بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها؛ پوشیدن «ماسک» هم‌چنان اجباری است

عبدالاحمد حسینی

با گرم شدن هوا و نزدیک شدن سال جدید تعلیمی و تحصیلی، نهادهای آموزشی تصمیم گرفته‌اند که مکاتب و دانشگاه‌ها را زیر شرایط ویژه صحی بازگشایی کنند. مسوولان نهادهای آموزشی می‌گویند با توجه به این‌که در حال حاضر موج دوم ویروس کرونا سیر نزولی خود را می‌پیماید و خطر مبتلا شدن به این ویروس کاهش یافته‌، مکاتب و دانشگاه‌ها باید بازگشایی ‌شود. این مسوولان اما تأکید دارند که دانشجویان و دانش‌آموزان نباید فراموش کنند که خطر مبتلا شدن به ویروس کرونا هم‌چنان وجود دارد. آنان تصریح می‌کنند که دانشجویان و دانش‌آموزان باید توصیه‌های صحی از جمله پوشیدن ماسک و رعایت کردن فاصله اجتماعی را در نظر بگیرند. در همین حال وزارت صحت عامه نیز می‌گوید که موج دوم ویروس کرونا سیر نزولی پیدا کرده و اکنون مکاتب و دانشگاه‌ها می‌توانند فعالیت‌شان را آغاز کنند. مسوولان صحی اما تأکید دارند که تمامی دانشجویان و دانش‌آموزان باید توصیه‌های صحی وزارت صحت عامه را رعایت کنند. علاوه بر این وزارت صحت عامه می‌افزاید که قرار است آموزگاران و استادان دانشگاه‌ها و مکاتب همانند کارمندان صحی، نیروهای امنیتی و کارمندان رسانه‌ها در مرحله اول واکسین شوند.

نهادهای آموزشی در اوایل ماه قوس سال جاری به دلیل شیوع موج دوم ویروس کرونا، مکاتب و دانشگاه‌ها را تعطیل کردند. وزارت معارف گفته بود که مکاتب علاوه بر موج دوم ویروس کرونا، به دلیل سردی بیش از حد هوا تعطیل می‌شوند. این وزارت اما به تازه‌گی اعلان کرده است که مکاتب در مناطق سردسیر و نهایت سردسیر بازگشایی می‌شوند. طبق اعلام وزارت معارف، قرار است روند اخذ امتحانات سالانه در مناطق سردسیر از صنف اول تا صنف دوازدهم از دهم حوت سال جاری آغاز و تا بیست‌وپنجم همین ماه تکمیل شود. به همین ترتیب زمان شروع امتحان سالانه در مناطق نهایت سردسیر از دهم ماه حمل سال ۱۴۰۰ شروع و در بیست‌وپنجم همین ماه خاتمه پیدا می‌کند. این وزارت اما زمان شروع سال جدید تعلیمی ۱۴۰۰ را در مناطق سردسیر سه حمل و در مناطق نهایت سردسیر را یک ثور اعلام کرده است. براساس معلومات، تمامی مکاتب دولتی و خصوصی مکلف‌اند که طبق این دستور عمل و روند تدریس را آغاز کنند.

با این حال مکاتب در مناطق سردسیر و نهایت سردسیر در حالی بازگشایی می‌شوند که هنوز خطر ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد. براساس معلومات وزارت صحت عامه، در حال حاضر روزانه ده‌ها تن به این ویروس مبتلا می‌شوند. وزارت معارف اما می‌گوید که این مکاتب زیر شرایط ویژه صحی بازگشایی می‌شوند. نجیبه آرین، سخنگوی این وزارت، روز یک‌شنبه، سوم حوت، به روزنامه ۸صبح گفت، از آن‌جایی که روند گردش ویروس کرونا در نزد اطفال به حدی نیست که نگران‌کننده باشد، این مکاتب بازگشایی می‌شوند. در عین حال وی بیان کرد که در حال حاضر سیر ابتلا به ویروس کرونا نزولی است و خطر آن در حدی نیست که برای وزارت معارف تشویش خلق کند. با آن‌ هم بانو آرین افزود که بازگشایی مکاتب زیر شرایط ویژه صحی صورت می‌گیرد. طبق گفته‌ها او، دانش‌آموزآن مکلف‌اند توصیه‌های صحی از جمله پوشیدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی را در نظر بگیرند. هم‌چنان وی خاطرنشان کرد، در صورتی که میزان شیوع ویروس کرونا بیش‌تر شود و این ویروس سیر صعودی پیدا کند، وزارت معارف نظریاتش را با وزارت صحت عامه در میان می‌گذارد و براساس توصیه‌های وزارت صحت عامه تصمیم خواهد گرفت.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت معارف تصریح کرد که این وزارت مکاتب را در مناطق سردسیر و نهایت سردسیر به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل نکرده، بلکه از آن‌جایی که امکانات برای تسخین صنف‌ها وجود نداشته، این مکاتب را به دلیل سردی هوا تعطیل کرده است. او افزود که هم اکنون مکاتب در مناطق گرم‌سیر فعال‌اند. او اما بیان کرد که دانش‌آموزان در این مکاتب براساس توصیه‌های صحی وزارت صحت عامه عمل کرده‌اند.

در کنار این، بانو آرین اظهار داشت که قرار است آموزگاران از سوی وزارت صحت عامه واکسین شوند. به گفته او وزارت صحت عامه آموزگاران را نیز در گتکوری اول جا داده است و از آن‌جایی‌ که آن‌ها بیش‌تر در معرض خطرند، واکسین می‌شوند. گفتنی است که حدود ۲۰۰ هزار آموزگار در سراسر کشور مصروف تدریس‌اند.

دانشگاه‌ها در ۱۵ حوت بازگشایی می‌شوند

در عین حال وزارت تحصیلات عالی نیز می‌گوید که قرار است درس‌های دانشگاه‌های دولتی و خصوصی به تاریخ پانزدهم حوت از سر گرفته شود. محمدحنیف فرزان، معاون سخنگوی این وزارت، روز یک‌شنبه، سوم حوت، به روزنامه ۸صبح گفت که دانشگاه‌ها در سراسر کشور زیر تدابیر صحی که پیش از این اعلام شده است، باز می‌شوند. به گفته فرزان، قرار است نخست درس‌های حضوری به شکل فشرده آغاز شود و سپس امتحان گرفته شود. آقای فرزان افزود که درس‌های حضوری سر از تاریخ پانزده حوت آغاز و تا چهاردهم حمل تکمیل می‌شود. طبق گفته‌های او، به تاریخ پانزدهم حمل امتحان سمستر خزانی سال ۱۳۹۹ اخذ خواهد شد. به همین ترتیب پس از گرفتن امتحان چانس دوم، به تاریخ بیست ثور درس‌های سمستر بهاری آغاز می‌شود.

فرزان اما تأکید کرد که رعایت کردن توصیه‌های صحی حتمی است و دانشجویان و استادان دانشگاه‌ها مکلف‌اند براساس مکانیزم تعیین شده برای سمستر قبلی، عمل کنند. او گفت که هنوز هم موج دوم ویروس کرونا در گردش است و برای این‌که دانشجویان و استادان به این ویروس مبتلا نشوند، ماسک بپوشند و فاصله اجتماعی را در نظر بگیرند. طبق معلومات وی، لوازم بهداشتی از جمله ماسک و مواد شوینده در دانشگاه‌های دولتی از سوی وزارت تحصیلات عالی فراهم می‌شود و در دانشگاه‌های خصوصی، مسوولان این نهادها مکلف‌اند این لوازم را فراهم کنند.

در همین حال وزارت صحت عامه می‌گوید که اکنون موج دوم ویروس کرونا سیر نزولی به خود گرفته است و برای باز شدن مکاتب و دانشگاه‌ها کدام مانعی وجود ندارد. عثمان طاهری، مشاور روابط عامه وزارت صحت عامه، به روزنامه ۸صبح گفت که در حال حاضر موج دوم ویروس کرونا سیر نزولی دارد و از آن‌جایی که فصل سرما به پایان می‌رسد، درصدی خطر نیز کاهش پیدا می‌کند. به این ترتیب وی تأکید کرد که برای بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها کدام مشکل جدی وجود ندارد و این‌ نهادها می‌توانند با در نظر گرفتن نکات صحی به فعالیت‌شان ادامه دهند. از سوی دیگر آقای طاهری بیان کرد که قرار است استادان و آموزگاران همانند کارمندان صحی، نیروهای امنیتی و کارمندان رسانه‌ها در کتگوری اول واکسین شوند. هرچند هنوز زمان تطبیق واکسین کرونا مشخص نشده، اما مشاور روابط عامه وزارت صحت خاطر‌نشان کرد که کار روی تطبیق واکسین آغاز شده و احتمال دارد در آینده‌ نزدیک این روند رسماً شروع شود. گفتنی است که به تازه‌گی کشور هند ۵۰۰ هزار دوز واکسین کرونا به افغانستان کمک کرده است. این واکسین تایید سازمان جهانی صحت را نیز کسب کرده است.

قابل یادآوری است که نخستین مورد مثبت ویروس کرونا در پنجم حوت سال گذشته در ولایت هرات به ثبت رسید. با گسترش این ویروس، حکومت طرح قرنطین را تطبیق کرد. به این ترتیب مکاتب و دانشگاه‌ها تا ماه اسد و میزان سال جاری رخصت شدند. پس از فروکش کردن ویروس کرونا و آغاز سیر نزولی آن، مکاتب در ماه اسد و دانشگاه‌ها در ماه میزان تحت تدابیر صحی به فعالیت آغاز کردند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن