، اما به طور کلی در حال حاضر می‌توان ایالت میشیگان را ایالتی با گرایش به دموکرات‌ها دانست.

دکمه بازگشت به بالا