نی به اعضای مجلس نماینده‌گان: طنز را اهانت به خود ندانید

۸صبح، کابل: نی حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان، از اعضای مجلس نماینده‌گان خواسته است که «طنز را اهانت به خویش نپندارند و به این بهانه رسانه‌ها را تهدید نکنند.»

مجلس نماینده‌گان روز شنبه، بیست‌وهفتم میزان، نشست اضطراری را برای بررسی و رسیده‌گی به انفجار مرگ‌بار در مسجد جامع جودره ولسوالی هسکه‌مینه ولایت ننگرهار برگزار کرد. در این نشست چنان‌که معمول است اعضای مجلس نماینده‌گان از نهادهای امنیتی انتقاد و با خانواده‌های حدود ۷۰ قربانی این حادثه غم‌شریکی کردند.

نی گفته است که در جریان بحث روی وضعیت ننگرهار، یکی از نماینده‌گان این مجلس به رسانه‌ها تاخته و گفته است که جلو رسانه‌‌ای که به کنش‌های اعضای مجلس نمایندگان به گونه طنزی می‌پردازد، باید گرفته شود.

نی حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان در اعلامیه‌ای که روز یک‌شنبه، بیست‌وهشتم میزان نشر کرد، نوشته است که این عضو مجلس نماینده‌گان به یکی از برنامه‌های طنزی یکی از تلویزیون‌های خصوصی اشاره کرده و گفته است: «شما دیدید که برنامه‌ای چه‌گونه وکلای پارلمان را ریشخند کرد. شما دیدید که این تلویزیون پارلمان را چورلمان گفت.»

نی گفته است که آن‌چه مهم است، این است که طنزپردازی به اساس اصول روزنامه‌نگاری و به هدف اصلاح، هیچ مشکل قانونی و حرفه‌ای ندارد.

نی حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان توضیح داده است که این‌گونه روی‌کرد پارلمان و تعدادی از اعضای این نهاد مهم و «قابل احترام دولتی»، می‌تواند جلو آزادی بیان را بگیرد و خلاف‌ورزی از قانون حساب شود.

در این اعلامیه آمده است :«اعضای محترم پارلمان کشور قطعاً مطلع‌اند که در طنز رسانه‌ای هدف به سخره گرفتن نه بلکه به طنز کشیدن آن‌چه در مورد آن طنازی می‌شود، می‌باشد.»

این نهاد از اعضای مجلس نماینده‌گان خواسته است تا در آینده در مورد این‌که آیا رسانه نهادی را به سخره گرفته و یا به باد طنز داده است، تفکیک قایل شوند.

نی گفته است که هیأت اداری پارلمان باید توضیح دهد که چگونه وقتی یکی از اعضای پارلمان در مورد رسانه‌ها خلاف قانون حرف می‌زند، در جواب این عضو، هیأت اداری خاموشانه، صورت مساله را پاک می‌کند و این تهدید و اهانت را نادیده می‌پندارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن