ثبت دو ‌مورد مشکوک آبله میمون در نیمروز؛ مردم نگران شیوع احتمالی یک بیماری دیگر هستند

8صبح، نیمروز

شیوع بیماری آبله میمون در کشورهای آفریقایی و اروپایی در روزهای اخیر سراسیمه‌گی‌ای را ایجاد کرده است. با شیوع بیماری آبله میمون در کشورهای غربی، کم‌تر انتطار می‌رفت که به‌زودی این بیماری به افغانستان برسد.

با این حال، ولایت نیمروز افغانستان روز شنبه، ۷ جوزا، گواه ثبت دو واقعه مشکوک به آبله میمون بوده است.

این دو واقعه مشکوک به آبله میمون از مهاجران افغان که تازه از ایران اخراج شده‌اند، در نیمروز به ثبت رسیده است.

داکتران در شفاخانه ولایتی کووید-۱۹ نیمروز می‌گویند که با آزمایش‌هایی که انجام شده و علایم مشخصه دو فرد مشکوک، مشخص می‌شود که هر دو به آبله میمون مبتلا شده‌اند.

یکی از داکتران شفاخانه ولایتی کووید-۱۹ نیمروز با آن‌که نمی‌خواهد از وی نام گرفته شود، می‌گوید که آن‌ها توانسته‌اند با اتکا بر مشخصه‌های این بیماری، آن را تشخیص بدهند؛ اما هیچ نوع دارویی برای تداوی این ویروس در دسترس آن‌ها نیست. این داکتر می‌افزاید که هیچ نوع امکانات تشخیصی و درمانی تا فعلاً برای آبله میمون در دسترس آن‌ها قرار نگرفته است؛ اما می‌افزاید که نگرانی ما از افزایش تعداد واقعات است.

او گفت: «روزانه بیش از هزار مهاجر افغان از ایران اخراج می‌شوند. معمولاً اکثریت این‌ها دچار بیماری هستند، ولی ما قادر نیستیم نسبت به نبود پرسونل صحی و امکانات، نیمی از این مهاجران را مورد تست قرار دهیم.»

این داکتر شفاخانه ولایتی کووید-۱۹ نیمروز، این بیماری را در افغانستان سونامی‌ای نابوده‌کننده عنوان کرد و علت آن را نبود هیچ کیت تشخیصیه، دارو و امکانات بهداشتی خواند.

در همین حال ثبت دو واقعه مشکوک به آبله میمون در نیمروز، باشنده‌گان این ولایت را سراسیمه و پریشان ساخته است. آن‌ها می‌گویند که تجربه تلخی از کرونا دارند؛ زیرا اکثریت این بیماری‌ها واردات دو کشور همسایه ایران و پاکستان به افغانستان هستند.

یکی از این باشنده‌گان می‌گوید که کرونا در افغانستان رشد سریع نداشت؛ اما با افزایش کرونا در ایران و اخراج افغان‌ها از آن کشور، این بیماری در افزایش یافت و باعث موجی از واقعات کرونا در کشور شد.

او با ابراز نگرانی می‌گوید مهاجرانی که از دو کشور همسایه اخراج می‌شوند، مورد آزمایش، بررسی و قرنطینه قرار بگیرند؛ چون از نظر او، فقط با چنین برنامه‌ای می‌توان از شیوع آبله میمون جلوگیری کرد.

این باشنده نیمروز می‌گوید که بیماری آبله میمون یک کابوس نابود‌کننده برای مردم این ولایت شده است. به گفته او، هراس نیمروزیان از شیوع این بیماری، بیش‌تر به دلیل نبود امکانات و حتا دارو برای تداوی این بیماری است.

او می‌گوید که نبود امکانات باعث شد کرونا جان تعدادی از نزدیکانش را بگیرد؛ اما حالا هراس از این دارد که آبله میمون با آن‌که هیچ مرکز درمانی در زرنج وجود ندارد، جان تعدادی دیگر از دوستان و نزدیکانش را بگیرد.

باشنده‌گان سراسیمه و پریشان نیمروز از مقام‌های مسوول می‌خواهند تا حداقل تدابیری برای مهاجرانی که تازه به افغانستان برمی‌گردند، داشته باشند.

آبله میمون، بیماری‌ای است که جهان را نگران ساخته است. معمولاً این بیماری علایمی چون تب، سردردی، کمردردی، درد عضلات و آبله‌هایی که روی جلد ظاهر می‌شود را همراه دارد.

سازمان جهانی بهداشت با ابراز نگرانی گفته است که واقعات این بیماری تا روز چهارشنبه، ۴ جوزا، ۳۴۶ مورد بوده است. با این حال، گمان می‌رود افغانستان در فهرست کشور‌های شامل بیماری آبله میمون نبوده و آمار مشکوک در این کشور به‌تازه‌گی به ثبت رسیده است.

دکمه بازگشت به بالا