رهایی ۱۰۰ زندانی طالب از بند دولت؛ آزاد‌شده‌گان سوگند عدم بازگشت به جنگ به جای آورده‌اند

خلیل اسیر

حکومت اولین گروه از زندانیان طالبان را که شامل ۱۰۰ نفر می‌شود، ناوقت روز چهارشنبه، ۲۰ حمل، از بند رها کرد. دفتر شورای امنیت ملی با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این گروه از زندانیان بر اساس فرمان ریاست جمهوری که در ۲۰ حوت پارسال صادر شده بود، از بند دولت رها شده‌اند. در اعلامیه این نهاد، هدف از رهایی ۱۰۰ زندانی طالب از بند دولت، بخشی از تلاش حکومت برای دست یافتن به صلح و مهار ویروس کرونا در کشور خوانده شده است. شرایطی که برای رهایی این زندانیان لحاظ شده است، شامل وضعیت صحی، کهولت سن و مدت باقی‌مانده جزای هر زندانی بوده است.

طبق معلومات دفتر شورای امنیت ملی، فهرست این ۱۰۰ زندانی با تیم فنی طالبان که برای بحث در باره رهایی زندانیان این گروه به کابل آمده بود، شریک شده است. این زندانیان از داخل فهرست پنج‌هزار زندانی گروه طالبان که قبلا برای رهایی به جانب دولت سپرده شده بود، انتخاب شده‌اند. به نقل از اعلامیه دفتر شورای امنیت ملی، تیم‌های فنی دولت و طالبان در باره رهایی این گروه از زندانیان با هم بحث نیز کرده‌اند. اما این‌که تیم‌های فنی دو طرف در باره رهایی زندانیان شامل این فهرست در کنار بحث به توافق هم رسیده بودند یا نه، اشاره‌ای به این موضوع در این اعلامیه نشده است.

دفتر شورای امنیت ملی خاطرنشان کرده است که زندانیان رهاشده طالبان توسط ریاست عمومی امنیت ملی و اداره لوی سارنولی کشور بایومتریک شده‌اند. به گفته این نهاد، رهاشده‌ها سوگند یاد کره‌اند که به میدان جنگ برنمی‌گردند. دفتر شورای امنیت ملی افزوده است که حکومت عین همین اطمینان را از رهبری دفتر قطر طالبان نیز دریافت کرده است. این نهاد در پایان تاکید کرده است که دولت برای پیش‌رفت روند صلح، متعهد است تا درب مذاکره بیش‌تر فنی با طالبان را باز نگه دارد.

Image
۱۰۰ زندانی طالبان براساس موافقت‌نامه صلح امریکا با طالبان و فرمان محمداشرف غنی آزاد شدند

در اعلامیه دفتر شورای امنیت ملی در باره هویت و مقام هر یک از این ۱۰۰ طالب معلومات داده نشده است. اما ساعاتی پیش از رهایی این زندانیان، گزارش شده بود که در بین آن‌ها ۱۵ فرمانده ارشد این گروه شامل نیستند. رهایی این فرماندهان از سوی دولت برای امنیت کشور خطرناک خوانده است. این در حالی است که بیش‌ترین پافشاری تیم فنی طالبان در سفرش به کابل روی رهایی همین پنج فرمانده بوده است.

نشست تیم‌های فنی دولت و طالبان برای بحث در باره تبادله و رهایی زندانیان، دو روز پیش از رهایی این گروه از زندانیان طالب بدون نتیجه پایان یافت. این نشست از ۱۲ تا ۱۸ حمل با میزبانی سفارت قطر در کابل برگزار شده بود. طالبان شبی قبل از رهایی زندانیان این گروه از بند دولت، تیم فنی خود را به بازگشت فوری از کابل فرا خوانده بود. گروه طالبان گفته است که این تصمیم به خاطر عدم تعهد طرف مقابل به توافق رهایی زندانیان و در پی بحث بی‌نتیجه در این باره در نشست کابل اتخاذ شده است.

Image
موتر حامل زندانیان رهاشده گروه طالبان

دفتر شورای امنیت ملی در پی این اتفاق، گروه طالبان را متهم کرد که تعهدی به صلح ندارد. جاوید فیصل، سخنگوی این نهاد، در توییتی افزود که پیش از تصمیم طالبان به ترک نشست، بحث‌های دو طرف به یک نقطه مهم رسیده بود. او با این حال گفت که حکومت متعهد به صلح است و رهایی زندانیان مطابق فرمان ریاست جمهوری پی‌گیری خواهد شد.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور، روز چهارشنبه در واکنشی نسبت به توقف بحث‌ها در باره رهایی زندانیان ابراز نگرانی کرده بود. او همزمان گفته بود که امیدوار است این بحث‌ها برای برقراری صلح پایدار در کشور به زودی از سر گرفته شود.

گروه طالبان تا کنون واکنش رسمی به رهایی این شمار از زندانیان خود از بند دولت نشان نداده است. اما ذبیح‌الله مجاهد از سخنگویان طالبان به بی‌بی‌سی گفته است که رهایی این ۱۰۰ زندانی مطابق توافق‌نامه این گروه با امریکا نیست. این گروه پیش‌تر گفته بود که تنها زندانیانی را تحویل خواهد گرفت که شامل فهرست پنج‌هزار نفری این گروه باشد. طالبان پیش‌تر با رهایی تدریجی زندانیان خود نیز مخالفت کرده بودند و خواستار رهایی تمام پنج‌هزار زندانی خود در یک نوبت بودند. این گروه به همین خاطر با فرمان ریاست جمهوری که در ۲۰حوت پارسال در باره رهایی زندانیان طالبان صادر شده بود، مخالفت کرده بود.

Image
شورای امنیت ملی گفته است که زندانیان طالبان سوگند یاد کرده‌اند تا به میدان جنگ برنگردند

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن