وابسته‌گان قربانیان مرز ایران: از خون عزیزان‌مان نمی‌گذریم

۸صبح، هرات: شماری از وابسته‌گان قربانیان رویداد به رودخانه افکندن کارجویان افغان در مرز ایران، روز پنج‌شنبه، هشتم جوزا، با حضور در نشست خبری مشترک با والی هرات، بر پی‌گیری همه‌جانبه قضیه از سوی حکومت افغانستان پافشاری کردند.

محمدجان میرزایی، از وابسته‌گان جان‌باخته‌گان رویداد، در این نشست خبری گفت، جنایتی که رخ داده باید با جدیت پی‌گیری شود و خانواده‌های قربانیان، از خون عزیزان‌شان نمی‌گذرند.

داوود نورزی، یکی دیگر از نزدیکان قربانیان ادعا دارد، افرادی که از این حادثه جان سالم به در بُرده‌اند، به دلیل وحشت‌ ناشی از کشتار کارجویان، دچار بیماری‌های روانی شده‌اند. او تأکید دارد که حکومت افغانستان باید مسأله را از طریق نهادهای حقوق بشری جهانی دنبال کند.

وابسته‌گان قربانیان، خواهان به کیفر رساندن عاملان کشتار کارجویان و پرداخت غرامت از سوی ایران، به بازمانده‌گان و خانواده‌های قربانیان هستند.

از سویی هم، سیدوحید قتالی، والی هرات، در این نشست خبری، به خانواده‌های قربانیان اطمینان داد که خون جان‌باخته‌گان پای میز گفت‌وگوهای سیاسی معامله نمی‌شود. او از ارایه جزییات بیش‌تر در پیوند این رویداد خودداری کرد و ابراز نظر در این مورد را، صلاحیت وزارت خارجه افغانستان دانست.

این در حالی است که به تازه‌گی، یک هیأت دیپلمات‌های ایرانی به ریاست معاون حقوقی وزارت خارجه این کشور، برای گفت‌وگو با مقام‌های حکومت افغانستان، به کابل سفر کرده است.

به روایت گواهان رویداد، ۵۷ کارجوی افغان حدود یک‌ماه پیش زمانی که از منطقه‌ی «دهانه‌ی ذوالفقار» وارد خاک ایران شدند، از سوی مرزبانان ایرانی شکنجه و سپس به رودخانه انداخته شدند. در این رویداد بیش‌تر از ۲۰ کارجوی افغان جان‌باختند که در میان قربانیان سه کودک نیز شامل‌اند.

دکمه بازگشت به بالا