گزارش شماره ۱۰: تاریخچه انتخابات در ایالت آیووا امریکا

کیوان شکوری

ایالت آیووا به مرکزیت شهر دی موین در غرب میانه امریکا می‌باشد که توماس جفرسون در ۱۸۰۳ آن سرزمین را در معامله لوئیزیانا از دولت فرانسه خرید و به صورت خودمختار اداره می‌شد. در تاریخ ۲۷ دسامبر ۱۸۴۶ به عنوان بیست و نهمین ایالت به ایالات متحده امریکا پیوست. طبق آخرین سرشماری جمعیت آن ۳,۱۵۵,۰۷۰ تن  که ۸۵ درصد جمعیت آن سفیدپوست، ۴.۱ درصد سیاه پوست، اسپانیولی زبان‌ها یا لاتین تبارها ۶.۳ درصد، سرخ‌پوست‌ها و بومیان آلاسکا ۰.۵ درصد، آسیایی شرقی یا Asian  ۲.۷ درصد، بومیان هاوایی و دیگر جزایر ۰.۲ درصد و نژادهای دیگر ۲.۰ می‌باشد.

این ایالت از مراکز بزرگ تولید ذرت می‌باشد. هربرت هوور، سی‌ویکمین رییس جمهور ایالات متحده امریکا که بحران بزرگ اقتصادی سال ۱۹۲۹ در دوران ریاست جمهوری وی شروع شد و به گونه‌ای هوور سپر بلای رکود بزرگ اقتصادی شد و به همین دلیل در انتخابات سال ۱۹۳۲ به سختی از فرانکلین روزولت نامزد دموکرات‌ها شکست خورد، کولبی لوپز، کشتی‌گیر حرفه‌ای امریکایی، دنیل دیوید پالمر، مبدع علم کایروپرکتیک و کوری تاد تیلور، نوازنده موسیقی و خواننده امریکایی  که معمولاً با شماره ۸ نیز شناخته می‌شود از شخصیت‌های مشهور این ایالت هستند. سد و دریاچه‌ی رد راک و کتابخانه و موزه ریاست جمهوری هربرت هوور از مراکز دیدنی این ایالت هستند.

اما یک شهر کوچک در این ایالت وجود دارد که به خاطر نام آن برای ایرانی‌ها جالب توجه است. شهر پرشیا ((Persia، که طبق اسناد موجود زمانی که در حال کشیدن راه آهن شیکاگو، میلواکی و سنت پاول بودند، گروهی از مهاجرین ایرانی در این پروژه شاغل و در احداث خط آهن پرشیا نقش داشتند. هنگامی که آبادی شکل گرفته در سال ۱۸۸۲ به شهر تبدیل شد، مردم محلی به خاطر این افراد نام آن زمان ایران را برای شهرشان انتخاب کردند و به همین علت این شهر را پرشیا نامیدند.

از سال ۱۸۴۸ که اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت برگزار شد تا کنون ۴۳ دوره این انتخابات در این ایالت برگزار شده که ۳۰ دوره جمهوری‌خواهان و ۱۳ دوره دموکرات‌ها برنده و آرای الکترال این ایالت را به نام خودشان کردند. اگر بخواهیم دقیق‌تر این موضوع را بررسی کنیم بهتر است که به دو بخش تقسیم کنیم. بخش اول یا بخش جمهوری‌خواه از سال ۱۸۴۸ الی ۱۹۸۴ میلادی ۳۵ دوره انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت برگزار شد که هفت دوره آن را دموکرات‌ها و ۲۳ دوره جمهوری‌خواهان برنده این انتخابات شدند و از نکات جالب توجه اینکه از سال ۱۸۵۶ الی ۱۹۲۸ میلادی ۱۹ دوره این انتخابات فقط یک دوره دموکرات‌ها برنده و ۱۸ دوره جمهوری‌خواهان برنده شدند. بخش دوم یا بخش دموکرات‌ها از سال ۱۹۸۸ الی ۲۰۱۶ میلادی می‌باشد که هشت دوره این انتخابات برگزار شد و دو دوره جمهوری‌خواهان و شش دوره دموکرات‌ها برنده این انتخابات شدند.


بیش‌تر بخوانید:

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری حزب جمهوری‌خواه در ایالت آیووا تد کروز با ۲۷.۶ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترامپ با ۲۴.۳ درصد آرا شد.

در حزب دموکرات نیز هیلاری کلینتون با ۴۹.۹ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۴۹.۶ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ دونالد ترامپ با ۵۱.۱ درصد آرا موفق با شکست هیلاری کلینتون با ۴۱.۷ درصد آرا شد.

اما نکته مهمی درباره انتخابات مقدماتی بعضی از ایالت‌ها مثل آیووا وجود دارد. در ایالت آیووا انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری به روش کاکس (caucuses) برگزار می‌شود و روش دیگر که بیش‌تر ایالت‌ها برگزار می‌کنند، روش پرایمری (primaries)  می‌باشد. در روش پرایمری (primaries)  اعضای ثبت شده حزبی پای صندوق‌های رای رفته و به کاندیدای مورد نظرشان در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری رای می‌دهند. اما در روش کاکس (caucuses) ترکیبی از اعضای حزب و لیدر‌ها با تشکیل یک کارگروه کاندیدای نهایی حزب در ایالت مربوطه برای انتخابات نهایی ریاست جمهوری را انتخاب می‌کنند. از دهه ۱۹۷۰ اکثر احزاب ایالتی روش پرایمری(primaries) را پذیرفتند. در حال حاضر فقط ایالت‌های آیووا، نوادا، داکوتای شمالی، وایومینگ و حزب جمهوری‌خواه در کنتاکی از روش کاکس  (caucuses)استفاده می‌کنند. اما به این نکته باید توجه کرد روش کاکس یک ضعف بزرگ نسبت به روش پرایمری دارد و آن شمارش آرا می‌باشد، چون اعضا حزب و لیدر‌ها در جایی مثل استادیوم جمع می‌شوند و با نام بردن هر کاندیدا، کسانی که مایل به انتخاب وی در مقدماتی هستند در نقطه ای از سالن جمع می‌شوند و هر شخص به عنوان یک رای شمارش می‌شود و این شمارش جمعیت و مسایل دیگر باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی می‌شود و به طور مثال نتایج انتخابات مقدماتی امسال حزب دموکرات و حتا دوره قبل (۲۰۱۶) به خاطر مشکلات به وجود آمده در شمارش آرا با تاخیر زیاد اعلام شد.

ایالت کلرادو تا سال ۲۰۱۶ از روش (caucuses) برای انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری استفاده می‌کرد.

از سال ۱۸۴۸ تا کنون تعداد ۳۸ سناتور از ایالت آیووا برای مجلس سنا امریکا انتخاب شده‌اند که ۱۱ تن دموکرات و ۲۷ تن جمهوری‌خواه می‌باشند. برای بهتر تحلیل کردن، این انتخابات را به دو دوره تقسیم می‌کنیم. دوره اول از سال ۱۸۴۸ الی ۱۹۲۶ که در این بازه ۷۸ ساله ۲۰ سناتور از این ایالت راهی مجلس سنا امریکا شدند. به غیر از دو سناتور منتخب دوره اول که دموکرات بودند، بقیه ۱۸ سناتور از حزب جمهوری‌خواه بودند. اما در دوره دوم که بازه زمانی ۹۴ ساله از سال ۱۹۲۶ الی جولای ۲۰۲۰ میلادی می‌باشد، روند انتخابات تغییر و از ۱۸ سناتور انتخاب شده ۹ تن دموکرات و ۹ تن جمهوری‌خواه بودند. تعداد سال‌هایی که مجموعا ۹ سناتور دموکرات رای آوردند ۷۷ سال و ۹ سناتور جمهوری‌خواه ۷۰ سال می‌باشد.

Chuck Grassley و  Joni Ernst از حزب جمهوری‌خواه دو سناتور حال حاضر این ایالت در مجلس سنا امریکا می‌باشند.

Chuck Grassley (۱۹۸۱-۲۰۲۰) یکی از دو سناتور حال حاضر این ایالت که بالاتر معرفی شد با ۳۹ سال حضور در مجلس سنا  و William B. Allison (۱۸۷۳-۱۹۰۸) با ۳۵ سال حضور در سنا با سابقه ترین سناتورهای تاریخ سناتورهای ایالت آیووا در مجلس سنا امریکا می‌باشند.

اما نکته ای که نباید از دید پنهان بماند این است که سناتور Chuck Grassley از حزب جمهوری‌خواه با ۳۹ سال سابقه هم‌چنان صاحب این کرسی می‌باشد، اما Tom Harkin (۱۹۸۵-۲۰۱۵) از حزب دموکرات بعد از ۳۰ سال کرسی خود در مجلس سنا را به William B. Allison جمهوری‌خواه واگذار کرد و این که یک سناتور جمهوری‌خواه بعد از گذشت ۳۹ سال هم‌چنان جایگاه خود را حفظ کرده و سناتور دموکرات بعد از ۳۰ سال این جایگاه را به جمهوری‌خواهان واگذار کند، نشان از گرایش مردم این ایالت به جمهوری‌خواهان در انتخابات مجلس سنا می‌باشد.

از سال ۱۸۴۶ تا ۲۰۲۰ میلادی مجموعاً ۱۳۱ نماینده از ایالت آیووا برای مجلس نماینده‌گان امریکا انتخاب شده‌اند که از این تعداد ۵۴ تن از حزب دموکرات، ۱۲۵ تن از حزب جمهوری‌خواه، سه تن از حزب ویگ (Whig Party)، سه تن Greenback Party بودند.

همان طور که از آمار ارائه شده متوجه می‌شویم، حزب جمهوری‌خواه در طول تاریخ انتخابات مجلس نماینده‌گان امریکا از حوزه انتخابیه آیووا با فاصله زیاد، پیش‌تر از احزاب دیگر می‌باشد. نکته قابل توجه این است که در ۱۵ الی ۲۰ سال اخیر گرایش به دموکرات‌ها در این انتخابات نسبت به گذشته بیش‌تر شده است، به طوری که در حال حاضر از چهار نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا سه تن از حزب دموکرات می‌باشند.

اما تاریخ انتخابات فرمانداری ایالت آیووا از سال ۱۸۴۶ تا کنون ۴۳ فرماندار به خود دیده است که بعضا بیش‌تر از یک دوره در این مقام بودند. از این تعداد ۱۰ تن از حزب دموکرات، یک تن از حزب ویگ (Whig Party) و ۳۲ تن از حزب جمهوری‌خواه بودند. همان طور که آمار نشان می‌دهد از زمان تشکیل ایالت آیووا فرمانداری آن در بیش‌تر زمان‌ها در اختیار جمهوری‌خواهان بوده. به طور مثال از سال ۱۸۵۸ الی ۱۹۳۳ میلادی تعداد ۲۲ فرماندار برای این ایالت انتخاب شد، که از این تعداد ۲۱ تن جمهوری‌خواه و یک تن دموکرات بودند. در حال حاضر نیز Kim Reynolds از حزب جمهوری‌خواه فرماندار این ایالت می‌باشد.

نتیجه: ایالت آیووا در طول تاریخ جمهوری‌خواه بوده است و با توجه به این که جمهوری‌خواهان برنده آخرین دوره انتخابات ریاست جمهوری امریکا در این ایالت، صاحب هر دو کرسی حال حاضر این ایالت در سنا و فرمانداری هستند نشان از گرایش مردم این ایالت به جمهوری‌خواهان است. اما از طرف دیگر از چهار نماینده این ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا سه تن دموکرات می‌باشند، که دو تن از این نماینده‌گان در انتخابات سال ۲۰۱۸ انتخاب شده‌اند و باید صبر کنیم و ببینیم که این انتخاب شروعی برای تغییر کامل این ایالت از جمهوری‌خواهان به دموکرات‌ها می‌باشد یا هم‌چنان جمهوری‌خواهان پیش‌رَوی خواهند کرد.

دکمه بازگشت به بالا