نگرانی‌ امدادگران از تلف شدن کودکان آواره بلخاب در کوه‌ها

۸صبح، بامیان: شماری از امدادگران رضاکار که از چهار روز به این سو برای کمک به آواره‌گان جنگ بلخاب به ساحات دوردست و دشوارگذر رفته‌اند، نگران تلف شدن کودکان هستند.

آنان که از ساحات هزارچشمه، دزدان‌چشمه، سرسلاخ، آب‌قول، گنده‌جی، سوخته، زردسنگ، پیتاب و پودینه‌توی ولسوالی یکا‌ولنگ بامیان دیدن کرده‌اند، می‌گویند که آواره‌گان بلخابی در این ساحات با مشکلات فراوانی مانند نبود غذا، سرپناه، پوشاک، کمپل، البسه و دیگر امکانات اولیه مواجه‌اند.

این امدادگران که به دلایلی نمی‌خواهند نام‌شان گرفته شود، می‌افزایند که بیشتر کودکان و کهن‌سالان آواره در این ساحات به دلیل سردی هوا، نبود غذا، آب آشامیدنی مناسب، سرپناه و دیگر امکانات اولیه به بیماری‌هایی چون اسهال، نفس‌تنگی، سرماخورده‌گی و بیماری‌های جلدی مبتلا شده‌اند.

یک تن از این امدادگران به روزنامه ۸صبح می‌گوید که اگر کمک‌های اولیه صحی و داکتر در دسترس آواره‌گان بلخاب قرار نگیرد، کودکان و کهن‌سالان در اثر بیماری تلف خواهند شد.

در یک نوار ویدیویی که از یک زن آواره بلخابی در شبکه‌های اجتماعی نشر شده، او نیز می‌گوید که شوهرش کشته شده و کودکانش در مسیر راه به دلیل نبود غذا و سرپناه تلف شده‌اند.

این زن آواره اکنون خودش به تنهایی به کوه‌ها پناه‌ برده و از سازمان‌های امداد‌رسان می‌خواهد که برای نجات او و دیگر آواره‌گان در خطر تلف شدن، کمک‌های فوری بشردوستانه ارسال کنند.

قابل یادآوری‌ است که دو روز پیش نیز منابع محلی تایید کرده بودند که یک زن باردار آواره که در کوه زایمان کرده است، نوزادش به دلیل نبود امکانات بهداشتی تلف شده و وضعیت صحی خود او نیز وخیم گزارش شده است.

دکمه بازگشت به بالا